4K, Full HD czy HD Ready — jaki standard telewizora wybrać?

Kupując nowy telewizor, zwracamy uwagę na wiele cech i parametrów, takich jak: technologia wyświetlania, wielkość ekranu, funkcje Smart, obsługiwane formaty HDR itp. W niniejszym krótkim poradniku wyjaśniamy kwestie związane z rozdzielczością.

Czym różnią się HD Ready, Full HD i 4K?

Są to określenia rozdzielczości wyświetlacza. Im wyższa rozdzielczość, tym większa szczegółowość obrazu. Nie wchodząc w szczegółowe rozważania techniczne ani nie biorąc na razie pod uwagę różnić pomiędzy 1080i a 1080p oraz pomiędzy HD Ready a HD Ready 1080p, lecz biorąc wyłącznie terminologię używaną przez producentów oraz sklepy RTV, można przyjąć, że w praktyce rynkowej terminy te mają następujące znaczenie:

  • HD Ready: 1366×768 (a czasem nawet niższa),
  • Full HD: 1920×1080,
  • 4K: 3840×2160.

Warto zaznaczyć, że w kontekście telewizorów 4K i UHD oznaczają to samo. Z kolei filmowe i kinowe 4K różni się od telewizorowego 4K.

Czy HD Ready i HDR Ready to to samo?

Nie. To drugie określenie, choć bardzo podobne do pierwszego, oznaczało telewizory, które są gotowe do obsługi treści HDR, tj. tych z szerokim zakresem dynamiki tonalnej.

Czy rozdzielczość 4K jest cztery razy większa od Full HD?

Nie. Zgodnie z branżowymi normami rozdzielczość mierzy się albo w pionie albo w poziomie. A wartość ta w przypadku 4K jest tylko dwa razy większa niż w Full HD. Cztery razy więcej w 4K jest tylko pikseli, czyli punktów obrazu.

napis 4K HDR
Źródło: Sony

Czy telewizory Full HD mogą równać się z telewizorami 4K?

To prawda, że Full HD jest starszym rozwiązaniem, które nie jest już rozwijane. Z drugiej strony wiele telewizorów Full HD nadal może rywalizować z telewizorami 4K pod względem takich cech, jak: czerń, kontrast czy jakość kolorów pod kątem.

Czy godne uwagi telewizory 4K nadal są znacznie droższe od tych Full HD?

Nie. Udane telewizory 4K z ekranem 50 cali i wysokokontrastową matrycą LCD VA można kupić już w cenie poniżej 2000 złotych, czyli niewiele drożej od modeli Full HD.

przykładowy telewizor 4k LG
Źródło: LG

Czy to prawda, że telewizory Full HD nie obsługują treści HDR?

Nieprawda. W sprzedaży nadal są telewizory Full HD z obsługą HDR, takich marek jak LG, Panasonic czy Sony. Telewizory te są w stanie rozpoznać, że przychodzący sygnał jest w formacie HDR, ale poprawna obsługa tego sygnału nie jest ich domeną, choć to już jest temat na odrębny artykuł.

Czy warto kupić telewizor 4K, skoro telewizja nie nadaje nawet w Full HD?

Większość kanałów telewizyjnych nadaje w rozdzielczości 1080i, co oznacza, że nie jest to pełne Full HD (1080p). W typowym sygnale telewizyjnym mamy w każdej sekundzie nie 50 klatek, lecz 50 półobrazów, które mają połowę rozdzielczości Full HD. Taki obraz nazywany jest obrazem z przeplotem (ang. interlacing) i musi zostać poddany procedurze usunięcia przeplotu (ang. deinterlacing) zarówno przez telewizory Full HD, jak i 4K. Co prawda telewizor 4K musi dodatkowo jeszcze przeskalować sygnał do rozdzielczości 4K, ale jest to prosty proces, który nie pogarsza jakości obrazu. Tak więc nie ma obaw, że na telewizorze 4K zwyczajny sygnał telewizyjny będzie wyglądał gorzej niż na telewizorze Full HD o tej samej przekątnej, który nie musi dokonywać skalowania obrazu.

W związku z tym, można śmiało i bez obaw kupić telewizor 4K nawet tylko i wyłącznie do oglądania telewizji, bowiem taki zakup sprawi, że w niedalekiej przyszłości, gdy nadawcy przejdą na 4K, nasz domowy telewizor będzie w stanie wyświetlać obraz w tej właśnie rozdzielczości.

przykładowy obraz 4k na ekranie telewizora TCL
Źródło: TCL

Czy to prawda, że 4K ma sens w telewizorach o większej przekątnej?

To w zasadzie prawda, choć wiele zależy od tego, w jakiej odległości od ekranu będziemy siedzieć. Można przecież nabyć telewizor 4K i używać go z bliska do gier 4K HDR. W praktyce to właśnie na mniejszych ekranach obraz 4K wygląda lepiej, bo jest gęstszy i nie tak rozrzedzony jak np. na 75 calach. Produkowanie telewizorów Full HD z ekranami o przekątnej większej niż 50 cali nie ma obecnie ekonomicznego sensu i poza krajami Azji nikt już tego nie robi.

