Statyw do telefonu – jaki wybrać do nagrywania i fotografowania?

Aparaty w smartfonach wykorzystują coraz lepsze technologie stabilizacji obrazu. OIS czy wbudowany gimbal skutecznie ratują filmy i zdjęcia przed rozmyciem. Wciąż jednak niezwykle przydatnymi akcesoriami są statywy, selfie sticki czy stabilizatory. Sprawdź, kiedy się przydają i jaki statyw do telefonu wybrać, aby zwiększyć komfort pracy podczas fotografowania oraz filmowania smartfonem.

Statyw do telefonu – budowa i rodzaje

Jaki statyw do telefonu wybrać, aby wygodnie (i stabilnie) robić zdjęcia czy nagrywać filmy? Statywy kojarzą się przede wszystkim z wysokimi, solidnymi stelażami, na których montuje się profesjonalne aparaty fotograficzne. Do tej kategorii zalicza się jednak dużo więcej akcesoriów o różnej konstrukcji. Przeznaczonych nie tylko do aparatów, ale także smartfonów i innych urządzeń, które mogą służyć do filmowania i fotografowania, np. kamerek GoPro.

Statywy służą bowiem nie tylko do tego, by zrobić ostre, nieporuszone zdjęcie. Pomagają przy ujęciach wymagających długiego czasu naświetlania, umożliwiają robienie autoportretów i nagrywanie filmów obejmując całą swoją sylwetkę, pozwalają samodzielnie zrobić zdjęcia typu flat lay z dłońmi w kadrze oraz dopracować szczegóły aranżacji bez zmiany kadru, są niezbędne do timelapsów, ułatwiają fotografowanie z nietypowych perspektyw. Możliwości jest naprawdę wiele.

Czym jest stabilizacja obrazu? Kiedy może się przydać, a kiedy zaszkodzić?

Dlatego są statywy wysokie i niskie, kijki do selfie, monopody, tripody, gimbale… Jedne możesz postawić w dowolnym miejscu, inne musisz trzymać w ręce. Różnią się także głowicami, które mogą być nieruchome lub obracać się pod różnym kątem. Podzielmy więc wszystkie statywy na telefon pod względem ich budowy:

  • Tripody – inaczej trójnogi. To stojaki z trzema rozkładanymi nóżkami, które można stabilnie ustawić na płaskiej powierzchni. Mogą to być zarówno masywne, wysokie statywy, nieduże stojaczki, jak i selfie sticki czy gimbale z funkcją tripodu.


  • Monopody – statywy, w których główną konstrukcję tworzy jedno teleskopowe ramię. Mogą być zakończone gumową stópką lub niewielkim tripodem. Zajmują mniej miejsca, są bardziej kompaktowe i mobilne, ale także mniej stabilne. Monopodem możemy nazwać też kijek do selfie.


  • Wysokie statywy – mają masywne, regulowane nóżki, których wysokość dostosujesz do warunków i potrzeb. Zakończone są gumowymi, antypoślizgowymi stópkami. Rozkładają się na wysokość od metra do nawet 180 cm. Mają bardziej rozbudowaną konstrukcję i mogą oferować dodatkowe funkcje, takie jak głowicę kulową do swobodnego manewrowania aparatem, wbudowaną poziomicę czy wymienne uchwyty w zestawie.
  • Kijki do selfie – (ang. selfie stick) uchwyty na smartfon z wysuwanym ramieniem. Wyposażone w umieszczony na rączce przycisk lub wyciągany pilot do sterowania spustem migawki. Z reguły są to monopody, ale coraz częściej wypierają je bardziej praktyczne selfie sticki z tripodem, czyli rozkładaną rączką.
  • Elastyczny statyw do telefonu – ma giętkie nóżki, które można dowolnie układać, a nawet opleść wokół gałęzi czy barierki podczas nagrywania w plenerze.
elastyczny statyw do telefonu
  • Gimbale – są to kompaktowe stabilizatory obrazu, wyposażone w żyroskop i silniki, które automatycznie redukują drgania. Służą głównie do nagrywania filmów w ruchu, ale te z wbudowanym lub dołączonym do zestawu tripodem mogą również pełnić funkcję statycznego statywu.
  • Lampy pierścieniowe – tak, do statywów na telefon można zaliczyć także kategorię lamp pierścieniowych. LED-owe ringi mają zazwyczaj wbudowane lub dołączone do zestawu uchwyty na smartfon. Można też powiedzieć, że są to statywy do telefonu z lampą.
  • Uchwyty do smartfonów samochodowe i rowerowe – są przystosowane do montażu na kokpicie, szybkie, kratce wentylacyjnej czy w przypadku roweru na kierownicy lub ramie. Mogą zatem służyć jako statyw do nagrywania telefonem na wycieczce rowerowej czy podczas podróży samochodem.

