Router do smart home – jaki powinien być?

Inteligentne oświetlenie, sterowanie ogrzewaniem, jakieś czujniki… Wszystko fajnie, ale co jeśli gdzieś nagle zabraknie zasięgu Wi-Fi? By uniknąć takiego dylematu zdecydowanie lepiej nie pomijać w projekcie smart home takiego elementu, jak router i jego możliwości. Na co powinno się zwrócić szczególną uwagę dobierając to urządzenie?

Problemy z routerem – ale dlaczego?

Jeśli nasze korzystanie z internetu jest dość oszczędne lub ograniczone do jednego miejsca, kwestia zasięgu i siły sygnału Wi-Fi może nam umykać. Gorzej kiedy musimy obsłużyć więcej sprzętów – właśnie na przykład w ramach inteligentnego domu. Wtedy wszelkie problemy związane ze sterowaniem przy pomocy aplikacji mogą stać się dokuczliwe i w sumie zaprzeczać trochę idei smart home.

sygnał wifi smart home router

O ile pewne urządzenia będą działać automatycznie lub pozwolą na wprowadzenie ustawień ręcznie, o tyle znacznie wygodniejszą opcją jest zdalnej ich obsługi. To samo tyczy się innych protokołów łączności – są bowiem sprzęty, które korzystają tylko z Wi-Fi.

Skąd biorą się kłopoty z routerem? Możliwe, że po prostu ten, z którego korzystasz był dobry to obsługi jednego czy dwóch urządzeń (na przykład laptopa czy smartfona). Poza tym może mieć już swoje najlepsze lata za sobą i być trochę na bakier z obsługą nowszych standardów Wi-Fi. Nie można też zapomnieć o tym, że router, który świetnie sprawdza się w małym mieszkaniu, niekoniecznie musi obsłużyć większy dom i rozmieszczone w nim smart sprzęty.

Czym warto się zatem kierować przy wyborze routera do inteligentnego domu?

Warunki domowe

Bez wątpienia właśnie przestrzenią, na której router ma pracować (w tym również liczbą ewentualnych pięter). Ale także tym ile inteligentnych urządzeń będzie z nim współpracować. Szczegół ten warto dobrze sprawdzić, by uniknąć niespodzianek. Są bowiem górne – zależne od modelu routera – granice.

Łączność i prędkość

W pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o obsługę Wi-Fi. Najnowszy standard to Wi-Fi 6 (bardziej techniczna nazwa to 802.11ax), o którym pisaliśmy szerzej w osobnym tekście. Nie upowszechnił się on jeszcze we wszystkich routerach ani obsługiwanych urządzeniach. Warto jednak sięgnąć po niego z tej uwagi, że jest to standard z kompatybilnością wsteczną, a zarazem ma przyszłość w wielu nowoczesnych technologicznych rozwiązaniach – w tym smart home.

Jako miły dodatek wskazuje się też obsługę standardu IEEE 802.15.4, na którym opiera się wykorzystywany w inteligentnych urządzeniach protokół Zigbee.

Innym ważnym aspektem jest prędkość i przepustowość. Oczywiście inna będzie potrzebna do obsługi zaledwie kilku elementów inteligentnego oświetlenia, inna, gdy w grę wchodzi już system inteligentnego monitoringu. Do tego trzeba uwzględnić pozostałe połączenia, które nie są bezpośrednio związane z obsługą smart home, a które jednak korzystają z Wi-Fi (granie czy oglądanie filmów online).

szybkość internetu

Sprawdzając te kwestie, nie zapomnij, że deklarowana prędkość jest prędkością maksymalną (stąd określenie „do xxx Mb/s”), a nie rzeczywistą, zależną od wielu czynników (w tym choćby parametrów oraz potrzeb samych sprzętów). Dlatego dobrze jest też sprawdzić, czy wybierany router korzysta z technologii i rozwiązań, które umożliwiają lepsze rozdysponowanie przepustowości:

  • MU-MIMO (Multiple User, Multiple-Input, Mulitiple-Output) – dzieli pasmo na indywidualne strumienie, dostarczające sygnał jednocześnie do nawet czterech urządzeń (zależnie od modelu);
  • QoS (Quality of Service) – pomaga nadać priorytet wybranym urządzeniom, zależnie od potrzeb w danej sytuacji;
  • Dual Band / Tri Band – router automatycznie wykrywa większe zatłoczenie i zakłócenie na jednym paśmie (częstotliwość 2,4 GHz) i przełącza na drugie, szybsze (5 GHz) – tak przedstawia się sytuacja z routerami typu Dual Band – jeśli chodzi o Tri Band to mamy podział na 2,4 GHz oraz dwa pasma 5 GHz, a istnieją także oferujące jeszcze inne pasma i większą ich liczbę (np. Quad-Band, gdzie jest jeszcze pasmo 60 GHz)

Podzespoły oraz łącza

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Obecność modemu. Choć dzisiaj można to brać za pewnik, znaleźć można jeszcze modele, które wymagają dokupienia modemu osobno (lub być może korzystasz właśnie z takiego rozwiązania). Zasadniczo – między innymi dla wygody – poleca się skorzystanie z routera, który ma ten komponent wbudowany.

A skoro mowa o wbudowanych elementach – polecane są routery z procesorem. Minimum z jednym rdzeniem i częstotliwością 800 Mhz, co powinno wystarczyć do obsługi prostego systemu z zaledwie paroma urządzeniami. Przy bardziej złożonych zestawach sugeruje się procesory o większej liczbie rdzeni.

Warto też sprawdzić oferowaną pamięć RAM. Im jej więcej, tym lepiej– zwłaszcza jeśli router ma stabilnie obsługiwać większą liczbę urządzeń.

kabel ethernet router

Dostępne złącza i porty – to kolejna kwesta, której lepiej nie pomijać. Niektóre urządzenia smart home (chodzi głównie o huby i bazy na przykład do kamer) wymagają podłączenia kablowego przez port LAN (są wyjątki). Sprawdza się ono też przy połączeniu z serwerem NAS (choć są też opcje łączenia bezprzewodowego). Brian Read z kanału Automate Your Life wskazuje dobrą łączność z tym komponentem jako coś mile widzianego (choćby dlatego, że producenci kamer coraz częściej oferują możliwość przechowywania tam danych).

W przypadku połączenia Ethernet warto też sprawdzić limity szybkości i porównać je z łączem internetowym, z jakiego korzystamy. Przy wolniejszych wystarczy Fast Ethernet, czyli porty WAN/LAN w standardzie 100 Mbit/s. Jeżeli brakuje nam portów LAN, możemy je rozbudować dodatkowym switchem. Można także spotkać się z funkcją łączenia portów dla zwiększenia szybkości połączenia.

Przydatne jest też złącze USB – na przykład do podpięcia pendrive’a lub dysku z danymi do przesłania czy awaryjnego modemu.

Software i kompatybilność z

Praca nowoczesnego routera może być także sterowana i monitorowana za pomocą aplikacji. Najlepiej by była ona przyjazna i intuicyjna dla użytkownika – tyczy się to także oprogramowania, z którego korzysta router.

router konfiguracja

Sterować można także za pomocą komend głosowych – poprzez integrację z odpowiednim asystentem głosowym i hubem. Tu raz jeszcze zwracamy uwagę na istotny szczegół przy tworzeniu smart home, czyli na kompatybilność z konkretnym systemem lub asystentem. Wspomnieć można, że są routery, które mogą jednocześnie funkcjonować jako hub (Samsung SmartThings Wireless Router).

Router a bezpieczeństwo

Oczywiście ważną kwestią, której nie powinno się pomijać, jest bezpieczeństwo. Chociaż najnowszy i oferujący najlepsze poziomy szyfrowania protokół to WPA3, nie jest on jeszcze powszechnie spotykany. Większość routerów korzysta ze starszego WPA2, który nadal jest jednak dobrym i solidnym wyborem.

router bezpieczeństwo

Do tego dochodzi firewall (który w większości przypadków jest obecny, ale warto się upewnić), a niektóre źródła sugerują także dodatkową ochronę w postaci VPN. Najlepiej z poziomu routera, a nie smartfona. To samo tyczy się kontroli rodzicielskiej, którą również – zależnie od modelu – można znaleźć w routerze.

Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest też router, który pozwala na wyizolowanie sieci – dla gości lub dla poszczególnych urządzeń. W ten sposób można mieć więcej spokoju jeśli chodzi o przesyłanie danych (na przykład z kamery) czy o wpuszczanie do sieci potencjalnie niebezpiecznego urządzenia (na przykład smartfon kolegi). Możliwe też, że wybrany router będzie oferował funkcję blokady w sieci gościnnej dostępu do menu routera. Niektóre modele posiadają także dodatkowe zabezpieczenia, jak możliwość poddania „kwarantannie” zaatakowanego sprzętu.

Można też spotkać inne propozycje, jak korzystanie z dwóch osobnych routerów czy dysponowanie dwoma oddzielnymi sieciami, ale nie są to też najwygodniejsze czy najbardziej oszczędne wyjścia.

O czym pamiętać po zakupie routera?

Na pewno o właściwym jego umiejscowieniu. Jedną z przyczyn problemu z sygnałem jest nieświadome blokowanie pracy routera przez drzwi lub ściany lub postawienie go tak, że sygnał nie dociera do części sprzętów. Najczęściej sugeruje się umieścić router w centralnym miejscu.

Jeszcze raz przypominamy o bezpieczeństwie routera – w tym także o utworzeniu odpowiedniego mocnego hasła oraz instalowaniu pojawiających się aktualizacji.

wifi 2

System mesh, repeater – czyli co jeszcze prócz routera do inteligentnego domu?

Czasem jeden router może okazać się niewystarczającym. Zwłaszcza jeśli ma ogarnąć naprawdę dużą przestrzeń, usianą różnymi inteligentnymi urządzeniami, ulokowanymi w trudnych do dosięgnięcia miejscach.

Są na to sposoby. Najpierw jednak sugeruje się przeprowadzenie speed testu łącza, a następnie powtórzenie go w miejscach, gdzie potrzebny jest stabilny sygnał lub gdzie mogą być czy już się pojawiają problemy. Pomaga to stworzyć mapę sygnału w domu, jak i ustalić, czy czasem źródłem kłopotów nie są jakieś łatwe do pokonania blokady.

Ubiquiti AmpliFi HD Mesh System

Jeśli jednak problem tkwi w tym, że pojedynczy router to za mało, można sięgnąć po inne rozwiązania. Jedynym z nich jest stworzenie systemu mesh Wi-Fi. Polega on na korzystaniu z kilku specjalnie przygotowanych routerów, tworzących jedną sieć mesh z jedną nazwą oraz jednym hasłem (choć nie wyklucza to tworzenia osobnych). Jest to odmienne rozwiązanie od przedstawionego powyżej (z oddzielnyhmi routerami i sieciami). Części składowe systemu mesh można najczęściej kupić w zestawie, a potem – zależnie od potrzeb – dokupić dodatkowy moduł.

To wyjście, które jest polecane szczególnie do dużych, wielopiętrowych domów, ale też do większych mieszkań (na przykład o powierzchni 70 metrów kwadratowych).

Sprawdź: Ranking systemów mesh. Jakie urządzenia typu mesh są najlepsze?

wzmacniacz sygnału wi-fi

W przypadku mniejszych lokacji lub pojedynczych „martwych stref” lepszym rozwiązaniem może być repeater, czyli wzmacniacz sygnału Wi-Fi, o którym szerzej napisaliśmy w osobnym artykule.

Masz jakieś pytania lub uwagi co do zakupu routera do inteligentnego domu? Daj znać w komentarzu.

Szeroki wybór routerów oraz systemów mesh znajdziesz w sklepie x-kom.

Źródła: Smart Home Option, Automate Your Life, Stacey On IoT, Consumer Reports, Smart Tech Stuff, KTAR News, Inman, How-To-Geek, Dummies, Amazon, CNET, TechRadar