Jak robić zdjęcia na wakacjach? Wystarczy smartfon z dobrym aparatem i parę trików

Długo wyczekiwany sezon urlopowy trwa w najlepsze. Będąc na wakacjach łapiesz chwile i zatrzymujesz momenty fotografując letnie krajobrazy. Genialnie, jeśli powrót do nich będzie możliwy jeszcze długo po zakończeniu wakacji, prawda? Dobra wiadomość jest taka, że dzisiejsza technologia daje szerokie spectrum możliwości i niesamowite efekty na zdjęciach. Trzeba jedynie wiedzieć, jak z niej umiejętnie korzystać.

Dobry aparat na wakacje = udane zdjęcia na lata  

Najlepszy aparat to taki, który masz zawsze przy sobie. Właśnie dlatego, podczas wakacji wiele osób spotkasz ze smartfonem zamiast tradycyjnego sprzętu. I nic w tym dziwnego, bo dzisiejsze telefony wyposażone są w obiektywy niczym nie odbiegające od profesjonalnych urządzeń. Grunt, żeby wykorzystać ich pełen potencjał i uzyskać zamierzony efekt.

Smartfon z dobrym aparatem

Nie jest tajemnicą, że jednym z głównych kryteriów przy wyborze smartfona jest jego aparat. Podwójny czy może jednak potrójny? Z funkcjami dodatkowymi? Obiektywem szerokokątnym? Pytań jest naprawdę sporo. Oto kilka podstaw, które powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając telefon do zrobienia najlepszych zdjęć latem:

 • Obiektywy – stanowią niepodważalną podstawę aparatu – w zależności od upodobań i portfela możemy wybierać spośród opcji podstawowych i dodatkowych: obiektyw szerokokątny (do zdjęć krajobrazów bez zniekształceń), obiektyw z zoomem (przybliżenie, funkcja bokeh) czy np. dodatkowej soczewki do zdjęć z głębią, przysłony itd.
 • Odpowiednia stabilizacja obrazu – najlepiej optyczna, ewentualnie cyfrowa.
 • Dobrze doświetlająca lampa flash przy głównym aparacie.
 • Przednia kamerka selfie – może mieć soczewkę standardową i szerokokątną, która obejmie już nie tylko jedną, a grupę osób. Na chwilę obecną większość przednich aparatów wyposażonych jest we flash, ale warto się upewnić, czy na pewno, bo bez tego trudno o udane selfie np. w nocy.
 • Tryby zdjęć – w tym koniecznie HDR dbający o detale – oraz zaawansowane opcje postprodukcji.

Ale to nie wszystko. Wybierając najlepszy smartfon do zdjęć warto wziąć pod uwagę to, w jaki sposób nakręcimy nim film. Najlepszą opcją jest oczywiście wideo 4K z przyzwoitą ilością fps.

smartfon aparat lato

Jak robić najlepsze zdjęcia smartfonem?

Dochodzimy do meritum. Oto kilka praktycznych rad, dotyczących robienia zdjęć podczas letniego urlopu:

 1. Jeśli koniecznie chcecie zrobić zdjęcie w środku dnia, w mocnym świetle słonecznym, postarajcie się fotografować w cieniu – w ten sposób unikniecie niekorzystnego odbicia promieni od twarzy. Dotyczy to w szczególności zdjęć portretowych, które nie lubią zbyt ostrego światła.
 2. Lato jest dobrym czasem na stworzenie zdjęć typu time slice. Temperatura i pogoda sprzyja wtedy znacznie bardziej niż podczas innych pór roku. Warto zatem skorzystać z tej metody fotografowania i robić tzw. zdjęcia przekrojowe.
 3. Wakacje to czas burz. Trochę przerażające, ale przyznacie, że potrafią być piękne? Niestety, uchwycenie piękna błyskawicy jest niezwykle trudne i trzeba działać niebywale szybko. Najlepsza rada? Korzystajcie z długiego czasu naświetlania.

A poza tym:

 1. Stabilne trzymanie smartfona to podstawa.

Najlepiej obiema rękami, aby uniknąć rozmazania zdjęcia – stabilizacja stabilizacją, ale warto o to zadbać również we własnym zakresie.

 1. Wykorzystujcie mocne punkty.

Warto umieścić w nich elementy, które chcecie wyróżnić. Fajna sprawa przy fotografowaniu krajobrazów – daje niesamowity efekt końcowy.  

 1. Umiejętnie korzystajcie z filtrów.

Rada jest jedna – nie nakładajcie  filtrów przed zrobieniem zdjęcia. Lepiej mieć oryginalne zdjęcie, które później można wielokrotnie edytować.

 1. Czysty obiektyw.

W smartfonie łatwo go zabrudzić, pozostawiając np. odciski palców. Z zabrudzonym obiektywem autofocus może nie działać poprawnie, przez co jest ryzyko, że zdjęcia wyjdą rozmazane. W związku z tym, przed wyjściem z hotelu, miejcie na uwadze przetarcie go chociażby chusteczką.   

Polecane modele smartfonów z najlepszymi aparatami

Poniżej zostawiam Wam kilka modeli smartfonów, które cieszą się dużą popularnością w kontekście zdjęć. Ich efekty są naprawdę oszałamiające. Wybierajcie, łapcie chwile i korzystajcie z lata – póki jeszcze jest 🙂 

Zobacz także pozostałe modele smartfonów dostępnych w x-kom
 
Fanom zdjęć polecam zajrzeć również do artykułu: