Najwyższa seria telewizorów LCD 4K firmy Sony nosi w roku 2019 oznaczenie XG95. Choć 55-calowy model z tej serii nie wydaje się być bezpośrednim następcą 55XF9005, 55XG9505 bazuje na nim, znacznie poprawiając niektóre funkcje i parametry. Ponieważ 55XF9005 jest produkowany nadal, powstaje pytanie, czy nowszy model wart jest dopłaty? Odpowiedź znajdziecie w poniższej recenzji.
Sony Bravia 55XG9505 jest telewizorem 4K HDR z ekranem o przekątnej 55 cali.
Podobnie jak 55XF9005, (jego) młodszy brat, czyli 55XG9505 zbudowany jest solidnie, a jego konstrukcja wzbudza zaufanie. Dodatkową atrakcją są całkowicie przeprojektowane nóżki: choć teraz mają tylko jedno ustawienie (rozwarte na zewnątrz), są znacznie smuklejsze, przez co telewizor sprawia wrażenie produktu z jeszcze wyższej półki. Całkowicie nowy, ergonomiczny pilot jeszcze utwierdza użytkownika w tym przekonaniu.
Sony 55XG9505 wyposażono w wyświetlacz LCD typu VA. Tego rodzaju ekran zapewnia znacznie ciemniejszą czerń i wyższy kontrast od matryc LCD typu IPS.
Wyświetlacz ma konwencjonalną strukturę subpikseli RGB, która jest niemal identyczna jak w poprzedniku, tj. modelu 55XF9005.
Diagram chromatyczności pokazuje, że badane kolory (szare punkty) siedzą w zasadzie na swoich miejscach (białe kwadraty), czyli tam, gdzie powinny, no może z wyjątkiem odcieni magenty, choć odchylenie nie jest duże.
Świadczy to o tym, że Sony 55XG9505 godnie kontynuuje „rodzinne tradycje”, oferując dokładne kolory już w ustawieniach fabrycznych.
W trudniejszym dla telewizora trybie HDR reprodukcja barw również nie rozczarowała – wprost przeciwnie.
Na szczególną uwagę zasługuje konsekwencja, z jaką 55XG9505 oddaje barwy w trybie HDR, niezależnie od tego, czy uwzględnimy błędy jasności (wykres lewy), czy też nie (wykres prawy).
Niewielkie różnice świadczą o tym, że układ strefowego wygaszania, który może przyciemniać wybrane części ekranu, nie ma negatywnego wpływu na reprodukcję barw. I w tym aspekcie Sony ma znowu przewagę nad rywalami manipulującymi krzywą jasności i „ściemniającymi brutalnie wszystko, co się da”.
Pod kątem, ekran Bravii 55XG9505 zachowuje się jak typowa matryca VA: kolory tracą swoje nasycenie i lekko ciemnieją.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 wyniosło 88% (CIExy), czyli 1 punkt procentowy więcej niż w 55XF9005. To niezły, choć nie rekordowy wynik.
Tu wchodzimy w obszar, w którym Bravia 55XG9505 ma przewagę nad swoim poprzednikiem, modelem 55XF9005. Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3979:1 (w 55XF9005 – 2864:1), co jest wyraźnym postępem i zapewnia nieco lepszą, tj. ciemniejszą czerń.
Tak jak w 55XF9005, w celu zwiększenia kontrastu i poprawy czerni w Bravii 55XG9505 zastosowano wielostrefowe podświetlenie z układem lokalnego wygaszania. Diody LED pracują w strefach, których mamy 6 w poziomie i 10 w pionie, co daje razem 60 niezależnych stref ¬– o 12 więcej niż w 55XF9005.
Dopracowano też algorytm, który teraz działa subtelniej. W scenie z filmu Solo, gdy Han podchodzi do stołu karcianego i widzimy go z tyłu, w obszarze pod kroczem bohatera prześwituje mocna lampa. Pomimo że średnia jasność tej sceny jest niska, a algorytm to wykrył, nie zdecydował się na włączenie strefy LED w obszarze za lampą, co poskutkowałoby powstaniem łatwo zauważalnej aureoli na spodniach Hana. Wielkie dzięki, Sony – taka precyzja naprawdę raduje serca recenzentów.
Także w innych scenach widać, że algorytm działa subtelniej niż w 55XF9005, co należy uznać za duży sukces.
Oczywiście układ strefowego wygaszania ma swoje ograniczenia. 60 stref stanowi kompromis pomiędzy precyzją wygaszania a kosztem produkcji. W bardzo wymagających scenach, np. z dużym, jasnym obiektem znajdującym się w pobliżu czarnych pasów, 10 pionowych stref „nie wyrabia się”, co prowadzi do rozświetlenia tychże pasów. Poniższe zdjęcie przedstawia trochę przesadzone oddanie tej sytuacji, ale lepiej nie udało mi się tego uchwycić. W każdym razie w rzeczywistości rozświetlanie pasów jest mało irytujące – w każdym razie mniej niż w 55XF9005.
Największe zaskoczenie czekało na mnie na planszy służącej do określenia liczby stref. Od razu dało się zauważyć, że algorytm wygaszania jest inny niż w 55XF9005: trudniej było policzyć strefy, bowiem telewizor nie wygasza od razu strefy, z której wychodzi, lecz ją ściemnia, przez to strefy aktywne (świecące) zajmują nieco większą powierzchnię.
To pewien paradoks, że mając do dyspozycji większą liczbę stref (zarówno w pionie, jaki poziomie), algorytm nie wygasza od razu „nieużywanej strefy”, lecz pozostawia ją przez chwilę, choć nieco przyciemnioną. W ten sposób układ wygaszania (local dimming) działa łagodniej, unikając punktowego rozjaśniania i nadmiernego kontrastu pomiędzy strefą aktywną (świecącą), a nieaktywną (wygaszoną).
Prawdę mówiąc, nie spodziewałem się, że inżynierowie Sony będą w stanie ulepszyć działanie układu wygaszania bez istotnego zwiększania liczby stref (a tym samym podniesienia kosztu produkcji telewizora). Okazało się, że się myliłem, a im dłużej oglądałem ciemne sceny na Bravii 55XG9505, tym bardziej utwierdzałem się w przekonaniu, że wprowadzone zmiany były ze wszech miar decyzją słuszną. Dzięki, Sony!
W sumie działanie algorytmów sterujących pracą podświetlenia oceniam bardzo dobrze. Moim zdaniem jeśli chodzi jakość wysterowania układu strefowego wygaszania diod LED, Sony nadal jest niedoścignionym liderem, którego inni producenci powinni naśladować. Różnica pomiędzy subtelnym podejściem do wysterowania stref u Sony a agresywnym, a nawet dość topornym u rywali jest w modelu 55XG9505 bardzo widoczna. Co więcej, układ wygaszania w Sony nie gubi tak bardzo szczegółów w cieniach jak niektórzy rywale, a w razie potrzeby można go całkowicie wyłączyć. Niestety, niektórzy rywale nie dają nawet tej, wydawałoby się, podstawowej możliwości.
Podobnie jak w 55XF9005, możliwości 55XG9505 w trybie HDR są po prostu im-po-nu-ją-ce.
1277 cd/m^2 na planszy 5% przez całe 180 sekund? Żaden problem. Proszę mi zatem wskazać konkurencyjny telewizor LCD w tej cenie, który to potrafi? Tak, wiem – cisza. Rywali brak. No cóż, tak jak 55XF9005, nowsza Bravia 55XG9505 jest w swojej kategorii cenowej po prostu bezkonkurencyjna.
Co więcej, jeżeli pod uwagę weźmiemy maksymalną jasność na pełnym ekranie, to Sony 55XG9505 pokazuje OLED-om, gdzie raki zimują.
752 cd/m^2 na planszy pełnoekranowej przez pełne 3 minuty nie zrobiło żadnego wrażenia na Bravii 55XG9505. Z kolei na mnie – owszem. Zwłaszcza w tak jasnym filmie jak Aquaman, którego maksymalna średnia jasność sceny (MaxFALL) to 902 cd/m^2 (słownie: dziewięćset dwie kandele na metr kw.). I jak przy takich wymaganiach wypadają OLED-y, które na pełnoekranowej planszy wyciągają góra 140-160 kandeli?
Gdybyśmy postawili obok siebie OLED-a i Bravię 55XG9505 i wyświetlili na obu telewizorach jasne sceny z filmu Aquaman (zwłaszcza scenę sądu nad głównym bohaterem), OLED wyglądałby przy testowanej Bravii jak ogarek przy latarce. Serio – tak duża jest to różnica.
Trzeba na własne oczy zobaczyć, aby uwierzyć, jak piękne mogą być obrazy z Aquamana zapisanego w 12-bitowym Dolby Vision z płyty 4K HDR. Poniższe zdjęcia to tylko cień tego, co widziały moje oczy – niestety musiałem obniżyć ekspozycję bo HDR dosłownie wylewał się z ekranu – tak bardzo był jasny.
A zatem, krótko mówiąc: Sony 55XG9505 jest wspaniałym telewizorem do oglądania treści HDR – najlepszym w swojej klasie.
Gradacja bardzo jasnych tonów była identyczna jak w 55XF9005.
Sony 55XG9505 wyposażono w dwa przetworniki średnio-niskotonowe ze stożkowymi membranami. Umieszczono je w dolnej części obudowy, promieniują do dołu, a energia tylnej strony membrany wydostaje się przez okrągły kanał (na zdjęciu z prawej strony).
O ile taka konfiguracja jest dość typowa dla większości telewizorów, Bravia 55XG9505 idzie o krok dalej. Otóż w górnej części tylnej ścianki obudowy umieszczono głośniki wysokotonowe. Z zewnątrz można zobaczyć tylko dwie szczeliny, przez które wydostaje się fala dźwiękowa.
Całe rozwiązanie nazywa się Acoustic Multi-Audio, a jego działanie sprowadza się do promieniowania dźwięku na boki, w stronę ścian, które odbijają dźwięk. Do tego dochodzi sprytna obróbka cyfrowa brzmienia, co w sumie daje efekt uprzestrzennienia dźwięku. Przyznam, że Acoustic Multi-Audio sprawia pozytywne wrażenie podczas oglądania filmów, natomiast podczas słuchania muzyki wolałbym aby wysokotonowce znajdowały się jednak bliżej średniotonowców, a nie kilkadziesiąt centymetrów od nich. Ogólnie brzmienie jest klarowne i nieagresywne – w sumie jest lepiej niż w starszych Braviach. Pomimo tego melomani bez dobrego głośnika zewnętrznego raczej się nie obędą.
Bravię 55XG9505 opracowano na nowszej platformie sprzętowej niż znakomity model 55XF9005. Z tego względu posiada ona wiele nowych funkcji, jak na przykład „szybkie ustawienia”, dzięki którym możliwa jest bardzo szybka, w zasadzie błyskawiczna, zmiana jasności obrazu za pomocą tylko… 2 (słownie: dwóch) naciśnięć klawiszy na pilocie. Tak szybkich „szybkich ustawień” nie ma żaden rywal na rynku!
Ogólnie rzecz biorąc, system operacyjny i multimedia działają w Bravii 55XG9505 znakomicie i tak samo jak w modelach z niższej serii XG85. A zatem, aby się nie powtarzać, po dodatkowe informacje odsyłam do mojej recenzji telewizora Sony 55XG8596.
Gdybym miał opisać Bravię 55XG9505 w dwóch słowach, miałbym problem, bowiem to zbyt mało, aby oddać sprawiedliwość temu wybitnemu telewizorowi. Świetny i solidny? Może być. Znakomity i wspaniały? Też ujdzie, ale dość już tanich pochlebstw. Przyparty mocno do muru, z wielu kombinacji określających zalety Sony 55XG9505 wybrałbym tę jedną: „pogromca OLED-ów”. Przesada? Skądże. Nadal nie wierzycie? No dobrze, to powiedzcie mi proszę, któryż to OLED jest w stanie oddać (pełnoekranowo) jasność w takich filmach jak Robin Hood (791 cd/m^2), Aquaman (902 cd/m^2) czy Spiderman Into the Spiderverse (934 cd/m^2)? Odpowiedź brzmi: żaden. Sony 55XG9505 też tego nie potrafi, ale jest blisko, bardzo blisko ze swoimi 752 kandelami na pełnym ekranie.
Przy takich parametrach Bravii 55XG9505 w trybie HDR typowe słabOLED-y na najnowszych wymagających filmach 4K HDR wyglądają po prostu żałośnie ciemno ze swoimi góra 160 kandelami na metr kwadratowy pełnego ekranu. Mam nadzieję, że teraz zrozumiecie dlaczego dla mnie Sony 55XG9505 to po prostu „OLED killer”. A jeżeli to Cię nadal nie przekonuje drogi Czytelniku, pomyśl o spokojnym śnie na długie lata, jakie zapewni Ci niewypalająca się Bravia 55XG9505. Krótko mówiąc: gorąco polecam!
W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.
czy telewizor ten wspiera dolby atmos?
Jarek, ten model wspiera Dolby Atmos.
Chciałbym zapytać jak się ma wersja 49XG9005 do np 55XF9005 – czy bliżej mu do XG9505 czy jednak do XF9005 ? I czy możemy liczyć na test wersji 49XG9005 ?
