Ranking najlepszych aparatów fotograficznych. Poznajcie modele warte uwagi

Aparat kompaktowy, bezlusterkowy, natychmiastowy a może lustrzanka? Zastanawiasz się nad zakupem któregoś z powyższych, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze? Z pomocą przychodzi Ci nasz ranking aparatów fotograficznych. Dowiesz się z niego nie tylko, jakie są istotne parametry przy podejmowaniu decyzji, ale też poznasz propozycje najlepszych aparatów spośród dostępnych na rynku w 2023 roku.

Jakie zalety niesie za sobą używanie aparatów fotograficznych?

Do zalet aparatu fotograficznego należy:

  • więcej kreatywnych ustawień w trybie manualnym,
  • wybór obiektywu, który nie jest możliwy w smartfonie,
  • lepsza jakość obrazu,
  • więcej możliwości w słabym świetle,
  • elastyczność i personalizacja,
  • szybkość migawki i ostrości,
  • pełna kontrola nad przysłoną,
  • długa żywotność baterii.

Dla tych, którzy lubią robić zdjęcia telefonem, zakup aparatu otwiera nowe drzwi do kreatywności, które są warte poniesienia dodatkowych kosztów.

Który aparat będzie dla Ciebie najlepszym wyborem?

Bezlusterkowce – świetna jakość w połączeniu z małymi wymiarami

Najlepsze bezlusterkowce potrafią zrobić wszystko to, co robią lustrzanki cyfrowe, a nawet więcej. Są one szczególnie dobrze przystosowane do podróży, dzięki bardziej kompaktowej konstrukcji i wideo, ze względu na ciągłe przechwytywanie obrazu na żywo. Oprócz tego aparaty są prawie bezgłośne, co jest ogromną zaletą, gdy fotografujesz np. ceremonię ślubną lub wnętrze katedry.

Kolejną przydatną funkcją są elektroniczne wizjery na żywo (EVF), które można znaleźć w niektórych aparatach bezlusterkowych. Zapewniają natychmiastowy podgląd na żywo rejestrowanego obrazu. Oznacza to, że przed zrobieniem zdjęcia możesz zobaczyć i skorygować wyniki ekspozycji i balansu bieli. Jest to szczególnie przydatne w przypadku zdjęć nocnych z długim czasem naświetlania.

Jakie są główne zalety bezlusterkowców?

  • Lekki, mały i kompaktowy,
  • Mniej ruchomych części, są cichsze niż inne kamery,
  • Brak migającego lustra oznacza brak drgań aparatu,
  • Niezawodny tryb wideo,
  • Wizjer elektroniczny może być używany w trybie wideo, natomiast wizjer w lustrzance, cyfrowej nie. Ponadto w większości bezlusterkowców wbudowana jest wysoka rozdzielczość, nawet jeśli są one na niskim poziomie, pod względem jakości.

Lustrzanka – do profesjonalnej fotografii

Lustrzanki umożliwiają łączenie korpusu aparatu z dowolnymi szkłami, niezależnie od tego, czy jest to obiektyw typu rybie oko, czy obiektyw zmiennoogniskowy. Pod tym względem lustrzanki cyfrowe są o wiele bardziej wszechstronne.

Jakie są największe zalety aparatów natychmiastowych?

Praca w słabym oświetleniu

Lustrzanki cyfrowe są bardzo skuteczne przy fotografowaniu przy słabym oświetleniu, ponieważ większy czujnik może uchwycić więcej światła.

Autofokus

Mają lepsze funkcje autofokusa w porównaniu z aparatami kompaktowymi, co pozwala na szybsze ustawianie ostrości i fotografowanie, aby uchwycić więcej wysokiej jakości zdjęć.

Żywotność baterii

Nie wymagają ciągłego włączania ekranu cyfrowego, więc zużywają bardzo mało energii, wydłużając żywotność baterii.

Większość aparatów cyfrowych to aparaty stałoogniskowe, co oznacza mniej manualnego ustawiania kluczowych parametrów. Lustrzanka cyfrowa może wykorzystywać wiele różnych obiektywów, co zapewnia więcej opcji dostępnych dla ujęć, takich jak: dostosowywana głębia ostrości, regulacja czasu otwarcia migawki lub szerokie kąty. 

Lustrzanki mają również funkcję zaawansowanego śledzenia obiektów, co zapewnia im niesamowicie szybki autofokus. Jest to niezbędne w przypadku tworzenia zdjęć z wydarzeń sportowych lub motoryzacyjnych. Wizjer optyczny zużywa mniej energii niż inne aparaty, dzięki czemu bateria wystarcza na dłużej, co przekłada się na więcej czasu spędzonego na robieniu zdjęć.

Aparat natychmiastowy – dla miłośników vintage

Dlaczego najlepsze aparaty natychmiastowe są nadal tak popularne w epoce cyfrowej? W końcu jest to technologia aparatów, która istnieje od lat czterdziestych i kosztuje Cię za każdym razem, gdy naciskasz migawkę. Atrakcyjność tkwi w prostocie. W końcu najlepsze aparaty błyskawiczne tworzą wyjątkowy rodzaj fotografii, który później ludzie w lepszy lub gorszy sposób próbują odtworzyć za pomocą filtrów Instagrama i ustawień w programie Lightroom.

Jakie są największe zalety aparatów natychmiastowych?

Szybkość i jakość

Nie dość, że aparaty natychmiastowe umożliwiają szybkie i efektywne robienie zdjęć, to jeszcze pozwalają je automatycznie wydrukować w postaci tzw. odbitek. I to nie w byle jakiej jakości. Swoją zgrabną i niewielką konstrukcją natomiast nawiązują do odschoolowych sprzętów fotograficznych, przez co otrzymujemy mieszankę nowoczesnych rozwiązań podanych w stylu retro.