    Można nawet potraktować je jako podróżny mini statyw do telefonu. Wiele konstrukcji pozwoli bowiem na stabilne ustawienie telefonu np. na stoliku w kawiarni czy murku przed zwiedzanymi zabytkami architektury.

  • Etui na smartfony lub uchwyty mocowane do obudowy – propozycja nietypowa w kontekście statywów, ale może stanowić tańszą i zastępczą metodę stabilizacji telefonu. W tej kategorii znajdziesz case’y z funkcją podstawki, które przydadzą się doraźnie, w razie potrzeby ustawienia smartfonu do zrobienia zdjęcia czy nagrania wideo, gdy akurat nie masz przy sobie statywu.


Kontynuując wątek nietypowych propozycji, są w końcu telefony, które dzięki swojej konstrukcji nie potrzebują statywu, by stanąć stabilnie i robić zdjęcia czy nagrywać filmy bez udziału „operatora”. To smartfony składane, które wystarczy zgiąć pod odpowiednim kątem, ustawić na biurku i już można uruchamiać aparat.  

Na co zwrócić uwagę kupując statyw do smartfona?

Dobry statyw do nagrywania telefonem należy dobrać pod konkretne potrzeby. Dzięki temu kupisz model, który naprawdę ułatwi Ci filmowanie i fotografowanie w konkretnych miejscach oraz posłuży przez lata. Prześledźmy, jakie cechy musi i może mieć statyw do telefonu.

Kompatybilność statywu z telefonem

W przypadku statywów i gimbali koniecznie należy sprawdzić, czy w zestawie znajduje się specjalny uchwyt do montażu smartfona. Jest to ramka, która zaciska się na krawędziach urządzenia. Inaczej bowiem montuje się aparaty fotograficzne, które mają dedykowany do tego gwint. Do profesjonalnych statywów bez problemu dokupisz oddzielnie specjalny uchwyt na telefon, inaczej adapter statywowy, z odpowiednim gwintem.

Regulowana wysokość

Kijki do selfie oraz statywy mają teleskopowe, wysuwane ramiona. W ich specyfikacji znajdziesz dokładną wysokość minimalną i maksymalną. Dzięki temu precyzyjniej dobierzesz statyw do miejsca, z którego chcesz nagrywać lub fotografować. Należy zwrócić szczególną uwagę na ten parametr, ponieważ może się okazać, że statyw jest na przykład za niski po rozłożeniu.

wysoki statyw do telefonu

Stabilność (jakość wykonania) uchwytu i nóżek

Profesjonalne statywy wysokie mają masywne, szeroko rozstawiane nogi zakończone dodatkowo gumowymi nakładkami. Taka konstrukcja zapewnia solidną stabilizację urządzenia, nawet dużej, ciężkiej lustrzanki.

Gorzej jest w przypadku monopodów czy kijków do selfie z tripodem. Żeby stabilnie ustawić smartfon, potrzebne jest odpowiednie wyważenie, rozkład ciężkości. W przeciwnym razie statyw będzie się przechylać.

Ważne zatem, aby przemyśleć, z jakiej pozycji chcemy robić zdjęcie, czy będziemy ustawiać statyw na podłodze, czy na stole i jak wysoko ma sięgać telefon. W obu przypadkach warto także zapoznać się z opiniami innych użytkowników oraz wybierać modele renomowanych producentów, żeby nie kupić statywu, którego nóżki połamią się już przy pierwszym użyciu.

