Bezpieczny dom – jak go stworzyć? Polecamy produkty

O bezpiecznym domu pisaliśmy już na łamach Geeksa parę razy. Zawsze jednak dobrze jest przypomnieć temat i polecić kilka użytecznych rozwiązań smart home. Po jakie rozwiązania i technologię sięgnąć, aby uniknąć różnych wypadków?

Inteligentne oświetlenie

W jaki sposób mogą pomóc inteligentne żarówki, lampy czy taśmy LED? Pozwalają one stworzyć wrażenie, że ktoś jest w domu. Dzięki temu możliwe, że złodziej zniechęci się do włamania. Może przecież natknąć się na gospodarzy. Oświetlenie będzie się samo włączało o ustalonych porach. Może to robić także losowo, co uwiarygodni to, że w domu jest człowiek. Światło możemy też zdalnie zapalać o ustalonych porach.

Philips Hue światło aplikacja
Źródło: Philips

Tak działa inteligentne oświetlenie Philips Hue. Prócz wymienionych wyżej opcji jest też TV Mimicking. Ta aranżacja świetlna sprawia, że światło imituje włączony telewizor. Kolejny dowód, że ktoś jest mieszkaniu. Możliwe jest też ustawienie innych aranżacji, dopasowanych do innych pomieszczeń. Na przykład zabaw w pokoju dziecięcym.

TV Mimicking Philips Hue
Źródło: Philips Hue Labs

Dodatkowo możemy dokupić czujniki ruchu. Gdy go wykryją, włączą światło. Spłoszy ono złodzieja albo zaalarmuje sąsiadów. W aplikacji dostaniemy powiadomienie o godzinie ostatniej aktywacji czujnika.

Philips Hue mężczyzna sprawdza w aplikacji
Źródło: Philips

Czujniki

Czujniki mogą wykrywać nie tylko ruch. Powiadomią także o otwarciu drzwi albo okna bądź o jego rozbiciu. Czujnik ostrzeże też przed czadem, dymem oraz zalaniem.

czujnik ruchu Aqara
Źródło: Aqara

Sprawdźcie też:

😶‍🌫️ A po co mi… czujnik gazu, dymu i czadu?

Wideodomofon (lub dzwonek)

Następca tradycyjnego judasza. Może być ujmowany razem z inteligentnymi dzwonkami. Pomoże nam sprawdzić, czy koło drzwi nie kręci się podejrzana osoba. Nagra intruza lub go sfotografuje. Możemy też skomunikować się z osobą po drugiej stronie. Może to jednak kurier? Skoro o nim mowa, to są wideodomofony z czujnikiem zabrania paczki.

3G0 X3 mężczyzna niesie zabawkę podgląd
Źródło: 36-

Dzwonek 360 X3 może nagrać (po wykryciu zdarzenia alarmowego) 10-30 sekund filmu. Materiał trafia na naszego smartfona. A jeśli kupimy dodatkowy moduł, możemy przechowywać nagranie w sieci. Urządzenie rozpoznaje też zwierzęta lub rozdmuchiwane liście i nie podnosi wówczas alarmu.

Model ten przeznaczony jest do domów z podwórkiem. W ofercie x-kom znaleźć można również i inne domofony i wideodomofony

Kamera

Prócz wideodomofonu możemy też sięgnąć po kamerę. Monitoruje ona interesujący nas obszar wokół lub wewnątrz domu. Pomoże sprawdzić, czy doszło do jakiegoś wypadku albo zapobiec mu. Może także przydać się do identyfikacji złodzieja czy intruza. Przypominamy, żeby zawsze rozważyć, czy monitoring jest nam w konkretnym miejscu potrzebny.

Kamery mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. EZVIZ C3WN to kamera zewnętrzna. Obudowa klasy IP66 pozwala jej wytrzymać nieprzyjazne warunki atmosferyczne. Może łączyć się bezprzewodowo (Wi-Fi 4) lub przewodowo (LAN 10/100 Mb/s). Do kamery mamy dostęp w aplikacji. Nagrania mogą być też przechowywane na karcie microSD do 256 GB czy rejestratorze NVR (dostępne osobno).

kamera EZVIZ zewnętrzna obudowa
Źródło: EZVIZ

System alarmowy

Ostatni element, na który chcemy zwrócić uwagę, to system alarmowy. Skład systemu może się różnić. Na pewno będzie w nim centralka. Poza tym mogą znaleźć się też różne czujniki oraz syreny. Przykładem zestawu alarmowego jest Somfy Home Alarm Starter Pack. Jest w nim między innymi czujnik ruchu czy syrena wydająca dźwięk o natężeniu 110 dB. A także klucz zbliżeniowy do rozbrajania systemu.

Produkty polecane w tym artykule


bezpieczny dom smartfon aplikacja zabezpieczenie
Źródło: Pixabay

Źródła: materiały producentów