Obiektywy do smartfonów: jak i które wybrać? Polecane modele

Dobre obiektywy do smartfonów mogą znacząco odmienić jakość fotografii mobilnej. Chociaż matryce aparatów w smartfonach stają się coraz lepsze, wciąż istnieją pewne kwestie, które wykraczają poza ich możliwości. Na szczęście niektórzy producenci zdali sobie z tego sprawę i zaczęli produkować obiektywy do smartfonów, aby zapewnić ludziom lepsze możliwości robienia wysokiej jakości zdjęć.

Obiektyw do smartfona: czy to ma sens?

Telefon komórkowy spowodował rewolucję w wielu dziedzinach i wciąż to robi. Dobrym przykładem jest fotografia. Dziś każdy posiada smartfona, ale nie każdy kupuje go tylko po to, żeby dzwonić. Można nawet powiedzieć, że ta, wydawałoby się, podstawowa funkcja nie ma już kluczowego znaczenia. Większość użytkowników smartfonów przyznaje, że przy wyborze nowego modelu zwraca uwagę przede wszystkim na możliwości aparatu.

I rzeczywiście rozwój social mediów oraz aparaty w smartfonach sprawiły, że fotografia stała się bardziej powszechna i nie trzeba być świetnym fotografem, aby robić piękne zdjęcia. Wiele osób uwiecznia na nich już nie tylko pejzaże, romantyczne kolacje, ale także wieczory z przyjaciółmi, chwile z dnia codziennego itp. W ogóle coraz częściej zdarza się, że ludzie robią zdjęcia lub nagrywają filmy za pomocą telefonu, zamiast korzystać z pełnowymiarowego aparatu.

W związku z tym producenci słusznie zaczęli nieustannie udoskonalać aparaty w smartfonach, wiedząc, że wymagania użytkowników są coraz większe. Ale bądźmy szczerzy: chociaż jakość obrazu poprawia się wraz z nowymi modelami, wynik wciąż nie zawsze jest zadowalający. I tu wkraczają obiektywy do smartfonów, które (do pewnego stopnia) mogą znacznie pomóc.

Obiektywy do smartfonów

Czym jest obiektyw do smartfona?

Ale czym jest właściwie taki obiektyw? Jest to akcesorium, które pozwala na zmianę ogniskowej klasycznego obiektywu telefonu. Innymi słowy: umożliwia robienie zdjęć obiektów znajdujących się bliżej lub dalej niż to, co można zrobić za pomocą samego aparatu w smartfonie. Obiektyw do smartfona może także otworzyć nowe możliwości fotografowania, takie jak fotografia makro, rybie oko i teleobiektyw.

Powiecie: „no dobrze, ale przecież najlepsze smartfony mają już matryce z wieloma kamerami, które zawierają nie tylko standardowe, ale też obiektywy ultraszerokokątne i teleobiektywy”. To prawda, ale nie każdy może sobie pozwolić na smartfona za kilka tysięcy złotych. Aparaty w przeciętnym smartfonie nie są przystosowane do obsługi wszystkich rodzajów zdjęć. Dzięki dodatkowemu obiektywowi za kilkaset złotych można poprawić jakość zdjęć robionych swoim smartfonem, mimo iż ten np. w ogóle nie ma wbudowanych dodatkowych obiektywów. 

Poza tym to główny aparat ma zawsze najlepszy czujnik, reszta obiektywów to często dodatki i efekty robionych nimi zdjęć pozostawiają wiele do życzenia. Użycie dodatkowego obiektywu może dać zatem lepsze wyniki niż wbudowane aparaty pomocnicze w telefonie. 