Konstrukcja

Jeśli planujesz używać statywu głównie w domu czy w studiu postaw na wysoki statyw do telefonu. Solidny i wielofunkcyjny, ale mniej poręczny na przykład w podróży, gdy trzeba szybko zmienić scenerię. Te masywniejsze konstrukcje sprawdzą się również podczas statycznego nagrywania i fotografowania w plenerze, w jednej lokalizacji, gdy powierzchnia jest nierówna albo panują niesprzyjające warunki pogodowe.

Jeśli szukasz statywu, który możesz mieć zawsze przy sobie, wybierz kompaktowe, lżejsze i składane modele. Takie, które zmieszczą się do plecaka czy nawet kieszeni. Jeśli masz większe wymagania – wybierz gimbala, jeśli mniejsze wystarczy selfie stick z trójnogiem.

gimbal kompaktowy statyw do telefonu

Uniwersalność

Jeśli do filmowania i fotografowania używasz nie tylko smartfona, ale także aparatu fotograficznego, kamery czy kamerki sportowej, wybierz profesjonalny statyw lub gimbal kompatybilny ze wszystkimi tymi sprzętami. Otrzymasz wtedy zestaw składający się z różnych uchwytów oraz gwintów przeznaczonych do montażu innych urządzeń.

Kupując gimbala lub selfie sticka sprawdź, czy wybrany model ma rozkładaną rączkę bądź dołączony do zestawu tripod, aby móc korzystać z tych akcesoriów zarówno w roli przenośnego stabilizatora, jak i statycznego statywu.

Głowica

Chcesz ustawić smartfon w poziomie, żeby fotografować lub filmować to, co leży na stole? A może zależy ci na wygodnym i szybkim regulowaniu perspektywy nagrywania? Sprawdź, jaki zakres ruchu ma głowica. Czy smartfon będzie można pochylić do przodu do tyłu lub na boki. Czy da się płynnie obracać uchwytem bez poruszania całego statywu.

Do fotografowania z góry potrzebny będzie statyw z łamaną kolumną centralną. Głowica kulowa pozwoli szybko zmieniać położenie aparatu w trzech wymiarach. Natomiast głowica 3D jest wolniejsza, ale za to bardziej precyzyjna. Umożliwi ustawienie aparatu w każdym z trzech wymiarów osobno.

ruchowa głowica w statywie do telefonu

Dodatkowe akcesoria w statywie do telefonu

W zależności od rodzaju statywu, który wybierasz, możesz liczyć na dołączone do zestawu akcesoria, takie jak na przykład: pokrowiec; uchwyty do montażu smartfonów, kamerek, aparatów; kable USB; tripody (w formie wymiennej końcówki); kolorowe filtry na diodę LED itp.

  • Pilot – służy do sterowania spustem migawki, gdy fotografujesz w pewnej odległości od statywu. Łączy się ze smartfonem za pomocą Bluetooth.
  • Wbudowana poziomica – pozwoli ustawić statyw prosto, żeby zrobić idealnie wykadrowane zdjęcie. Przyda się, zwłaszcza gdy tworzysz zdjęcia lub filmy w plenerze i stawiasz statyw na nierównej powierzchni.
  • Hak obciążający – służy do mocowania dodatkowego obciążenia, które zwiększy stabilność statyw poprzez obniżenie środka ciężkości. Przyda się na przykład podczas pracy w trudnych warunkach, na nierównym terenie oraz przy kadrowaniu z nietypowej perspektywy.
statyw do telefonu

Jaki statyw do telefonu wybrać? Dobieramy modele do konkretnych potrzeb

Autoportrety i selfie grupowe. Najprostszy statyw do telefonu

Zacznijmy od podstawowego akcesorium pomagającego w fotografowaniu smartfonem. Gadżetu, który uwolnił użytkowników smartfonów od zdjęć profilowych pod dziwnym kątem, szukania znajomego z najdłuższą ręką oraz proszenia obcych o wykonanie zdjęcia.

Selfie stick, bo o nim mowa, jak sama nazwa wskazuje, przyda się głównie do robienia autoportretów. Ma teleskopowe ramię, dzięki któremu oddalisz od siebie telefon, powiększając tym samym pole widzenia aparatu. Kijek do selfie pomoże zatem samodzielnie wykonać zdjęcie obejmujące większą część sylwetki i krajobraz w tle. Ułatwi także robienie grupowego selfie, gdzie w kadrze trzeba zmieścić kilka uśmiechniętych twarzy, a najlepiej także tło pokazujące, że jesteście na egzotycznych wakacjach czy imprezie tematycznej.

selfie stick do telefonu

To jego główne zastosowanie, ale taki statyw do telefonu z pilotem i rozkładaną rączką w formie trójnogu przyda się także do robienia serii zdjęć z odległości. Posłuży do fotografowania siebie z naturalnie ułożonymi rękami w kadrze. Bez potrzeby trzymania aparatu czy monopodu w dłoni możesz również swobodnie gestykulować podczas nagrywania stories.

Dzięki swoim kilku funkcjom i kompaktowym rozmiarom selfie stick z tripodem doskonale sprawdzi się jako statyw do telefonu na wakacje.

selfiestick z tripodem prosty statyw do telefonu

Vlogi, tutoriale, streaming? Statyw do telefonu z lampą

Do nagrywania vlogów, TikTok-ów, tutoriali makijażowych czy robienia zdjęć portretowych (sobie lub innym) przyda się statyw do telefonu z lampą. LED-owy ring równomiernie rozświetli twarz, sprawiając, że będzie wyglądała zdrowo i naturalnie. Odpowiednie światło uwydatni szczegóły, a sam film czy zdjęcie będą wyglądały bardziej profesjonalnie.

lampa pierścieniowa LED selfie

Ponadto smartfon można zamontować aparatem selfie lub aparatem głównym w stronę padania światła. Wtedy lampa pierścieniowa może posłużyć do doświetlania i lepszego fotografowania produktów, np. promowanych na Instagramie kosmetyków.

W statyw z lampą pierścieniową warto zainwestować także, jeśli chcesz, żeby Twoje streamy wyglądały bardziej profesjonalnie. Stałe światło LED dobrze oświetli nagrywany kadr i twarz streamera, na którą pada nieregularne oświetlenie z różnych źródeł i o różnych kolorach – z ekranu, taśm LED czy podświetlenia RGB gamingowych akcesoriów.


statyw do telefonu z lampą streaming

Relacje w mediach społecznościowych

Kręcisz videoblogi, stories albo montujesz filmiki na YouTube z podróży? W tym przypadku najlepszym wyborem będzie gimbal. Dzięki swojej zaawansowanej konstrukcji z silnikami i żyroskopem reaguje na każdy, nawet najmniejszy ruch, precyzyjnie podążając za kadrowanym obiektem. Nie ważne, czy spacerujesz, jedziesz na rolkach, czy zjeżdżasz ze stoku.

gimbal do nagrywania telefonem

Gimbal sprawia, że Twoje wideo ma niezwykle płynny i stabilny obraz, co mocno wpływa na wysoką jakość dzieła. Zwłaszcza w połączeniu z kinowymi szablonami przejść oraz profesjonalnymi trybami edycji filmu, dostępnymi dzięki wbudowanym funkcjom i dedykowanym aplikacjom.

Do zestawu z gimbalem dołączone są także tripody. W razie potrzeby możesz więc postawić gimbal ze smartfonem w dowolnym miejscu i na przykład nagrać timelaps wędrówki gwiazd w zakątku świata, który zwiedzasz.

gimbal z tripodem jako statyw do telefonu

TikToki w samochodzie i timelapse z podróży

Do nagrywania tiktoków w samochodzie sprawdzą się zwykłe uchwyty samochodowe, wykorzystywane z reguły do nawigacji. Są to konstrukcję umożliwiające zmianę kąta nachylenia, często także z teleskopowym ramieniem. Dzięki temu ustawisz telefon tak, żeby obiektyw obejmował odpowiedni kadr.