Oznaczenia XF oraz XG są stosowane przez producenta do określenia lineup’u na dany rok (XF – 2018, XG- 2019). Ostatnie 4 cyfry w nazwie oznaczają serię. Model 49XG9005 jest zatem odświeżoną wersją 49XF9005. Natomiast Sony 49XG9505 jest innym modelem TV. Sprawdzimy, co da się zrobić w kwestii testów tych modeli.
Dzięki liczymy na test 49XG9005 !!
Dzień Dobry
A jak wersja 65 lub 75 calowa ? Czy ta recenzja pasuje do większych ekranów ?Pozdrawiam
Nie mieliśmy jeszcze okazji, aby przetestować większe modele z tej serii. Z doświadczenia jednak możemy potwierdzić, że matryce mogą się nieco różnić.
Dzięki za bardzo profesjonalny test – zabrakło mi tylko kropki nad „i” czyli odpowiedzi na pytanie wprowadzające – czy warto…dopłacić na dzień dzisiejszy ok. 1000zł za G5 czyli XG9505 w stosunku do xf9005.
Kupiłem QE55Q70RAT i jestem rozczarowany w szczególności w zakresie upłynniania ruchu, pomijając współpracę z PS4 która jest tragiczna moim zdaniem, postaram się zamienić na jeden z powyższych – i dlatego proszę o podpowiedź – czy wg. autora testu warto… 🙂
Trudno mi odpowiedzieć czy warto dopłacić 1000 zł, gdyż taka kwota stanowi różną wartość dla różnych osób. Osobiście nie wahałbym się ani chwili i dopłaciłbym choćby dla lepszej i szybszej obsługi, szybkich ustawień (świetna sprawa!), lepszego pilota, smuklejszych nóżek, nie mówiąc o ciemniejszej czerni i większym kontraście, większej liczbie stref wygaszania oraz bardziej dopracowanych algorytmach.
Będę mówić z punktu widzenia serwisowego tych odbiorników: Największa różnica pomiędzy tymi TV jest taka, że XG bazuje na zupełnie nowej platformie Androida, TV po prostu ma zdecydowanie świeższy soft, Android w XF to platforma która siedzi w tych TV już czwarty rok i jest ciągle aktualizowana, lecz nie ma co oczekiwać, że za x-czasu dostanie Android 10. Druga różnica między tymi modelami to przystosowanie do korzystania z asystenta Google, XG95 posiada wbudowane mikrofony w dolnej listwie (wszystkie piloty do tych TV także mają mikrofon), ale głównie przez ten „bajer” cena jest wyższa niż za model poprzedni.
Dzień dobry. Czy 9505 na hadmi w wersji 2.0 czy 2.1 ? Nigdzie jednoznacznie konkretnie nie jest to określone. Dzięki i pozdrawiam.
Ten model posiada 4 złącza HDMI 2.0.
Dokladnie ten q70rat samsung to jakies dno , plynnosc obrazu wgl nie przypomina 60fps w grach i wcale nie jest taki jasny jak mial byc mysle nad tymi sony xf lub xg. Bo technologia to chyba kpi sobie z ludzi ,
Ludzie nie wiedza nawet co kupuja
A ja mam dylemat do tego modelu a mianowicie 55 czy 65 cali? (różnica ok 1000zł) czy wizualnie będzie to jakiś skok? Wart?
Oczywiście wizualnie jest to spory skok, a sporo zależy od tego jak duże jest pomieszczenie w którym znajdzie się TV. Pamiętaj, że kupując w x-kom masz możliwość zwrotu sprzętu do 15 dni, więc gdyby model 55-calowy okazał się za mały to będziesz mógł go wymienić na większy.
W jakiej wersji jest Android w tym modelu? Nawet na stronie Sony nie ma tej informacji.
Mariusz, w tych modelach zainstalowano Android w wersji 8, natomiast producent wdrożył już aktualizację do wersji 9.0 Pie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Nie rozumiem,w zaletach jest dobre upłynnianie ruchu a w wadach zbyt mało regulacji upłynniania ruchu czyli jak jest wreszcie,dobrze po tym kątem czy źle?Na konkurencyjnej stronie piszą,że jest gorzej względem poprzedniego modelu,gdzie był złoty srodek pod tym kątem bez jakies mnogosci ustawień upłynniaczy ruchu,był STANDART i było ok dla filmu i sportu.To mam rozumieć,ze się cofają pod tym kątem?Mam stary EX500 mam STANDART i jest ok,czy nie mogli tego zostawić?
Na początek małe sprostowanie: otóż w zaletach telewizora Sony 55XG9505 wymieniłem „upłynnianie ruchu”, a nie „dobre upłynnianie ruchu”, choć, prawdę mówiąc, to drugie określenie wcale nie byłoby błędne. Funkcja upłynniania ruchu jest niewątpliwą zaletą każdego telewizora, który ją posiada, bo przecież na rynku jest sporo modeli jej pozbawionych. Upłynnianie ruchu w telewizorach Sony sporo się zmieniło od czasów serii XE z 2017 roku. Przed rokiem 2019 do dyspozycji użytkownika były (zależnie od modelu) takie tryby pracy układu Motionflow jak Płynny, Standardowe, Wyraźny, True Cinema czy Własny. W roku 2019, w modelach od serii XG85 w górę zaszły zmiany i mamy obecnie dwa tryby: Auto oraz Własny. Ten pierwszy zapewnia duże upłynnienie ruchu, natomiast w tym drugim stopień upłynnienia można regulować od Min., poprzez 1, 2 aż do Maks. Ustawienie gładkości na 2 zwiększa nie tylko płynność ruchu, lecz także jego ostrość (o 30%), choć dla niektórych użytkowników stopień upłynnienia ruchu jest wtedy nieco zbyt duży. Inaczej mówiąc, przydałby się poziom pośredni pomiędzy 1 a 2, co też napisałem w minusach: „przydałoby się więcej stopni regulacji upłynnienia ruchu”. Pomimo tego, w ogólnej ocenie, upłynnianie ruchu w Bravii 55XG9505 uważam za sukces, zwłaszcza że upłynnione obrazy cechuje, cytuję własne notatki testowe: „brak echa i bardzo zwielokrotnionych krawędzi”. Inaczej mówiąc, upłynnione obrazy ruchome w 55XG9505 nie przejawiają tylu artefaktów (zniekształceń), co rywale. A że przydałoby się więcej stopni upłynnienia ruchu, aby zadowolić większe grono użytkowników? No cóż, żaden telewizor nie jest niestety doskonały. Osobiście preferuję Motionflow z 2018 roku (serie XF), choć doceniam zmiany wprowadzone w Braviach A.D. 2019.
Witam.
