Ile zarabia się na YouTube? Zarobki YouTuberów

Jeśli zastanawiacie się ile możecie zarobić na YouTubie, to jesteście w dobrym miejscu. W tym artykule przyjrzymy się zarobkom polskich i zagranicznych youtuberów i sprawdzimy ile wynoszą wypłaty za wyświetlenia reklam. Weźmiemy również pod uwagę transmisje na żywo i filmy sponsorowane. Oto ile zarabia się na yt bez tajemnic.

Czy opłaca się dzisiaj zaczynać na YouTubie?

Trudno powiedzieć, czy opłaca się zakładać kanał na YT. Każdy może mieć nie tylko inne oczekiwania finansowe względem platformy, ale i dochodzić do określonych zarobków różnymi sposobami. Z pewnością na samym początku swojej przygody z YouTubem nie warto stawiać sobie żadnych oczekiwań finansowych, ponieważ tych przychodów w ogóle nie będzie.

Natomiast warto podjąć się wyzwania dla samej przygody. Frajdą może być tworzenie poradników na YouTuba dla zabawy, dla pomocy innym, dla rozrywki. Pieniądze, jeżeli przyjdą, to z czasem. Na początku najważniejszy jest przemyślany kontent.

Ile zarabiają na yt początkujący YouTuberzy?

Początkujący YouTuber nie zarabia praktycznie nic. Nie warto zakładać monetyzacji na swoje pierwsze filmy, bo odstrasza się w ten sposób swoich potencjalnych widzów. Jeżeli potencjalny widz nie jest pewny jakości kontentu i sam do końca nie wie, czy chce zobaczyć dany film, to istnieje szansa, że zrezygnuje z oglądania filmu, kiedy najpierw zobaczy reklamę.

Aby zyskać pierwszych subskrybentów trzeba tworzyć filmy z myślą o jakości i dobrej zabawie. Początkujący Youtuber dopiero buduje swoją markę, więc wszelkie polecenia produktów również odpadają. To tylko zdenerwuje odbiorców, którzy więcej na kanał nie wrócą. Nawet, jeżeli algorytm platformy podpowie im kolejny film.

Od kiedy warto włączyć monetyzację filmów?

Trudno powiedzieć jednoznacznie, ponieważ każdy kanał rozwija się inaczej. Czasem wyświetleń jest więcej niż subskrypcji, czasem odwrotnie. Dzisiaj algorytm przykłada mniejszą wagę do ilości subskrypcji kanału, a baczniej obserwuje ilość wyświetleń i reakcji na film – łapek oraz komentarzy.

Jeżeli pod każdym filmem zaczynamy notować po kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń, można zacząć myśleć o włączeniu reklam. Dla subskrypcji można przyjąć ilość rzędu 50 000. Wtedy też algorytm zaczyna ufać kanałowi, jako dostawcy wiarygodnej jakości kontentu.

Czy ilość reakcji na film ma wpływ na zarobki?

YouTube określa wartość filmu na podstawie ilości wyświetleń, łapek w górę i w dół, oraz komentarzy. Ma to wpływ na rozwój kanału, przychylność algorytmu i finanse. Poprzez ilość reakcji pod filmami, mechanizm platformy określa całościową wartość kanału. Trudno powiedzieć, jak ważne dzisiaj są subskrypcje, ale z pewnością w ostatnim czasie ich wartość spadła. Na podstawie reakcji więc wyznacza jest kwota, jaką YouTuber dostaje za wyświetlenia i kliknięcia w reklamy.

youtuber zarobki

Ile zarabia się na YouTube? Konkretne kwoty

Licząc zyski na YouTubie operuje się uzyskaną kwotą za 1000 wyświetleń. Przeliczanie tych kwot na jedno wyświetlenie nie ma sensu z dwóch powodów. Po pierwsze, po rozliczeniu wychodziłyby ułamkowe stawki. Po drugie, za kilka wyświetleń YouTuberzy nic nie dostają. Google wypłaca pieniądze od określonego pułapu wyświetleń. Za 1000 wyświetleń więc zyskać można od 50 groszy, do 3 złotych. Ciekawiej wygląda to na rynku amerykańskim, ponieważ tam za 1000 wyświetleń YouTuberzy średnio zarabiają od 3 do 5 dolarów.  

Nie jest jednak tak kolorowo nawet dla nieźle prosperujących kanałów. By móc współpracować z Googlem, należy zgodzić się na podział zarobionej kwoty. Google zatrzymuje dla siebie od 32% do 45%. Ze 100 dolarów więc, zostaje nam od 55 do 68.

