Samsung 50RU7172 – test przystępnego telewizora 4K do domowego kina

W skład rozbudowanej serii RU71 wchodzą najbardziej przystępne telewizory 4K marki Samsung. Dostępne przekątne to: 43, 50, 55, 58, 65 oraz 75 cali. 50-calowy model 50RU7172 jest zatem drugim najmniejszym z tej serii, która otwiera przed potencjalnym konsumentem świat obrazów 4K. Jak 50RU7172 poradził sobie w teście, przeczytacie w naszej recenzji.

Samsung 50RU7172 jest telewizorem klasy budżetowej z ekranem o rozdzielczości 4K.

Design

Model 50RU7172 kontynuuje wzornictwo znane ze wcześniejszych telewizorów tej marki: ekran osadzony na parze szeroko rozstawionych nóżek.

zdjęcie przedstawiające wygląd telewizora samsung 50ru7172

Podobnie jak w innych modelach Samsunga, nóżki wykonano z tworzywa sztucznego, co w zasadzie jest normą w tej, nie da się ukryć, budżetowej klasie. Niestety, nóżki mają jedno położenie, co oznacza, że ich rozstaw nie jest regulowany.

Montaż nóżek jest bardzo prosty i nie sprawi kłopotu nawet początkującemu użytkownikowi.

nóżka telewizora samsung 50ru7172

Jakość obrazu Samsunga 50RU7172

Wyświetlacz

50RU7172 posiada matrycę LCD typu VA, która zapewnia wyższy kontrast od paneli typu IPS, ale kosztem gorszej reprodukcji barw przy oglądaniu pod kątem. Matryca ma subpiksele w konwencjonalnym układzie RGB, a ich kształt i ułożenie są identyczne jak w modelu 50NU7442 z 2018 roku.

układ subpikseli samsunga 50ru7172

Kolory

Wszelkie testy i pomiary przeprowadziłem w najlepszym fabrycznym trybie obrazu o nazwie „film”. Tylko on zapewniał biel zbliżoną do wzorca, podczas gdy tryby dynamiczny, standardowy i naturalny oferowały wysoce zaniebieszczony obraz o temperaturze barwowej grubo powyżej 10000K (norma to 6505K).

Podobnie jak w modelu 49RU8002 (recenzja Samsunga 49RU8002), ocena odwzorowania barw przez Samsunga 50RU7172 nie jest prostym zadaniem, bowiem telewizor wyposażono w ukryty, działający w tle i poza kontrolą użytkownika układ, który zmienia jasność obrazu w zależności od średniej jasności danej sceny.

Jeżeli pomiaru kolorów dokonamy na planszy zajmującej 100% powierzchni ekranu, wynik będzie bardzo dobry:

Nie ulega wątpliwości, że błędy reprodukcji większości próbek barw mieszczą się pod progiem postrzegalności (żółtą linią), co jest bardzo dobrym wynikiem.

Jeżeli pomiaru dokonamy na planszy zajmującej mniej niż 50% powierzchni ekranu (np. 10% jak poniżej), wynik będzie dużo gorszy, a błędy znacznie większe:

Błędy te wynikają z działającego w tle układu ściemniającego obraz na ekranie. To właśnie dzięki tej sztuczce podczas nocnych seansów kolory w ciemnych scenach wyglądają na nieco stłumione, pozbawione „życia” i atrakcyjności. Podobne było w trybie HDR.

Pod kątem kolory zmieniają się: w czerwonym pojawia się domieszka niebieskiego, a żółty traci nieco swe nasycenie. Warto zatem usiąść na wprost ekranu.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 wyniosło 80%, a więc siedem punktów procentowych mniej niż w przypadku modelu 49RU8002.

W tej klasie cenowej taki wynik uznaję jednak za bardzo dobry: w chwili redagowania recenzji 50RU7172 był niemal 1000 złotych tańszy od modelu 49RU8002.

Czerń i kontrast

Zastosowany w 50RU7172 wyświetlacz LCD typu VA nie rozczarowuje pod względem czerni: współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4019:1. Dzięki temu ciemne sceny z filmu „Zjawa” (Revenant, Scott, 2015) wypadły bardzo dobrze. Ba, widoczność szczegółów w cieniach deklasowała nawet niektóre mocno „ściemniane” QLED-y. Brawo!

kadr z filmu zjawa przedstawiający kontrast samsunga 50ru7172
Ponadto, pojawienie się napisów nie powodowało tak nielubianego przez wytrawnych wideofilów ostrego pompowania kontrastu.
scena z filmu zjawa na ekranie telewizora samsung 50ru7172

Moim zdaniem, w kategorii do 2000 złotych Samsung 50RU7172 jest jednym z najlepszych telewizorów do nocnych seansów w domowym kinie i jest w stanie zadać bobu każdemu IPS-owi w tej klasie! Wow!