Do nagrywania filmów solo sprawdzi się w zasadzie każdy uchwyt samochodowy. Jeśli natomiast w obiektywie muszą się zmieścić pasażerowie (zarówno ten z przodu, jak i Ci z tyłu) najlepiej wybrać uchwyt montowany do szyby lub kokpitu. Będzie oddalony, więc obejmie szerszy kadr, łatwiej nim operować i ma więcej opcji regulacji niż uchwyt do kratki wentylacyjnej.

uchwyt samochodowy jako statyw

Statyw na telefon do samochodu potrzebny jest także do nagrywania modnych filmów time-laps z podróży. Tutaj najlepszy będzie uchwyt z przyssawką do montowania na szybie lub kokpicie. Ewentualnie taki do montażu na kratce wentylacyjnej, ale z ramieniem, tak aby obiektyw mógł złapać dobry kadr.

Fotografia produktowa i kulinarna

Do fotografowania testowanych produktów na Instagram czy przyrządzonych dań na kulinarnego bloga dobrze sprawdzi się statyw do telefonu z lampą pierścieniową, która dokładnie oświetli fotografowane elementy.

Często jednak w tego typu fotografii robi się zdjęcia z góry, typu flat lay. A taki statyw do nagrywania z góry musi mieć łamaną kolumnę centralną, która pozwoli na ustawienie urządzenia w pozycji poziomej do podłogi, powierzchni biurka czy stołu. Tak, aby nogi statywu nie były widoczne w kadrze. Tego typu statywy przydadzą się także do tworzenia animacji poklatkowych.

Profesjonalny statyw do telefonu

Skoro tu jesteś, nie muszą Cię przekonywać, że smartfonem da się zrobić profesjonalne zdjęcie lub nakręcić wysokiej jakości film. Zwłaszcza że jego fotograficzne możliwości można dodatkowo podkręcić, stosując obiektywy do smartfonów. A jakie modele sprawdzą się najlepiej do fotografowania? Zobacz ranking smartfonów z najlepszymi aparatami. TOP telefonów idealnych do zdjęć.

Jeśli fotografujesz w studiu albo szukasz wielofunkcyjnego akcesorium, wybierz statyw wysoki. Można go używać zarówno ze smartfonem, jak i z aparatem fotograficznym. Ma stabilne teleskopowe ramiona, które dostosujesz do potrzebnej wysokości. To pozwoli wygodnie fotografować w pozycji stojącej czy nagrywać z obiektywem ustawionym dokładnie na wprost twarzy.

statyw do telefonu wysoki sesja plener

Statyw wysoki przyda się także do pracy w plenerze. Będzie dużo bardziej stabilny niż zwykły selfie stick z tripodem. Osobno regulowane nóżki pozwolą stabilnie ustawić statyw na nierównej powierzchni, a w niektórych modelach pomoże wbudowana poziomica.

Dzięki rozbudowanej konstrukcji i dodatkowym funkcjom profesjonalny statyw do telefonu umożliwi wykonywanie różnego typu fotografii, na przykład modnego flat lay, krajobrazów z żabiej perspektywy, portretów, zdjęć aranżowanych, z wykorzystaniem długiego czasu naświetlania czy innych wymagających ujęć. Będzie również odpowiednim wyborem do nagrywania filmów fitness, tutoriali DIY, vlogów kulinarnych czy e-wykładów, dzięki wysokim regulowanym nóżkom i świetnej stabilizacji.

Jeśli w zestawie z wybranym statywem nie ma uchwytu na smartfon, bez problemu dokupisz go oddzielnie. Wystarczy jedynie dobrać adapter statywowy na telefon wyposażony w odpowiedni gwint mocujący, np. 1/4” czy 3/8”.

profesjonalny statyw do telefonu

Fotografujesz? Filmujesz? Tworzysz w social mediach? Odwiedź naszą Strefę Twórcy, aby znaleźć więcej podobnych poradników, inspiracji oraz sprzętowych porad. Przeczytasz na przykład:

📸 Światło w fotografii. Rodzaje i zastosowanie światła: poradnik dla początkujących fotografów

📷 Smartfon kontra aparat cyfrowy. Rozwiązujemy odwieczny spór

📸 Jak uzyskać efekt bokeh na zdjęciach?