Nie można więc określić jednoznacznie ile pieniędzy otrzymuje twórca za jedno czy tysiąc wyświetleń. Do rozrachunku ogólnego z pytania ile zarabia się na yt należy doliczyć takie aspekty jak:

 • Ilość wyświetleń
 • Wyświetlenia z AdBlockiem
 • Ilość reklam na filmie
 • Jakość kanału, o której decyduje YouTube
 • Jakość reklam
 • Czas użytkownika spędzony na reklamie
 • Ewentualne kliknięcia w reklamy

Czy YouTube płaci za wyświetlenia?

Wokół wypłacania przez YouTube pieniędzy za wyświetlenia narosło wiele mitów. W głównej mierze spowodowane jest to tym, że używa się skrótu myślowego, za 1000 wyświetleń ten i ten dostają tyle a tyle. Jednak nikt za same wyświetlenia żadnych pieniędzy nie dostaje, więc YouTube nie płaci za same wyświetlenia. Za co więc płaci? Za wyświetlenia i kliknięcia w reklamy. Więc za 1000 wyświetleń reklamy, a nie samego filmu. Ile zarabia się na yt? Bez włączenie reklam nic się nie zarabia… Chyba, że podejmie się współpracę z jakąś marką.

youtuberzy polska zarobki

Ile zarabia się na yt przy współpracy z marką

Ile zarabia się na YT przy współpracy z marką? To zależy od umowy oraz marki. A ta zależy od jakości YouTubera. Zupełnie jak na innych rynkach, pożądany pracownik dostaje więcej. Im większy YouTuber, czy influencer, tym większe z reguły wymagania.

Współpraca z marką – zarobki pośrednie i bezpośrednie

Na współpracy z marką można zarabiać bezpośrednio oraz pośrednio. Do bezpośrednich form zarobku należy lokowanie produktu. Takie filmy zawierają po prostu reklamy produktu lub usługi i służą zareklamowaniu, wypromowaniu tego, co dostał YouTuber. Przy takich filmach wyraźnie powinien być zaznaczony segment sponsorowany, ale nie wszyscy YouTuberzy to robią. Za opublikowanie takie filmu autor dostaje określoną kwotę. Warunkiem może być ilość wyświetleń lub stała kwota nieuzależniona od wyniku filmu.

Do niebezpośrednich form zarobku zaś zaliczyć można estymę związaną ze współpracą z daną marką, rozgłos zagwarantowany dzięki marce, kolaboracje z innymi YouTuberami, którzy również współpracują z daną marką; udział w konferencjach i eventach oraz darmowe fanty ze współpracy. Wszystkie te aspekty, poza ostatnim, przekładają się na zwiększenie popularności YouTubera, czyli na więcej wyświetleń i subskrypcji. A więcej wyświetleń przy włączonej monetyzacji to większy dochód.

Zarabianie na YouTube – sprzedawanie gadżetów

Poza reklamami i współpracami komercyjnymi, do dyspozycji jest jeszcze trzecia możliwość: sprzedaż gadżetów i akcesoriów spod znaku danego YouTubera influencera. Tutaj również trudno określić dokładne zarobki, ponieważ uzależnione są one od liczby sprzedanych egzemplarzy (a to zależy od popularności twórcy) oraz umowy z producentem gadżetów.

Czy da się zarobić się na streamach na YouTube?

Streamowanie staje się coraz popularniejsze. Widzowie, a tym samym i twórcy, co raz chętniej spotykają się w wirtualnej przestrzeni w tym samym czasie, żeby porozmawiać, wspólnie pograć, czy zająć się przeglądaniem Internetu.

Na tym również da się nieźle zarobić. Streamy kumulują w sobie praktycznie wszystkie możliwości zarabiania na YouTube. Od reklam, przez sponsoring, po dotacje. A przy tym ostatnim warto zatrzymać się na dłużej.

Dotacje na YouTube to pieniądze wysyłane podczas transmisji na żywo prosto do twórcy. Płatność może odbywać się różnymi drogami, do najpopularniejszych należą:

 • SMS
 • PayPal
 • Blik

Czy oznacza to, że całość trafia do twórcy? Niestety nie. Pośrednicy płatności, dzięki którym można wpłacać donejty również pobierają prowizje. Z reguły najwyższa jest przy płatnościach przez SMS, bo aż do 50%. Przy płatnościach bankowych pośrednicy z reguły zatrzymują do 5% wartości wpłaty, a dotacje przez PayPal najczęściej nie podlegają prowizji.

Czy streaming to dobra forma zarobku?

Jest to całkiem opłacalne dla tych YouTuberów, którzy mają stałą, oddaną widownię. Najczęstszymi darczyńcami są bowiem ci, którzy znają twórcę od dłuższego czasu. Dlatego właśnie tak ważna jest konsekwencja w długofalowym prowadzeniu wartościowego kontentu.

ile sie zarabia na yt

Ile zarabiają polscy Youtuberzy?