Rozważam zakup KD-55XF9005 jednak zastanawiam się czy nie lepiej jednak dołożyć trochę i kupić wyżej omawiany model tv?
Bardzo dziękuje za opinie.
Warto w tym przypadku nieco dołożyć i cieszyć się znacznie lepszym telewizorem.
Witam, a oglądanie sportu w skali 1-5?
Dajemy mocne 4.
W zaletach upłynnianie ruchu a w wadach za mało regulacji upłynniania ruchu,to jedno wyklucza drugie,to jak wreszcie jest?
Zasadniczo jedno nie wyklucza drugiego. Upłynnianie ruchu jest, aczkolwiek przydałoby się więcej możliwości jego regulacji.
Posiadam XE9305 po kalibracji (HDTV) obraz na tym tv to POEZJA a HDR to po prostu MASAKRACJA w SDR mam 650!!! Idealny do mocno naslonecznionych salonów 😁
A jakie ma Pan źródło obrazu? Zastanawiam się czy przy kablówce takie „wypasione” telewizory mają sens?:>
Czy telewizor jest kompatybilny z technologią DVB-T2/HEVC wprowadzaną w Polsce ?
Tak, informację znajdziesz między innymi na karcie produktu -> Sony KD-55XG9505
Czy jest potrzebne posiadanie tak dużej jasności ekranu jesli telewizor jest w pokoju, który nie jest nasłoneczniony? Czyli i tak nie trzeba będzie tej jasności ustawiać np na połowę wartości. A wieczorem to już w ogóle nisko.
Czy warto kupować tv o tak dużej jasności. Nie wiem czy dobrze rozumiem to pojęcie.
Wysoka jasność w 55XG9505 wynika tylko i wyłącznie z potrzeby zapewniania obrazów HDR wysokiej jakości. W tym trybie nie ustawia się jasności samemu – kontroluje ją sam telewizor (oczywiście nadal można ją zmieniać, jeśli ktoś bardzo chce, ale to wbrew zasadom techniki HDR). Z kolei w trybie SDR może Pan ustawić jasność dowolnie w sposób tradycyjny. Jeżeli nie zamierza Pan w ogóle oglądać treści HDR lub nie przewiduje dostępu do takich treści, można nabyć telewizor o mniej wyśrubowanych parametrach niż XG95. Mimo to gorąco polecam – to znakomity ekran.
Waham się pomiędzy Samsung Q70, Q80 a Sony xg9505. Wiem, że jakością obrazu wygrywa Sony, ale Samsung ma fajnego smarta i da się sterować za pomocą jednego pilota sounbarem i dekoderem horizon od UPC. Czy komuś udało się ustawić pilota Sony, żeby sterowac nim dekoderem Horizon? Myślę że wtedy pozbylbym się dylematu.
A gdyby mi Pan miał tak jednoznacznie podpowiedzieć, który telewizor wybrać: Bravia 65xg9095 czy LG OLED 65B9PLA. W salonie mam sporo światła.
Przepraszam, ale nie znam telewizora Sony o symbolu 65XG9095. Czy chodzi może o 65XG9505, czy o jeszcze inny model?
Przepraszam za bardzo banalne pytanie.
Czy obraz w tym telewizorze można w ogóle porównywać ze starą plazmą Panasonica z 2011 roku z rodziny G30 (dokładnie TX-P46G30E) który obecnie wykorzystuje do oglądania programów tv (UPC) i filmów dvd i xiaomi mibox s.
Chodzi mi oczywiście tylko o jakość obrazu, typu: jasność, kontrast, nasycenie, odwzorowanie barw, czerń bo multimedialnie to na pewno jest przepaść.
No właśnie a co do obrazu czy dużą różnicę zaobserwuje przy standardowych sygnałach jak wyżej.
Na pewno jak przesiądę się na odtwarzacz bluray to będzie większa rozdzielczość i co jeszcze?
Pańskie pytanie wcale nie jest banalne. Wprost przeciwnie: jest ciekawe i interesujące. Panasonika P46G30E testowałem 30 maja 2011 roku i pamiętam, że byłem pod pozytywnym wrażeniem tego telewizora. Jednakże 9 lat w świecie techniki telewizyjnej to niemalże epoka. W tym okresie na rynek weszły przecież OLED-y (Full HD), pojawiło się 4K, OLED-y 4K, potem HDR, telewizory „pseudo 4K”, nie mówiąc o Smart TV. Różnica będzie zatem duża (zwłaszcza na sygnałach wykorzystujących w pełni możliwości 55XG9505), choć również i na sygnałach „standardowych” (zakładam że chodzi o 1080i z dekodera i 576i z DVD). Co gorsza, w ciągu 9 lat plazma na pewno straciła na jasności i najprawdopodobniej zmienił się odcień bieli (na czerwony lub zółtawy), no chyba że ją Pan kalibrował. Największa różnica będzie jednakże w jasności, tym bardziej, że 55XG9505, do którego Pan porównuje swój obecny ekran, jest telewizorem pod tym względem wybitnym. A zatem zupełnie nowa jasność, ostrość, klarowność obrazu oraz brak takich wad plazm jak widoczne z bliska „mrowienie” ekranu czy też pewna typowa dla plazm nieostrość obrazów statycznych wynikająca z ograniczeń technologicznych mogą być dla Pana małym … szokiem, zwłaszcza że przez 9 lat zdążył się Pan zapewne do obrazu z plazmy przyzwyczaić. A przyzwyczajenia, wiadomo, są drugą naturą człowieka. Pozdrawiam i dziękuję za wywołanie u mnie stanu nostalgii za plazmami, które dawały nam przecież tyle frajdy z oglądania.
Panie Tomaszu, chciałbym poruszyć problem cloudingu ( równomierne podświetlenie) . Aktualne posiadam plazme Panasonica gt50 tam oczywiście to nie występuje A jak jest w xg9505? Niestety widziałem zdjęcia niezadowolonych użytkowników i faktycznie jasne plamy były…
Testowałem jeden egzemplarz 55XG9505 i nie zauważyłem nierównomierności czerni. Dało się co prawda zauważyć pewne winietowanie (przyciemnienia) w rogach ekranu, ale nie był to duży problem (podobne ma najnowszy 55XH9505). Nie widziałem niestety zdjęć, o których Pan mówi. Problemy tego typu mogą teoretycznie wystąpić, choć są moim zdaniem mało prawdopodobne w telewizorze z wielostrefowym podświetleniem. Dużo bardziej prawdopodobne jest to, że ktoś mógł pomylić skutki uboczne działania lokalnego wygaszania / rozjaśniania z „cloudingiem”. Proszę pamiętać, że ewentualny „clouding” można reklamować na podstawie niezgodności z umową i zażądać egzemplarza wolnego od tej wady.
dziękuje za odpowiedz, poniżej przesyłam link do zdjęcia – proszę o opinię
pozdr.
