Jaki program do montowania filmów wybrać? Top 5 darmowych programów do edycji filmów

Zastanawiasz się, w jaki sposób zmontować film z wakacji, a jednocześnie nie chcesz wydawać sporej sumy na profesjonalny program do obróbki video? Na szczęście wybór darmowego oprogramowania do edycji filmów jest duży. Z artykułu dowiesz się, jaki program do montowania filmów wybrać, by nie kosztował Cię on nawet złotówki.

Darmowe programy do obróbki filmów dla systemów Windows, MacOS i Linux

Program do edycji filmów może początkowo wydawać się skomplikowanym narzędziem i oczywiście trudno się tym nie zgodzić. Profesjonaliści pracują na potężnym oprogramowaniu, które pozwala z filmami zrobić niemal wszystko. Nic też dziwnego w tym, że takie programy kosztują sporo. Na szczęście w sieci można znaleźć aplikacje, które są prostsze w obsłudze i do tego darmowe. Przeznaczone są dla tych, którzy amatorsko zajmują się montażem wideo lub chcą dopiero poznać, na czym polega cała zabawa. Na jaki darmowy program do montowania filmów warto postawić?

DaVinci Resolve – zaawansowany program do obróbki filmów

DaVinci Resolve to bardzo rozbudowane narzędzie do edycji wideo. Zmontujesz w nim film nawet w rozdzielczości 8K. Przełączając się wygodnie między panelami, możesz dostosowywać kolory, zarządzisz biblioteką multimediów czy wykorzystasz funkcję wielowarstwowego montażu. Dużą zaletą jest edytor audio, a dzięki temu nie potrzebujesz zewnętrznego oprogramowania, by pracować nad dźwiękiem.

Program w wersji podstawowej, choć jest nieco okrojony, w zupełności wystarczy do montowania filmów. Nie brakuje w nim wyżej wymienionych funkcji. Program jest na tyle przyjazny w użytkowaniu, że być może odnajdziesz smykałkę do edycji wideo. W tej chwili dostępny jest tylko w wersji angielskiej.

DaVinci Resolve pobierzesz ze strony producenta.

DaVinci Resolve
źródło: blackmagicdesign.com

Shotcut – chętnie wybierany program do montowania filmów

Shotcut jest pełni darmowym programem do obróbki video. Znajdziesz tu wszystkie potrzebne funkcje do montażu filmu – od pracy nad efektami i kolorami, po dodawanie napisów. Obsługuje dużą liczbę formatów audio i wideo, zmontujesz w nim film w rozdzielczości 4K. Shotcut dostępny jest w polskiej wersji językowej.

Shotcut pobierzesz ze strony producenta.

Program Shotcut
źródło: shotcut.org

Lightworks – bardzo rozbudowane oprogramowanie do obróbki filmów

Lightworks to zaawansowany program do montowania filmów. Umożliwi Ci edycję wielu ścieżek obrazu oraz dźwięku, a także równoczesną pracę na widoku z kilku kamer. Wśród licznych funkcji znajdziesz opcję wprowadzania tekstu do filmu, dodasz efekty specjalne i poprawisz kolory. Bezpośrednio z Lightworks możesz przesłać też film do YouTube.

Program instaluje się w wersji Pro, która jest darmowa przez 30 dni. Po tym czasie Lightworks przełączy się do wersji podstawowej. Jej głównym ograniczeniem jest możliwość montażu w maksymalnej jakości 720p. Wykorzystasz natomiast wszystkie wyżej wymienione funkcje i w pełni wystarczy to do edycji filmu. Podstawowa wersja jest darmowa, ale wymaga rejestracji na stronie producenta. Lightworks obecnie dostępny jest tylko w wersji angielskiej.

Lightworks pobierzesz ze strony producenta.

Program Lightworks
źródło: pagecloud.com

Kdenlive – łatwy w obsłudze program do edycji wideo

Kdenline pierwotnie powstał na Linuxa, ale z racji wielu użytecznych funkcji i przyjaznemu interfejsowi, doczekał się również wersji na Windowsa i MacOS. Otrzymujesz wszystkie niezbędne narzędzia do obróbki filmów, w tym filtry, efekty czy funkcje przycinania. Obsługuje wszystkie formaty z rodziny FFmpeg oraz libav. Kdenlive cechuje przede wszystkim łatwa obsługa i polska wersja językowa.

Kdenlive pobierzesz ze strony producenta.

Program Kdenlive
źródło: kdenlive.org

Avidemux – podstawowa obróbka filmów

Avidemux jest bardzo prostym programem i będzie dobrym wyborem, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z obróbką filmów. Zmienisz w nim wiele parametrów obrazu, wytniesz i wstawisz dowolny fragment filmu, a także przekonwertujesz plik między najbardziej popularnymi formatami. Avidemux, choć nie ma tak dużej ilości funkcji jak wcześniej wymienione programy, dostępny jest w wersji polskiej i wystarczy Ci do podstawowej edycji wideo.

Avidemux pobierzesz ze strony dobreprogramy.pl.

Program Avidemux
źródło: avidemux.softonic.pl

Obróbka filmów na urządzeniach mobilnych

Nie zabrakło również aplikacji, które przydadzą się do obróbki wideo na urządzeniach mobilnych. Ich główną zaletą jest prostota działania – niezwykle łatwo zmontujesz film, którym później możesz podzielić się w mediach społecznościowych. Jaki darmowy program do montowania filmów na smartfony i tablety wybrać?

iMovie – oprogramowanie do montowania filmów tylko dla Apple

iMovie to proste narzędzie do edycji filmów, przeznaczone dla urządzeń od Apple. Aplikacja wykorzystuje gesty na ekranie dotykowym, możesz więc pracować nad filmem na smartfonie i tablecie. Dzięki funkcji przenoszenia plików, w łatwy sposób prześlesz produkcję na MacBooka i na nim możesz kontynuować edycję. iMovie posiada duży wybór filtrów, przejść, efektów i szablonów, a więc wszystko, co niezbędne. Dodatkowym atutem jest dostępność polskiej wersji językowej.

iMovie pobierzesz ze strony producenta.

imove
źródło: apple.com

Quik – obróbka filmów na Androida i iOS

Quik to narzędzie do obróbki filmów przeznaczone na urządzenia mobilne. Ciekawą funkcją jest automatyczny montaż wideo – wystarczy wskazać filmy lub zdjęcia, a aplikacja podpowie najlepszą formę montażu. Oczywiście możesz edytować filmy ręcznie. Do wyboru otrzymujesz efekty przejść, animacje, dodasz podkład muzyczny czy napisy.

Aplikację stworzyło GoPro, a dzięki temu jest kompatybilna z GoPro App i w łatwy sposób zmontujesz najlepsze ujęcia nagrane przez kamerkę.

Quik pobierzesz ze sklepu Google Play.

Aplikacja Quik