HDR

Na planszy zajmującej 5% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła zaledwie 258 cd/m^2. Z kolei na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu wynik był nieco wyższy – 317 cd/m^2. Niestety, to stanowczo zbyt mało aby cieszyć się „prawdziwym” HDR-em.

Jeśli chodzi o gradację odcieni, 50RU7172 poprawnie rozpoznaje zawarte w sygnale źródłowym metadane i zachowuje rozróżnialność jasnych detali w materiałach o jasności do 4000 cd/m^2 (oczywiście jasne detale nie osiągają tej jasności – telewizor, podobnie jak rywale, jedynie konwertuje sygnał źródłowy „w dół” dopasowując go do możliwości wyświetlacza w procesie znanym jako „tone mapping”).

Jakość dźwięku

Podobnie jak w innych telewizorach tej klasy, Samsung 50RU7172 ma niewielkie przetworniki szerokopasmowe umieszczone w dolnej części obudowy i promieniujące dźwięk do dołu.
glosniki samsunga 50ru7172

Energia tylnej strony membrany każdego przetwornika nie jest bezpowrotnie tracona, lecz wydostaje się na zewnątrz specjalnym kanałem.

wygląd systemu nagłośnienia samsunga 50ru7172

Charakter brzmienia zależy od wybranego trybu dźwięku:

  • standardowy – daje ogólnie poprawne, choć trochę zbyt ciemne brzmienie ze stłumioną górą;
  • zoptymalizowano (hej, Samsung! Skąd taka dziwna nazwa? Nie lepiej byłoby po prostu „podrasowany”?) – zwiększa szczegółowość tonów wysokich oraz, zależnie od rodzaju sygnału, uprzestrzennia brzmienie (czasem zupełnie niepotrzebnie);
  • wzmocnienie – odradzam stosowanie, bowiem daje mocno wyostrzone i sztuczne brzmienie.

Moim zdaniem najlepsze rezultaty daje albo tryb standardowy, albo zoptymalizowano (Samsungu, proszę „zoptymalizuj”, tj. zmień nazwę tego trybu!).

Funkcje smart telewizora Samsunga 50RU7172

System Tizen jest jednym z najlepszych na rynku, jeśli chodzi o liczbę dostępnych aplikacji. Już w ustawieniach fabrycznych mamy zainstalowane najbardziej popularne, jak np. Netflix, Prime Video, HBO Go, Apple TV, Google Play, Rakuten TV, Chili, no i oczywiście YouTube. Jeżeli spróbujemy dodać nową aplikację spoza fabrycznie zainstalowanych, jak np. player.pl, telewizor zażąda: „należy zalogować się na konto Samsung”, co z technicznego punktu widzenia nie jest problemem, ale nie każdemu może odpowiadać (kwestie prywatności itp.).

napis samsung na obudowie telewizora

Podobnie jak droższy 49RU8002, Samsung 50RU7172 obsługuje wiele różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym avi, flv, mkv, mp4, mov, tp oraz wmv. Podczas korzystania z dysku sieciowego, telewizor nie pokazuje miniatur plików i nie odtwarza plików tp (za to pokazuje miniatury i odtwarza te pliki z USB). 50RU7172 nie obsługuje plików 4K o rozdzielczości pionowej większej niż 2160 pikseli.

Złącza i interfejsy

  • HDMI – 3
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – nie
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 50
  • kształt wyświetlacza –płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840×2160
  • rodzaj podświetlenia – krawędziowe LED
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4019
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,6–6,5
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 80
  • input lag (ms) – 10,0

Zwracam uwagę, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
samsung 50ru7172 widziany z profilu

Podsumowanie

Szukając telewizora w cenie do dwóch tysięcy złotych, na pewno umieściłbym Samsunga 50RU7172 na szczycie swojej listy zakupów. To udany model, którego głównymi zaletami są uniwersalność (ze względu na czerń i kontrast) oraz przyjazność użytkownikowi (ze względu na łatwy w obsłudze system operacyjny Tizen). Polecam i przyznaję, że wątpię, czy w tej bardzo atrakcyjnej cenie znajdziemy na rynku coś lepszego pod względem czerni i kontrastu.

wygląd telewizora samsung 50ru7172

Minusy

Plusy

W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.