Podstawy przedsiębiorczości, czyli jak kupić nowy telewizor

Ostatnie dni obnażyły niedoskonałości Twojego telewizora? Filmy i seriale wcale nie wyglądają na nim dobrze i czujesz, że to, co widzisz, zupełnie rozmija się z wizją twórcy? A może Twój odbiornik nie nadaje się do tego, aby zasiąść przed nim całą rodziną, bo oglądany pod kątem obraz traci kolory i staje się niewyraźny? Albo zupełnie rozczarowuje w grach i pomimo starań przegrywasz kolejne starcia? Nieważne, co jest przyczyną. Jeśli uważasz, że pora na zakup nowego telewizora, to znajdziesz tu kilka porad i propozycji.

O co chodzi z tymi podstawami przedsiębiorczości?

O to, żeby wybrany produkt nie tylko spełnił Twoje oczekiwania, ale także żeby nie nadwyrężył domowego budżetu ponad miarę. A to wszystko w myśl zasady, że nie zawsze warto dopłacać do cech i funkcjonalności, z których nie zrobisz użytku. Dlatego proponowane produkty podzielę na trzy grupy: telewizory do rodzinnego oglądania za dnia lub przy włączonym świetle, telewizory do kina domowego oraz telewizory do gier.

Z jakiej odległości najlepiej oglądać telewizję?

To zależy od rozdzielczości oraz od przekątnej ekranu. Na szczęście wszystko da się obliczyć przy wykorzystaniu prostej matematyki:

  • Dla rozdzielczości Full HD wartość przekątnej (w calach) mnożymy przez 4,2 cm,
  • Dla rozdzielczości 4K wartość przekątnej (też w calach) mnożymy przez 2,1 cm.

Oczywiście nie są to żelazne wytyczne. Ich przestrzeganie pozwala jednak cieszyć się dobrą szczegółowością obrazu i zapewnia komfort podczas seansów. Dlatego podczas wyboru telewizora uwzględnij też układ pomieszczenia i postaraj się dobrać model o odpowiedniej wielkości.

Zaznaczę od razu, że w myśl wniosków przedstawionych w artykule: 4K, Full HD czy HD Ready — jaki standard telewizora wybrać? w tym tekście ograniczymy się do telewizorów 4K.

Jaki telewizor kupić do oglądania z całą rodziną?

Telewizor do rodzinnego oglądania filmów, seriali i innych programów w świetle dziennym lub sztucznym powinien oferować przede wszystkim satysfakcjonujące kąty widzenia i dobre odwzorowanie kolorów. Mile widziane są też szeroka paleta barw oraz odświeżanie 120 Hz i upłynnianie ruchu.

Szukając takiego modelu, można zawęzić pole wyboru do telewizorów z matrycami IPS, które cechują się niższym kontrastem od matryc VA, ale też lepszymi kątami widzenia. Oto proponowany model:

ekran telewizora philips 55pus7504

Philips 55PUS7504

Połączenie oryginalnej stylistyki z solidnym wykonaniem i będącą miłym dodatkiem technologią Ambilight. Dobre odwzorowanie barw w trybie SDR sprawia, że jest to dobry wybór właśnie do oglądania takich treści. Warto też odnotować, że ten model posiada skuteczne upłynnianie ruchu.

Przeczytaj recenzję Philipsa 55PUS7504 i dowiedz się więcej

Jaki telewizor wybrać do kina domowego?

Tutaj pole manewru jest znacznie szersze. Można zdecydować się na telewizor LCD z matrycą VA, która oferuje kilkukrotnie wyższy kontrast niż matryce IPS, ale warto pamiętać, że podczas oglądania pod kątem może nastąpić degradacja kolorów. QLED-y kuszą z kolei lepszym odwzorowaniem barw, które osiągają dzięki zastosowaniu kropek kwantowych. Najdroższym wyborem są z kolei OLED-y z ich nieskończonym kontrastem. Oto nasze propozycje:

samsung 55ru8002 w pokoju

Samsung 55RU8002

Kontrast ANSI na poziomie 5061:1, dobre odwzorowanie barw w trybie SDR i matryca klasy 120 Hz zapewniają nie tylko wyrazisty, ostry obraz, ale także świetne wrażenia podczas oglądania filmów i seriali w ciemnym pomieszczeniu.