Zdjęcie wygląda na rzeczywiste i dobrze zrobione. W takim wypadku nie pozostaje nic innego jak tylko zareklamować TV. Pomimo tego, nie wydaje mi się aby tego typu wada była regułą w serii XH9505.
Panie Tomaszu, krótkie pytanie: Sony 55XG9505 czy Sony KD-55AG8? Oprócz filmów oglądam też programy informacyjne i sport, obawiam się OLEDa przy tych treściach z uwagi na statyczne obrazy (np. paski informacyjne), ale być może to przesada.
Jeżeli chce Pan całkowicie wyeliminować ryzyko, polecam 55XG9505. Dobre OLED-y oferują świetną jakość obrazu, ale są telewizorami „szczególnej troski”. 55AG8 polecałbym do kina domowego, raczej nie do wiadomości, gier czy puszczania bajek dzieciom. W końcu Ferrari nie służy do jazdy po mieście (czytaj: dziury w jezdni, krawężniki itp.), lecz do szybkiej jazdy, najlepiej na specjalnych torach. Podobnie z OLED-em: kino domowe z kontrolowanym dostępem, 3-4 godziny dziennie maks. – wtedy będzie służył bezproblemowo przez długie lata. Problemy tego typu telewizorów nie są ani mitem ani legendą, ale przez rozsądne, zgodne z instrukcją użytkowanie można ryzyko ich wystąpienia ograniczyć do minimum.
Czy w modelu Sony KD-55XG9505 jest chromecast ?
Tak 🙂
Dzień dobry,
Ten telewizor w testach wygląda naprawdę obiecująco, ale mam pytanie – czy jeśli źródłem sygnału jest dekoder Toya HD (kablówka), to da się wykorzystać możliwości tego TV? Głównie oglądam sport przez kablówkę plus trochę informacji i seriali. Dodatkowo trochę streamingu (filmy, seriale, dokumenty). Zastanawiam się też nad OLED-em – i znowu, czy przy głównym źródle sygnału (Toya) taki zakup miałby sens?
Będę wdzięczny za odpowiedź:)
Przykro mi, ale sygnał z kablówki nie pokaże pełni możliwości tego telewizora, za to telewizor pokaże pełną prawdę o tego rodzaju sygnale. Z drugiej strony, będzie to bodźcem żeby doprowadzić do tego telewizora sygnał najwyższej jakości (przecież Ferrari ma
dawać frajdę z jazdy po autostradzie lub po torze, a nie po drogach i krawężnikach w mieście, nieprawdaż?). OLED-a mogą dawać świetny obraz, ale to telewizory „szczególnej troski”. Polecam je do oglądania filmów w warunkach kina domowego, a nie do bajek dla
dzieci i lecących non-stop wiadomości z paskami na dole ekranu.
Witam Panie Tomaszu. Mam dylemat. W domu mam cyfrowy Polsat z dekoderem Evobox lite. Chialem kupić 55 XF 9505 ale nie wiem czy nie lepiej będzie 55XF 8596. Ponieważ boję się że nie wykorzystam na tym sygnale pełni możliwości 9505. Pozdrawiam
Na początek drobne sprostowanie: nie ma modelu 55XF9505. Jest albo 55XF9005 z 2018 roku, albo 55XG9505 z 2019. Ponieważ pytanie znajduje się pod testem tego drugiego, zakładam, że chodzi właśnie o 55XG9505. A zatem moja odpowiedź brzmi: zdecydowanie 55XG9505. Model 55XF8596 (czy nawet 55XG85xx) ma matrycę IPS, a więc mniejszą degradację barw pod kątem, ale też znacznie jaśniejszą czerń i sporo niższy kontrast. A kontrast to najważniejsza cecha decydująca o jakości obrazu. Dlatego proponuję 55XG9505 (55XF9005 też może być, ale 55XG9505 jest po prostu lepszy).
Witam.
Czy brak hdmi 2.1 jest znaczącą wadą, biorąc pod uwagę zakup PS5. Port hdmi 2.0 będzie wystarczający czy poczekać na model 55XH9005?
Pozdrawiam.
Tylko HDMI 2.1 obsłuży przesyłanie obrazu 4K/120klatek, więc w przypadku PS5 warto będzie posiadać to złącze.
A ja jeszcze inaczej. Wiekszy Sony xg9505 65 cali czy tez LG OLED b9 ale mniejszy -55cali. Mieszkam w UK cena za LG i Sony taka sama. Telewizor do grania na ps4, Netflixa i TV z dekodera. W takiej wlasnie kolejnosci. Odpalam sobie Wiedzmina na konsoli i wieksze łałłł robi na mnie…..? Czy tez roznicy poza wielkoscia ekranu nie zauważe?
Do gier polecałbym osobiście raczej LCD, czyli w tym przypadku Sony 65XG9505. Różnice, oprócz oczywistych jak wielkość ekranu, są bardzo, bardzo duże. Nie gram akurat w tę grę, ale podejrzewam, że są w niej zapewne jakieś ciemne sceny, w których OLED pokaże swoją wyższość pod względem czerni i kontrastu, natomiast LCD znaczną przewagę pod względem widoczności bardzo ciemnych szczegółów leżących w pobliżu czerni. Z jednej strony na LCD zobaczy Pan więcej detali w cieniach, ale też mogą pojawić się aureole (blooming) wokół obiektów spowodowane działaniem układu lokalnego wygaszania – z tym że local dimming da się w Sony wyłączyć, co pogorszy czerń i kontrast ale całkowicie zlikwiduje aureole. Z kolei OLED będzie wolny od aureoli, ale może ukrywać wiele ciemnych szczegółów oraz mieć widoczne pasy (banding) w ciemnych scenach i/lub kleksowanie (OLED flashing). Żadna technologia nie jest doskonała, a wybór nie jest łatwy. Pomimo tego ww. różnice będą bardzo duże. Pytanie co Panu będzie mniej przeszkadzać, no i co wybrać jako mniejsze zło. Powodzenia!
Panie Tomaszu,
Bardzo dziękuję za świetną stronę i profesjonalne komentarze.
Przepraszam, ale wracam do pytania: Sony 55XG9505 czy Sony KD-55AG8?
Opisał Pan plusy i minusy tych dwóch urządzeń pod kątem obrazu.
Jak Pan porównuje inne parametry (np. dźwięk)?
