Samsung 55RU8002 – test i recenzja telewizora z odświeżoną matrycą

Po teście mniejszego, 49-calowego telewizora z serii RU8002, czas zająć się większym, 55-calowym ekranem. Tak się złożyło, że jest to już mój … drugi test modelu 55RU8002. Tym razem egzemplarz testowy dostałem ze sklepu x-kom, czyli z innego źródła niż poprzednią sztukę. Nowy egzemplarz ma takie samo oznaczenie jak poprzedni, ale wyświetla obraz… o innych parametrach. „Jak to możliwe?” – spytacie. Odpowiedzi szukajcie w poniższej recenzji.

Samsung 55RU8002 jest telewizorem 4K z ekranem o przekątnej 55 cali.

Design

samsung 55ru8002 z profilu
55RU8002 wygląda tak samo jak model 49RU8002 – ma tylko większe gabaryty, wynikające z ekranu o innej przekątnej. Wykonaną z tworzywa sztucznego obudowę osadzono na nietypowych nóżkach o kształcie odwróconej litery „T”. Sam producent określa tego typu design mianem „płaskostopca” (dosł. flat foot simple).

Jakość obrazu Samsunga 55RU8002

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano matrycę LCD typu VA, która zapewnia wyższy kontrast od matryc typu IPS, ale kosztem gorszej reprodukcji barw przy oglądaniu pod kątem. Matryca ma subpiksele w układzie RGB.

układ pikseli w matrycy nowszej wersji samsunga 55ru8002

Dla porównania, tak wygląda matryca w egzemplarzu, który testowałem wcześniej:

wygląd pikseli matrycy samsunga 55ru8002 w wersji pierwszej

Jak widać, są to zupełnie inne matryce. Dlaczego Samsung stosuje dwa różne rodzaje matryc w tym samym modelu telewizora, mogę się jedynie domyślać. Wiem za to na pewno, jakie ten zabieg ma konsekwencje dla jakości obrazu.

Dla ułatwienia, w dalszej części recenzji matrycę LCD testowanego egzemplarza będę określał mianem „wersji nr 2”, natomiast matrycę egzemplarza testowanego wcześniej – mianem „wersji nr 1”.

Kolory

Jak zwykle w przypadku telewizorów marki Samsung, pomiary przeprowadziłem w trybie „film”.

Ocena odwzorowania barw przez Samsunga 55RU8002 nie jest zadaniem łatwym, bowiem telewizor wyposażono w ukryty, działający w tle i bez kontroli użytkownika układ, którego nie da się wyłączyć z poziomu menu, a który manipuluje krzywą jasności w zależności od średniego poziomu jasności danej sceny czy kadru.

Jeżeli pomiaru kolorów dokonamy na planszy zajmującej 100% powierzchni ekranu, wynik będzie więcej niż dobry:

Jeżeli zaś pomiaru dokonamy na planszy zajmującej niewielką część powierzchni ekranu (np. 10% jak poniżej), wynik będzie dużo gorszy, a błędy znacznie większe:

W przestrzeni DCI-P3 błędy były moim zdaniem akceptowalne, jak na klasę sprzętu.

Poniżej diagram chromatyczności:

Pod kątem kolory ciemnieją, bledną i nieco zmieniają swój odcień. Największa zmiana dotyczy czerwonego, a potem żółtego. Mimo tego, na tle innych matryc typu VA, Samsung 55RU8002 wypada korzystnie – powyżej przeciętnej.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 wyniosło 91% co jest bardzo dobrym wynikiem – aż o 6 punktów procentowym lepszym niż w 55RU8002 z matrycą nr 1 (85%).

Największa różnica dotyczy zieleni, która teraz może mieć nasycenie nieosiągalne dla matrycy nr 1.

Czerń i kontrast

Dzięki zastosowaniu nowego wyświetlacza (wersja nr 2) współczynnik kontrastu ANSI wzrósł o 33%: z 3815:1 w matrycy nr 1 do 5061:1 w matrycy nr 2, w którą wyposażono testowany tu egzemplarz. Dzięki temu nowsza wersja Samsunga 55RU8002 jeszcze lepiej radziła sobie w całkowicie zaciemnionych pomieszczeniach.

Poniższe kadry pochodzą z filmów „Zjawa” (Revenant, 2015) oraz XVI rozdziału filmu „Pierwszy człowiek” (First Man, 2018).

Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, poniższe zdjęcia najlepiej oglądać w ciemnym pomieszczeniu przy dużej lub maksymalnej jasności wyświetlacza.

