Poszukujecie serialu o kosmosie? To dobrze trafiliście, ponieważ specjalnie dla Was stworzyliśmy zestawienie najlepszych produkcji ostatnich lat. Przy czym ostatnich to pojęcie względne z racji tego, że niektóre propozycje zostały wytypowane przez naszych redaktorów. Niemniej jednak większość z nich bez problemu znajdziecie w popularnych serwisach streamingowych takich jak Netflix czy HBO GO. Zatem nie przedłużając dłużej, zapraszam Was do zapoznania się z porywającymi serialami Sci-Fi.
Jesteście fanami wciągającego science fiction? Gwarantuje Wam, że nie Wy jedyni. Tylko w naszej redakcji znajdzie się wiele osób, którzy mogliby usiąść z Wami na kanapie i przez długie godziny oglądać coś, co w tym momencie jest niemożliwe do osiągnięcia. Ale chyba właśnie nie o realizm tutaj chodzi, a o wizję przyszłości, tego, gdzie możemy być i co możemy robić za X lat. Elon Musk marzy o kolonizacji Marsa, sprzedaje swoje ziemskie dobra i rozwija program kosmiczny SpaceX. Jeff Bezos ze swoim Blue Origin uruchamia komercyjne loty w kosmos.
Jak zatem widzicie, marzenie o kosmosie jest wręcz powszechne. Oczywiście Ci najbogatsi mają największe szanse, żeby się tam w najbliższych latach znaleźć. Niestety większość z nas tego nie doczeka. Jak zwykła mówić moja babcia: „marzyć każdy może”, ale od czego jest fikcja literacka i producenci filmowi, żeby nam tych marzeń nie zobrazować na ekranie domowych telewizorów. Ludzie od lat spekulują na temat tego, jak jest w kosmosie, czy są tam inne, wysokorozwinięte cywilizacje i jak będzie wyglądał podział wszechświata na różne kraje (o ile taki w ogóle nastąpi).
Dzięki takim rozważaniom już ponad 2 dekady temu powstały takie seriale jak Star Trek, Ziemia 2 czy Lexx. Dzisiaj przyjrzymy się najciekawszym produkcjom, które powstały na przełomie ostatnich lat. Jednak tak jak wcześniej wspomniałem, pojawi się kilka starszych produkcji, które z biegiem czasu zyskały miano kultowych. Nie sugerujcie się jednak kolejnością, w jakiej pojawiły się zamieszczone tytuły, jest ona całkowicie losowa i nie jest wyznacznikiem żadnego rankingu.
Orville jest nietypowym filmem o odysei kosmicznej załogi tytułowego statku z prefiksem USS. Akcja została osadzona 400 lat w przyszłości, a załoga składa się nie tylko z ludzi, ale także obcych i androidów. Tym ostatnim jest była żona kapitana statku, która jest ponad 10 razy silniejsza niż jakikolwiek członek załogi, natomiast kosmita oddaje mocz tylko raz w roku. Brzmi komicznie? I tak właśnie jest, ponieważ Orville został osadzony w konwencji komedii.
Ekipa przemierza kosmos, radząc sobie z problemami życia codziennego oraz wykonując coraz to nowe wyzwania, które ich spotykają. Jeśli zarzucicie produkcji, że jest ona klonem Star Treka, to chyba nikt Was nie wyśmieje. Nie osądzajcie jednak producenta, ponieważ jest on przyjacielem Patricka Stewarta, odtwórcy roli Jean-Luca Picarda.
Zdecydowanie Babilon 5 nie należy do najmłodszych seriali telewizyjnych, które znalazły się w tym zestawieniu. Jest to jednak klasyka gatunku, której nie mogłem pominąć, w końcu produkcja otrzymała m.in. nagrodę Emmy. Akcja produkcji rozgrywa się na stacji kosmicznej o tytułowej nazwie, która powstała po zakończeniu wojny Sojuszu Ziemskiego z Federacją Minbari. Jest ona próbą stworzenia neutralnego miejsca, gdzie mogą ze sobą współistnieć różne razy, a spory są rozwiązywane pokojowymi metodami.
Babilon 5 jak sama nazwa wskazuje, jest już piątą stacją z kolei. Wcześniejsze padły ofiarom dywersji, ataków, a jedna nawet zaginęła bez śladu. Serial opowiada głównie o intrygach politycznych, ale nie zabraknie tu także wątków miłosnych, religijnych, a nawet sporej dawki humoru. Co ważne, muzyka w Babilon 5 jest genialna, a stworzył ją były perkusista zespołu The Police, Stewart Copeland.
Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o The Mandalorian. Serial został wykreowany w uniwersum Gwiezdnych Wojen i już od pierwszego odcinka zdobył ogromne grono fanów. Historia opowiada o tytułowym łowcy głów, który przemierza całą galaktykę wraz z Dzieckiem, potocznie nazwanym Baby Yodą – tajemniczym stworzeniem, które bez wątpienia skradnie Wasze serca. W serialu nie zabrakło przede wszystkim dobrego poczucia humoru, który doskonale balansuje z mrocznym klimatem stworzonym przez twórców.
The Mandalorian ma odcinki lepsze i gorsze, jednak nie ma słabych, scenariusz został poprowadzony doskonale, a każdy odcinek oglądamy jak pełnometrażowy film, który został pocięty na fragmenty. Oczywiście można się czepiać, że po raz kolejny szturmowcy zostali pokazani jako banda nieudaczników niepotrafiąca trafić nawet słonia z dwóch metrów, ale czy nie takie właśnie były Gwiezdne Wojny, które pokochaliśmy? Ten serial nie jest dojrzałą kontynuacją sagi, ale produkcją ukazującą Zewnętrzne Rubieże w nowej perspektywie, godną naszych czasów.
Lubisz filmy i seriale z alternatywną wizją świata, które zadają pytanie „co by było gdyby”? Taką właśnie oferuje For All Mankind. Wyścig kosmiczny pomiędzy Amerykanami a Rosjanami nigdy się nie skończył. Co więcej, w wyścigu po „mały krok” człowieka na księżycu, ci drudzy wygrali. Jednak nie spowodowało to kapitulacji USA w programie kosmicznym, wręcz przeciwnie. Inżynierowie wraz z naukowcami rozwinęli program kosmiczny w takim stopniu, jaki w tamtych czasach nikomu nie mieścił się w głowie. Bo trzeba zaznaczyć, że pierwsze 2 sezony serialu odbywają się w latach 70. i 80. XX wieku.
Co ciekawe For All Mankind nie jest pełnoprawnym serialem Sci-Fi, bo oprócz wizji kosmosu nie spotkamy się tu z odstępstwami od logiki czy realizmu, ani puszczeniem wodzy fantazji. Jest to po prostu dojrzała i ambitna produkcja, która przede wszystkim skupia się na problemach i życiu codziennym głównych bohaterów i ich rodzin. Dzięki przywiązaniu do postaci, oczekiwanie na kolejne sezony niezwykle się dłuży. Nie chcę zdradzać wątku fabularnego, dlatego powiedzmy sobie o ścieżce dźwiękowej, jaką w serialu usłyszymy, a jest ona fenomenalna. Znalazły się w niej takie zespoły jak Nirvana, AC/DC, The Rolling Stones, czy nawet wokaliści z zupełnie innej strony barykady – Frank Sinatra i David Bowie.
Na samego Star Treka mógłbym poświęcić osobny artykuł, bo jak wiemy jego uniwersum to nie tylko seriale, ale także filmy. Nie da się ukryć, że jedną z najbardziej ikonicznych postaci jest Kapitan Jean-Luc Picard, grany przez Patricka Stewarta. Jako najlepszy serial o kosmosie nie umieszczę tutaj pierwszej części serii produkowanej w latach 1966-1969, ani najnowszej z dopiskiem Discovery z 2017 roku. Powiemy sobie natomiast o chyba najbardziej kultowym i najczęściej wspominanym Star Traku: Następnym pokoleniu z lat 1987-1994. Twórcy wyemitowali aż 7 sezonów, co daje łącznie 178 odcinków serialu o załodze, która przemierza przestrzeń kosmiczną statkiem Enterprise.
Akcja produkcji toczy się w XXIV wieku, a dowodzony przez Picarda okręt poszukuje nowych form życia, w miejscach, gdzie nigdy wcześniej nikt nie dotarł. Serial doskonale ukazuje relacje pomiędzy ludźmi oraz drobne niesnaski, które są aktualne do dziś. Uważa, że jeszcze długo będzie bawił, wzruszał, a nawet miejscami przerażał nowe pokolenia. Oczywiście oprawa audiowizualna jak na dzisiejsze czasy stawia wiele do życzenia, jednak potraktujmy ją jedynie jako dodatek do świetnie opowiedzianego scenariusza.