Oczywiście wciąż należy pamiętać, że zainwestowanie w obiektyw do smartfonu najbardziej opłaca się tym, którzy robią dużo zdjęć smartfonami i zależy im na polepszeniu ich jakości.

eko aplikacje na telefon

Zalety dodatkowych obiektywów

Poprawa jakości zdjęć to oczywiście główna i najważniejsza zaleta dodatkowych obiektywów do smartfonów, ale oprócz tego wymienić można jeszcze inne, jak np.:

  • prostota użytkowania: nie jesteś profesjonalnym fotografem? To nie ma znaczenia, ponieważ te akcesoria są bardzo łatwe w użyciu i instalacji;
  • są łatwe do zabrania ze sobą wszędzie: nie chcesz zawracać sobie głowy sprzętem fotograficznym? Nie martw się o to: obiektywy do smartfonów są lekkie, małe i zajmują bardzo mało miejsca. Możesz je łatwo wsunąć do kieszeni torby czy plecaka;
  • solidność wykonania:  dobre obiektywy nie boją się wstrząsów ani zadrapań. Ich metalowa konstrukcja zapewnia im niezwykłą wytrzymałość. Będą zatem twoimi najlepszymi partnerami do przygód;
  • kompatybilność: jest to również jedna z wielkich zalet obiektywów do telefonów komórkowych. Niezależnie od tego, czy masz iPhone’a, Samsunga czy innego smartfona, możesz dostosować do niego dowolne soczewki.
zdjęcie robione smartfonem

Czym kierować się przy wyborze obiektywu do smartfona?

Wiesz już, że chcesz zainwestować w obiektyw do smartfona, ale nie wiesz jaki wybrać? Tu pomocne może okazać się odpowiedzenie sobie na kilka podstawowych pytań:

Co planujesz fotografować?

To pierwsze pytanie, które trzeba sobie zadać. Obiektywy do smartfonów zostały pierwotnie zaprojektowane do makrofotografii, aby poprawić słabą jakość obrazu, który staje się bardzo napikselowany po zbliżeniu. Ale teleobiektywy i inne rodzaje obiektywów również zalały rynek mobilny. Wiedza, którego obiektywu użyć, jest kluczowa, ponieważ wiele zestawów obiektywów zawiera obiektywy stałoogniskowe, z których każdy jest skonstruowany tak, aby był dobry w robieniu określonych rodzajów zdjęć. 

Jeśli wiesz, jakie zdjęcia chcesz udoskonalić, dobierz do niego odpowiedni obiektyw. Jeśli nie masz sprecyzowanego celu, lepiej będzie jeśli wydasz trochę więcej i zainwestujesz w zestaw niż tylko jeden obiektyw, zwłaszcza jeśli ogólnie szukasz urozmaicenia w fotografowaniu.

Szukasz czegoś wygodnego i przenośnego?

Jedziesz na wymarzone wakacje i chcesz zrobić świetną relacje z podróży w swoich social mediach? Zabieranie lustrzanki i dodatkowych obiektywów zajmuje sporo miejsca, a dodatkowy bagaż to dodatkowy koszt. Obiektywy do smartfonów mogą być tu świetną alternatywą. Oczywiście nie dadzą identycznych efektów, jak najlepsze obiektywy, ale z pewnością poprawią jakość zdjęć robionych smartfonem.

Wybierając zestaw obiektywów, co jest bardziej przystępne cenowo, można je wszystkie nosić w torbie i przypinać do telefonu odpowiedni obiektyw w każdej chwili, gdy potrzebujesz zrobić zdjęcie. 

Osobny obiektyw czy zestaw?

Możesz kupić kilka obiektywów jako zestaw lub po prostu kupić te, które odpowiadają Twoim szczególnym zainteresowaniom: makro do zbliżeń, teleobiektyw do akcji, anamorficzne do filmowania itp. Jak pisaliśmy wyżej, za wyborem zestawu z pewnością przemawia cena, ale to, czy go potrzebujesz, zależy też trochę od akcesoriów, które już posiadasz, a zwłaszcza od rodzaju ujęć, jakie chcesz wykonać.

Więc znowu musimy wrócić do pytania: co zamierzasz nakręcić/fotografować? Jeśli wybierasz się na safari lub po prostu jesteś miłośnikiem fotografii przyrodniczej, to przyda Ci się teleobiektyw do smartfona, ale już niekoniecznie każdemu będzie potrzebny wtedy obiektyw makro. Dlatego przed zakupem obiektywów radzimy dobrze przemyśleć tę kwestię, ale generalnie warto postawić na zestawy.

