Lampa pierścieniowa LED. Dowiedz się, jak wybrać wariant odpowiedni dla siebie

Szukasz urządzenia, które idealnie doświetli zdjęcia i wideo typu selfie? A może prowadzisz własnego vloga i potrzebujesz, aby udostępniane na nim materiały prezentowały się bardziej profesjonalnie? Nie ma problemu. O jasny i wyraźny obraz z powodzeniem zadba lampa pierścieniowa, którą pokochali zarówno profesjonalni twórcy, jak i amatorzy. Dowiedz się, czym jest okrągła lampa doświetlająca LED, oraz jak wybrać model adekwatny do swoich potrzeb. Sprawdź nasz ranking.

Czym jest lampa pierścieniowa LED?

Prezentuje się bardzo efektownie i takie też daje efekty, a mimo to nie jest urządzeniem skomplikowanym. 

Lampa pierścieniowa LED, bo o niej mowa, to prosty sprzęt, wyposażony w adekwatne do jej zastosowań diody – rozmieszczone w sposób równomierny. To właśnie dzięki ich stałej odległości, urządzenie to jest w stanie zagwarantować jasny i wyraźny obraz osoby lub obiektu, który znajduje się w jej polu. Jest to możliwe także poprzez umiejscowienie smartfona lub aparatu w jej centralnym punkcie, na środku – przez co światło tworzy okręg okalający rejestrowany obiekt. 

Kiedyś lampa pierścieniowa LED wykorzystywana była wyłącznie w profesjonalnych studiach foto-video. Dziś jej potencjał doceniają wszyscy, którzy chcą uzyskać jakościowy i dobrze oświetlony obraz, wyglądający przy tym, jakby wyszedł spod ręki fachowca.

Zobacz wszystkie lampy błyskowe i studyjne dostępne w sklepie x-kom

Lampa pierścieniowa LED selfie

Okrągła lampa LED i jej najważniejsze atuty

Na rynku znajdziesz podobne urządzenia, ale wyposażone w specjalne żarówki. Przewaga lamp z diodami LED jest jednak taka, że świecą one mocniej i punktowo, dzięki czemu efekt jest o wiele lepszy, niż w przypadku urządzenia z żarówkami. 

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest fakt, że lampy pierścieniowe z LED-ami są mniej podatne na uszkodzenia, niż ich odpowiedniki z żarówkami i o wiele wolniej się nagrzewają, przez co ich praca może być wydłużona w stosunku do innych rozwiązań. I to bez uszczerbku na jakości.

Oprócz powyższego, rozmawiając o najważniejszych atutach okrągłej lampy z LED-ami, warto wymienić:

  • zwiększoną, w porównaniu z innymi lampami, mobilność urządzenia – poszczególne modele posiadają wbudowane akumulatory, a dzięki niewielkim gabarytom i składanej konstrukcji możemy bez problemu się z nimi przemieszczać;
  • mniejsze, niż w przypadku tradycyjnych żarówek, promieniowanie szkodliwego dla organizmu światła – diody LED ograniczają emisję światła ultrafioletowego, a dodatkowo posiadają regulację natężenia i barw światła;
  • dużą odporność na warunki atmosferyczne i temperaturę otoczenia.
lampa pierścieniowa LED selfie

Lampa LED-owa typu ring – u kogo się sprawdzi?  

Lampę pierścieniową z punktowym oświetleniem LED docenią wszyscy, którzy kochają detale. Taki rodzaj lampy szczególnie przyda się do:

  • nagrywania autorskich, ale możliwie najbardziej profesjonalnych materiałów foto-video, bez wychodzenia z domu. Mowa m.in. o vlogach i tutorialach;
  • oświetlania obiektów w sesjach fotograficznych;
  • tworzenia jakościowo niezawodnych autoportretów;
  • doświetlania rzeczy, które wymagają skrupulatnej analizy, np. w poradnikach makijażowych – gdzie liczą się najmniejsze szczegóły.

Jak lampę pierścieniową LED wybrać?

Zanim kupisz wariant lampy ring z LED-ami dla siebie, odpowiedz sobie na kilka kluczowych kwestii – najważniejszą z nich będzie docelowe wykorzystanie urządzenia, bo to ono zdeterminuje jej istotne cechy. Ale czy tylko?

