Jak robić zdjęcia Instaxem? Poznaj najważniejsze funkcje i triki, które w tym pomogą

Instax to urządzenie, które podbiło serca użytkowników na całym świecie, sprawiając, że fotografia natychmiastowa w wielkim stylu przeżywa swój renesans. Zdjęcia „od ręki” i zdumiewające efekty fotograficzne to tylko część jego możliwości. A te, warto znać wszystkie, bo to właśnie unikalne cechy aparatu Instax pomogą, aby jego spontaniczne wykorzystanie było zawsze udane i zaowocowało pięknymi materiałami. Dowiedz się, jak robić zdjęcia Instaxem.

Garść informacji o fotografii natychmiastowej 

Powodem, dla którego urządzenia natychmiastowe zostały docenione przez użytkowników jest przede wszystkim ich błyskawiczne działanie. A konkretnie? Jest to jedyny rodzaj aparatu, w którym wywołanie zdjęcia następuje od razu po jego zrobieniu. Wszystko dzieje się więc bardzo spontanicznie i szybko, dzięki czemu utrwalanie ważnych wydarzeń, momentów i spotkań staje się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Wielu z nas pamięta, jak jeszcze w latach 90-tych, aparaty natychmiastowe były czymś naprawdę innowacyjnym. Czymś, co sprawiało, że korzystając z ich szybkiego działania i oglądając efekty na zdjęciach, każdy chciał krzyknąć po prostu: WOW! Kojarzona głównie z marką Polaroid funkcjonalność jako pierwsza na rynku pozwalała wówczas genialnie łapać momenty i od razu drukować je na własny użytek. Później, można odnieść wrażenie, że aparaty te zostały nieco zapomniane (lub – jak kto woli – wygryzione przez alternatywne opcje, w tym np. fotografię smartfonową). Od niedawna powróciły jednak w pełnej krasie, robiąc zamieszanie w świecie fotografii ze zdwojoną siłą. I nie jest to przesadą. Kultowe produkty Polaroid, mimo że nadal bardzo popularne i kultowe, musiały tym samym ustąpić miejsca innym urządzeniom, z których na prowadzenie wysuwają się właśnie aparaty Instax marki Fujifilm.

Sprawdź też:

👨‍🎨Scrapbooking pomoże Ci zachować najlepsze wspomnienia. Sprawdź co to jest

instax aparat natychmiastowy jak robić zdjęcia

Czym jest aparat Instax?

Zdjęcia dostępne „od ręki” to jeden z najważniejszych, ale nie jedyny atut aparatów błyskawicznych Instax. Wraz z odrodzeniem się fotografii natychmiastowej, urządzenia marki Fujifilm stały się symbolem funkcjonalności i teraz są równie ważnym (o ile nawet nie ważniejszym) graczem na rynku fotografii mobilnej – szczególnie, jeśli chodzi o świadomość młodych użytkowników, którzy np. nie mieli wcześniej do czynienia z Polaroidem. 

Powód? Urządzenia japońskiego producenta oferują wiele wariantów i modeli, co pozwala wybrać urządzenie dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji – bez względu na to, czy szukasz urządzenia do okazjonalnego, czy częstego użytkowania. Przede wszystkim jednak, Instaxy udowodniły, że można uzyskać błyskawiczne materiały, bez uszczerbku na jakości. Można więc przypuszczać, że to właśnie w tym tkwi ich największa siła.

Funkcje urządzeń Fujifilm, które warto znać

Za genialne efekty fotograficzne, które pomimo spontanicznego charakteru Instaxów są normą, odpowiadają przede wszystkim najlepsze technologie i inteligentne, fotograficzne systemy, które automatycznie mierzą jasność otoczenia, dobierając przy tym adekwatny czas otwarcia migawki i doświetlenia materiału.

Co jeszcze? W zależności od modelu, aparaty Instax mogą pochwalić się także określonymi trybami fotograficznymi, w tym np. selfie, jasnej tonacji, makro, czy samowyzwalaczem. Oprócz tego, w niektórych przypadkach można nawet dostosować ekspozycję, zmienić balans bieli, czy włączyć / wyłączyć lampę błyskową. 

Warto pamiętać, że konkretne modele będą różniły sie od siebie przede wszystkim czasem wywoływania zdjęcia, formatem i rozdzielczością odbitek oraz designem. 

Koniecznie przeczytaj:

👨‍🎨 Światło w fotografii. Rodzaje i zastosowanie światła: poradnik dla początkujących fotografów

👨‍🎨 Jak uzyskać efekt bokeh na zdjęciach?

