Jaki aparat natychmiastowy wybrać? Ranking najlepszych modeli

Aparaty natychmiastowe przeżywały swój rozkwit w latach 70., ale to nie przeszkodziło im, by po latach ponownie podbijać rynek. Ich popularność nie powinna jednak dziwić, bowiem te niewielkie urządzenia ucieleśniają magię fotografii: za naciśnięciem spustu migawki można uchwycić otaczający nas świat i zobaczyć namacalne rezultaty w ciągu kilku sekund. Planujesz zakup aparatu natychmiastowego, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować i czym kierować się przy jego wyborze? Sprawdź nasze wskazówki i ranking najlepszych aparatów natychmiastowych na rynku.

Aparat natychmiastowy – czym jest i do czego służy?

Wśród aparatów fotograficznych można znaleźć modele, które zdjęcia nie tylko robią, ale i od razu wywołują – chodzi o aparaty natychmiastowe. Ich historia sięga roku 1948, gdy na rynku pojawił się pierwszy aparat marki Polaroid. Później rynek zaczęły podbijać urządzenia marki Kodak.

Popularność tego typu sprzętów zaczęła wygasać wraz z pojawieniem się fotografii cyfrowej. Jednak miłośnicy tradycyjnych zdjęć szybko zaczęli tęsknić za tradycyjną formą fotografii i tak kilka lat temu aparaty natychmiastowe powróciły do łask i cieszą się niesamowitą popularnością. Możliwość otrzymania zdjęcia kilka sekund po jego wykonaniu robi wrażenie.

Tę formę dokumentowania chwil polubili ludzie w różnym wieku. Niektórzy aparaty natychmiastowe traktują jako kolejny, modny gadżet, a niektórzy widzą w zdjęciach wykonanych tymi sprzętami wyjątkowy urok przypominający analogowe zdjęcia.

W dobie smartfonów każdy po trochu rozwija w sobie pasję do fotografii. Jednak, pomimo że album w telefonie jest wypchany zdjęciami, coraz rzadziej decydujemy się na ich wywoływanie. Aparaty natychmiastowe stają się ciekawym sposobem na uwiecznienie ważnych chwil w życiu, ale także stworzenie pamiątkowego zdjęcia z wakacji. Ze zdjęć wykonanych aparatem natychmiastowym można stworzyć ciekawe kolaże lub obdarować swoich bliskich takim zdjęciem. Taki prezent jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

Jednak trzeba być świadomym tego, że zdjęcia z aparatów natychmiastowych nie będą miały takiej jakości, jak te robione np. smartfonem. Tutaj fotografie mogą być niewyraźne lub rozmyte, ale w tym tkwi ich urok, który na myśl przywołuje retro zdjęcia z czasów starych Polaroidów lub zwykłych aparatów na klisze.

Obsługa aparatów natychmiastowych

Do wykonywania fotografii aparatami natychmiastowymi nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności. Są to urządzenia niezwykle proste w obsłudze i w pełni zautomatyzowane. Jeśli nie znasz się na ustawieniach ekspozycji czy ostrości, spokojnie – tutaj nie trzeba się tym przejmować.

Do wykonania zdjęć potrzebny jest specjalny światłoczuły papier, dostępny w postaci wkładów. Wkłady te mają różny rozmiar i format – należy dostosować go do aparatu, z którego się korzysta. Papier może być matowy, błyszczący, posiadać ozdobne, kolorowe ramki albo może być przeznaczony do robienia czarno-białych zdjęć.

Aby wykonać zdjęcia aparatem natychmiastowym wystarczy upewnić się, że wewnątrz znajduje się taki papier, ustawić pożądany kadr i nacisnąć spust migawki. Resztę zrobi za Ciebie aparat fotograficzny. Natychmiastowy efekt pozwoli od razu cieszyć się zdjęciami wspólnie ze znajomymi.

Aparat natychmiastowy — jaki wybrać?

Papier

Przed zakupem należy wziąć pod uwagę to, że pomimo iż sam aparat jest kosztem jednorazowym, w tym wypadku za każdym razem, trzeba dodatkowo zaopatrzyć się we wspomniany wyżej odpowiedni papier do druku zdjęć natychmiastowych. Dlatego warto wybierać modele, dla których papier jest łatwo dostępny. Dobierając w przyszłości papier, należy zwrócić uwagę na takie podstawowe parametry jak:

  • kompatybilność z wybranym modelem aparatu;
  • kolorystyka zdjęć, jakie można uzyskać;
  • liczba arkuszy w opakowaniu;
  • styl ramki.