Wizja bycia uwięzionym w kosmosie nie jest zbytnio optymistyczna. Taka historia jednak przydarzyła się rodzinie Robinsonów, którą opowiada Zagubieni w kosmosie. Domyślam się, że ich nazwisko nie jest przypadkowe i nawiązuje do Robinsona Crusoe. Akcja serialu toczy się w przyszłości oddalonej od nas o 30 lat. Więc moglibyśmy powiedzieć, że jesteśmy o krok od przeżycia tej samej serii zdarzeń. Wcześniej wspominana rodzina została wytypowana do uczestniczenia w wyprawie do nowego świata. Jednak jak to w serialach Sci-Fi bywa, wszystko nie mogło pójść doskonale, statek został zepchnięty z kursu wiele lat świetlnych od celu.
Załoga musi zatem stawić czoła wielu niebezpieczeństwom, które czekają ich w nowej rzeczywistości. Jest to jednak serial familijny, który przede wszystkim polecam oglądać ze swoimi dziećmi lub młodszym rodzeństwem. Nie mogło w nim oczywiście zabraknąć maskotki rodziny, jaką jest robot, który staje się najlepszym przyjacielem chłopca imieniem Will. Szczerze? W ostatnich latach nie widziałem lepszego kina familijnego od Zagubionych w kosmosie. Produkcja zapewnia dreszczyk emocji, a sama fabuła jest przedstawiona w dość logiczny sposób. Napisałem dość, bo nie możesz nastawiać się, że uświadczysz w niej ciężkie, dojrzałe decyzje. Stawia ona raczej na banały, jednak właśnie dlatego obejrzysz ją całą rodziną.
Czy jest na sali ktoś, kto chociaż raz nie słyszał o Doktor Who, serialu, który grubymi nićmi zaszył się w brytyjskiej popkulturze? Serial skupia się przede wszystkim na Władcy Czasu lepiej znanego jako Doktor. Wygląda on dokładnie tak jak człowiek, jednak potrafi podróżować przez czas i przestrzeń. Żeby było śmieszniej podróżuje on w TARDIS, niebieskiej budce policyjnej, które kiedyś można było spotkać na ulicach Wielkiej Brytanii. Ale od początku, jak Doktor zjawia się na ulicach Londynu? Otóż agenci wywiadu z całego świata są nieustannie atakowani przez kosmitów. MI6 postanawia zwrócić się do Władcy Czasu i jej towarzyszy.
Tak zaczyna się nieustanna bitwa o zatrzymanie inwazji obcych na Ziemię i uchronienie ludzkości przed zagładą. Wraz z Doktorem i jej towarzyszami w poszukiwaniu odpowiedzi udaje się Rose Tyler, która wcześniej została uratowana przez protagonistę po tym, jak manekiny w domu towarowym, w którym pracowała, ożyły i próbowały ją zabić. Rose jest początkowo zagubiona, lecz na każdym kroku będzie pomagać Doktorowi w walce z obcymi, a także podróżować z nim w czasie widząc np. śmierć Ziemi, która nastąpi za 5 milionów lat.
The Expanse to serial opierający się na ekspansji, jak sama nazwa z resztą wskazuje. Ta ekspansja jednak jest wydarzeniem pobocznym, ponieważ akcja rozgrywa się wokół spisku, który może doprowadzić do zagłady ludzkości. Układ słoneczny został już skolonizowany setki lat temu. A nad przestrzenią kosmiczną sprawują władze dwie duże potęgi militarne. Narody Zjednoczone z bazą na Ziemi, oraz Mars, który stał się niepodległą planetą i produkuje najbardziej zaawansowaną technologię. Wśród nich żyje jeszcze jedna racja – Pasiarze, którzy są robotnikami na Pasie Asteroid, gdzie powietrze i woda są cenniejsze niż złoto. Pas cały czas pragnie się wyzwolić z jarzma ciemiężycieli, jednak każda iskra zapalna jest krwawo tłumiona.
W fabule oprócz śledztwa prowadzącego do spisku rozwijają się także wątki miłosne, konflikty pomiędzy nacjami i braterskie przyjaźnie. Produkcja jest pełna sprzeczności, z jednej strony detektyw Miller, cyniczny, sarkastyczny, sam opisujący siebie jako najgorszego w branży, a z drugiej James Holden, honorowy, szlachetny, podążający za ideą. Te zgoła odmienne osoby w trakcie serialu połączą siły, by w ostateczności stać się przyjaciółmi. W mojej subiektywnej opinii Expanse jest jednym z najlepszych seriali, jaki powstał w ostatnich latach, a jeśli jesteś fanem Sci-Fi, to jest to pozycja wręcz obowiązkowa.
