Po teście mniejszego, 49-calowego telewizora z serii RU8002, czas zająć się większym, 55-calowym ekranem. Tak się złożyło, że jest to już mój … drugi test modelu 55RU8002. Tym razem egzemplarz testowy dostałem ze sklepu x-kom, czyli z innego źródła niż poprzednią sztukę. Nowy egzemplarz ma takie samo oznaczenie jak poprzedni, ale wyświetla obraz… o innych parametrach. „Jak to możliwe?” – spytacie. Odpowiedzi szukajcie w poniższej recenzji.
Samsung 55RU8002 jest telewizorem 4K z ekranem o przekątnej 55 cali.
W telewizorze zastosowano matrycę LCD typu VA, która zapewnia wyższy kontrast od matryc typu IPS, ale kosztem gorszej reprodukcji barw przy oglądaniu pod kątem. Matryca ma subpiksele w układzie RGB.
Dla porównania, tak wygląda matryca w egzemplarzu, który testowałem wcześniej:
Jak widać, są to zupełnie inne matryce. Dlaczego Samsung stosuje dwa różne rodzaje matryc w tym samym modelu telewizora, mogę się jedynie domyślać. Wiem za to na pewno, jakie ten zabieg ma konsekwencje dla jakości obrazu.
Dla ułatwienia, w dalszej części recenzji matrycę LCD testowanego egzemplarza będę określał mianem „wersji nr 2”, natomiast matrycę egzemplarza testowanego wcześniej – mianem „wersji nr 1”.
Jak zwykle w przypadku telewizorów marki Samsung, pomiary przeprowadziłem w trybie „film”.
Ocena odwzorowania barw przez Samsunga 55RU8002 nie jest zadaniem łatwym, bowiem telewizor wyposażono w ukryty, działający w tle i bez kontroli użytkownika układ, którego nie da się wyłączyć z poziomu menu, a który manipuluje krzywą jasności w zależności od średniego poziomu jasności danej sceny czy kadru.
Jeżeli pomiaru kolorów dokonamy na planszy zajmującej 100% powierzchni ekranu, wynik będzie więcej niż dobry:
Jeżeli zaś pomiaru dokonamy na planszy zajmującej niewielką część powierzchni ekranu (np. 10% jak poniżej), wynik będzie dużo gorszy, a błędy znacznie większe:
W przestrzeni DCI-P3 błędy były moim zdaniem akceptowalne, jak na klasę sprzętu.
Poniżej diagram chromatyczności:
Pod kątem kolory ciemnieją, bledną i nieco zmieniają swój odcień. Największa zmiana dotyczy czerwonego, a potem żółtego. Mimo tego, na tle innych matryc typu VA, Samsung 55RU8002 wypada korzystnie – powyżej przeciętnej.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 wyniosło 91% co jest bardzo dobrym wynikiem – aż o 6 punktów procentowym lepszym niż w 55RU8002 z matrycą nr 1 (85%).
Największa różnica dotyczy zieleni, która teraz może mieć nasycenie nieosiągalne dla matrycy nr 1.
Dzięki zastosowaniu nowego wyświetlacza (wersja nr 2) współczynnik kontrastu ANSI wzrósł o 33%: z 3815:1 w matrycy nr 1 do 5061:1 w matrycy nr 2, w którą wyposażono testowany tu egzemplarz. Dzięki temu nowsza wersja Samsunga 55RU8002 jeszcze lepiej radziła sobie w całkowicie zaciemnionych pomieszczeniach.
Poniższe kadry pochodzą z filmów „Zjawa” (Revenant, 2015) oraz XVI rozdziału filmu „Pierwszy człowiek” (First Man, 2018).
Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, poniższe zdjęcia najlepiej oglądać w ciemnym pomieszczeniu przy dużej lub maksymalnej jasności wyświetlacza.