Poniżej znajdziesz listę cech i funkcjonalności, na które warto zwrócić uwagę kupując pierścieniową lampę LED.

Rozmiar pierścienia w lampie

Jedną z rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest rozmiar pierścienia w lampie, którą zamierzamy kupić. Aby spełniał swoją rolę, musi być adekwatny do urządzeń, rzeczy, czy gabarytów osoby, które chcemy oświetlić, a także do odległości, w jakiej będą się one znajdowały w stosunku do ustawienia sprzętu. Na szczęście poszczególne rodzaje lamp pierścieniowych na rynku, można łatwo dostosować pod tym kątem do swoich potrzeb.  

Moc okrągłej lampy LED

Naturalnie im moc urządzenia jest większa, tym światło mocniejsze. Na rynku zajdziesz urządzenia ring z LED-ami pracujące w przedziale od 35 do 65 W, a to w zupełności wystarczy, aby dobrze doświetlić obiekt znajdujący się w polu pierścienia.

Zakres barw i temperatura światła

Pierścieniowe lampy LED można podzielić na takie, które oferują zakres temperatury barwowej światła od ciepłej do zimnej, a także takie z systemem RGB. Te drugie umożliwiają m.in. wykorzystanie wielobarwnych trybów świecenia – takich jak fala zmieniających się kolorów, czy konkretne barwy z przestrzeni RGB. Wszystko po to, aby uzyskiwane w ten sposób materiały były jeszcze bardziej atrakcyjne dla oka.

Mocowanie

Wybierając LED-ową lampę ring dla siebie, zwróć też uwagę na sposób jej montowania. Najbardziej uniwersalne modele z gwintem ¼ cala pozwalają zamontować lampę na standardowym statywie fotograficznym, a nawet mają go w zestawie. Napotkasz też modele, które mają uchwyt, pozwalający trzymać urządzenie w dłoni. 

Bardzo popularnym rodzajem są też lampy ring z przegubem, które można łatwo i wygodnie ustawiać pod różnymi kątami, zyskując w ten sposób więcej możliwości oświetlenia.

Spójrz też w drugą stronę. A dokładniej, czy LED-owa lampa ring, którą wybierzesz, posiada uchwyt kompatybilny do Twojego telefonu lub aparatu, którym nagrywasz. Da to pewność, że bez problemu go w niej umieścisz. 

Sposób zasilania 

Lampy pierścieniowe LED mogą działać w oparciu o stałe źródło zasilania albo, co staje się coraz bardziej popularne, czerpiąc energię z zaimplementowanych w nich akumulatorów. 

W tym drugim przypadku źródło prądu ani kabel nie stanowią żadnego ograniczenia, dlatego taką lampę można wziąć w rękę, wyjść z nią na zewnątrz i samodzielnie dostosować kąt padania światła, czy np. jej odległość. Poszczególne modele można też łatwo podładować – np. tradycyjnie, czy podłączając sprzęt do urządzenia zasilanego prądem.

Intuicyjne sterowanie lampą pierścieniową LED

Obsługa okrągłej lampy LED zazwyczaj odbywa się za pomocą dołączonego w zestawie pilota lub aplikacji na smartfon. Szczególnie funkcjonalna jest oczywiście ta druga wersja. Oferuje ona najczęściej więcej opcji, a do tego w prosty sposób umożliwia dostęp do ustawień lampy, które naturalnie można całkowicie pod siebie spersonalizować.

lampa pierścieniowa LED selfie

Najważniejsze zasady korzystania z lampy ring LED

Na koniec zostawiam wskazówki, które sprawią, że korzystanie z lampy pierścieniowej będzie nie tylko przyjemne, ale i efektywne. Rozpoczynając swoją przygodę z tym rodzajem oświetlenia, pamiętaj:

  1. Lampa pierścieniowa nie powinna być poruszana w trakcie oświetlania materiałów.
  2. Obiekt, który oświetlamy, musi znajdować się w optymalnej dla rozmiaru pierścienia odległości.
  3. Dobrze, aby smartfon/ aparat był umieszczony w centralnym punkcie lampy typu ring.

Najlepsze lampy pierścieniowe LED. Ranking 2023 

Polecane okrągłe lampy LED ze stawywem

Najlepsze lampy pierścieniowe bez statywu