Battlestar Galactica to doskonały przykład serialu, jak można połączyć sci-fi z elementami psychologii, polityką i głębokimi refleksjami. Ludzka cywilizacja opuściła setki lat temu Ziemię, tworząc federację dwunastu planet zwanych Dwunastoma Koloniami. Jak wiadomo, technologia musi się cały czas rozwijać, dlatego naukowcy pracowali nad stworzeniem nowej, bardziej zaawansowanej rasy maszyn rodem z Terminatora, która otrzymała miano Cylonów. Byli oni na tyle inteligentni, że ostatecznie doprowadzili do buntu. Po przegranych starciach roboty wycofały się w odległe zakamarki przestrzeni kosmicznej, jednak wojna się jeszcze nie skończyła.
Konflikt powrócił jak bumerang, bowiem zaledwie kilkadziesiąt lat później Cyloni z pomocą Balatara postanowili zaatakować ponownie. Udało im się uzyskać dostęp do systemów obronnych Dwunastu Kolonii i rozpoczęła się szeroko zakrojona akcja szturmowa. W jej wyniku ludzie zostali niemal zgładzeni. Przetrwali jedynie wojskowi, którzy skryli się na starym okręcie bojowym – tytułowym Battlestar Galactica oraz pewna liczba cywilów znajdująca się na mniejszych jednostkach. Teraz niewielka flota pod dowództwem komandora Adamy udaje się w poszukiwaniu mitycznej, Trzynastej Kolonii zwanej także Ziemią. Po drodze oczywiście nie obędzie się bez wielu moralnych dylematów i kontrowersyjnych posunięć.
Nie znam nikogo, kto nie słyszałby o The 100, jest to jeden z najpopularniejszych seriali o kosmosie, jaki powstał w ostatnich latach. Na Ziemi w 2052 roku wybuchł konflikt, który doprowadził do wojny nuklearnej, a w konsekwencji wyniszczenie prawie całego życia istniejącego na tej planecie. 97 lat po tych zdarzeniach, ocaleni znajdujący się na dwunastu stacjach umieszczonych na orbicie ziemi stworzyli Arkę – statek kosmiczny, na którym panują surowe zasady. Bez względu na rodzaj przestępstwa jest ono karane śmiercią, no, chyba że złoczyńca nie ukończył 18 roku życia. Po wielu latach tułaczki, na Arce zaczyna brakować zasobów. Kanclerz postanawia sprawdzić, czy Ziemia nadaje się już do ponownego zamieszkania.
W związku z powyższym podejmuje zdesperowaną decyzję wysłania na planetę tytułowej setki nieletnich przestępców. Do grupy eksploratorów dołączyć mają także inni mieszkańcy z zadaniem stworzenia na Ziemi stacji, która będzie zalążkiem pierwszej kolonii. Jak się szybko okazuje, pionierzy odkrywają nie tylko dziką naturę, która wykształciła się po blisko 100 latach nieobecności człowieka, ale także wiele mrocznych sekretów kryjących się w zakamarkach. Żeby nie zdradzać za dużo fabuły, dodam tylko, że nowy punkt zaczepny okazuje się być zdatnym do życia… i zamieszkałym przez innych ludzi.
Jaki telewizor do oglądania Netflixa, Amazon Prime Video i innych serwisów streamingowych będzie najlepszy? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Najważniejsze, aby urządzenie było wyposażone w Smart TV i na starcie posiadało aplikację, która nas interesuje lub można było ją pobrać ze sklepu. Nie ma tu rekomendacji konkretnego systemu operacyjnego, bo te różnią się od producenta i zazwyczaj zależą od gustu odbiorcy. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie świetnych telewizorów, na których komfortowo obejrzysz wybrany przez siebie serial.
Każda z przedstawionych propozycji cechuje się wysokiej jakości obrazem i dźwiękiem. Co ważne, oprogramowania tych producentów są niezwykle intuicyjne i nawet jeśli nie mieliście wcześniej styczności z podobnymi technologiami, szybko załapiecie, o co w tym chodzi. Niektórymi z przedstawionych urządzeń możecie sterować także przy pomocy smartfonu, więc do wygodnego użytkowania nie jest Wam nawet potrzebny pilot. Pamiętaj, że aby polepszyć wrażenia, możesz dokupić soundbar, który doskonale będzie współgrał z telewizorem.
Pamiętajcie, to zestawienie jest subiektywnym zbiorem seriali, które spodobały się redaktorom portalu Geex. Nasze opinie podparte są ocenami krytyków filmowych i widzów zamieszczonymi w serwisach imdb i Filmweb.
Żenada – same seriale z USA.