Zadając pytanie ile zarabia się na yt, można również pytać o konkretne zarobki polskich, czy zagranicznych YouTuberów. Zaglądanie do czyjegoś portfela nie jest dobrą praktyką, ale sami twórcy niekiedy podają swoje wyniki finansowe, dzięki czemu można oszacować ile zarobić na YT można ogólnie. Jest to szacunek, a nie dokładne wyliczenie, bo dokładnych danych nie udostępnia ani YouTube, ani żaden z twórców. Dzięki szacunkom określić można, że na Youtubie:

 • Z DVUPY zarabia między 1,3 – 2,7 tysięcy zł miesięcznie
 • Lekko Nie Będzie generuje 3 – 3,5 tysiący zł miesięcznie
 • Abstrachuje generuje 22,3 – 31,2 tysięcy zł miesięcznie
 • Stuu zarabia 31,5 – 45 tysięcy zł miesięcznie
 • Kruszwil zarabia 57,3 – 71,6 tysięcy zł miesięcznie
 • Friz zarabia między 111,2 – 238,2 tysięcy zł miesięcznie

Ile zarabiają zagraniczni YouTuberzy?

Oszacowanie ile zarabiają zagraniczni YouTuberzy jest trudne dlatego, bo Google prowadzi tam inną politykę cenową, a marki z reguły płacą twórcom więcej za reklamy produktów. Niemniej zagraniczni YouTuberzy generują przychody rzędu:

 • Ryan’s World — 1,8 miliona dolarów miesięcznie
 • Dude Perfect – 1,6 miliona dolarów miesięcznie
 • PewDiePie – 1,2 miliona dolarów miesięcznie

Jakie warunki trzeba spełnić, by zarabiać na YouTube?

Zanim zadamy pytanie ile zarabia się na yt, warto zadać sobie pytanie co muszę zrobić, by móc zarabiać na YT? Odpowiedź na to pytanie jest w zasadzie prosta. By móc zarabiać na YouTube trzeba uzyskać co najmniej 4000 godzin oglądania na kanale w ostatnich 12 miesiącach działalności i posiadać ponad 1000 subskrybentów. 

Ponadto Google weryfikuje, czy działalność kanału jest zgodna z zasadami programu partnerskiego YouTube, a im bardziej kontent sprzyja treściom family friendly, tym lepiej. W przypadku, gdy algorytm platformy dostrzeże, że kontent może być szkodliwy dla widzów, usunie monetyzacje filmu, a jeżeli takich filmów jest więcej, usunie monetyzację dla całego kanału.

Ile zarabia się na YouTube – kompendium wiedzy

Aby móc zarabiać na YouTube, należy posiadać 1000 subskrypcji i osiągnąć 4000 godzin oglądania materiałów przez widzów w trakcie ostatnich 12 miesięcy. Ale nie opłaca się włączać monetyzacji tak wcześnie, ponieważ to odstrasza potencjalnych subskrybentów. Średnio za 1000 wyświetleń (w AdSense nosi to nazwę CPM) zarobić można od 50 groszy do 3 złotych. Ilość wypłacanych pieniędzy z YouTube zależy od:

 • Długości filmu
 • Ilości reklam na filmie
 • Czasu, jaki użytkownik poświęci na obejrzenie reklamy
 • Ilości kliknięć w reklamę
 • Ilości użytkowników z AdBlockiem
 • Jakości kanału, którą określa platforma

Ponadto kwotą należy podzielić się z samą platformą, która zabiera od 32% do 45% przychodu. YouTube nie płaci za ilość łapek, komentarzy, subskrypcji, czy wyświetleń. Do sposobów na zarabianie na YouTube należą:

 • Umieszczanie reklam na filmach
 • Współprace komercyjny z markami
 • Dotacje uzyskane na transmisjach live
 • Prowadzenie sprzedaży akcesoriów spod znaku własnego brandu

Ile zarabia YouTuber?

YouTuberzy zarabiają więc w głównej mierze dzięki reklamodawcom oraz własnej przedsiębiorczości. Aby jednak zarobić pieniądze z nawiązanej współpracy na YT, należy przez cały czas dbać o kontent. Dzięki temu będziemy gromadzili coraz większą widownię, a to przyciągnie reklamodawców.

Najlepiej zarabiający YouTuberzy osiągają zarobki rzędu kilkuset tysięcy złotych miesięcznie. Takim przykładem jest YouTuber Friz, który miesięcznie zarabia ponad 230 tysięcy złotych.

Nie, YouTube nie płaci za suby, łapki, ani komentarze. YouTube płaci za odsłony reklam, nie samych filmów. 

W Polsce za 1000 wyświetleń (CPM) YT wypłaca między 50 groszy, a 3 złote. Najwięksi YouTuberzy na świecie zarabiają między  3, a 5 dolarów. 

Na chwilę obecną największym YouTuberem w Polsce jest Friz. Zarabia on ponad 230 tysięcy złotych miesięcznie.