Łatwość w użytkowaniu

Inną wielką zaletą najlepszych aparatów do zdjęć błyskawicznych jest ich łatwość użytkowania; nie ma żadnych ustawień do dostosowania, nie ma punktów ostrości, którymi można by się bawić – wystarczy skierować aparat na obiekt(y), wykadrować ujęcie i nacisnąć spust migawki! Z tego powodu aparaty natychmiastowe są idealne dla rodzin, przyjęć, wesel, a nawet dla dzieci, ponieważ wymagają kreatywności, jednocześnie ją rozwijając.

Nie wiesz jaki model wybrać? Sprawdź nasz ranking aparatów natychmiastowych.

Aparat kompaktowy – dla początkujących

Pomimo wzrostu liczby telefonów z doskonałymi aparatami, kompakty wciąż się rozwijają. Od super-zoomów po te z dużymi czujnikami. Podstawowe aparaty kompaktowe, których ceny zaczynają się w granicach 350 zł, są adresowane przede wszystkim dla ludzi mniej zaznajomionych z fotografią. Ze względu na niską cenę i całkowicie automatyczne kontrolowanie ustawień najlepiej sprawdzą się podczas wyjazdów szkolnych, kolonii oraz odnajdą się wśród osób starszych, które chcą zrobić zdjęcia w przyzwoitej jakości. Wszystkie modele mają tryb automatyczny, w którym aparat kontroluje wszystko i sam ustawia ostrość. To w zupełności wystarczy w przypadku tworzenia zdjęć lub filmów wideo z wakacji albo imprez okolicznościowych.

Istnieją również modele, których cena zaczyna się powyżej 1000 złotych, a nawet sięga 5000 złotych. W porównaniu do tańszych modeli aparaty te mają często 6-krotnie większy zoom optyczny. To pozwala na zrobienie zdjęcia z bardzo daleka obiektom, które nie byłyby widoczne np. okiem smartfona. Oprócz tego optyczna stabilizacja obrazu usunie wszelkie drobne ruchy, a Ty skupisz się na wykonywaniu ujęć bez obawy o utratę pikseli. Ten rodzaj stabilizacji genialnie sprawdzi się przede wszystkim w trakcie wykonywania filmów z zoomem.

Ciekawym rozwiązaniem są także modele o zwiększonej odporności na ekstremalne ujęcia. Solidna, uszczelniona obudowa izoluje wnętrze aparatu przed dostaniem się wody i pyłu. Sprawdzi się więc świetnie podczas kręcenia vlogów urbexowych, wspinaczek górskich lub zjazdów narciarskich. W większości tych modeli aparatów kompaktowych zastosowano również funkcję nagrywania wideo w 4K do 30 kl/s. To pozwoli na rejestrowanie ekstremalnych w niesamowitej rozdzielczości przygód, które będą mogły okazać się hitem na YouTube.

W kwestii aparatów kompaktowych trzeba pamiętać również, że został w nich zastosowany obiektyw stałoogniskowy, którego nie można wymienić.

Jaki aparat fotograficzny kupić?

Pierwszym pytaniem, które warto sobie zadać brzmi: jakim fotografem jesteś lub chcesz być i co chcesz fotografować? Jeśli pragniesz czegoś prostego, szybkiego i taniego, być może szukasz aparatu kompaktowego. Modele te nie kosztują dużo, są wyposażone w obiektywy stałoogniskowe i mają proste sterowanie, które bez problemu każdy jest w stanie opanować.

A co z aparatem błyskawicznym? Nawet najlepsze aparaty do tworzenia natychmiastowych zdjęć nie są z początku przytłaczająco drogie, a z pewnością dają dużo radości. Warto jednak pomyśleć nad kosztami podczas użytkowania, ponieważ ceny wkładów mogą z upływem czasu i robionych zdjęć zatrząść portfelem.

Jeśli dopiero zaczynasz fotografować, ale z myślą o dalszym kształceniu w tej dziedzinie, potrzebujesz aparatu, który jest wystarczająco prosty, aby nowicjusz mógł go użyć, ale wystarczająco mocny, aby rozwijał się wraz z Tobą, gdy wypróbowujesz bardziej zaawansowane techniki. Zwykle najlepszą opcją będzie lustrzanka cyfrowa lub aparat bezlusterkowy, który obsługuje wymienne obiektywy zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów.

Pierwszy aparat fotograficzny został wynaleziony w 1816 roku przez Francuza Josepha Nicéphore Niépce. Natomiast pierwszym masowo sprzedawanym aparatem był aparat dagerotypowy wyprodukowany przez Alphonse Giroux w 1839 roku. Ten aparat konsumencki miał czas naświetlania od 5 do 30 minut i można było kupić standardowe płyty w różnych rozmiarach.

Ceny aparatów fotograficznych są bardzo zróżnicowane. Aparaty kompaktowe czy natychmiastowe można kupić już w granicach 300 – 600 zł, te drugie posłużą do pstrykania zdjęć w wyjątkowych chwilach na niewielkich odbitkach. Lustrzanki i bezlusterkowce potrafią natomiast kosztować od 2 000  do nawet 12 000 złotych.

Najlepsze modele aparatu do profesjonalnej fotografii to lustrzanki cyfrowe i aparaty bezlusterkowe. Natomiast do codziennych zadań sprawdzą się aparaty kompaktowe, a w wyjątkowych momentach aparaty natychmiastowe, dzięki którym zdjęcie będziesz mógł mieć już w fizycznej wersji.

Najlepsze aparaty fotograficzne