Największym (pozytywnym) zaskoczeniem było jednak dla mnie to, że inżynierowie Samsunga zrezygnowali z niewyłączalnego (przynajmniej z poziomu ogólnodostępnego menu) globalnego ściemniania całej ramki obrazu (frame dimming/global dimming), które z punktu widzenia purysty jest oczywiście nie do zaakceptowania. W nowszej wersji modelu 55RU8002 (z oprogramowaniem o numerze 1335) na szczęście nie mamy już tej psujki. 고마워 삼성 (Dzięki, Samsung!).

HDR

Na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła 326 cd/m^2. Niestety, ten słaby wynik nie pozwoli się cieszyć „prawdziwym” HDR-em.

55RU8002 nie obsługuje materiałów HDR zakodowanych w 12-bitowym formacie Dolby Vision – tej możliwości nie oferuje niestety jeszcze żaden telewizor tej marki. Zamiast tego 55RU8002 posiada obsługę formatu HDR10+, która się przyda np. przy korzystaniu z (Amazon) Prime Video.

Jakość dźwięku

Samsunga 55RU8002 wyposażono w dwa małe przetworniki ze stożkową membraną, umieszczone w dolnej części obudowy i promieniujące dźwięk do dołu.

wygląd głośników samsunga 55RU8002

Każdy z trzech trybów dźwięku daje nieco inną charakterystykę:

  • „standardowy”– wycofany środek, matowa góra, najbardziej słychać bas;
  • „zoptymalizowano” – podbija górę i uwypukla środek czyniąc brzmienie bardziej atrakcyjnym, na szczęście unika „syczenia” na górze pasma – moim zdaniem to najlepszy tryb do muzyki;
  • „wzmocnienie” – głosy już przesadnie syczą; zoptymalizowano jest jednak lepszy.

Zwraca uwagę mocny bas – jest co prawda nieco podbity, ale nie dudni i jest wolny od rezonansów. Szkoda tylko, że zabrakło trybów „nocny i dialogi.

Funkcje smart telewizora Samsunga 55RU8002

Zalety samsungowego systemu Tizen opisywałem już przy okazji recenzji modelu 49RU8002 i aby się nie powtarzać, tam też odsyłam wszystkich zainteresowanych tym tematem.

Złącza i interfejsy

  • HDMI – 4
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – nie
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840×2160
  • rodzaj podświetlenia – krawędziowe LED
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 5061 (!)
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 3,4-6,9
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 91
  • input lag (ms) – 13,6
Warto zaznaczyć, że:
  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
wygląd telewizora samsung 55ru8002

Podsumowanie

Ciemniejsza czerń, kontrast wyższy o jedną trzecią, większe pokrycie filmowej przestrzeni barw – to wszystko sprawia, że Samsung 55RU8002 z matrycą nr 2 jest jeszcze lepszym telewizorem, który znakomicie nadaje się do domowego kina.

Prawdę mówiąc, gdy dotarła do mnie z x-komu przesyłka z tym modelem, pomyślałem: „czy jest sens testować drugi egzemplarz tego samego telewizora?”. Okazuje się, że miało to sens, bowiem dzięki temu odkryłem, że firma Samsung zamieniła matrycę (na szczęście) na lepszą. Strach pomyśleć, co by było gdyby nowy panel był gorszy („każdy stawia najpierw dobre wino…”).

Jest tylko jeden problem. Otóż sklepy internetowe w ogóle nie podają, którą wersję mają aktualnie w ofercie. Z ciekawości, na początku stycznia 2020 roku, odwiedziłem kilka stołecznych sklepów stacjonarnych i okazało się, że wszystkie, w których byłem, sprzedawały… słabszą wersję nr 1.

Z kolei w x-komie, w chwili gdy piszę te słowa, sprzedają aktualnie nowszą i lepszą wersję nr 2. Jak ją rozpoznać? Są dwa sposoby: albo wejść do menu serwisowego, albo sprawdzić plakietkę na tylnej ściance obudowy.

zdjęcie przedstawia plakietkę, na której widnieją informacje o wersji modelu telewizora Samsung 55ru8002

Jeżeli pod symbolem modelu znajdziesz określenie „Version No : 02”, masz szczęście – w Twoje ręce trafiła nowsza i lepsza wersja Samsunga 55RU8002 – udanego telewizora 4K klasy 120Hz, który znakomicie sprawdzi się w domowym kinie. Polecam.

Minusy

Plusy

W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.