Największym (pozytywnym) zaskoczeniem było jednak dla mnie to, że inżynierowie Samsunga zrezygnowali z niewyłączalnego (przynajmniej z poziomu ogólnodostępnego menu) globalnego ściemniania całej ramki obrazu (frame dimming/global dimming), które z punktu widzenia purysty jest oczywiście nie do zaakceptowania. W nowszej wersji modelu 55RU8002 (z oprogramowaniem o numerze 1335) na szczęście nie mamy już tej psujki. 고마워 삼성 (Dzięki, Samsung!).
Na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła 326 cd/m^2. Niestety, ten słaby wynik nie pozwoli się cieszyć „prawdziwym” HDR-em.
55RU8002 nie obsługuje materiałów HDR zakodowanych w 12-bitowym formacie Dolby Vision – tej możliwości nie oferuje niestety jeszcze żaden telewizor tej marki. Zamiast tego 55RU8002 posiada obsługę formatu HDR10+, która się przyda np. przy korzystaniu z (Amazon) Prime Video.
Samsunga 55RU8002 wyposażono w dwa małe przetworniki ze stożkową membraną, umieszczone w dolnej części obudowy i promieniujące dźwięk do dołu.
Każdy z trzech trybów dźwięku daje nieco inną charakterystykę:
Zwraca uwagę mocny bas – jest co prawda nieco podbity, ale nie dudni i jest wolny od rezonansów. Szkoda tylko, że zabrakło trybów „nocny” i „dialogi”.
Zalety samsungowego systemu Tizen opisywałem już przy okazji recenzji modelu 49RU8002 i aby się nie powtarzać, tam też odsyłam wszystkich zainteresowanych tym tematem.
Ciemniejsza czerń, kontrast wyższy o jedną trzecią, większe pokrycie filmowej przestrzeni barw – to wszystko sprawia, że Samsung 55RU8002 z matrycą nr 2 jest jeszcze lepszym telewizorem, który znakomicie nadaje się do domowego kina.
Prawdę mówiąc, gdy dotarła do mnie z x-komu przesyłka z tym modelem, pomyślałem: „czy jest sens testować drugi egzemplarz tego samego telewizora?”. Okazuje się, że miało to sens, bowiem dzięki temu odkryłem, że firma Samsung zamieniła matrycę (na szczęście) na lepszą. Strach pomyśleć, co by było gdyby nowy panel był gorszy („każdy stawia najpierw dobre wino…”).
Jest tylko jeden problem. Otóż sklepy internetowe w ogóle nie podają, którą wersję mają aktualnie w ofercie. Z ciekawości, na początku stycznia 2020 roku, odwiedziłem kilka stołecznych sklepów stacjonarnych i okazało się, że wszystkie, w których byłem, sprzedawały… słabszą wersję nr 1.
Z kolei w x-komie, w chwili gdy piszę te słowa, sprzedają aktualnie nowszą i lepszą wersję nr 2. Jak ją rozpoznać? Są dwa sposoby: albo wejść do menu serwisowego, albo sprawdzić plakietkę na tylnej ściance obudowy.
Jeżeli pod symbolem modelu znajdziesz określenie „Version No : 02”, masz szczęście – w Twoje ręce trafiła nowsza i lepsza wersja Samsunga 55RU8002 – udanego telewizora 4K klasy 120Hz, który znakomicie sprawdzi się w domowym kinie. Polecam.
W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.
Jak wygląda sytuacja z modelem: UE65RU8002U ?
Czy w modelu: UE65RU8002U występują dwa różne rodzaje matryc opisanych w recenzji ?
Jeżeli tak, to czy x-komie sprzedają aktualnie nowszą i lepszą wersję nr 2 ?
Piotrek, aktualnie weryfikujemy tę sytuację z producentem. Wkrótce wrócimy z dokładną informacją.
I jakie informacje w sprawie 65″ ??
W dalszym ciągu oczekujemy na potwierdzenie od producenta. Jak tylko otrzymamy informację, na pewno się nią podzielimy.
Zweryfikowaliśmy sytuację i z tego, co udało nam się ustalić, 65-calowy model występuje wyłącznie w wersji 1.
