Jak zabezpieczyć dom podczas wyjazdu na wakacje? Technologiczne pomysły

Technologia jest nieodłączoną częścią dzisiejszego funkcjonowania. Bez względu na to, czy jesteś zwolennikiem nowych rozwiązań, czy raczej podchodzisz do nich z przymrużeniem oka ważne, aby wiedzieć, co mają Ci do zaoferowania. Powiesz pewnie, że – jak zawsze niesie to za sobą plusy i minusy. Odpowiem – tak, ale tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Jeden z nich możesz wykorzystać podczas wakacji. Jaki? Już tłumaczę.

Twój dom musi być bezpieczny

Mam dobrą wiadomość. Od teraz nie musisz prosić sąsiadki, aby pod wakacyjną nieobecność sprawdzała, co dzieje się z Twoim dobytkiem. Możesz za to, mieć spokojny urlop i oddać się zasłużonemu relaksowi. Nieważne, jak daleko od domu jesteś – to Ty masz go pod pełną kontrolą. Brzmi dobrze, prawda? I tak jest. Inteligentne zabezpieczenia poinformują Cię o wszystkim, nawet jeśli właśnie relaksujesz się przy drinku z palemką na plaży. Informację otrzymasz na swój smartfon, co pomoże w szybkiej reakcji i zapobiegnięciu kolejnym przykrym wydarzeniom. 

inteligentny dom wakacje

Jak dbać o bezpieczeństwo domu, gdy Cię w nim nie ma ?

To proste. Musisz sprawić, aby stał się domem inteligentnym. Innymi słowy, konieczne jest wyposażenie go w zbiór urządzeń, dbających o jego prawidłowe funkcjonowanie oraz solidne zabezpieczenie. Staranna selekcja wyposażenia, pozwoli na stworzenie jednego zintegrowanego i inteligentnego systemu, w którym liczba funkcji i ich zakres zależy wyłącznie od Twoich potrzeb.

Zwracam na to szczególną uwagę, bo inteligentny dom to gwarancja tego, że będąc na wakacjach nadal masz kontrolę nad tym, co się w nim dzieje i możesz skutecznie zminimalizować ryzyko niechcianych sytuacji, które (odpukać) mogą wydarzyć się pod Twoją nieobecność. Wiem, że temat nie należy do przyjemnych, ale jest niezwykle istotny, więc warto o tym pamiętać.

inteligentny dom wakacje

Do konkretów. Poniżej zebrałam urządzenia, które mogą współpracować niezależenie i w inteligentnej korelacji. Wybrałam te, które podczas Twojej nieobecności spowodowanej wyjazdem na minimum kilka dni mogą przydać się najbardziej. Mamy tu:

  • Czujniki otwarcia okien/drzwi – małe, dyskretne urządzenia, które pozwolą Ci mieć kontrolę nad tym, co dzieje się w najistotniejszych dla Ciebie miejscach. Kiedy ktoś otworzy okno, drzwi lub szafkę z ważnymi dokumentami, Ty natychmiastowo otrzymasz o tym informację.
  • Czujniki ruchu – jak sama nazwa wskazuje poinformują o tym, że pod Twoją nieobecność ktoś porusza się po Twoim domu.
  • Żarówki LED Wi-Fi – ich instalacja to imitacja Twojej obecności. Mogą włączać się i wyłączać o określonej porze, a dodatkowo w ustalonych przez Ciebie pomieszczeniach.
  • Gniazdka Smart Plug – szczególnie przydatne w przypadku zapominalskich. Pomogą, jeśli nie będziesz pewien, czy w pośpiechu przed podróżą wszystko co powinno zostało odłączone od prądu.
  • Kamery IP – Twoje oko na dom, kiedy Cię w nim nie ma. Zapewniają podgląd pomieszczeń, w których się znajdują. Można zainstalować je również na zewnątrz, co pozwoli na kontrolę tego, co dzieje się wokół budynku. W tym wypadku warto postawić na modele odporne na kurz i wodę, a także potrafiące nagrywać nawet w słabym oświetleniu – po zmroku

Pamiętaj również, że możesz wyposażyć system Smart Home w syrenę – szczególnie polecana przeze mnie kwestia podczas wyjazdów. Fizycznie zostaje ona aktywowana po włamaniu, powiadamiając o nim Ciebie oraz odpowiednie służby. Co więcej, dzięki temu, że urządzenia w inteligentnym domu ze sobą współpracują, taka syrena powiadomi monitoring, a następnie całe zajście zostanie zapisane w wirtualnej chmurze. Zyskasz dzięki temu niepodważalne dowody ze zdarzenia, oszczędzając sobie dodatkowych nerwów.

Polecane produkty Smart Home

Zobacz pełną gamę urządzeń z serii inteligentny dom w x-kom 

inteligentny dom wakacje

Inteligentny dom nie tylko na wakacje

Pamiętaj, że ze powyższe przykłady to tylko część potencjału na stworzenie inteligentnego domu. Na rynku znajdziesz o wiele więcej produktów Smart Home, które przydadzą się przez cały rok i w każdej sytuacji. Również wtedy, kiedy będziesz przebywał w swoim mieszkaniu. Aby poznać je wszystkie, zajrzyj do poradnika: Inteligentny dom. Jaki system wybrać? Czym się kierować? i ciesz się nowymi technologiami z pełnym spectrum ich działania.