HD Ready, Full HD, 4K to wszystko przeżytek. Teraz liczy się już tylko 8K

W chwili obecnej telewizory 8K są bardzo drogie, ich podaż jest ograniczona, a korzyści wynikające z wyższej rozdzielczości widać w zasadzie dopiero na ekranach o przekątnej 70-75 i więcej cali. Poza tym technologia 8K, jak każde nowe rozwiązanie, ma swoje problemy, jak np.: brak obsługi przez telewizory treści 8K z serwisu YouTube, problemy z odczytem plików 8K z USB czy pogorszona (węższa) paleta barw w stosunku do najlepszych telewizorów 4K.

zdjęcie przedstawiające telewizor 8k

Ponadto obecny spór pomiędzy LG a Samsungiem o to, czym tak naprawdę jest prawdziwe 8K, nie ułatwia życia konsumentów. Warto pamiętać, że telewizory 8K to urządzenia dopiero drugiej generacji i mają one nadal wiele problemów tzw. „wieku dziecięcego”. Problemów tych nie mają telewizory o niższej rozdzielczości, które są „bezpieczniejszym” zakupem.

Czy to prawda, że każdy telewizor 4K będzie lepszy od Full HD?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw zastanówmy się, co to znaczy „lepszy”. Jeżeli przyjmiemy jakieś obiektywne kryterium, np. parametr techniczny, będzie można łatwo ustalić wyższość jednego telewizora nad drugim.

Weźmy na przykład dwa telewizory tej samej marki – o podobnej przekątnej ekranu, lecz innych rozdzielczościach. Pierwszy telewizor, Sony 49XF7005 (model z roku 2018), ma 49-calowy ekran LCD, którego rozdzielczość to 4K. Drugi telewizor, Sony 50WF660 (również z 2018 r.), ma ekran LCD, ale o mniejszej rozdzielczości Full HD.

telewizor marki sony
Źródło: Sony

Z kolei współczynnik kontrastu pierwszego telewizora to zaledwie 750:1, podczas gdy drugiego to ponad 3200:1. Oznacza to, że pierwszy telewizor będzie miał jasną, szarą czerń, która może irytować użytkownika podczas nocnych seansów. Jak widać, w tym bratobójczym pojedynku pomiędzy modelami tej samej marki, telewizor Full HD okazał się w pewnym aspekcie jakości obrazu zdecydowanie lepszy od telewizora 4K.

Czy to prawda, że dzisiaj coraz trudniej o dobry telewizor Full HD?

To prawda. Już pobieżna analiza oferty sklepów internetowych wskazuje na rażącą dysproporcję pomiędzy modelami Full HD a 4K. Na przykład w sklepie „A” sytuacja wygląda następująco: na 104 oferowane modele tylko 12 ma rozdzielczość Full HD. Oznacza to, że telewizory Full HD stanowią niecałe 12% całej oferty. A jeśli porównamy liczbę oferowanych modeli 4K do tych z Full HD, okaże się, że w sklepie „A” tych pierwszych jest 7 (słownie: siedem) razy więcej.

Weźmy pod uwagę drugi sklep – „B”. Tu oferta jest niemal 4 cztery razy większa. W sklepie „B” telewizory Full HD stanowią 15% całej oferty, a stosunek liczby oferowanych modeli telewizorów Full HD do 4K ma się jak 1:5, co oznacza, że tych z rozdzielczością 4K jest 5 (słownie: pięć) razy więcej.

procesor obrazu 4k
Źródło: Samsung

Czas na ostatni sklep – „C”. W jego asortymencie telewizory Full HD stanowią tylko 9% ogólnej liczby oferowanych modeli, a telewizorów 4K jest niemal 9 razy więcej. A zatem…

Telewizory 4K są de facto standardem.

Tego nie da się zanegować, a przyczyny tego stanu rzeczy są następujące:

  • telewizory 4K dominują w ofercie sklepów RTV, a ich podaż przewyższa nawet kilkukrotnie podaż telewizorów Full HD; większa podaż to także większy wybór dla konsumenta;
  • tylko telewizory 4K mają jasność w trybie HDR powyżej 500 a nawet 1000 kandeli na metr kwadratowy; telewizory Full HD nie przekraczają 350 kandeli, a telewizory HD Ready w ogóle nie obsługują treści HDR;
  • zaawansowane procesory obrazu zapewniające wierne odwzorowanie barw instalowane są tylko w telewizorach 4K;
  • tak cenione przez użytkowników telewizory OLED dostępne są w zasadzie tylko w rozdzielczości 4K (jeden model 8K nie czyni różnicy, a ostatni OLED Full HD nie jest już produkowany);
  • nie ma na rynku telewizorów Full HD z wielostrefowym wygaszaniem diod LED; to rozwiązanie dostępne jest tylko w telewizorach 4K (nie mówiąc o 8K).

Jeżeli zatem kupujesz nowy telewizor, a zależy Ci na jakości obrazu i szerokim wyborze, postaw na 4K.

Sprawdź telewizory 4K, telewizory Full HD oraz telewizory HD w ofercie sklepu x-kom