Smartfony z nagrywaniem w 8K. Które oferują nagrywanie w bardzo wysokiej rozdzielczości?

Nieco starsi z Was pamiętają pewnie pierwsze smartfony z aparatem. Trudno było wtedy wymagać wiele od ich możliwości fotograficznych, co widać na starych filmach lub zdjęciach, które to powstały przy użyciu smartfona. Od tamtego czasu zmieniło się bardzo dużo. Jakiś czas temu królowały obiektywy rejestrujące obraz w Full HD, potem w 4K, aż doszliśmy do rozdzielczości 8K. Sprawdźmy więc, jakie smartfony oferują nagrywanie w 8K.

Nagrywanie w rozdzielczości 8K w smartfonach. Czy ma to sens?

Zacznijmy od tego, by po krótce wyjaśnić, co to jest rozdzielczość. Obraz składa się z miniaturowych punktów – pikseli. Im jest ich więcej, tym bardziej szczegółowy jest obraz. Rozdzielczość to liczba pikseli podawana w pionie i w poziomie np. 4320 x 7680, a w skrócie, w przypadku tych wartości jest to 8K. W specyfikacjach urządzeń, które wyświetlają lub rejestrują obraz, podaje się maksymalną liczbę pikseli, jakie są one w stanie obsłużyć.

Żeby móc obejrzeć film w 8K, musi on być najpierw nagrany w takiej rozdzielczości, później w niej zapisany, a na końcu trzeba mieć jeszcze urządzenie, które taki obraz potrafi wyświetlić. Mowa tu oczywiście o telewizorze lub monitorze. Obecnie coraz większa liczba smartfonów umożliwia już nagrywanie w 8K, ale trzeba przyznać, że do doskonałości jeszcze daleko – niski bitrate, słaba stabilizacja obrazu czy konieczność rezygnacji z innych funkcji, to tylko niektóre bolączki związane ze stosowaniem nagrywania w 8K w smartfonach.

Można więc zadać sobie pytanie, po co tak naprawdę nagrywać w 8K? Przede wszystkim, by móc dostrzec detale, jakie dzięki takiej rozdzielczości stają się zauważalne, trzeba mieć, wspomniany już, telewizor lub monitor, który jest w stanie wyświetlić obraz w 8K. I nie ma co się oszukiwać – obecnie oferuje to niewiele telewizorów, a jednym z nich jest TCL 75X925. Ponadto większość użytkowników nie zdążyła się jeszcze w pełni przestawić na obraz w 4K, a co dopiero mówić o jeszcze wyższej rozdzielczości.

Ale jaka będzie przyszłość 8K, czas pokaże. Trzeba też pamiętać, że zwiększając rozdzielczość, dojdziemy w końcu do granicy możliwości ludzkiego oka. Nie będzie ono w stanie wyłapać detali, które wyświetlają się na ekranie.

popularne rozdzielczości

Smartfony z nagrywaniem w 8K

Liczba smartfonów, które obsługują nagrywanie w rozdzielczości 8K rośnie. Właściwie we flagowych modelach przestało to być już czymś nowym, ponieważ większość topowych smartfonów z 2022 roku obsługuje 8K. Poniżej znajdziecie listę dostępnych w 2022 roku smartfonów, którymi nagracie filmy w rozdzielczości 8K. Jest ona aktualna z dniem publikacji tekstu.

Z nieco starszych modeli, które już trudniej dostać, a również oferują nagrywanie filmów w 8K, są to między innymi: seria Xiaomi Mi 10 i Mi 10T, Samsungi z serii Galaxy S20 i Galaxy S21, ASUS ZenFone 7 czy ROG Phone 5.

Smartfony z nagrywaniem w 8K kupisz w x-komie