Pozdrawiam
Jeśli chodzi o jakość brzmienia, to moim zdaniem zdecydowanie wygrywa 55AG8. W recenzji tego modelu napisałem: „bardzo dobry, spójny [dźwięk] ze świetnym środkiem i zaskakująco mocnym basem, choć wysokie tony mają niższą rozdzielczość niż w tradycyjnych rozwiązaniach. Świetne dialogi, głosy i wokale. Ogólnie 4+ w starej szkolnej skali 2-5”. Model 55XG9505 ma co prawda lepsze tony wysokie (wyższa rozdzielczość i szczegółowość), ale nie ma ani tak dobrego środka, ani tak mocnego basu jak 55AG8. Proszę tylko pamiętać, że 55AG8 jest zbudowany na starszej platformie sprzętowej niż 55XG9505, co przejawia się m.in. brakiem szybkich ustawień i starszym modelem pilota (tym z gumowanymi przyciskami). Wśród OLED-ów Sony z 2019 r. nowszą platformę sprzętową miał tylko AG9, choć tegoroczne A8 i A89 na szczęście też ją dostały (wreszcie).
Witam.A u tego jaki jest rozstaw nóżek i czy mozna je zamienic aby szły do środka?Stolik ma 90 cm szer.A tak przy okazji jaki rozstaw jest w tv 55″ XH9005 w węższej opcji?
Rozstaw nóżek w 55XG9505 to 1018 mm, 55XH9005 – 1128 mm. Tak jak w przypadku większości modeli telewizorów – nie ma możliwości zmiany rozstawienia.
Witam.Nóżki można przełożyć i wtedy wystarczy stolik o szer.80 cm,wiem bo tak zrobiłem.
Dla pewności, czy te nóżki udało Ci się przełożyć w tym 55XG9505 bo wiem ze XF9005 dało się
Witam Panie Tomaszu, pytanie odnośnie 65XG9505, posiadam soundbar HW-Q90R chciałbym w pełni wykorzystać możliwości tv oraz dźwięku, czy brak HDMI 2.1 w jakiś sposób pogorszy jakość dźwięku? Dolby Atmos w szczególności? eARC wystarczy aby bezstratnie odtwarzać filmy w Dolby Vision uzyskując doskonały dźwięk? Posiadam bardzo słoneczny pokój, można powiedzieć że tv będzie naprzeciw dużych okien od strony południowej czy to dyskwalifikuje go w jakiś sposób? Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
Najlepszą jakość brzmienia z soundbara HW-Q90R uzyskamy podłączając doń źródło bezpośrednio, bez pośrednictwa telewizora, np. sygnał audio Dolby Atmos z odtwarzacza Blu-ray, który ma 2 wyjścia HDMI: jednym przesyłamy sygnał wizji do TV, drugim fonię do soundbara. Sytuacja komplikuje się gdy chcemy przesłać fonię z aplikacji np. Netfliksa. Można to zrobić stratnie (jako Dolby Digital Plus) i do tego wystarczy złącze HDMI ARC. Z kolei dla lepszej jakości (bezstratnej) potrzebne byłoby już HDMI eARC. Ani 65XG9505 ani HW-Q90R go nie mają, ale powstaje pytanie czy dałoby się przesłać Atmosa z telewizora z HDMI eARC do jednego z dwóch pozostałych złącz w HW-Q90R (HDMI 1 lub 2). Na to Jeśli chodzi o telewizor ustawiony naprzeciw dużych okien od strony południowej to, moim skromnym zdaniem, jest to najbardziej niekorzystne ustawienie z punktu widzenia jakości obrazu i żaden telewizor, choćby miał najwyższą jasność i najlepszy filtr ekranowy, sobie z tym nie poradzi. Proponuję zainwestować w dobrej jakości rolety, najlepiej sterowane elektrycznie – wtedy będzie Pan mógł siedząc wygodnie w fotelu dopasować ilość wpadającego światła tak, aby uzyskać najlepszy efekt. Proszę pamiętać, że telewizor to światło i jeśli zmuszamy go do rywalizowania z innym źródłem światła (okno, lampa itd.) to w tym pojedynku telewizor jest skazany na przegraną (spadek kontrastu, utrata detali w cieniach i odblaski). Dlatego też najwyższą jakość obrazu zapewniają zawsze warunki kina domowego (zaciemniony pokój).
Panie Tomaszu, 65XG9505 i HW-Q90R mają eARC. 🙂
Dziękuję za odpowiedź, czytałem właśnie odnośnie soundbara że HW-Q90R po aktualizacji oprogramowania otrzymał HDMI eARC, na forach też użytkownicy to potwierdzili i że działa normalnie. Odnośnie naslonecznego pokoju muszę przemyśleć sytuację i zainwestować w te rolety. Panie Tomaszu mam również pytanie, skoro planuje oglądać więcej treści na Netflixie, bądź z innych źródeł Pen drive np. Plus platformy internetowe to w jaki tv zainwestować aby spełniał te wymagania, 65 cali, wsparcie HDMI eARC, Dolby Vision, Dolby Atmos, obraz wiadomo jak najlepszy, mogę przeznaczyć koszt rzędu 6tyś, dlatego tak myślałem nad tym Sony KD 65XG9509, nowsze modele trochę droższe póki co, może Pan doradzi jakąś alternatywę. Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
Bardzo trudno będzie znaleźć na rynku konkurencyjny telewizor dla Sony 65XG9505. Pewną alternatywą mógłby być Samsung 64Q80T, ale ma on (najprawdopodobniej) nieco niższą jasność w trybie HDR, no i nie ma Dolby Vision (na aktualizację do DV nie ma niestety co liczyć, bowiem brak tego formatu HDR w telewizorach tej marki to nie chwilowy kaprys, lecz decyzja strategiczna – wiadomo, intensywnie promowany jest HDR10+). W zasadzie jedyną konkurencję dla Sony 65XG9505 mógłby stanowić jakiś dobry 65-calowy OLED, ale one będą niestety znacznie droższe: Philips 65OLED754 kosztuje ok. 7600 zł, LG OLED65C9 ok. 8700 zł (serii B9 raczej nie polecam), a Panasonic 65GZ950 ok. 9000 zł. Dlatego też kosztujący poniżej 6000 zł Sony ma tak znakomity stosunek jakości do ceny.
Kiedy można spodziewać się recenzji TV Sony KD-65XH9505 ?
Dokładnego terminu nie znamy, ale postaramy się przetestować również ten model.
Dziękuję za informację.
Właśnie zakupiłem takowy w promocji za nieco ponad 6k PLN i jestem ciekaw czy warto było. 🙂
Panie Tomaszu
Co wybrać sony-55xg9505 czy LG OLED55B9SLA czy może Philips 55OLED754/12 ?
ceny dobrych led i tanich Oled tak sie zbliżyły 🙂
TV oglądana incydentalnie jakiś serwis informacyjny przeważnie HBO, Netflix, Amazon ?