RU8002 v2 czy Q60R? Parametry bardzo zbliżone, jak opinie i oceny, jednak technologicznie już nie do końca. Co lepiej wybrać do VOD, sportu i grania na konsoli?
Testowaliśmy te modele i ciężko jednoznacznie wskazać zwycięzcę. W obu telewizorach zastosowano matrycę 120 Hz z niskim input lagiem, co z pewnością zapewni przyjemną rozgrywkę na konsoli. Pozostałe parametry również są na zbliżonym poziomie. W przypadku zakupu w x-kom istnieje możliwość zwrotu do 15 dni, jeśli sprzęt nie spełni oczekiwań i polecamy skorzystanie z tej opcji, dzięki czemu będziesz mógł we własnym zakresie sprawdzić poszczególne opcje.
hmmm, a czy informacja o wersji matrycy znajduje się na pudle czy tej informacji należy szukać na samym telewizorze?
Informacja o wersji znajduje się na plakietce na obudowie telewizora oraz w menu serwisowym.
Jak wygląda sytuacja z modelem: UE65RU8002U ?
Czy w modelu: UE65RU8002U występują dwa różne rodzaje matryc opisanych w recenzji ?
Marcin, weryfikujemy tę sytuację z producentem. Wkrótce powinniśmy mieć więcej informacji. Prosimy o cierpliwość.
Zbadaliśmy sprawę i wg naszych ustaleń ten model występuje tylko w jednej wersji.
cześć! jaki jest rozstaw tych nóżek?
Bartek, odległość pomiędzy nóżkami telewizora to 995 mm. Szerokość jednej nóżki to 2.5 cm.
Gdzie go kupić w wersji v2 z odświeżoną matrycą? Sprzedawcy z XKOM nie mają pojęcia…
W x-kom sprzedawane są aktualnie telewizory w wersji v2, aczkolwiek informacja ta dostępna jest tylko na tylnej ściance obudowy telewizora i w menu serwisowym.
Potwierdzam, zakupiłem telewizor wczoraj ze sklepu x-kom i dzisiaj sprawdziłem wersję. Jest to wersja v2, także super 🙂
Czy w modelu UE49RU8002 też zastosowano nową wersję matrycy?
A jeśli tak to czy coś zmieniło się na lepsze?
Paweł, ten model występuje tylko w jednej wersji.
W jaki sposób można wejść do menu serwisowego, żeby sprawdzić numer wersji matrycy?
Arek, najszybciej wersję matrycy sprawdzisz na plakietce z tyłu obudowy. Wejście do menu serwisowego może się wiązać z utratą gwarancji, dlatego polecamy tę opcję pozostawić serwisowi.
Z kolei ja planuję zakup UE82RU8002U jak w tym przypadku wygląda sytuacja z wersjami matryc, może przy okazji weryfikacji warto od razu zapytać o wszystkie rozmiary ?
Michoo, z informacji, jakie posiadamy, tylko model 55 cali występuje w dwóch wersjach.
I jak to wygląda? Tylko model 55 miał 2 rodzaje matryc a 65 ma jedną tą lepszą?
Model 55 cali posiada dwa rodzaje matryc. Pozostałe, z tego, co udało nam się ustalić – tylko jedną. Postaramy się, aby również większe modele trafiły do nas na testy i wtedy będziemy w stanie powiedzieć nieco więcej o ich dokładnej specyfikacji.
W obecnych czasach parametry róznych wariantów przekątnej tego samego modelu mogą się (i tak się dzieje) znacząco się różnić między calarzami. Dlatego nie ma sensu przesadnie sugerować się testem wersji 55 dla modelu 82.
Czytałem gdzieś , że QE55Q60R też jest produkowany w dwóch wersjach z dwoma różnymi matrycami. Czy planujecie test też tej drugiej wersji ? Jestem ciekaw różnic . Posiadam 55Q60 ale nie wiem która to wersja. Pozdrawiam.