👨‍🎨 Jak usunąć tło ze zdjęcia? Poznaj 5 prostych sposobów

instax aparat natychmiastowy jak robić zdjęcia

Najciekawsze modele z rodziny aparatów Instax  

Wśród urządzeń do fotografii natychmiastowej Fujifilm znajdziemy trzy główne linie produktów:

  • Instax Mini 
  • Instax Square 
  • Instax Wide

To właśnie wymienione wyżej serie stanowią trzon oferty japońskiej marki. Przy czym najpopularniejszą z nich z nich jest zdecydowanie Instax Mini. 


Na linię Instax Mini składa się kilka urządzeń, z których szczególną uwagę warto przywiązać do poniższych wariantów:

  • Instax Mini 9 – najprostszy, podstawowy model tej serii, który może być np. genialnym prezentem dla dziecka, lub fotograficznego laika;
  • Instax Mini 11 – najbardziej uniwersalny aparat – sprawdzi się jako prezent dla osoby dorosłej, oraz na wszelkiego typu uroczystościach, wakacjach, a dodatkowo zapewni zdjęcia w dobrej jakości i odpowiednie wsparcie technologiczne dla użytkownika;
  • Mini 70/Mini 90 czy Mini Evo – należą one do grupy najbardziej zaawansowanych urządzeń z tej rodziny, które mogą pochwalić się np. gniazdem na statyw, zapisywaniem materiałów na karcie pamięci, lub opcją przesyłania zdjęć do smartfona.

Ponadczasowy charakter

Aparaty Instax to urządzenia o niewielkiej i klasycznej konstrukcji, w której już na pierwszy rzut oka można dostrzec klimat minionych lat. Ale to nie wszystko, bo ich działanie, a przede wszystkim błyskawiczne drukowanie zdjęć podczas, gdy wszystko z zasady zapisywane jest cyfrowo, skutecznie potęguje retro klimat, który za sobą niosą.

Przyjemny wygląd i budowa Instaxów sprawiają, że urządzenia te kochają zarówno dorośli, jak i dzieciaki. Ci pierwsi cenią w aparatach błyskawicznych najbardziej takie cechy, jak np. mobilność, szybkość i prostą obsługę. Natomiast najmłodsi zakochani są w kolorowych obudowach oferowanych przez markę Fujifilm.  

Przeczytaj:

👨‍🎨 Jaki aparat natychmiastowy wybrać? Ranking najlepszych modeli 

instax aparat natychmiastowy jak robić zdjęcia

Jak robić zdjęcia Instaxem? Wskazówki

Aby robić zdjęcia za pomocą aparatu natychmiastowego Fujifilm, nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności ani mieć ukończonych kursów fotograficznych. Wprost przeciwnie. 

Obsługa Instaxów i oferowane przez nie opcje zostały zaprojektowane tak, aby były dla użytkownika jak najbardziej intuicyjne. I to jest super! Robienie zdjęć za pomocą małych urządzeń, które można zabrać ze sobą niemal wszędzie, ma być z założenia przecież spontaniczne, szybkie i – przede wszystkim – ma łapać wyjątkowe momenty, a nie odbierać je poprzez konieczność skupiania się na procesie fotografii.  Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą osiągnąć ten cel. 

Postawa przy robieniu zdjęć to klucz do sukcesu 

Zanim jakkolwiek zaczniesz przygodę z Instaxem, zwróć uwagę na sposób, w jaki trzymasz urządzenie. Musi być to pewny i stabilny uchwyt, obydwoma rękami, przy czym dobrze by łokcie znajdowały się przy ciele. Ze względu na brak stabilizacji znanej z cyfrowych rozwiązań, potrząsanie rękoma, wszelkiego rodzaju drgania i poruszanie aparatem będzie miało negatywne odzwierciedlenie na zdjęciach. 

Uważaj na światło

Duża ilość światła nie zawsze bywa dobra dla fotografii – żadnym aparatem nie robimy zdjęcia pod słońce, bo nic z niego nie wyjdzie, prawda? Jeśli zatem zabierasz Instaksa na wakacje, miej na uwadze, że zbyt intensywne światło może negatywnie wpłynąć na mechanizm aparatu i utrudnić robienie ładnych zdjęć. Na plaży, w górach czy na stoku narciarskim warto włączyć adekwatny tryb na swoim urządzeniu (zwykle automatyczny, albo oznaczony słoneczkiem). To właśnie on pomoże dopasować odpowiednią ekspozycję. Jeśli go nie masz, postaraj się nie robić zdjęć pomiędzy 12 a 16, albo np. „przenieść je” w tym czasie do cienia. W przeciwnym razie słońce może „przepalić obraz” fotografii. 