Przeczytaj recenzję Samsunga 55RU8002 i dowiedz się więcej

wygląd telewizoru philips 50pus8804

Philips 50PUS8804

Telewizor LCD z matrycą VA o kontraście ANSI wynoszącym 4712:1, do tego cechujący się dobrym odwzorowaniem barw w trybie SDR. Bardzo mocną stroną tego modelu jest również brzmienie, które zawdzięcza wysokiej klasy głośniom zaprojektowanym przez specjalistów z brytyjskiej firmy Bowers&Wilkins.

Przeczytaj recenzję Philipsa 50PUS8804 i dowiedz się więcej

wygląd telewizora sony 55xg9505

Sony 55XG9505

Zaawansowany telewizor LCD z matrycą VA 120 Hz, której kontrast wynosi 3980:1. Tym, co go wyróżnia, są imponujące możliwości w trybie HDR. Luminancja na poziomie 752 kandeli na pełnym ekranie pozwala cieszyć się jasnym pełnym szczegółów obrazem. Dodatkowymi atutami są szeroka paleta barw oraz dobre odwzorowanie kolorów – zarówno w trybie SDR, jak i w HDR-ze.

Przeczytaj recenzję Sony 55XG9505 i dowiedz się więcej

stylowy telewizor 55oled854

Philips 55OLED854

Jeden z najciekawszych OLED-ów na rynku. Oferuje nie tylko nieskończony kontrast, ale także bardzo dobre odwzorowanie barw, i to w ustawieniach fabrycznych. Świetnie spisuje się w nim także upłynnianie obrazu, które daje naturalny, miły dla oka efekt.

Przeczytaj recenzję Philipsa 55OLED854 i dowiedz się więcej

Jaki telewizor wybrać do gier?

Jeśli szukasz telewizora, który posłuży Ci przede wszystkim do grania, weź pod uwagę modele wyposażone w matrycę VA, z naciskiem na częstotliwość odświeżania 120 Hz. Zapewni Ci ona wyrazisty i ostry obraz, a także nie rozczaruje, gdy zechcesz pograć przy zgaszonym świetle. Ważnym parametrem jest również input lag. Tutaj obowiązuje prosta zasada – im niższa jego wartość, tym lepiej. Granica grywalności wynosi co prawda 62 ms, ale nowe telewizory oferują input lag o wartości zbliżonej do 10 ms lub mniejszej.

Oto nasze propozycje:

samsung 50ru7172 w salonie

Samsung 50RU7172

Input lag wynoszący zaledwie 10 ms gwarantuje minimalne, niezauważalne opóźnienie. Matryca VA o kontraście 4019:1 i dobre odwzorowanie kolorów sprawiają, że ten model dobrze sprawdzi się także podczas nocnych seansów z ulubionymi serialami.

Przeczytaj recenzję Samsunga 50RU7172 i dowiedz się więcej

wygląd telewizora samsung 55ru8002

Samsung 55RU8002

Ten model pojawił się już wyżej – jako propozycja do kina domowego. Bardzo niski input lat (13,6 ms) oraz dedykowany tryb do gier sprawiają, że to także bardzo dobry wybór dla miłośników spędzania czasu przy konsoli.

wygląd philipsa 55oled804

Philips 55OLED804

Czy OLED to dobry wybór do gier? Na pewno za takim twierdzeniem przemawia jakość obrazu i dobry input lag – w tym konkretnym modelu wynosi on 33,2 ms. Choć przyznam, że to raczej wybór dla tych, którzy chcą postawić i na kino domowe, i na gry.

Warto jednak pamiętać, że przy korzystaniu z OLED-ów do gier należy zachować ostrożność. Mowa o obrazach statycznych, których długotrwałe wyświetlanie może skutkować wypalaniem się diod. Dlatego po zakończonym seansie trzeba pozwolić telewizorowi na przeprowadzenie kompensacji.

Przeczytaj recenzję Philipsa 55OLED804 i dowiedz się więcej

tarcza

Zadanie domowe? Tak. Wybierz telewizor dostosowany do Twoich potrzeb, w rozsądnej cenie.