Od redakcji. Słowniczek (wyrażeń technologicznych i nie tylko)
Bratkowski Adam – lwowski blacharz, współtwórca lampy naftowej Łukasiewicza.
Goebel – Heinrich Göbel, niemiecki wynalazca, który miał rzekomo o 25 lat wyprzedzić Edisona w stworzeniu sprzedawanego przezeń modelu żarówki. Jego legendę wykorzystywali m.in. przedsiębiorcy, z którymi Edison procesował się o bezprawne wykorzystywanie jego produktu.
konfuzja – poczucie zakłopotania.
Łodygin – Aleksandr Nikołajewicz Łodygin, rosyjski elektrotechnik, który na początku lat 70. XIX wieku opatentował m.in. w Rosji, Austrii i Wielkiej Brytanii żarówkę z drutem węglowym. Volant wspomina o jego późniejszym wynalazku – żarniku wolframowym, na ów czas (1890 rok) zbyt kosztowne do produkcji seryjnej. Wynalazek ten udoskonalili później amerykański noblista Irving Langmuir i jego kolega Lewi Tonks.
Mistrz Ignacy – chodzi oczywiście o Ignacego Łukasiewicza, który w 1853 roku wynalazł lampę naftową. Cytowane przez Volanta słowa miały być wypowiedziane do Tytusa Trzecieskiego – partnera biznesowego wynalazcy, z którym (oraz z Karolem Klobassa-Zrenckim) założył w 1854 roku w Bóbrce pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej.
de Moleyns – Frederick de Moleyns, twórca pierwszej opatentowanej żarówki (w 1841 roku), w której faktycznie wykorzystał platynę i sproszkowany węgiel. Produkt ten – ze względu na kosztowność oraz krótkotrwałe działanie – nie odniósł sukcesu. Poprzednicy, o których wspomina Volant to Marcellin Jobard, belgijski litograf i fotograf oraz wynalazca, który w 1838 roku stworzył żarówkę z wykorzystaniem węglowego żarnika, oraz Warren De la Rue, brytyjski chemik, astronom (pionier fotografii astronomicznej), który swojego oświetleniowego wynalazku dokonał w 1840 roku, przepuszczając prąd przez platynową spiralę.
Murdock – chodzi o Williama Murdocha lub Murdocka, szkockiego inżyniera i wynalazcę, który w 1792 roku skonstruował oświetlenie gazowe, usprawnione przez późniejszych uczonych.
pitekantrop – homo erectus (człowiek wyprostowany), gatunek człowieka z epoki plejstronceu, który opanował sztukę posługiwania się ogniem.
Swan – Sir Joseph Wilson Swan, angielski fizyk, chemik i wynalazca. Od lat 50. XIX wieku prowadził prace nad swoją wersją żarówki z włóknem węglowym. Jego udany wynalazek z 1879 roku został udoskonalony przez laboratorium Edisona w Menlo Park. Pojawiły się problemy prawne (Swan również opatentował swoją żarówkę, Edison pomijał wkład Anglika), które zakończyły się powstanie spółki Ediswan. Przez wiele osób Swan uważany jest za faktycznego ojca żarówki.
Zeh – Jan Zeh, farmaceuta i kolega Ignacego Łukasiewicza, z którym wspólnie prowadził badania nad destylacją ropy naftowej, oraz pionier przemysłu naftowego.
Abrahama Franklin