Dobrze jest pamiętać o tym także w drugą stronę – kiedy jesteśmy w pomieszczeniu, zdjęcie Instaxem może wyjść niedoświetlone, dlatego w tym przypadku każdorazowo trzeba zadbać o możliwie najwięcej źródeł światła, które należycie doświetlą fotografowany obiekt. Zawsze czekaj aż lampa błyskowa się naładuje, zanim naciśniesz spust migawki.

Pamiętaj o odpowiedniej kompozycji kadru

Mimo tego, że z czasem aparaty natychmiastowe nabrały inteligentnych cech, trzeba pamiętać, że w swojej naturalnej formie są to o wiele prostsze urządzenia w porównaniu do zaawansowanych rozwiązań, które spotkamy na rynku fotograficznym. W związku z tym, musisz im nieco pomóc w uzyskaniu dobrego materiału.

Jak? Robiąc portrety pamiętaj, aby twarz fotografowanej osoby była zawsze odsłonięta i zajmowała większą część kadru. Z kolei cykając zdjęcia budynkom i innym obiektom pilnuj, aby były w centralnym punkcie obrazu. Możesz też wykadrować zdjęcie z użyciem blokady ostrości, jeśli model który posiadasz na to pozwala.

Robiąc selfie nie zapominaj o uśmiechu

Niektóre modele marki Fujifilm, w tym np. Instax 11 Mini, posiadają tzw. tryb selfie. Oznacza to, że posiadają dodatkowy, wbudowany obiektyw do selfie i specjalne lusterko, ułatwiające zrobienie autoportretu. Wystarczy, że aktywujesz tryb selfie, przekręcając lufę aparatu, a następnie uśmiechniesz się najszerzej, jak potrafisz. 

Nie oszczędzaj na wkładach 

Wiele osób denerwuje się, gdy zdjęcia nie wychodzą tak jak powinny, bo wiąże się to z koniecznością dokupowania specjalnych, światłoczułych wkładów do wydruków natychmiastowych, a co za tym idzie generuje koszty. Warto wówczas uświadomić sobie, że jeśli chcesz naprawdę dojść do wprawy i robić dobre zdjęcia za pomocą Instaksa, musisz wypróbować różne techniki i metody, które oferuje. To normalne, że nie zawsze wyjdzie tak, jak powinno. Potraktuj to jednak jako inwestycje w siebie. 

FAQ – aparaty Instax 

W zależności od modelu i formatu wkładów, wydrukowanie zdjęcia trwa około 90 sekund. 

Wkłady sprzedawane są w pakietach, najczęściej po 10/20 sztuk. Cena pakietu 10 sztuk do modelu Instax 11 Mini to około 50 zł. 

Migająca na pomarańczowo lampka w aparacie Instax oznacza ładowanie się lampy - musisz poczekać. Rozpocznij robienie zdjęć dopiero, gdy przestanie migotać. Z kolei zielone mrugające światełko to ostrzeżenie dotyczące rozmycia, ostrości lub ekspozycji. Można zrobić zdjęcie. Jeśli natomiast kontrolka mruga na czerwono - oznacza to błąd obiektywu lub pamięci. Podejmij stosowne działanie. 

W przypadku zaawansowanych modeli, w tym np. Instax Mini LiPlay, oprócz wydrukowania zdjęcia, możemy je także zapisać na dodatkowej karcie SD.

Coraz więcej par młodych decyduje się na udostępnienie aparatów natychmiastowych gościom, zamiast np. tradycyjnej fotobudki, zyskując w ten sposób na dodatkową atrakcje. Ile jednak wkładów trzeba mieć na takie przyjęcie? To proste - pomnóż liczbę gości przez dwa, a otrzymasz odpowiedź. Powód? Jedno zdjęcie może się nie udać, ale z dwóch to już na pewno każdy coś wybierze. 

Aby uzyskać "efekt jak z Instaxa", możesz wykorzystać zdjęcie, które masz na telefonie. Nałóż na nie odpowiedni filtr i wydrukuj za pomocą fotograficznej drukarki. Możesz też użyć do tego profesjonalnych kreatorów dostępnych w zakładach fotograficznych. Jeśli z kolei chcesz, aby perspektywa Twojego selfie wyglądała, jakby było robione Instaxem, zadbaj o odpowiednie ustawienie swojej postaci w kadrze, charakterystyczne dla aparatów natychmiastowych.   

Źródło: fujifim.com, opracowanie własne