Lampa błyskowa

Każdy aparat natychmiastowy, który znalazł się w naszym rankingu, posiada wbudowaną lampę błyskową. Warto jednak wiedzieć, niektóre modele automatycznie dobiorą najlepszą ekspozycję i zmienią ustawienia lampy błyskowej i szybkości migawki, podczas gdy inne zapewnią większą kontrolę i pozwolą wybrać, czy lampa błyskowa ma być włączona, czy wyłączona oraz ręcznie dostosować pozostałe ustawienia.

Jednak jeśli zdjęcia wykonane aparatem natychmiastowym mają posłużyć jedynie jako pamiątka, zdecydowanie wystarczą już prostsze, a co za tym idzie – tańsze modele.

Czas wywoływania druku

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest czas przygotowania odbitek.  Ten różni się w zależności od marki i modelu. Czasem na efekt finalny przyjdzie nam poczekać zaledwie kilka sekund, niekiedy potrwa to ponad minutę, a istnieją modele, z których wydruk stopniowo rozwija się nawet przez 15 minut.  

Polecane modele aparatów natychmiastowych

Fujifilm Instax Mini 11

Jest to bardzo popularny model i idealny dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z fotografią natychmiastową i szukają prostego w obsłudze aparatu. Ten model dostępny jest w wielu opcjach kolorystycznych, dzięki czemu będzie stanowił także modny gadżet. Aparat Fujifilm Instax Mini 11 można także zakupić w komplecie z kompatybilnymi wkładami.

Fujifilm Instax SQ1

Fujifilm Instax SQ1 działa wyłącznie analogowo i ma dwa tryby: tryb normalny i tryb selfie. Różnią się one obszarem nagrywania. Z przodu obok obiektywu zamocowane jest również małe lusterko, dzięki czemu można łatwiej robić selfie. Oprócz ustawienia dwóch różnych trybów, nowy Instax Square nie ma opcji ustawień. Ekspozycja jest automatyczna, a lampa błyskowa jest cały czas włączona. Jednocześnie zapewnia to nieskomplikowaną obsługę: wystarczy nacisnąć spust, chwilę odczekać i gotowe. 

Canon Zoemini S2

Zoemini S firmy Canon to kolejna „hybryda”, która drukuje wykonane cyfrowo zdjęcia. Sprzęt korzysta z papieru Zink, który nie wymaga użycia atramentu. Produkcja odbitek trwa nieco dłużej, a otrzymane zdjęcia nie będą miały charakterystycznego dla zwykłych aparatów natychmiastowych, analogowego wyglądu. Aparat jest również dobrze skonfigurowany do selfie, z lampą błyskową i lustrzaną powierzchnią z przodu.

Polaroid NOW

To klasyczne aparaty do natychmiastowych zdjęć, przywołujące nostalgię swoim klasycznym wyglądem. Polaroid NOW jest prosty w użyciu, ale zapewnia nieco bardziej kreatywną kontrolę w porównaniu z najprostszymi modelami na rynku, posiada np. tryb autofocus oraz tryb podwójnej ekspozycji. 

Polaroid GO

Ten kompaktowy model Polaroid GO od pierwszego spojrzenia zachwyca wyglądem i niewielkimi rozmiarami. Tworzy drobne nadruki o wymiarach 47 × 46 mm, które można schować do portfela. Ten model także posiada tryb podwójnej ekspozycji i samowyzwalacz. Warto zaznaczyć, że model jest ładowany przez USB, a więc nie trzeba martwić się o wymienianie baterii.

Aparaty natychmiastowe — najczęściej zadawane pytania

Wybierając aparat natychmiastowy warto wziąć pod uwagę przede wszystkim: jakość zdjęć, jakie potrafi zrobić oraz solidną konstrukcję aparatu. Ważnymi aspektem jest również cena, zarówno samego sprzętu, jak i wkładów.

Obie firmy produkują sprzęty bardzo dobrej jakości praktycznie pod każdym względem. Aparaty Instax wyróżniają się zdecydowanie różnorodnością modeli i ciekawymi wariantami kolorystycznymi, które prawdopodobnie bardziej spodobają się młodzieży. Polaroid to marka kultowa i ceniona jeszcze przed powstaniem fotografii natychmiastowej. Modele tej firmy wyglądem z pewnością bardziej przypadną do gustu wielbicielom klasycznej fotografii.

Ceny aparatów natychmiastowych zaczynają się od około 300 zł w przypadku najprostszych modeli. Bardziej zaawansowane aparaty to koszt od 400 do 600 zł. Najbardziej zaawansowane modele można kupić za około tysiąc złotych.

Ranking najlepszych aparatów natychmiastowych