Smartwatch a zegarek sportowy – jakie są między nimi różnice?

Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, ale tak naprawdę jest między nimi zasadnicza różnica. Wbrew pozorom nie chodzi o braci Mroczek, lecz o smartwatch i zegarek sportowy. Oba urządzenia dają bowiem ogromne możliwości i na w odpowiednich rękach stanowią świetne narzędzie do organizacji własnego czasu lub budowania formy. Jakie dokładnie są różnice między smartwatchem a zegarkiem sportowym i który z nich lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku?

Jak działa smartwatch i zegarek sportowy?

Przewrotnie zacznę od pokazania tego, jakie są podobieństwa między tymi dwoma urządzeniami. Wtedy łatwiej będzie dostrzec różnice między smartwatchem a zegarkiem sportowym. 

Oba sprzęty są bowiem do siebie bardzo podobne pod względem budowy, ponieważ ich tarcze nie mają fizycznych wskazówek. W rzeczywistości są to kolorowe, dotykowe ekrany lub monochromatyczne z dotykiem lub bez. Takie inteligentne zegarki do działania wymagają systemu operacyjnego i regularnego ładowania akumulatora.

Smartwatche i zegarki sportowe na tle tradycyjnych zegarków wyróżnia jeszcze to, że łączą się ze smartfonem, śledzą aktywność fizyczną, przekazują alarmy burzowe, obsługują mapy czy informują o godzinach wschodu i zachodu słońca. Te funkcje mogą okazać się przydatne na przykład podczas pieszych wędrówek górskich, ale i podczas jazdy samochodem czy na zwykłym spacerze. Oba urządzenia w tych warunkach spełnią swoją rolę, ponieważ ich funkcjonalności na pierwszy rzut oka są podobne, jednak diabeł tkwi w szczegółach.

Smartwatch na ręce

Do czego służy smartwatch?

Wykorzystując analogie filmowe ze wstępu, smartwatch jest jak Donna z serialu Suits. Kto go oglądał, ten na pewno marzył, żeby mieć charyzmę Harvy’ego Spectera i taką samą sekretarkę – Donnę. W końcu nie tylko stale trzyma rękę na pulsie, ale ma również cały kalendarz w małym paluszku, przypomina o ważnych wydarzeniach i jest na tyle niezależna, że to ona płaci za kolację. A co, jeśli każdy może mieć swoją Donnę zamkniętą w smartwatchu na nadgarstku?

Smartwatch to Twoja prawa ręka

Ta przerażająca wizja miała służyć zobrazowaniu tego, jak działa smartwatch. Jego główną funkcją jest usprawnianie korzystania ze smartfona, co docelowo ma prowadzić do tego, żeby rzadziej po niego sięgać. A że za pomocą smartfona można zrobić naprawdę wiele, to taki zegarek również daje ogromne możliwości – porównywalne z możliwościami wspomnianej Donny. Przykład?

Prowadzisz samochód i czekasz na ważny telefon. Z jednej strony musisz skupić się na jeździe, więc nie weźmiesz smartfona do ręki, ale z drugiej to naprawdę ważny telefon. Dostajesz powiadomienie – być może z informacją, że połączenie zostaje przesunięte, więc musisz je sprawdzić. Na szczęście na nadgarstku masz smartwatch połączony ze smartfonem. Widzisz, że to tylko kolejna tania sensacja i nie warto byłoby ryzykować mandatem za używanie smartfona podczas jazdy, aby je sprawdzić. Telefon w końcu dzwoni, więc odbierasz połączenie na zegarku i to przez niego rozmawiasz, nie odrywając rąk od kierownicy.

Jasne, w podobnej sytuacji wystarczyłby zestaw głośnomówiący w samochodzie. Ale on nie zapłaci za Ciebie na stacji benzynowej, gdy zapomnisz portfela z domu. I na smartwatch można liczyć właśnie w takich podbramkowych sytuacjach. Podobnie jak w przypadku smartfona wykorzystanie funkcjonalności inteligentnego zegarka zmienia się w zależności od tego, czego wymagają okoliczności. W końcu dostęp do kalendarza z przypomnieniami, notatek, zdjęć, książki kontaktowej, a zwłaszcza internetu można wykorzystać na przeróżne sposoby.

garmin pay

Smartwatch z kartą SIM

Skoro smart zegarek to taki mniejszy smartfon, to czy do smartwatcha jest potrzebna karta SIM? Niekoniecznie, bo nie każdy tego typu sprzęt posiada moduł LTE. Jeśli jednak masz smartwatch LTE, to możesz dzwonić, odbierać połączenia czy wysyłać SMS-y za jego pomocą. Jeśli zapomnisz wziąć smartfon z domu, to do połączenia się ze znajomymi możesz użyć zegarka. Oczywiście w tym celu potrzebujesz karty SIM z numerem telefonu.

Tryby sportowe smartwatcha

Bycie mniejszą wersją smartfona to nie jedyna rola, jaką pełni smartłocz. Smartfon w końcu nie powie Ci, ile kalorii spaliłeś, jak długo i jak dobrze spałeś, ile masz tlenu we krwi czy jakie masz ciśnienie. To wszystko natomiast potrafi smartwatch (oraz zegarek sportowy), który jest wyposażony w szereg różnych czujników, których wymienienie byłoby zadaniem karkołomnym. A że smartwatch to urządzenie typu wearable, to te czujniki cały czas są blisko Twojego ciała, więc mogą sczytywać różne parametry podczas wykonywania rozmaitych czynności.

