Co zrobić, aby Twój film na YouTube stał się viralem?

Sława, bogactwo, prestiż – to wszystko możesz zdobyć dzięki kręceniu filmików na YouTube. Witrynie, którą po Google użytkownicy odwiedzają najczęściej. Wystarczy, że Twoje filmy zyskają na popularności, a Ty zakręcisz się wokół spirali viralowych filmów. Jaki jest przepis na to, aby Twój film stał się sławny i obiegł Internet? Sprawdź poradnik, w którym wytłumaczę Ci to krok po kroku.

Jak zrobić viral video?

 • Twórz treści wysokiej jakości
 • Wykorzystaj wszystkie swoje platformy społecznościowe
 • Znajdź właściwe słowa kluczowe
 • Stwórz unikalny film
 • Graj na emocjach
 • Znajdź swoją grupę docelową
 • Dotrzyj do podobnych marek
YouTube viralowe wideo
źródło: pexels.com

Twórz filmy viralowe wysokiej jakości

Filmy wysokiej jakości nie powstają przypadkiem. Prawie każdy twórca na YouTube, który może pochwalić się dużą ilością subskrypcji, ma przygotowany wcześniej scenariusz, plan działania. Co więc przyda się w tworzeniu treści wysokiej jakości?

 • Lista ujęć – wymień wszystkie potrzebne ujęcia.
 • Storyboard – prosty rysunek złożony z ujęć lub przejść.
 • Lista rekwizytów na scenę.
 • B-roll – dodatkowy materiał filmowy, który ożywi Twoją historię, gdy nadejdzie czas na edycję.

Zwróć uwagę na nagłówki i opisy

Tworzysz ciekawe filmy, ale dalej nie jesteś widoczny? Być może brakuje Ci słów kluczowych w nagłówkach i opisach. Skorzystaj z narzędzia propozycji słów kluczowych Google, aby określić, czy wybrane przez Ciebie słowa są popularne. W ten sposób użytkownicy, wpisując interesującą ich frazę, w łatwy sposób trafią na Twój film, który otagowałeś podobnie.

YouTube viralowe wideo
źródło: pexels.com

Zapewnij widzów, że jesteś wart ich uwagi

Upewnij się, że widzowie w ciągu pierwszych 5–10 sekund dokładnie wiedzą, dlaczego powinni oglądać Cię dalej. Wskaż korzyści, które przyniesie im oglądanie Twojego filmu.

Dobra energia to podstawa

Ludzie, którzy demonstrują pasję i energię przed kamerą, częściej przykuwają uwagę widza niż Ci monotonni i nudni. Spróbuj mówić trochę głośniej niż zwykle i ożyw język ciała. Jeżeli nie wiesz jak się do tego zabrać obejrzyj występ dowolnego standupera i zobacz, jak jego energia wpływa na publiczność.

Wykorzystaj wszystkie swoje platformy społecznościowe

Po zamieszczeniu filmu na Youtube, kolejnym krokiem, który musisz wykonać, jest promowanie go w innych kanałach mediów społecznościowych. Teraz wszystko zależy od Twoich widzów na Instagramie, Twitterze i Facebooku. Jeżeli będziesz miał odrobinę szczęścia to udostępnienie linku czy teaserów oryginalnego filmu z YouTube może zachęcić fanów w innych mediach społecznościowych do jego obejrzenia. Pomoże to zwiększyć zaangażowanie Twojego kanału YouTube, uzyskać więcej wyświetleń i subskrybentów oraz, sprawić, że Twój film będzie rozprzestrzeniał się jeszcze szybciej.

YouTube viralowe wideo planowanie działania
źródło: pexels.com

Znajdź właściwe słowa kluczowe w tworzeniu viral video

Wspominałam już wcześniej o słowach kluczowych, jednak temat jest na tyle ważny, że warto poruszyć go raz jeszcze. Odróżnijmy więc różne typy opisów na YouTube:

 • Opis kanału YouTube – tekst na stronie Informacje Twojego kanału. Pomaga widzom zrozumieć, czego mogą oczekiwać od Twojej marki.
 • Opis filmu w YouTube – tekst pod każdym z Twoich filmów. Pomaga widzom znaleźć Twoje treści i zdecydować, czy warto je obejrzeć.

Poprawnie wykonane opisy i dobrze wprowadzone tytuły na YouTube mogą zwiększyć SEO, subskrypcje, liczbę wyświetleń i czas oglądania. Oprócz tego pomogą Twoim filmom w rankingu w funkcji sugerowanego wyszukiwania YouTube.