To nie jest prosty wybór bowiem ww. telewizory mają inne atuty i są przeznaczone dla użytkowników o różnych priorytetach. Modelu 55B9 nie testowałem, ale jeżeli przyjąć a priori, że będzie bardzo podobny do 55B8, to ze względu na jakość obrazu wybrałbym jednak 55OLED754. Z drugiej strony, ze względu na system i funkcjonalność wolałbym zdecydowanie 55B9 (Philips nie obsługuje słuchawek Bluetooth). Prywatnie, ze względu na najlepsze odwzorowanie ciemnych detali i ich niegubienie, najwyższą jasność w trybie HDR i nalepszą ostrość obrazów ruchomych wybrałbym jednak 55XG9505. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że Pańskie preferencje mogą nie pokrywać się z moimi. Proszę też pamiętać o ryzyku wypalenia się ekranu, które nie dotyczy modelu 55XG9505.
A ja waham się między tym telewizorem a Oledami – AF9 i tegorocznym A89. Który będzie lepszy ? Szczególnie zależy mi na sporcie.
Jeszcze nie testowaliśmy tych modeli OLED, ale postaramy się wkróce zrecenzować któryś z nich. Wtedy będziemy w stanie wydać dokładny wyrok 🙂
Nabyłem parę dni temu i tak do minusów zaliczył bym brak fizycznego wyłącznika, brak time shifting, sposób programowania nagrań bardzo ubogi powiedział bym prymitywny. Wbrew temu co jest napisane na „forum i społeczności sony” – można używać dysku zewnętrznego SSD. Ja mam podłączony 1TB i działa.
Największą wadą Sony jest to, że praktycznie nie obsługuje USB. Obsługa USB jest na tak prymitywnym poziomie, że śmiało można powiedzieć, że telewizor nie obsługuje pendriwów.
Zgadzam się lecz nie do końca, tv obsługuje dyski USB, ale żeby odtworzył w 100% zawartość dysku trzeba niestety zainstalować dodatkową aplikację np KODI (u konkurencji 3 przyciski i odtwarzamy co tylko chcemy z dysku bez dodatkowego oprogramowania, przechodzenia przez różne opcje). Dla mnie najgorszą wadą tego jest ilość artefaktów, pikseli jaka przechodzi przy obrazie w ruchu, szczególnie przy 1080p z kablówki. Linie boczne boiska są poszarpane. Ogląda się tv i zamiast zrelaksować to się szuka (w zasadzie nie trzeba) artefaktów, pikseli… Obraz jest mało ostry i zalany kwadracikami. Przy dobrej jakości sygnału jak obraz jest w miejscu jest w miarę ostro ale i tak na moim starym Samsungu F7000 obraz przy XG9505 jest czyściutki.
Ten model czy OLED od LG model B9?
Wypaleń się nie boje(wśród rodziny i znajomych trochę OLEDow jest od ponad roku,niektóre ostro eksploatowane i nic się nie dzieje).
Ceny za oba urządzenia praktycznie na podobnym poziomie. Jednak OLED to OLED, czerń robi swoje. No i brak HDMI 2.1 pod nadchodzące konsole to trochę minus.
Obecnie mam Tv LG ale to już staruszek(model 650v) więc pilot rewelacja i webos również na plus.
Jakby różnica była większa to wybór na pewno Sony,ale przy obecnej promocji OLED kosztuje tyle samo.
Faktycznie długo mają Twoi znajomi OLED`y . Zastanów się, który producent sprzedałby TV nie wytrzymujących ustawowo 2 lat gwarancji od wypaleń.
Trzeba czasu, 3-4 lata aby być takim pewnym.
Jak nie boisz się wypaleń, nie wkurza cię gubienie detali w ciemnych scenach to bierz LG.
Kupiłem jednak LG B9. Gubienie detali? Nic takiego nie ma miejsca. Chyba że z kiepskiego materiału video. Ogólnie jakość obrazu oszałamiająca. Kilka filmów w fhd,Netflix w Dolby Vision,chwila grania na konsoli. Co do wypaleń…technika idzie do przodu. Jak ktoś się postara to wypali. Ale znam trochę osób z oledami i żaden jeszcze nie ma wypaleń(tv mają od roku do półtora,niektóre dość ostro używane). Ojciec ma jednego z pierwszych OLEDow(curveda) i do dziś też nic nie ma.
Hmm to dziwne, jezeli masz jakis drugi tv w domu, to włącz sobie ciemna scenę. Zobaczysz ilu rzeczy nie widzisz a powinieneś 🙂 To samo maja qledy. W tym akurat sony jest dużo lepsze, czerń może nie jest aż taka mocna ale jest bardzo dobra a do tego wszystko widać.
Z ciekawości sprawdziłem i ten poprzedni tv wymięka do oleda. Nawet nie ma co porównywać tego Leda. Zależy jak masz ustawione. Ja trochę posiedziałem i ustawiałem suwaczki.
Po kilku dniach w życiu nie mógłbym wrócić do Leda :p
A co to za led… ?
Stary LG B650V. Ale sporo ustawiałem OLEDa bo na początku faktycznie w ciemnych ujęciach czasem brakowało detali. Teraz jest już ok. A jeszcze coś w dolby vision to już oczy wychodzą.
Ogólnie co mogę powiedzieć to biel jest inna na Ledzie niż oledzie. Byłem w sklepie niedawno z ciekawości i oglądałem nowości,ledy za okolice 10k i…no nie wrócę do LEDa 🙂 Brakuje mi kontrastu,tej głębi. No nie wiem jak to ująć 😉 Ale nie ma tego efektu wow.
Akurat kontrastem to xg9505 tego oleda bije na Głowę, czy choćby q80r. Biel też ma lepszą.
I tyle z czytania Twoich opinii ^^ Jak może być lepszy skoro w każdym OLEDzie kontrast masz nieskończony poprzez wyłączenie danych diód??? Żaden LED tego nie jest w stanie osiągnąć.
I biel jest „inna”. Nie powiedziałem że gorsza,nie wiem jak to ująć w słowa. Ale taka jest.
I jeszcze matryce w Sony masz VA. Czyli siedzieć musisz na wprost tv. Później już jest nieciekawie. W OLED brak tego problemu.
Jedyny tak naprawdę plus to większa odporność na wypalenia(LEDa też jesteś w stanie wypalić).
Jakby Sony rozsądniej wyceniało tv to tak. Ale przy tej polityce cenowej traci kolejny argument za 🙂
Ale każdy kupuje na co ma ochotę. Byłem w sklepie kilka razy oglądać tego Sony. Nawet miałem okazję dostać pilota żeby sprawdzić obraz na innych ustawieniach tv. I nadal wolę B9 :p
Co lepsze lg cx3la55 którego już mam myślałem że obraz będzie lepszy ale szału aż takiego nie robi nawet gdy po jaśnie czy samsung 65q85r pokój mam nasłoneczniony ok 3.50 od tv?