Na chwilę obecną oczekujemy na potwierdzenie tej informacji. Jeśli będzie taka możliwość – postaramy się również przetestować drugą wersję. Informację o wersji znajdziesz na plakietce z tyłu obudowy.
Rzeczywiście. Na plakietce z tyłu pisze: version no.2. Ciekawe czy 2 oznacza lepsza czy gorszą matrycę. Może przecież być odwrotnie niż w RU8002. Z niecierpliwością czekam na info w tym temacie no i mam nadzieję na test.
Z informacji, jakie uzyskaliśmy we wszystkich wersjach QE55Q60R producent stosuje tę samą matrycę.
To dlaczego mam napis : version no 2 ? Może nie chodzi tylko o matrycę ? Telewizor kupiony 5 stycznia 2020r. w sklepie Neonet. Proszę o test tej odmiany.
Jak tylko będziemy mieli taką możlwość, to przetestujemy tą wersję telewizora. Postaramy się również zweryfikować czym różnią się konkretne wersje.
Dzięki. Z niecierpliwością czekam na info.
Czy możecie doradzić ustawienia do optymalnego skalibrowania obrazu na tej wersji?
W jaki sposób wyłączyć sciemniacz (global simming) w tej wersji drugiej 55′? Jest to dostepne w zwyklym menu czy trzeba grzebac gdzieś w ukrytych ustawieniach serwisowych??
Opcje ściemniania dostępne są w zwykłym menu. W zależności od konkretnego modelu telewizora opcja może obejmować kilka stopni regulacji oraz dodatkowo całkowite wyłączenie.
Sprawdziłem wersję oprogramowania i u mnie jest 1351 (inna niz w testowanym egzemplarzu). I niestety nie ma nigdzie takiego ustawienia dotyczącego auto-sciemniania. Czyżby Samsung znowu wprowadził CE-dimming będący poza kontrolą użytkownika? Da się to sprawdzić ? Moj tv to oczywiscie ue55ru8002 w wersji drugiej
Niestety nie mamy możliwości zweryfikowania problemu na różnych egzemplarzach. Zalecamy w tym przypadku aktualizację oprogramowania telewizora. Poradnik znajdziesz tutaj.
Proszę o wskazówkę jak to zrobić w QE55Q60RAT ver.2. W menu użytkownika nie ma nic takiego jak wyłączenie globalnego ściemniacza. Jak to zrobić ?
Ta opcja jest dostępna tylko w wybranych modelach.
Witam serdecznie, zakupiłem wczoraj testowany egzemplarz. Oprogramowanie które mam wgrane to 1325, dostepne do pobrania jest 1352 z marca 2020. Czy wiecie co zmienia ewentualnie co psuje ten nowy soft?? Czy warto robić update? Jak narazie TV działa bez problemu. Pozdrawian
Niestety producent nie podaje takiej informacji. Polecamy w tym przypadku bezpośredni kontakt z pomocą techniczną Samsung. Szczegóły znajdziesz tutaj.
Dzień dobry Panie Tomku. Od kilku dni posiadam tego Samsunga ale zauważyłem że podczas oglądania zwykłej telewizji obraz czasami zwalnia, zacina się. Pojawiają się czasami poziome kreski na obiekcie przy ruchu np. postaci. Na Netflixie też to występuje ale rzadziej. Gdzie tkwi problem ? Mam jeszcze pytanie dotyczące kalibracji obrazu. Jakie ustawienia przyjąć ? Znalazłem na rtings.com ustawienia i myślę o tym żeby ustawić tak samo 🙂
Pozdrawiam
Jeśli chodzi o problemy z wyświetlaniem to najlepiej będzie w tym przypadku skontaktować się bezpośrednio z serwisem, który pomoże zdiagnozować usterkę. Szczegóły znajdziesz tutaj. Już wkrótce na Geex pojawi się poradnik jak ustawić telewizor Samsung. Zapraszamy do śledzenia portalu na bieżąco.
Witam.
