Jaki aparat natychmiastowy wybrać? Ranking najlepszych modeli

Aparaty natychmiastowe przeżywały swój rozkwit w latach 70., ale to nie przeszkodziło im, by po latach ponownie podbijać rynek. Ich popularność nie powinna jednak dziwić, bowiem te niewielkie urządzenia ucieleśniają magię fotografii: za naciśnięciem spustu migawki można uchwycić otaczający nas świat i zobaczyć namacalne rezultaty w ciągu kilku sekund. Planujesz zakup aparatu natychmiastowego, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować i czym kierować się przy jego wyborze? Sprawdź nasze wskazówki i ranking najlepszych aparatów natychmiastowych na rynku.

Aparat natychmiastowy – czym jest i do czego służy?

Wśród aparatów fotograficznych można znaleźć modele, które zdjęcia nie tylko robią, ale i od razu wywołują – chodzi o aparaty natychmiastowe. Ich historia sięga roku 1948, gdy na rynku pojawił się pierwszy aparat marki Polaroid. Później rynek zaczęły podbijać urządzenia marki Kodak.

Popularność tego typu sprzętów zaczęła wygasać wraz z pojawieniem się fotografii cyfrowej. Jednak miłośnicy tradycyjnych zdjęć szybko zaczęli tęsknić za tradycyjną formą fotografii i tak kilka lat temu aparaty natychmiastowe powróciły do łask i cieszą się niesamowitą popularnością. Możliwość otrzymania zdjęcia kilka sekund po jego wykonaniu robi wrażenie.

Tę formę dokumentowania chwil polubili ludzie w różnym wieku. Niektórzy aparaty natychmiastowe traktują jako kolejny, modny gadżet, a niektórzy widzą w zdjęciach wykonanych tymi sprzętami wyjątkowy urok przypominający analogowe zdjęcia.

W dobie smartfonów każdy po trochu rozwija w sobie pasję do fotografii. Jednak, pomimo że album w telefonie jest wypchany zdjęciami, coraz rzadziej decydujemy się na ich wywoływanie. Aparaty natychmiastowe stają się ciekawym sposobem na uwiecznienie ważnych chwil w życiu, ale także stworzenie pamiątkowego zdjęcia z wakacji. Ze zdjęć wykonanych aparatem natychmiastowym można stworzyć ciekawe kolaże lub obdarować swoich bliskich takim zdjęciem. Taki prezent jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

Jednak trzeba być świadomym tego, że zdjęcia z aparatów natychmiastowych nie będą miały takiej jakości, jak te robione np. smartfonem. Tutaj fotografie mogą być niewyraźne lub rozmyte, ale w tym tkwi ich urok, który na myśl przywołuje retro zdjęcia z czasów starych Polaroidów lub zwykłych aparatów na klisze.

Obsługa aparatów natychmiastowych

Do wykonywania fotografii aparatami natychmiastowymi nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności. Są to urządzenia niezwykle proste w obsłudze i w pełni zautomatyzowane. Jeśli nie znasz się na ustawieniach ekspozycji czy ostrości, spokojnie – tutaj nie trzeba się tym przejmować.

Do wykonania zdjęć potrzebny jest specjalny światłoczuły papier, dostępny w postaci wkładów. Wkłady te mają różny rozmiar i format – należy dostosować go do aparatu, z którego się korzysta. Papier może być matowy, błyszczący, posiadać ozdobne, kolorowe ramki albo może być przeznaczony do robienia czarno-białych zdjęć.

Aby wykonać zdjęcia aparatem natychmiastowym wystarczy upewnić się, że wewnątrz znajduje się taki papier, ustawić pożądany kadr i nacisnąć spust migawki. Resztę zrobi za Ciebie aparat fotograficzny. Natychmiastowy efekt pozwoli od razu cieszyć się zdjęciami wspólnie ze znajomymi.

Aparat natychmiastowy — jaki wybrać?

Papier

Przed zakupem należy wziąć pod uwagę to, że pomimo iż sam aparat jest kosztem jednorazowym, w tym wypadku za każdym razem, trzeba dodatkowo zaopatrzyć się we wspomniany wyżej odpowiedni papier do druku zdjęć natychmiastowych. Dlatego warto wybierać modele, dla których papier jest łatwo dostępny. Dobierając w przyszłości papier, należy zwrócić uwagę na takie podstawowe parametry jak:

  • kompatybilność z wybranym modelem aparatu;
  • kolorystyka zdjęć, jakie można uzyskać;
  • liczba arkuszy w opakowaniu;
  • styl ramki.