Dzień dobry,
dzięki tej recenzji dokonałem zakupu tego telewizora.
Świetnie napisana i po 3 miesiącach mogę powiedzieć, że ta rekomendacja była bardzo dobra.
Jestem bardzo zadowolony.
Telewizor zmieniałem z plazmy Panasonica GT zatem przeskok spory 😀
Chciałbym zapytać, czy zakupiony model KD-55XG9505 będzie również właściwy pod obsługę konsoli PS5 i generalnie gaming.
dziękuję i pozdrawiam
Czy jest Moduł CI+ ???
Sprawdź nasz poradnik -> https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/co-to-jest-common-interface-i-gdzie-mozna-to-zastosowac/
czy ten model ma PIP,PAP
Tak, ten model posiada PIP i PAP.
Posiada czy nie pip ?
Ten model nie posiada PiP.
Ten model nie posiada PiP ani PAP, jest namiastka PiP przy przeglądaniu EPG
Pytanie może naiwne… Czy fakt stałego podłączenia i włączonego internetu Wi-Fi w tv może wywołać wadliwe działanie dźwięku tzn.charczenie i synchronu głosu i obrazu (.dot
Bravia 55XG9605 poponad roku nienagannej pracy…) Te objawy likwidował na kilka godzin miękki restart tv. Objawy można teżbyło ominąć przechodząc na głos z saundbaru…
Czy model 55XG9505 ma matryce refleksyjną – matową jak to ma miejsce w QLED Samsunga X90T ? Jeśli miałby Pan wybierać 55Q90T lub 55XG9505 który model by Pan wybrał ?
Sony 55XG9505 ma błyszczący filtr ekranowy. Tego typu filtry zapewniają nieco mniejszą skuteczność tłumienia odblasków, ale ich zaletą jest wyższa ostrość i klarowność wyświetlanego obrazu (co osobiście preferuję). Chociaż nie testowałem jeszcze modelu 55Q90T, to biorąc pod uwagę osiągi modelu 55Q80T, wyniki testów innych modeli tej marki oraz wiarygodne recenzje zagraniczne bardziej skłaniałbym się do 55XG9505, a jeszcze bardziej do najnowszego 55XH9505, którego ze względu na wierność obrazu mogę szczerze gorąco polecić.
jakie odświeżanie przy 4k ma ten telewizor ? (120 hz ?) i czy jest wspierany przez Vrr ?
Odświeżanie to 120 Hz, natomiast aktualnie model nie wspiera VRR. Być może obsługa pojawi się w następnych aktualizacjach.
jakie są największe różnice między 55XG a9505 a 55XH9505?
Różnic jest w tym przypadku sporo. Polecamy zapoznanie się z naszą recenzją modelu 55XH9505 -> https://geex.x-kom.pl/recenzje/powrot-zabojcy-oled-ow-czyli-test-i-recenzja-telewizora-sony-kd-55xh9505/
Dzień dobry. Jestem bardzo szczęśliwy że znalazłem Pana może mi Pan pomoże rozwiązać mój problem. Posiadam tv kd55xg9505 i aplituner DENON AVR-X1600H DAB i kolumny TAGA HARMONY TAV-606 SE KOLUMNY 5.0 KINO DOMOWE. Jestem starej daty i na stare lata chciałem umilić sobie życie. Co okazało sie dla mnie za trudne. Podłączyłem tv z aplitunerem przez złącza eArc jest w tv i aplitunerze . Niestety pomimo oglądania filmów z netfix z dolby atmos nigdy na aplitunerze nie pokazał mi się dolby atmos. Chociaż dźwięk na netfix ustawiam org.dolby atmos. Jakie ustawienia powinienem mieć w tv przy takim podłączeniu. Dekoder cyfrowego polsatu Pvr evobox podłączyłem do aplitunera kablem hdmi. Amplituner skalibrowałem funkcja Audyssey®. Zawiedziony jestem dźwiękiem który uzyskałem z tego amplitunera . Basy na maksa w aplitunerze i tak nie ma rewelacji. Przy dźwięku przestrzenym też tył słabo. Ale dla mnie ustawienia w aplitunerze są poprostu nie na moją głowę. Jakby Pan by zasugerował jakie ustawienia w tv i aplitunerze byłbym bardzo wdzięczny Jacek.
Proszę jeszcze raz sprawdzić, czy w ustawieniach telewizora eARC jest ustawione na Auto, wybrana jest opcja Dolby Digital Plus, a jako głośniki wybrany system/zestaw audio (lub podobna nazwa). Z kolei w Denonie Setup Menu/HDMI Setup: HDMI Pass Through: On, Pass Through Source: Last, HDMI Control: On, ARC On. Jeżeli nie zadziała proszę zaktualizować oprogramowanie telewizora i amplitunera i powtórzyć całą procedurę.
Bardzo dziękuję udało się .pozdrawiam Jacek
patrząc na wprost OK, ale nawet lekko z boku …. DYSKWALIFIKACJA !! Kaszana szara mdła, typowy lcdek i nie pomogą żadne super jasności , HDRy i bógwieco !!
I mówta co chceta – ja wiem swoje i ten typowy lcdek (szarość nawet pod minimalnym kątem) – odpada.
Mam 65XF9005. Korzystam z dekodera nc plus Ultra Box. Oglądam Igrzyska na Eurosporcie. Jestem załamany: wokół zawodników powstaje jakieś zamglenie, rozmazany obraz. Jestem wściekły, ze kupiłem ten telewizor (Pan w dużym stopniu przyczynił się do tego).
Andrzeju, niestety nie testowaliśmy modelu 65XF9005, a jedynie 55XF9005. W razie problemów z działaniem większego modelu zachęcamy do instalacji aktualizacji, przywrócenia ustawień fabrycznych i ponownej konfiguracji ustawień zgodnie z zaleceniami. W razie dalszych trudności, skontaktuj się z naszym działem wsparcia technicznego pod numerem: 34 377 00 30.
Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie: gdzie znaleźć „konfigurację ustawień zgodnie z zaleceniami”?
Pozdrawiam
Przykładowe ustawienia telewizorów Sony możesz znaleźć w tym artykule:
https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/jak-prawidlowo-ustawic-telewizor-marki-sony/
Co więcej, kilka objaśnień o konfiguracji tej serii jest też w recenzji 55XF9005:
https://geex.x-kom.pl/recenzje/prawdziwy-hdr-w-przystepnej-cenie-czyli-test-i-recenzja-telewizora-sony-55xf9005/
Dzięki.