Uwielbiasz nagrywać wideo smartfonem podczas różnego rodzaju aktywności? Nie zadowala Cię stabilizacja obrazu w Twoim urządzeniu i chcesz poprawić jakość zdjęć oraz filmów, które zachwycą płynnością? Chcesz idealnie uwiecznić piękną scenę podczas dynamicznego ruchu? W takim razie rozważ zakup gimbala. To przydatne urządzenie, które sprawdzi się podczas różnych aktywności, ale i nie tylko. Poznaj nasz ranking najlepszych i polecanych gimbali do telefonu i aparatu.
Gimbal, inaczej stabilizator obrazu, jest stosunkowo niedużym i poręcznym urządzeniem, które składa się z niewielkich silników elektrycznych, żyroskopu, systemu mocowania i czujników. Jakie ma zadanie? Eliminuje drgania i utrzymuje stabilność obrazu, poprawiając płynność np. nagrania wideo w ruchu. Gimbal pierwotnie powstał z myślą o dronach, ale obecnie wykorzystywany jest w dość szerokim zakresie. Współpracuje bowiem ze smartfonami, aparatami fotograficznymi czy kamerkami sportowymi, które montujesz w specjalnym uchwycie.
Gimbale do smartfonów i aparatów różnią się konstrukcją, funkcjonalnością oraz przede wszystkim ceną. Jak możesz się domyślić, stabilizatory do drugiego rodzaju urządzeń są zwykle droższe. Gimbale mogą pełnić funkcję kijka selfie (od ang. selfie stick), ale nie muszą. Czym różnią się te urządzenia i co warto o nich wiedzieć?
Kijek do telefonu, zwany selfie stickiem, to rodzaj statywu ręcznego, który służy głównie do pstrykania zdjęć typu… selfie. Jest to w zasadzie przedłużenie naszego ramienia, więc pozwala na lepsze, bardziej panoramiczne ujęcia niż typowe zdjęcia „z ręki”. Kijek do selfie to dobra opcja do autoportretów, które pozwalają na uchwycenie szerszej perspektywy. To z kolei przekłada się na np. ujęcie większego kawałka krajobrazu w tle.
Gimbal to doskonała rzecz dla aktywnych, którzy lubią uwieczniać ciekawe miejsca i momenty z podróży (np. podczas spaceru) czy kręcić filmiki w trakcie uprawiania sportów. Jest to wręcz niezbędne urządzenie dla wielu twórców wideo, którzy próbują uchwycić jak najlepiej scenę smartfonem lub kamerką, często pozostając w nieustannym biegu. Jeśli Twój smartfon nie ma (porządnej) stabilizacji obrazu, dobry gimbal to sprzęt, które zagwarantuje odpowiednią płynność, niwelując efekt trzęsącego się obrazu spowodowany jakimkolwiek ruchem.
Warto podkreślić, że na rynku są dostępne urządzenia 2w1 lub nawet 3w1, które łączą cechy stabilizatora obrazu, kijka do selfie i statywu. Czym kierować się przy wyborze gimbala?
Decydując na się na gimbala, powinieneś wziąć pod uwagę przed jego zakupem kilka właściwości. Jakie cechy ma dobry gimbal? Które parametry są najważniejsze przy wyborze stabilizatora obrazu?
Niezwykle istotna cecha gimbala. To on wpływa na działanie urządzenia oraz jego użyteczność. Najlepszą opcją jest stabilizacja obrazu w trzech osiach, czyli przekłada się na możliwość pełnego, panoramicznego obrotu kamery (o 360 stopni). Mniej zaawansowane, a co za tym idzie – tańsze modele oferują skromniejszy zakres pracy – w jednej osi (np. góra-dół) lub w dwóch osiach (góra-dół i prawo-lewo).
Kompatybilność jest niezwykle istotnym parametrem. Koniecznie sprawdź, z jakim typem urządzenia działa dany gimbal. Część z nich jest w stanie współpracować z wieloma różnymi urządzeniami, np. nie tylko smartfonami, ale też kamerkami sportowymi GoPro czy niewielkimi lusterkowcami. To są to gimbale uniwersalne, ale często lepszym wyborem będzie model dedykowany, który jest przeznaczony tylko do np. telefonów.
To, jak leży w ręce gimbal, ma niezwykle duże znaczenie. Nie tylko wpływa na komfort użytkowania, ale także ważny jest materiał, z którego została wykonana rękojeść z uchwytem, co ma niebagatelne znaczenie. Dobrze więc, aby rękojeść była odpowiednio wyprofilowana i pokryta specjalną warstwą antypoślizgową, a co za tym idzie – zapewniała pewny chwyt.
Co więcej, w gimbalu mogą skrywać się dodatkowe opcje, takie jak np. przyciski sterujące, dzięki którym łatwo wstrzymasz nagrywanie filmu smartfonem. Kluczowe jest ich ergonomiczne rozmieszczenie. Niektóre modele oferują możliwość zamontowania przy uchwycie dodatkowych elementów, takich jak lampy błyskowej czy mikrofonu. Warto też sprawdzić, jakiego typu jest mocowanie (np. magnetyczne), które ułatwia (de)montaż urządzenia.
