Triki, sztuczki i funkcje w Messengerze. Poznaj je wszystkie

Messenger to aplikacja, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Oprócz pełnienia funkcji, do jakiej został stworzony, ma całkiem dużą ilość opcji, o której wiele osób nie wie. Nie są to jedynie dodatkowe smaczki, a funkcje, które mogą przydać się w wielu sytuacjach. Poznajcie triki, sztuczki i funkcje dostępne w Messengerze.

Jak udostępnić lokalizację w Messengerze?

Udostępnianie lokalizacji to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi w Messengerze. Umawiacie się z kimś, ale nie potraficie wskazać adresu; brakło Wam paliwa w aucie na jakiś rozdrożach i chcecie wskazać znajomemu, gdzie dokładnie jesteście, by Was uratował; wracacie z wakacji i chcecie pokazać rodzinie, czy znajomym, jak daleko od domu jesteście. Sytuacji, w których warto udostępnić lokalizację znajdziecie pewnie więcej.

By udostępnić lokalizację wystarczy, że klikniecie w cztery kropki w okienku konwersacji i klikniecie w Lokalizację. Zaakceptujcie wszystkie zgody i Wasz rozmówca będzie wiedział, gdzie dokładnie jesteście.

Tajne konwersacje w Messengerze

Pewnie znacie z przeglądarek opcję incognito. Nie wnikam, w jakich celach jej używacie, ale ogólnie funkcja przydaje się, jeśli nie chcecie po sobie pozostawić śladów. Podobna opcja dostępna jest w Messengerze. Dzięki tajnej konwersacji nikt nie będzie mógł zobaczyć rozmowy, a dodatkowo może ona być szyfrowana. Oczywiście zniknie, jeśli tylko z niej wyjdziecie.

W okienku rozmowy wybierzcie ikonkę z literką ‘i’, a następnie kliknijcie w Przejdź do tajnej konwersacji. Dwa kliknięcia i bierzecie udział w tajnej konwersacji.

Jak utworzyć grupę na Messengerze?

Rozmowy grupowe na Messengerze mogą być szczególnie przydatne, jeśli jedziecie ekipą na wakacje i musicie dogadać szczegóły. Ale nie tylko, w końcu w dobie lockdownu może to zastąpić spotkania ze znajomymi. Grupę można utworzyć w Messengerze.

W głównym okienku komunikatora kliknijcie Nowy czat (pojawia się też jako ikonka ołówka w dolnym, prawym rogu), a następnie Utwórz nową grupę. Teraz wystarczy dodać osoby, nadać nazwę i możecie zacząć czat grupowy.

Wyszukiwanie w danej konwersacji

Ile razy zdarzyło Wam się szukać czegoś w konwersacji sprzed roku albo dłużej? Scrollować można w nieskończoność, a zapewne i tak nie uda Wam się znaleźć tego, czego szukacie. A mało kto wie, że każda konwersacja ma wyszukiwarkę i wystarczy wpisać szukane słowo, by odnaleźć ważny fragment rozmowy.

W okienku rozmowy wybierzcie ikonkę z literką ‘i’, a następnie kliknijcie w Szukaj w konwersacji. Wpiszcie słowo, którego chcecie wyszukać i otrzymacie pełną listę fragmentów rozmów z tą frazą.

Jak ustawić ciemny motyw w Messengerze?

Coraz więcej aplikacji wprowadza możliwość przełączenia na ciemny motyw i nie inaczej jest z Messengerem. Niektórym osobom ciemna skórka bardziej się podoba, ale ma też dobry wpływ na wzrok, ponieważ nie męczy oczu tak, jak jasny motyw.

Kliknijcie w Wasze zdjęcie w lewej, górnej części aplikacji i przesuńcie suwak przy opcji Tryb ciemny. Tyle wystarczy.

Dowolne emoji jako reakcja

Kiedyś na wiadomości w Messengerze można było reagować tylko kciukiem w górę, potem zostało to rozszerzone o kilka emotek, jak np. serce, płacz, czy śmiech. Teraz reagować można wszystkimi dostępnymi emoji.

Przytrzymajcie palcem wiadomość, którą otrzymaliście, aż wyskoczy Wam okienko z emotkami. Kliknijcie w + i macie możliwość przesłania dowolnej emotki, a także wybór tych, które wyświetlają się w pierwszym okienku.

Wideorozmowy w Messenger Rooms

W obecnych czasach trudno spotkać się w restauracji albo w barze, więc trzeba sobie jakoś radzić, by utrzymać kontakty towarzyskie. Z pomocą przychodzi Messenger Rooms, funkcja, która umożliwia stworzenie tzw. pokoju i pozwala zapraszać do niego dowolne osoby. Do czatu grupowego Wy oraz zaproszone osoby możecie wchodzić w dowolnym momencie i spotykać się tam… prawie jak w barze.

W oknie rozmowy wybierzcie cztery kropki i kliknijcie Utwórz pokój, następnie wystarczy kliknąć Utwórz i zaprosić dowolne osoby.

Wyłączenie statusu aktywności w Messengerze

Czasem warto ukryć swoją obecność na Messengerze, np. by Wasz szef nie widział, że zamiast pracować, korzystacie z Facebooka. Ale nie wiecie tego ode mnie.

Przejdźcie do ustawień Messengera przez kliknięcie w Wasze zdjęcie. Następnie wystarczy wybrać opcję Status aktywności i wyłączyć informowanie o dostępności.

SMSy w Messengerze

Są osoby, które lubią mieć kilka funkcji w jednej aplikacji, np. SMSy pojawiające się w Messengerze, zamiast apki do SMS-ów. Ta wygodna opcja dostępna jest w fejsbukowym komunikatorze.

Wystarczy kliknąć w swoje zdjęcie w lewej, górnej części aplikacji, by przejść do ustawień i odnaleźć opcję SMS. Włączcie tę funkcję i ustawcie Messengera jako domyślną apkę do SMS-ów.

Pseudonimy dla rozmówców

Jeśli nie chcecie, by wyświetlało Wam się imię i nazwisko rozmówcy, w Messengerze jest możliwość ustawienia pseudonimu. Przecież czemu by nie ustawić jakiejś słodkiej nazwy dla Waszej drugiej połówki?

Opcja jest obecnie wyłączona. Jeśli pojawi się ponownie w Messengerze, zaktualizuję tekst.

Jak zrobić ankietę w Messengerze?

Ankiety w Messengerze mogą być szczególnie przydatne w czatach grupowych. Zastanawiacie się, na którą godzinę się umówić, albo w którym miejscu. Po utworzeniu ankiety, każdy będzie mógł wybrać dogodną dla siebie opcje i drogą demokracji rozwiejecie wątpliwości.

Opcja jest obecnie wyłączona. Jeśli pojawi się ponownie w Messengerze, zaktualizuję tekst.

Sprawdź również: