Jak zabezpieczyć domowe Wi-Fi? 10 kroków do bezpiecznej sieci domowej

Zachowanie bezpieczeństwa w sieci jest niezbędne, by uchronić siebie oraz swoich bliskich przed wieloma nieprzyjemnościami. A skoro mało kto wyobraża sobie dom bez Wi-Fi, warto zacząć od zabezpieczenia sieci bezprzewodowej. Nieodpowiednia ochrona albo całkowity jej brak to udostępnienie hakerowi wszystkich swoich ruchów w internecie. Przecież nikt nie chce, by niezwykle cenne login i hasło do konta bankowego trafiły w niepowołane ręce. Zresztą zagrożeń jest jeszcze więcej. Dlatego dowiedz się, jak w 10 krokach zabezpieczyć sieć domową.

Ustaw silne hasło

Bardzo dużo mówi się o tym, żeby tworzyć silne hasła. Mimo wszystko mało kto bierze to sobie do serca. Świadczy o tym chociażby kolejny raport NordVPN, który prezentuje najpopularniejsze hasła w 2021 roku. Takich, łagodnie mówiąc, lepiej unikać.

By odpowiednio zabezpieczyć sieć domową, zacznij od zmiany hasła do ustawień routera. Fabryczne dane logowania znajdują się najczęściej na jego spodzie lub w instrukcji. Zwykle login i hasło to admin. Chyba nie trzeba mówić, ile zajmie hakerowi złamanie takiego „zabezpieczenia”. Następnie zmień hasło do sieci Wi-Fi. By dostać się do tych ustawień (i przy okazji przejść przez kolejne kroki do bezpiecznej sieci domowej), przyda Ci się wiedza z tekstu o tym, jak skonfigurować router bezprzewodowy.

Silne hasło powinno zawierać przynajmniej 16 znaków i składać się z małych liter, dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Unikaj w nim łatwych słów, ponieważ hakerzy często korzystają z tzw. ataków słownikowych do złamania hasła. Jeśli zastanawiasz się, jakie ustawić, dowiedz się więcej o tym, jak stworzyć bezpieczne hasło.

Zmieniaj hasło

Od czasu do czasu hasło warto też zmienić. Szczególnie jeśli stracisz rachubę, jak wiele urządzeń jest podłączonych do sieci domowej. Może jest wśród nich także jakieś, którego być tam nie powinno? Specjaliści sugerują, żeby hasło zmieniać raz na 3-6 miesięcy, by przynosiło to oczekiwany efekt i jednocześnie nie utrudniało Ci życia.

password

Nie stosuj standardowej nazwy sieci Wi-Fi

Standardowa nazwa sieci Wi-Fi zwykle jest taka sama lub podobna do nazwy modelu routera. Haker, który ją pozna, może mieć informacje o tym, jakie luki w zabezpieczeniach posiada dany router. Dzięki temu jest już krok (a może nawet kilka) do przodu w kwestii dostania się do Twojej sieci. Routery mają też zwykle możliwość ukrywania SSID, czyli nazwy sieci. I warto to zrobić.

Stwórz sieć Wi-Fi dla gości

Pewnie zastanawiasz się, co zrobić, jeśli ktoś Cię odwiedzi i poprosi o dostęp do sieci Wi-Fi. Nie znajdzie jej, ponieważ jest ukryta (w przypadku wyłączenia rozgłaszania SSID). Dlatego tworząc sieć gościnną, nie musisz ponownie ujawniać i udostępniać innym swojego domowego Wi-Fi. Nie zapominaj, by wyłączać tę sieć, kiedy nikomu jej nie udostępniasz.

Włącz filtrowanie adresów MAC

Filtrowanie adresów MAC to kolejne zabezpieczenie, które pomoże chronić Twoją sieć domową. Włączając tę opcję, kiedy zechcesz podłączyć nowe urządzenie do sieci, konieczne będzie ręczne wprowadzenie jego adresu MAC w ustawieniach routera (za wyjątkiem tych urządzeń, którym udostępniasz sieć gościnną). Adres MAC znajdziesz w ich ustawieniach Wi-Fi.

Ustaw zabezpieczenie sieci w standardzie WPA2 lub WPA3

Obecnie standardowym zabezpieczeniem sieci Wi-Fi jest WPA2. Dopiero coraz bardziej popularny staje się najnowszy standard – WPA3. Koniecznie sprawdź, czy rodzaj zabezpieczeń routera ustawiony jest przynajmniej jako WPA2. Całkowity brak zabezpieczenia to na dobrą sprawę otwarta sieć, a starsze WPA jest już nieskuteczne.

Wyłącz funkcję WPS

WPS ma ułatwiać łączenie innych urządzeń z siecią domową. Wystarczy wcisnąć przycisk na routerze i przykładowo, jeśli do sieci podłączasz tablet obsługujący WPS, odbędzie się to bez wpisywania hasła do sieci. Jest to jednak opcja, która zabezpieczenia ma „dziurawe”, dlatego warto ją wyłączyć, by chronić sieć.

Zmniejsz zasięg sieci

Nikt nie chce, by w którymś miejscu w domu sieć Wi-Fi była słabej jakości. Dlatego najczęściej router działa na 100% mocy. A jak się okazuje, zmniejszenie jej, może pomóc chronić domowe Wi-Fi, szczególnie w mieszkaniu w bloku. W końcu jeśli sąsiad (może to być przecież potencjalny haker) ma niezły zasięg Twojej sieci, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbował się do niej dostać. Dlatego warto zmniejszyć moc, by mu to utrudnić. Oczywiście zrób to w taki sposób, by w dalszym ciągu móc komfortowo korzystać z internetu w domu – nie obejdzie się więc bez wielu prób.

Zablokuj możliwość zdalnego dostępu do routera

Zdalny dostęp ma umożliwić Ci zalogowanie się do ustawień routera, jeśli jesteś poza domem i nie masz z nim bezpośredniego połączenia. Opcja jest jednak niebezpieczna, w końcu ktoś może przechwycić gdzieś dane, jakimi logujesz się do modemu. Dlatego dla bezpieczeństwa, lepiej tę opcję wyłączyć i z niej nie korzystać.

Regularnie aktualizuj oprogramowanie routera

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ważne jest, by oprogramowanie routera było zawsze aktualne. Każda aktualizacja to między innymi poprawa zabezpieczeń. Dlatego warto od czasu do czasu zalogować się do panelu administracyjnego i sprawdzić, czy jest dostępna nowa wersja oprogramowania. Nieaktualny soft może posiadać luki w zabezpieczeniach.