Przedmioty, które pomogą Ci stworzyć viral video


Jak pisać skuteczne opisy na YouTube?

 • Użyj określonych słów kluczowych – wybierz 1–2 słowa kluczowe, które dokładnie opisują Twoje treści. Uwzględnij je w opisie i tytule swojego filmu, aby zwiększyć jego szanse na pozycję w wynikach wyszukiwania potencjalnych widzów.
 • Powtórz słowa kluczowe – powtarzanie informuje YouTube, że określony termin jest związany z Twoim filmem lub kanałem.
 • Wskaż widzom, czego mogą się spodziewać.
 • Zapisz ważne informacje na pierwszym miejscu.

Stwórz unikalny viralowy film 

Gdy już zrozumiesz, kim są Twoi odbiorcy, zaufaj swojemu przeczuciu i podejmij ryzyko. Nie bój się wystawiać na próbę swoich przekonań. W pewnym momencie zadowolisz niszę, która jest podobna do Ciebie, a to przyniesie Ci olbrzymi zysk. Pamiętaj, że tworzenie treści, których sam nie lubisz, mija się z celem. Pokaż, że myślisz niekonwencjonalnie, ale zachowaj w tym zdrowy rozsądek. Nie stworzysz dobrego contentu, jeśli sam najpierw nie pokochasz swoich materiałów.

YouTube wideo viralowe
źródło: pexels.com

Graj na emocjach

Z drugiej strony prawie wszystkie popularne filmy na YouTube tworzą emocjonalny związek z widzami, niezależnie od tego, czy są smutne, szczęśliwe czy motywujące. Dodawanie skrajnych emocji do filmów na YouTube to świetny sposób na dotarcie do nowych odbiorców. Oczywiście jak zawsze, trzeba zachować zdrowy rozsądek.

Kluczem jest storytelling. Kiedy ludzie poczują, że Twój film reprezentuje ich emocje, podzielą się nim z rodziną i przyjaciółmi. Wyobraź sobie, że jesteś marką sprzedającą kosmetyki. Teraz coraz częściej zwraca się uwagę na to, czy kosmetyki nie są testowane na zwierzętach i czy przy ich produkcji żaden człowiek nie został skrzywdzony. Jeżeli możesz pochwalić się tym, że Twój produkt został stworzony zgodnie z humanitarnym podejściem do człowieka i każdej żywej istoty – zrób to. Udowodnij widzom, że grasz fair i potwierdź to rzetelnymi faktami. Jeśli natomiast chcesz zaangażować się w kontrowersyjne treści bądź bardzo ostrożny, ponieważ może to poważnie zaszkodzić wizerunkowi Twojej marki. Jeżeli zrobisz coś wbrew ludziom, to pamiętaj, że kłamstwo wyjdzie w najmniej spodziewanym momencie, a YouTube nigdy nie zapomni.

Znajdź swoją grupę docelową

Znalezienie grupy docelowej jest konieczne, niezależnie od tego, czy tworzysz filmy na YouTube dla zabawy, czy robisz marketing cyfrowy. Twoimi docelowymi odbiorcami są osoby, które będą oglądać i udostępniać Twoje filmy lub być zainteresowane zakupem Twoich produktów i usług.

Twoi docelowi odbiorcy będą pierwszymi osobami, które obejrzą Twój film i udostępnią go swoim rówieśnikom. Jak więc znaleźć grupę docelową?

Najłatwiejszym sposobem na znalezienie docelowych odbiorców jest przeglądanie statystyk YouTube. Tam możesz dokładnie zobaczyć, kto ogląda Twoje filmy i najbardziej się z nimi angażuje. To sprytne narzędzie, które może pomóc Ci dowiedzieć się, jak długo ludzie oglądają Twoje filmy, ile mają lat, skąd pochodzą i jaką mają płeć.

YouTube viralowe wideo popularne
źródło: pexels.com

Dotrzyj do podobnych marek

Ostatnim sposobem, aby Twój film w YouTube stał się viralowy, jest skontaktowanie się z podobnymi markami, które już mają wielu obserwujących, i poinformowanie ich o swoim filmie.  Możesz także zapłacić niektórym podobnym markom za promocję swojego filmu, co z kolei zapewni Ci więcej subskrybentów, wyświetleń i zaangażowania. Jeśli ktoś promuje Twoje treści w swoich mediach społecznościowych, Twoim obowiązkiem jest zrobić to samo dla niego.

Źródła: fingerlakes1.com