Który obiektyw aparatu do telefonu komórkowego wybrać? Polecane modele

Świat obiektywów do smartfonów często się zmienia, a producenci przychodzą i odchodzą. Jeśli szukasz tylko odrobiny dobrej zabawy, na rynku jest wiele tanich zestawów, które mogą zapewnić przyzwoite wyniki, ale jeśli Twoim celem jest jakość, trzymaj się sprawdzonej marki, takiej jak np. ShiftCam.

Zestaw ShiftCam ProLEnsKit

Kompatybilny z: większością smartfonów korzystających z uniwersalnego adaptera, 

Typy obiektywów: anamorficzny i teleobiektyw

Tak fotografia, jak i wideografia mogą być kosztowną „zabawą”. Jednak obiektywy do smartfonów stają się tak dobre, że nie trzeba już wydawać szalonych pieniędzy na zestaw, który pomoże Ci kręcić profesjonalnie wyglądające filmy.  ShiftCam ProLensKit będzie idealy zarówno do filmów, jak i do zdjęć.

Zestaw zawiera obiektyw anamorficzny 1,33x i teleobiektyw 60 mm, dzięki czemu można nagrywać ultraszerokokątne zdjęcia z dodatkowym powiększeniem bez pogorszenia jakości obrazu. Zdjęcia i nagrania tworzone z użyciem obiektywu ProLens 1.33x Anamorphic charakteryzują się  szerokim polem widzenia, o wyważonych proporcjach, bez zniekształceń obiektów. Natomiast obiektyw 1.33x Anamorphic ProLens  sprawdzi się przy tworzeniu obrazów i nagrań o romantycznej stylistyce, dzięki subtelnym flarom obiektywu.

Oba obiektywy są naprawdę łatwe w użyciu i można je przymocować z przodu telefonu za pomocą specjalnego uchwytu do telefonu lub uniwersalnego adaptera. 


Obiektyw ShiftCam Tradition 10x Macro ProLens

Kompatybilny z: większością smartfonów, 

Typy obiektywów: makro

Obiektyw makro ShiftCam 10x nie jest najbardziej wszechstronnym obiektywem, ale to, co robi, robi naprawdę dobrze. Potrafi zarejestrować nawet najmniejsze szczegóły i drobne włókna, które trudno dostrzec gołym okiem.

Aby uchwycić takie szczegóły, trzeba przybliżyć obiektyw naprawdę blisko. Po oddaleniu obiekt będzie rozmazany. Jednak jeśli zależy Ci na artystycznych zdjęciach kropli wody lub ciekawych tekstur, ten obiektyw sprawdzi się idealnie. Jednak jeśli zależy Ci na zdjęciach obiektów oddalonych od Ciebie, lepiej, jeśli użyjesz innego obiektywu, najlepiej makro 75 mm.


Zestaw makro ProLens ShiftCam

Kompatybilny z: iPhone i Android 

Typy obiektywów: anamorficzny, rybie oko, makro, teleobiektyw, szerokokątny

Jeśli potrzebujesz obiektywu, o którym wspominamy wyżej, znajdziesz go w tym zestawie. Zestaw obiektywów makro świetnie nadaje się do robienia zdjęć z bliska. Pracując z obiektywami makro, możesz uzyskać ostre i wyraźne obrazy, które uchwycą nawet najdrobniejsze szczegóły. Ten zestaw obiektywów jest idealny do każdej fotografii, która wymaga odrobiny zbliżenia. 

Zestaw ShiftCam ProLens zawiera tradycyjny obiektyw makro 25 mm, obiektyw makro dalekiego zasięgu 75 mm, uniwersalne mocowanie i pokrowiec podróżny, co czyni go najlepszym obiektywem do smartfonów do fotografii makro w podróży.