Wiadomo aktualnie w jakich sklepach sprzedawane są matryce w wersji v2 do modelu 55RU8002 prócz Xkomu?
Pozdrawiam!
Nie posiadamy takich informacji. Zapraszamy do zakupów w sklepie x-kom. Aktualnie cena modelu została obniżona o 600 zł -> Samsung UE55RU8002.
Wersja 2 jest nowsza i lepsza, więc nie powinieneś żałować zakupu. To bardzo dobry telewizor do domowego kina.
gafe walnąłem – okazuje się że ver 1 wysyłają. Czy aż tak znacząca będzie różnica ?? Czy nie bede zalowal tego zakupu ?;) Bo w stosunku do -> modelu Samsung UE55MU6402, bedzie mam nadzieje ze matryca lepsza… cos wiecie na ten temat? 🙂 z gory dziekuje 🙂
Wersja 2 zapewnia ciemniejszą czerń, kontrast wyższy o jedną trzecią oraz większe pokrycie filmowej przestrzeni barw. Niestety nie testowaliśmy wskazanego przez Ciebie modelu, więc ciężko nam stwierdzić jakie będą różnice w stosunku do wersji 1.
No nic jutro się przekonam jak
Dojdzie. 😉
Doszedł. Ver . 2 chyba na szczęście.
Trochę kolorystyka barw mi nie odpowiada… naci zwrócić uwagę? Gdzie zmienić odpowiednio barwy jest jakiś kreator czy szablon w necie do zmiany barw? Trochę pomarańczy jest za dużo na twarzach…;-) już nawet przy trybie chłodnym. I gdzie można wyłączyć HDR ? Czy jest taka opcja?
Marcin, niestety nie ma możliwości wyłączenia trybu HDR. Wkrótce na naszym portalu pojawi się artykuł odnośnie kalibracji telewizorów Samsung.
Dzięki Twojej odpowiedzi a propos tego sklepu także zakupiłem ten tv u nich z nadzieją ze również przyjdzie matryca w wersji v2. Miałem czekać na nowe modele ale jak widzę na rtings że następca TU8000 będzie gorszy od RU to postanowiłem działać.
Właśnie doczytałem w instrukcji że nie obsługuje pamięci USB Memory Stick trzeba podłączyć dysk 5400 RPM. Czy rzeczywiście telewizory 55 ru8002 oraz 55 q67 nie obsługują nagrywania na pamięci USB pendrive. Czy wydajność złącza USB jest wystarczająca dla zewnętrznego dysku twardego? jakie dyski wymagają często zewnętrznego zasilania. Dodatkowe kable , szum dysku. czy to jest normalne w tych tv.
Pozdrawiam
Do korzystania z funkcji Timeshift pdorucent zaleca użycie dysku twardego USB o prędkości przynajmniej 5400 obr/min lub większej z co najmniej 1,5 GB wolnego miejsca. Polecamy wykorzystanie dysku 2,5 cala, który nie wymaga podłączenia dodatkowego zasilania.
Pendrive też sobie spokojnie poradzi tylko musi być wystarczająco szybki i mieć odpowiednią pojemność.
A czy SSD, Będą działać? Nie pomyślałem o tym wcześniej.
Takie rozwiązanie powinno zadziałać, natomiast aktualnie nie jesteśmy w stanie przeprowadzić testów, więc nie damy 100% pewności. Gdyby jednak opcja z dyskiem SSD nie zadziałała, to pamiętaj, że kupując w x-kom możesz zawsze zwrócić sprzęt do 15 dni.
Skoro działa na 11 letnim TV Samsunga (B650) to będzie działać i na tym 😀
Witam, również zakupiłem RU8000 z matrycą v.2 – są tylko dostępne w x-komie i chyba nigdzie indziej. Sprzedawcy niechętnie chcą zaglądać i rozpakowywać karton.
Telewizor jak dla mnie bardzo fajny, a mam porównanie z serią C650 więc jak na tamte czasy to telewizorem naprawdę dobrym.