Lampa błyskowa

Każdy aparat natychmiastowy, który znalazł się w naszym rankingu, posiada wbudowaną lampę błyskową. Warto jednak wiedzieć, niektóre modele automatycznie dobiorą najlepszą ekspozycję i zmienią ustawienia lampy błyskowej i szybkości migawki, podczas gdy inne zapewnią większą kontrolę i pozwolą wybrać, czy lampa błyskowa ma być włączona, czy wyłączona oraz ręcznie dostosować pozostałe ustawienia.

Jednak jeśli zdjęcia wykonane aparatem natychmiastowym mają posłużyć jedynie jako pamiątka, zdecydowanie wystarczą już prostsze, a co za tym idzie – tańsze modele.

Czas wywoływania druku

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest czas przygotowania odbitek.  Ten różni się w zależności od marki i modelu. Czasem na efekt finalny przyjdzie nam poczekać zaledwie kilka sekund, niekiedy potrwa to ponad minutę, a istnieją modele, z których wydruk stopniowo rozwija się nawet przez 15 minut.  

Polecane modele aparatów natychmiastowych

Fujifilm Instax Mini 11

Jest to bardzo popularny model i idealny dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z fotografią natychmiastową i szukają prostego w obsłudze aparatu. Ten model dostępny jest w wielu opcjach kolorystycznych, dzięki czemu będzie stanowił także modny gadżet. Aparat Fujifilm Instax Mini 11 można także zakupić w komplecie z kompatybilnymi wkładami.

Fujifilm Instax Mini 40

Jeśli uwielbiasz zdjęcia natychmiastowe, ale nie podoba wam estetyka modeli z serii Instax Mini, to aparat Instax Mini 40 jest stworzony dla Ciebie. Ten model zrywa z cukierkową stylistyką na rzecz eleganckiego wykończenia imitującego skórę. Jednak nie tylko wygląd powinien przykuć naszą uwagę. Instax Mini 40 oferuje automatyczny pomiar ekspozycji, który sam dobierze odpowiednie parametry fotografowania względem oświetlenia sceny, tryb selfie, w którym aparat będzie w stanie ostrzyć z odległości już 30 cm (przydatny także do fotografowania detali), automatycznie sterowaną lampę błyskową i ułatwiające kadrowanie autoportretów lusterko na obiektywie.

Canon Zoemini S2

Zoemini S firmy Canon to kolejna „hybryda”, która drukuje wykonane cyfrowo zdjęcia. Sprzęt korzysta z papieru Zink, który nie wymaga użycia atramentu. Produkcja odbitek trwa nieco dłużej, a otrzymane zdjęcia nie będą miały charakterystycznego dla zwykłych aparatów natychmiastowych, analogowego wyglądu. Aparat jest również dobrze skonfigurowany do selfie, z lampą błyskową i lustrzaną powierzchnią z przodu.

Polaroid NOW

To klasyczne aparaty do natychmiastowych zdjęć, przywołujące nostalgię swoim klasycznym wyglądem. Polaroid NOW jest prosty w użyciu, ale zapewnia nieco bardziej kreatywną kontrolę w porównaniu z najprostszymi modelami na rynku, posiada np. tryb autofocus oraz tryb podwójnej ekspozycji. 

Polaroid GO

Ten kompaktowy model Polaroid GO od pierwszego spojrzenia zachwyca wyglądem i niewielkimi rozmiarami. Tworzy drobne nadruki o wymiarach 47 × 46 mm, które można schować do portfela. Ten model także posiada tryb podwójnej ekspozycji i samowyzwalacz. Warto zaznaczyć, że model jest ładowany przez USB, a więc nie trzeba martwić się o wymienianie baterii.

Aparaty natychmiastowe — najczęściej zadawane pytania

Wybierając aparat natychmiastowy warto wziąć pod uwagę przede wszystkim: jakość zdjęć, jakie potrafi zrobić oraz solidną konstrukcję aparatu. Ważnymi aspektem jest również cena, zarówno samego sprzętu, jak i wkładów.

Obie firmy produkują sprzęty bardzo dobrej jakości praktycznie pod każdym względem. Aparaty Instax wyróżniają się zdecydowanie różnorodnością modeli i ciekawymi wariantami kolorystycznymi, które prawdopodobnie bardziej spodobają się młodzieży. Polaroid to marka kultowa i ceniona jeszcze przed powstaniem fotografii natychmiastowej. Modele tej firmy wyglądem z pewnością bardziej przypadną do gustu wielbicielom klasycznej fotografii.

Ceny aparatów natychmiastowych zaczynają się od około 300 zł w przypadku najprostszych modeli. Bardziej zaawansowane aparaty to koszt od 400 do 600 zł. Najbardziej zaawansowane modele można kupić za około tysiąc złotych.

Ranking najlepszych aparatów natychmiastowych