Jaki program do montowania filmów wybrać? Top 5 darmowych programów do obróbki filmów

Zastanawiasz się, w jaki sposób zmontować film z wakacji, a jednocześnie nie chcesz wydawać sporej sumy na profesjonalny program do obróbki video? Na szczęście wybór darmowego oprogramowania do montażu filmów jest duży. W artykule znajdziesz propozycje programów, które nie będą kosztować Cię nawet złotówki.

Darmowe programy do obróbki filmów dla systemów Windows, MacOS i Linux

DaVinci Resolve – zaawansowany program do obróbki filmów

DaVinci Resolve to bardzo rozbudowane narzędzie do edycji wideo. Zmontujesz w nim film nawet w rozdzielczości 8K. Przełączając się wygodnie między panelami, możesz dostosowywać kolory, zarządzisz biblioteką multimediów czy wykorzystasz funkcję wielowarstwowego montażu. Dużą zaletą jest edytor audio, a dzięki temu nie potrzebujesz zewnętrznego oprogramowania, by pracować nad dźwiękiem.

Program w wersji podstawowej, choć jest nieco okrojony, w zupełności wystarczy do montowania filmów. Nie brakuje w nim wyżej wymienionych funkcji. Program jest na tyle przyjazny w użytkowaniu, że być może odnajdziesz smykałkę do edycji wideo. W tej chwili dostępny jest tylko w wersji angielskiej.

DaVinci Resolve pobierzesz ze strony producenta.

DaVinci Resolve
źródło: blackmagicdesign.com

Shotcut – chętnie wybierany program do montowania filmów

Shotcut jest pełni darmowym programem do obróbki video. Znajdziesz tu wszystkie potrzebne funkcje do montażu filmu – od pracy nad nad efektami i kolorami, po dodawanie napisów. Obsługuje dużą liczbę formatów audio i wideo, zmontujesz w nim film w rozdzielczości 4K. Shotcut dostępny jest w polskiej wersji językowej.

Shotcut pobierzesz ze strony producenta.

Program Shotcut
źródło: shotcut.org

Lightworks – bardzo rozbudowane oprogramowanie do obróbki filmów

Lightworks to zaawansowany program do montowania filmów. Umożliwi Ci edycję wielu ścieżek obrazu oraz dźwięku, a także równoczesną pracę na widoku z kilku kamer. Wśród licznych funkcji znajdziesz opcję wprowadzania tekstu do filmu, dodasz efekty specjalne i poprawisz kolory. Bezpośrednio z Lightworks możesz przesłać też film do YouTube.

Program instaluje się w wersji Pro, która jest darmowa przez 30 dni. Po tym czasie Lightworks przełączy się do wersji podstawowej. Jej głównym ograniczeniem jest możliwość montażu w maksymalnej jakości 720p. Wykorzystasz natomiast wszystkie wyżej wymienione funkcje i w pełni wystarczy to do edycji filmu. Podstawowa wersja jest darmowa, ale wymaga rejestracji na stronie producenta. Lightworks obecnie dostępny jest tylko w wersji angielskiej.

Lightworks pobierzesz ze strony producenta.

Program Lightworks
źródło: pagecloud.com

Kdenlive – łatwy w obsłudze program do edycji wideo

Kdenline pierwotnie powstał na Linuxa, ale z racji wielu użytecznych funkcji i przyjaznemu interfejsowi, doczekał się również wersji na Windowsa i MacOS. Otrzymujesz wszystkie niezbędne narzędzia do obróbki filmów, w tym filtry, efekty czy funkcje przycinania. Obsługuje wszystkie formaty z rodziny FFmpeg oraz libav. Kdenlive cechuje przede wszystkim łatwa obsługa i polska wersja językowa.

Kdenlive pobierzesz ze strony producenta.

Program Kdenlive
źródło: kdenlive.org

Avidemux – podstawowa obróbka filmów

Avidemux jest bardzo prostym programem i będzie dobrym wyborem, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z obróbką filmów. Zmienisz w nim wiele parametrów obrazu, wytniesz i wstawisz dowolny fragment filmu, a także przekonwertujesz plik między najbardziej popularnymi formatami. Avidemux, choć nie ma tak dużej ilości funkcji jak wcześniej wymienione programy, dostępny jest w wersji polskiej i wystarczy Ci do podstawowej edycji wideo.

Avidemux pobierzesz ze strony dobreprogramy.pl.

Program Avidemux
źródło: avidemux.softonic.pl

Obróbka filmów na urządzeniach mobilnych

iMovie – oprogramowanie tylko dla Apple

iMovie to proste narzędzie do edycji filmów, przeznaczone dla urządzeń od Apple. Aplikacja wykorzystuje gesty na ekranie dotykowym, możesz więc pracować nad filmem na smartfonie i tablecie. Dzięki funkcji przenoszenia plików, w łatwy sposób prześlesz produkcję na MacBooka i na nim możesz kontynuować edycję. iMovie posiada duży wybór filtrów, przejść, efektów i szablonów, a więc wszystko, co niezbędne. Dodatkowym atutem jest dostępność polskiej wersji językowej.

iMovie pobierzesz ze strony producenta.

imove
źródło: apple.com

Quik – dla Androida i iOS

Quik to narzędzie do obróbki filmów przeznaczone na urządzenia mobilne. Ciekawą funkcją jest automatyczny montaż wideo – wystarczy wskazać filmy lub zdjęcia, a aplikacja podpowie najlepszą formę montażu. Oczywiście możesz edytować filmy ręcznie. Do wyboru otrzymujesz efekty przejść, animacje, dodasz podkład muzyczny czy napisy.

Aplikację stworzyło GoPro, a dzięki temu jest kompatybilna z GoPro App i w łatwy sposób zmontujesz najlepsze ujęcia nagrane przez kamerkę.

Quik pobierzesz ze sklepu Google Play.

Aplikacja Quik