Od redakcji. Słowniczek (wyrażeń technologicznych i nie tylko)
…cechu hakerskiego zwanym – Volant odnosi się do powszechnego postrzegania wszystkich hakerów jako cyberprzestępców. Tymczasem wewnątrz środowiska jest – kontrowersyjny – podział na tzw. black hats (hakerzy działający poza prawem, czasem identyfikowani z crackerami), white hats (hakerzy działający zgodnie z prawem), grey hats (hakerzy „mieszani”) i blue hats (hakerzy spoza firm, testujący ich oprogramowanie).
…co wierszem przedstawiać się będzie – Elk Cloner, stworzony w 1982 roku pierwszy wirus wypuszczony „na dziko” (poza pojedynczy komputer lub jedną pracownię), atakujący poprzez dyskietki z grą komputery Apple II. Jego twórcą był 15-letni wówczas programista Rich Skrenta. Elk Cloner nadpisywał pamięć dyskietki i umieszczał swoją kopię w pamięci RAM. Po pięćdziesiątym odpaleniu gry, na ekranie wyświetlał się wiersz, w którym wirus się przedstawiał jako „program z osobowością”. Mówią o odniesieniu do królestwa zwierząt Volant miał na myśli, że elk oznacza łosia.
Cohen – Frederick B. Cohen, amerykański informatyk, pionier programów antywirusowych i twórca pojęcia „wirusa komputerowego” (zasugerował mu je jego nauczyciel, Leonard Adleman), które wprowadził w 1984 roku.
…fantastyce naukowej – początkowo tematyka wirusów i robaków faktycznie pojawiała się głównie w literaturze i filmach sci-fi (The Scarred Man Gregory’ego Benforda, When HARLIE Was One Davida Gerrolda czy Świat Dzikiego Zachodu Michaela Crichtona). Termin „robak” (worm) pochodzi z powieści Johna Brunnera Na fali szoku z 1975 roku.
fiszing – phishing, cyberprzestępstwo polegające na wyłudzaniu danych użytkownika (hasło, login) poprzez podszywanie się przez instytucje pokroju banków. Opisywana przez Volanta metoda spersonalizowanego ataku to tzw. spear phinsing. Nazwa pochodzi od pojęcia password harvesting fishing („łowienie haseł”), choć niektórzy wywodzą ją od rzekomego propagatora takich kradzieży – Briana Phisha.
Królik – Rabbit lub Wabbit, program stworzony w 1974 roku, którego celem było szybkie samoreplikowanie się w celu zapychania komputera i jego zawieszenia. Uważany bardziej za fork-bombę (atak polegający na szybkim mnożeniu się kopii tego samego procesu) niż typowy wirus.
…Michała Anioła – Michelangelo, wirus atakujący systemy DOS, odkryty w 1991 roku. Miał się aktywować każdego roku 6 marca, czyli w dzień urodzin Michała Anioła (stąd nazwa jaką nadali mu badający go informatycy; sam wirus nie posiadał żadnych odniesień do artysty). Był to jeden z groźniejszych wirusów – uszkadzał dysk twardy i utrudniał odzysk danych. Zarówno media, jak i producenci oprogramowania antywirusowe przekazywały informacje o całych milionach zarażonych komputerów, choć liczby te były dużo mniejsze.
Morris – Robert Tappan Morris, amerykański informatyk, twórca jednego z pierwszych robaków w internecie, napisanego w celu wykazania słabości zabezpieczeń systemów. W wyniku błędu – którego Morris był świadom – robak stał się złośliwym oprogramowaniem, które zainfekowało przeszło 6000 komputerów, co przyniosło straty rzędu od 10 do 100 milionów dolarów. Morris trafił przed sąd i został skazany na prace społeczne, grzywnę i trzy lata obserwacji.
Pełzacz – Creeper, stworzony w 1971 roku przez pracownika BBN Technologies Boba (Roberta) Thomasa pierwszy wirus komputerowy (choć niektóre źródła określają go jako robaka). Kopiował się poprzez sieć ARPANET i wyświetlał wiadomość: Jestem Creeper, złap mnie, jeśli potrafisz. W celu likwidacji Creepera powstał inny program – Reaper.
…procesy ukrywać będą – chodzi o przenoszone przez trojany rootkity, które ukrywają przed administratorem czy antywirusami niebezpieczne pliki czy wrogie działania z zewnątrz, przejmując funkcje wykonywane normalnie przez system operacyjny.
…również od zwierzęcia nazwane – chodzi o RAT (po angielsku „szczur”), Remote Access Trojan, czyli odmianę trojana, tworzącą tzw. furtki (backdoor). Umożliwiają one dostanie się do systemu z zewnątrz.
…wyznania miłosnego – chodzi o wirusa czy raczej robaka rozsyłanego drogą mailową. Znajdował się on w załączniku „LOVE-LETTER-FOR-YOU.TXT.vbs” do wiadomości zatytułowanej „ILOVEOYOU”. Zaczął atakować w maju 2000 roku. Po otwarciu wiadomości wprowadzał zmiany na komputerze użytkownika, a do tego rozsyłał wiadomość dalej, podszywając się pod ofiarę.
von Neumann – John von Neumann, amerykańsko-węgierski matematyk (uważany za jednego z najwybitniejszych swojego czasu), fizyk, inżynier chemii i informatyk (jeden z pionierów tej dziedziny). Wśród jego licznych dokonań znajduje się opisanie programu komputerowego zdolnego do samoreplikacji. Koncept ten uznawany jest za pierwszy projekt wirusa.