Plusy i minusy są wymienione w artykule więc nie ma sensu je powtarzać ale bardzo fajnie w tym tv grają głośniczki – naprawdę na plus.
Czy wersje 49 cali także posiadają różne rewizje?
Z informacji jakie posiadamy ten model występuje wyłącznie w jednej wersji.
Dylemat 55Q60R czy 55RU8002 v2 nadal nie rozstrzygnięty?
Czy któryś wykazuje lepsze kąty widzenia?
Aktualna utrata koloru w 43NU7122 przy zrobieniu kroku w bok z osi jest dobijająca…
Degradacja kolorów pod kątem jest podobna (oba TV mają matryce typu VA). Osobiście bardziej bym się skłaniał ku 55RU8002 v2 (ale podkreślam: w wersji nr 02).
Witam, czy wersja. 1 też posiada 120hz?
Tak 🙂
Czy informacja o wersji martycy będzie również na kartonie, czy trzeba rozpakować i odczytać z tv? Pozdrawiam
Taka informacja znajduje się wyłącznie na plakietce z tyłu telewizora i w menu serwisowym.
A gdzie szuka się w menu serwisowym ?
Pozdrawiam
Do menu serwisowego dostęp mają wyłącznie serwisanci. Nie polecamy jego uruchamiania, gdyż może się to wiązać z utratą gwarancji.
Witam. Czy jest możliwość połączenia się przez bluetooth z zestawem hi-fi który posiada Bt (ver. 4.0, profile: A2DP 1.2/AVRCP 1.4, codec: SBC)? Z tego co udało mi się znaleźć, to tylko sony podaje które modele mają A2DP.
Producent nie podaje informacji odnośnie wykorzystywania standardu A2DP W tym modelu telewizora.
Cześć, czy 55RU8002U to samo co 55RU8002 bez „U”?
Tak, to ten sam model.
Witam.
Zastanawiam sie nad zakupem tego tv w wersji 2 lub Sony 55xg8596. Ktory z nich jest lepszym wyborem? A moze jakis inny polecacie w kwocie do ok 3000zl? Dzieki za podpowiedź.
Szymon, wszystko zależy od tego do czego będziesz głównie korzystał z telewizora. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi recenzjami oraz do kontaktu z doradcami x-kom, pod numerem: 34 377 00 00 lub adresem: x-kom@x-kom.pl, którzy pomogą w wyborze najlepszego sprzętu
WItam,
Czy możecie udostępnić ustawienia po kalibracji tak jak robi to np serwis rtings?
Aktualnie nie mamy takiej możliwości, ale sprawdź nasze poradniki z zalecanymi ustawieniami telewizorów -> https://geex.x-kom.pl/kategoria-wiadomosci/zalecane-ustawienia-tv/
W jaki sposób wyłączyć global dimming, o którym wspomina autor recenzji, w przedstawionym telewizorze?
Niestety, wygaszanie całej ramki w telewizorach marki Samsung jest procesem, nad którym użytkownik nie ma kontroli (a szkoda). Inaczej mówiąc, nie da się go wyłączyć w menu, bo takiej opcji (pozycji, funkcji) po prostu nie ma. Teoretycznie, można oczywiście spróbować pogrzebać w menu serwisowym, ale to już na własne ryzyko.
Zdechło to ustrojstwo po 2,5 roku , akurat jak się gwarancja skończyła!
Cześć. Na podstawie tej recenzji kupiłem ten model i do niedawna byłem bardzo zadowolony z zakupu. Jakość obrazu na plus (szczególnie kontrast, czerń). Kąt widzenia też dobry; widzę różnicę na innym modelu z VA (TP Vision 🙂 58PUS5817) gdzie kolory pod kątem bardzo mocno tracą nasycenie.
Miał swoje małe wady jak np. świrujący czasem upłynniacz ruchu.
Niestety padł po 3.5 roku używania…
Mój padł po 3 latach. Naprawa 700 PLN. Dramat