Podobnie jak w przypadku każdego mobilnego urządzenia, im dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, tym lepiej. Jednak większy akumulator wpływa na rozmiary i wagę gimbala. To z kolei może przełożyć się na mniejszy komfort użytkowania.
W tym przypadku dopasuj model i akumulator do swoich zastosowań. Jeśli nie spędzasz wielu godzin podczas nagrywania, nie musisz inwestować w gimbala, który zapewnia dłuższy czas pracy.
To, z jakich materiałów jest wykonany gimbal, wpływa na jego wagę oraz wytrzymałość. Najlepsze, ale też najdroższe są gimbale stworzone z bardzo lekkiego stopu aluminium lub tworzywa ze stopów magnetyzowych. Są one zdecydowanie bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia niż te ze sztucznych materiałów.
Generalnie weź też pod uwagę czynniki środowiskowe, w jakich zwykle będziesz używać gimbala. Istotna może być dla Ciebie np. wodoodporność. Warto sprawdzić, czy zapewni on odpowiednią ochronę przed m.in. pyłem, kurzem albo przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. zarysowaniami, pęknięciami). Niektóre modele mają składaną budowę, co może być dodatkową zaletą dla bardziej mobilnych osób.
Wymiary i waga wiążą się ściśle z przeznaczeniem sprzętu. Gimbal do aparatów będzie większych rozmiarów i cięższy, a co za tym idzie – mniej poręczny. W ich przypadku koniecznie upewnij się, czy stabilizator jest w stanie utrzymać urządzenie, bo potrafi ono swoje ważyć, a chyba nie chcesz doprowadzić do kosztownej katastrofy, nieprawdaż?
Do wielu smartfonów oraz kamerek sportowych GoPro, które cechują się małymi rozmiarami, cechy te nie odgrywają tak znaczącej roli. Tego typu gimbale są zwykle lekkie i stosunkowo niewielkie. Byleby by pasowały do nich oraz spełniały pod względem poręczności Twoje oczekiwania i nie męczyły dłoni.
Warto sprawdzić, czy dany gimbal oferuje dodatkowe funkcje lub przyciski, które mogą się przydać podczas użytkowania. Koniecznie sprawdź informacje o sterowaniu oraz trybach pracy (śledzenie wybranego celu w czasie rzeczywistym, nagrywanie timelapsów itd.) i stabilizacji urządzenia (np. panoramowania, blokady, szybkiej reakcji). Warto wiedzieć, czy gimbala można obsługiwać bezprzewodowo za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfonie.
Ważne może być dla Ciebie również dodatkowe wyposażenie, np. torba albo solidna, usztywniana walizka, które przydadzą się do transportu gimbala.
Gimbal stabilizuje obraz podczas robienia zdjęć lub kręcenia filmów smartfonem, aparatem czy kamerką oraz niweluje drgania i negatywny wpływ na stabilność spowodowany ruchem czy silnym wiatrem. Urządzenie może działać nawet w trzech osiach.
Najlepszym wyborem jest gimbal przeznaczony do określonych urządzeń (tzw. dedykowany). Do telefonu i kamerki sportowej GoPro nie będzie on dużych rozmiarów i z takim udźwigiem, jak ten do lustrzanki, a także powinien być lekki i kompaktowy, by wygodnie się z niego korzystało. Ogólnie parametry powinny być dobrane do warunków i zastosowań, w jakich zamierzasz używać gimbala.
Dobierz gimbala odpowiednio do posiadanego urządzenia – jego funkcje mają odpowiadać Twoim wymaganiom i zastosowaniom (tryby pracy, czas działania akumulatora itp.). Wybierz najlepiej taki, który niweluje drgania w kilku osiach, a dodatkowo jest poręczny i zrobiony z dobrej jakości materiałów. Nie decyduj się jednak na taki model, którego bardziej rozbudowana funkcjonalność niekoniecznie jest Ci potrzebna, a która może mieć wpływ na cenę.
Zastanawiasz się nad zakupem gimbala do telefonu albo aparatu? Nie możesz zdecydować się, który wybrać? Wybierz polecany model z naszego rankingu najlepszych gimbali do smartfona i nie tylko – z różnych półek cenowych. Tak, abyś mógł dobrać odpowiednie dla siebie urządzenie.
Odkryj pełną ofertę gimbali w x-komie
Zainteresuj się również:
Tak, przy takim zastosowaniu będziesz musiała wybrać gimbal do lekkiego aparatu i zastosować przejściówki do zamontowania smarfona i kamerki sportowej.
Możesz też wybrać gimbal do smartfona i adapter, dzięki któremu zamontujesz i wyważysz kamerkę w uchwycie na smartfona.