Jak usunąć tło ze zdjęcia? Poznaj 5 prostych sposobów

Wyobraź sobie, że cykasz fotkę, na której wyglądasz dosłownie zjawiskowo, ale całość zaburza niezbyt korzystne otoczenie. Jak to w życiu bywa, kolejne wykonywane zdjęcia nigdy nie są tak dobre, jak to zrobione jako pierwsze. Co w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem jest wycięcie tła i zamiana go na inne.

1. remove.bg – usunięcie tła obrazu w dwóch kliknięciach

remove.bg to internetowa aplikacja działająca w chmurze. Dzięki niej bezpłatnie usuniesz tło z obrazu za pomocą jednego kliknięcia. Narzędzie możesz uruchomić w wersji przeglądarkowej, w formie programu dedykowanego komputerom PC i aplikacji przeznaczonej na smartfony z systemem Android.

Za pomocą remove.bg możesz usunąć tło obrazów składających się z ludzi, zwierząt, przedmiotów, samochodów, a nawet grafik. Wszystko, co musisz zrobić, to przesłać obraz, a narzędzie wykona operację usuwania tła automatycznie. Po wygenerowaniu gotowego pliku możesz go pobrać lub dostosować za pomocą efektów znajdujących się w opcjach aplikacji.

Najszybszym sposobem na przetestowania działania remove.bg jest odwiedzenie strony programu:

 1. Wejdź na stronę remove.bg.
 2. Kliknij „Prześlij obraz” lub po prostu przeciągnij i upuść grafikę na stronie.
 3. Program automatycznie usunie tło z obrazu.
 4. Za pomocą przycisku „Edytuj” możesz dokonać zmiany tła lub usunąć dodatkowe elementy.
 5. Kliknij przycisk „Download”, aby zapisać obraz.
Usuwanie tła na stronie remove.bg

2. Usuwanie tła obrazu za pomocą programu Canva

Canva to bardzo łatwe w użyciu narzędzie graficzne, służące głównie do tworzenia prostych prac. W programie odnajdzie się praktycznie każdy, posiada on przejrzysty interfejs oraz dużą ilość gotowych wzorów np. plakatów, zaproszeń itd. Oprócz tego możesz zaprojektować swoją własną pracę graficzną w dowolnym rozmiarze.

Większość funkcji aplikacji jest darmowa, ale aby usunąć tło, musisz być użytkownikiem PRO. Miesięczny abonament wersji PRO to 49,99 zł, natomiast rok subskrypcji kosztuje 449,99 zł. Nie jest to duża kwota, jednak jeżeli jest to Twoje pierwsze użycie programu, będziesz mógł skorzystać z 30 dniowej wersji próbnej.

Usuwanie tła obrazu Canva

Jeżeli interesuje Cię stworzenie tylko jednego projektu, po prostu odepnij swoją kartę od konta Canva. W ten sposób pieniądze nie zostaną pobrane po zakończeniu okresu próbnego. Aby usunąć tło obrazu:

 1. Utwórz nowy projekt Canva.
 2. Zaimportuj wcześniej wybrane zdjęcie.
 3. Kliknij w zaimportowany obraz i przejdź do opcji „Edytuj”.
 4. Z bocznego menu wybierz „Narzędzie usuwania tła”.
 5. Jeżeli jest to potrzebne, dostosuj wycinanie za pomocą pędzla.
 6. Zapisz gotowy plik.

3. Photopea, czyli bezpłatna alternatywa dla Photoshopa

Photopea to zaawansowany edytor obrazów, który może okazać się ciekawą alternatywą dla Photoshopa. Zarówno interfejs, jak i jego lista funkcji będą znane każdemu, kto korzystał z programu firmy Adobe. Oczywiście brakuje tutaj niektórych funkcji, ale mimo to aplikacja bez problemu nadaje się do zadań takich: jak zmiana rozmiaru obrazu, tworzenie ilustracji, obróbka zdjęć czy wycinanie tła.

Najważniejsze jest to, że Photopea jest całkowicie darmowa i działa w oknie przeglądarki internetowej. Twórca programu czerpie korzyści z reklam wyświetlanych na panelach bocznych, nie są one jednak specjalnie nachalne. Jeżeli program Ci się spodoba, możesz przejść na konto premium za 9 USD na 30 dni. Dzięki temu usuniesz reklamy i wesprzesz programistę.

W przypadku usuwania tła w programie Photopea istnieje kilka możliwości:

 • pióro,
 • magiczne usuwanie,
 • narzędzie usuwania tła,
 • różdżka.
Usuwanie tła w programie Photopea

Nie będę rozwodził się nad każdą z opcji, ponieważ na platformie YouTube istnieje wiele poradników, jak wykorzystać każde z tych narzędzi. Dlatego wybrałem sposób uważany przeze mnie za najlepszy, czyli pióro:

 1. Otwórz stronę programu Photopea i prześlij obraz, który chcesz edytować.
 2. Z panelu po lewej stronie wybierz „Pióro”.
 3. Zaznacz dokładnie wycinany obiekt.
 4. Z górnego menu wybierz „Ścieżka”, a następnie kliknij przycisk „Wybór”.
 5. Kolejno zatwierdź przyciskiem „OK”.
 6. Zduplikuj obraz za pomocą kombinacji klawiszy CTRL + J.
 7. Zapisz obraz w formacie PNG lub od razu zastąp tło innym.

4. GIMP – darmowe narzędzie używane od lat

GIMP to darmowy program, który oferuje kilka narzędzi do edycji zdjęć. Za pomocą aplikacji możesz wykonać kilka zadań edycji obrazu, takich jak usuwanie tła, zmiana rozmiaru, retusz, wycinanie itp. Podobnie jak w przypadku Photopea i innych wiodących programów graficznych do usunięcia tła możesz użyć różnych metod: wyboru za pomocą koloru, narzędzia zaznaczania czy ścieżki.

Najprościej możesz usunąć tło za pomocą Fuzzy Selection Tool. Jest to narzędzie podobne do magicznej różdżki z Photoshopa. Aby wykonać operację usuwania tła:

 1. Otwórz wybrany obraz.
 2. Dodaj kanał alpha.
 3. Z paska narzędzi wybierz ikonę różdżki.
 4. Zaznacz tło obrazu i je usuń.
 5. W przypadku gdy obiekt został wycięty niedokładnie, użyj gumki do naniesienia poprawek.
 6. Zapisz obraz w formacie PNG.
Usuwanie tła obrazu za pomocą GIMP

5. Adobe Spark – wycinanie klasy premium

Większość ludzi mających do czynienia z jakąkolwiek formą grafiki kojarzy program Adobe Photoshop. Ale czy wiesz, że firma w swoim portfolio ma również darmowy program do prostej edycji? Adobe Creative Cloud Express to fenomenalne narzędzie, które zawiera wiele wspaniałych funkcji, w tym możliwość szybkiego usuwania tła z obrazów.

Po usunięciu tła możesz pozostawić je bez zmian lub zastąpić je innym, bawić się kształtami, a nawet dodawać tekst. W przeciwieństwie do Canva nie musisz posiadać żadnej wersji PRO/Premium, żeby usunąć tło ze zdjęcia.

 1. Wejdź na stronę adobe.com.
 2. Kliknij „Upload your photo” lub przeciągnij wybraną grafikę
 3. Program automatycznie usunie tło z obrazu.
 4. Za pomocą przycisku „Customize” możesz dokonać zmiany tła lub utworzyć własną pracę graficzną.
 5. Kliknij przycisk „Download” i zapisz przygotowany obraz.
Usuwanie tła obrazu w programie Adobe