Jak przywrócić licznik łapek w dół na YouTube?

Od jakiegoś czasu tylko twórcy mogą sprawdzić licznik łapek w dół u swoich materiałów na YT. Oglądający widzą jedynie te w górę, co spotkało się z wyraźną dezaprobatą użytkowników serwisu. Ale jest rozwiązanie. Oto jak przywrócić licznik łapek w dół na YouTube za pomocą… wtyczki.

Jak to się zaczęło?

A tak, że YouTube już w marcu poinformował o programie pilotażowym, którego częścią była ta zmiana. Jest to rzekoma odpowiedź na prośby twórców, aby licznik łapek w dół nie wyświetlał się pod filmami. W końcu zmianę zastosowano globalnie i teraz faktycznie widać tylko liczbę łapek w górę i sam przycisk łapki w dół. Nadal możesz wyrazić swoją opinię, ale tylko twórca dowie się, ilu użytkownikom nie spodobał się dany film.

ukryty licznik łapek w dół w serwisie youtube
No i co zrobisz? Nic nie zrobisz

O pozytywnym odzewie nie ma mowy

Nie bez powodu nazwałem odpowiedź YouTube rzekomą, bo zarówno twórcy, jak i ich widzowie nie ucieszyli się ze zmiany. Rozpoczęły się dyskusje, że w takim razie jak inaczej użytkownicy serwisu mają dowiedzieć się tego, czy poruszany materiał jest wiarygodny. I taki licznik do tej pory rzeczywiście był w stanie uświadomić pozostałych, czy wideo jest merytoryczne i dobrej jakości.

Bo jakby na to nie spojrzeć, teraz wchodząc na zupełnie obcego mi jegomościa nie mam zielonego pojęcia, do kogo trafiłem. Pomyślałbym, że pomogą mi komentarze – tylko że te mogą być albo wyłączone, albo cenzurowane przez autora filmu. Zaś sytuacje w stylu „mamo spójrz, widzisz łapkę w dół, to dajesz łapkę w dół” na YouTube bez uzasadnienia raczej rzadko mają miejsce, a na pewno nie w jakiejś dużej skali.

Jak przywrócić łapki w dół na YouTube?

Do rzeczy, bo nie wszystko stracone! W internecie można odnaleźć wtyczkę o wymownym tytule Return YouTube Dislike. Jak może się domyślasz, pobiera ona z YouTube dane licznika łapek w dół, aby ponownie zacząć go wyświetlać i zwykłym śmiertelnikom. W wypadku, gdy YouTube przestanie dostarczać te dane, wtyczka posłuży się archiwalnymi.

return youtube dislike przywrócony licznik łapek w dół wtyczką
To działa!

Gdzie znaleźć i jak zainstalować wtyczkę?

Jest to wtyczka dedykowana przeglądarkom Google Chrome oraz Firefox i znajdziesz ją na stronach z rozszerzeniami. W niedalekiej przyszłości ma pojawić się jeszcze na innych platformach, ale na razie nie przedstawiono konkretów. To jak ją zainstalować?

  1. Wejdź na chrome web store lub Firefox Browser Add-ons.
  2. Wyszukaj: Return YouTube Dislike.
  3. Dodaj wtyczkę do swojej przeglądarki.

Czy YT przywróci widoczność łapek w dół?

Nie wiadomo. Serwis tego nie zapowiada, a na dodatek uzasadnia radykalną zmianę chęcią, żeby każdy twórca na YouTube mógł bez obaw wyrażać siebie. Choć osoba tworząca wideo ma możliwość wyłączenia łapek w całości, to za taką decyzję spotykała się z hejtem. Stąd YT wyręcza takich twórców, aby przestali odczuwać presję internetowej społeczności.

zrzut ekranu serwisu z youtube rewind 2018
Ewidentnie bardzo lubiane wideo

A dla tych, co nie chcą już słyszeć o YT:

Wnioski możesz wyciągnąć samemu. Teraz pod YouTube Rewind 2018 nie zobaczysz aż 20 milionów łapek w dół, ale za to aż 3 miliony łapek w górę. W takim razie to chyba spoko materiał, co nie? Musiał bardzo się podobać, że ludzie pozakładali aż kilka kont do lajkowania, wszak na świecie i tak nie ma więcej niż miliona osób.

źródło: PCMag, github