Pomiar tętna w aplikacji Huawei Zdrowie
Pomiar tętna z Huawei Watch GT 2 Pro

I w tym momencie pojawia się zagadnienie trybów sportowych, jakie może zaoferować przeciętny smart zegarek. Na ogół jest ich dużo – od kilkunastu do nawet stu w jednym inteligentnym zegarku. Najpopularniejszymi są oczywiście bieganie, jazda na rowerze, pływanie, fitness, siłownia czy joga. Wszystko rozbija się jednak o dokładność danych, ponieważ większość smartwatchów pokazuje te same dane niezależnie od wybranej dyscypliny sportu – przebyta droga i liczba kroków, prędkość, puls, czas trwania aktywności czy natlenienie krwi. Bardziej zaawansowane funkcje sportowe ma… bingo! – zegarek sportowy.

Do czego służy zegarek sportowy?

Skoro smartwatch jest jak Donna z Suits, to zegarek sportowy jest jak trener Rocky’ego Balboy. Jego nazwisko raczej mało kto pamięta, bo w świetle jupiterów znajduje się jego podopieczny, ale bez niego Rocky nie byłby w miejscu, w którym być powinien. I dokładnie tak jest z zegarkiem sportowym, który podczas każdego treningu dzielnie zbiera szczegółowe dane, by na koniec trudnego dnia zdać raport przed szefem – czyli Tobą.

Polar Vantage pomiar tętna
Źródło: Polar

Dane i tryby sportowe

Dane, jakie możesz pozyskać z zegarków sportowych, na pierwszy rzut oka mogą być zbieżne z tymi ze smartwatchów. Są on bowiem wyposażone w zestaw podobnych czujników: akcelerometr, pulsometr, termometr, pulsoksymetr, ciśnieniomierz czy wysokościomierz. Dzięki nim sprawdzisz podstawowe parametry w postaci liczby spalonych kalorii, przebytej drogi, prędkości czy tętna. Ale ponieważ zegarek sportowy został stworzony, żeby prowadzić pomiary, to najczęściej będą one dużo dokładniejsze i bardziej rozbudowane niż w przypadku przeciętnego smartwatcha.

Ponadto takie zegarki mogą być uniwersalne i skupiać się tylko na podstawowych parametrach, ale mogą też być zaprojektowane specjalnie pod kątem danej dyscypliny. Poniżej kilka przykładów wykorzystania zegarka sportowego.

  • Bieganie – zegarek powinien mieć rozbudowane funkcje do śledzenia tempa i dystansu biegu czy możliwość automatycznego rozpoczynania nowego okrążenia.
  • Jazda na rowerze, wspinaczka lub trekking – zegarek powinien charakteryzować się wysokościomierzem czy kompasem z żyroskopem, dzięki któremu łatwo odczytasz, jakie wzniesienia i pochylenia pokonałeś na trasie.
  • Pływanie – zegarek powinien charakteryzować się wysokiej klasy wodoszczelnością i rozpoznawać konkretny styl pływacki.
  • Siłownia – zegarek powinien charakteryzować się dużą wytrzymałością tarczy i koperty, a do tego pokazywać dokładne pomiary tętna.

Dobrym standardem każdego zegarka sportowego (a także smartwatcha) jest wbudowany moduł nawigacji satelitarnej. Dzięki niej zegarek może precyzyjnie i bez połączenia ze smartfonem mierzyć i pokazywać przebytą trasę.

W połączeniu z systemem operacyjnym zegarka wszystkie zbierane parametry tworzą bazę danych na temat Twojej kondycji. Dzięki niej możesz analizować swoje postępy na drodze do coraz lepszej formy i wyznaczać sobie kolejne cele. Zyskujesz w ten sposób świadomość swoich działań i dokładnie wiesz, na jakim etapie samorozwoju jesteś. 

Zegarek sportowy co prawda nie będzie w stanie wykrzyczeć w Twoim kierunku motywacyjnej wiązanki jak trener Rocky’ego. Jednak coraz lepsze wyniki treningów będą lepszą motywacją niż pokrzykiwania stetryczałego szkoleniowca.

Źródło: Polar

Ekosystem zegarków sportowych

Oprócz dokładności pomiarów część zegarków sportowych może dodatkowo zaoferować własny ekosystem. Jednym z takich producentów jest Garmin, który oprócz zegarków w swojej ofercie ma również nawigacje rowerowe czy kamery sportowe. Co daje Ci kooperacja tych urządzeń?

Gdy pędzisz po wyboistej trasie nie zastanawiasz się, jak Twoje ciało reaguje na spadki i wzniesienia oraz w który fragment zjazdu włożyć więcej siły. A korzystając z ekosystemu, możesz zsynchronizować kamerę z nawigacją GPS i czujnikiem tętna w zegarku sportowym, by po udanym zjeździe wszystko na spokojnie przeanalizować. Dzięki temu podczas oglądania materiału masz szereg danych na temat terenu w postaci wysokości i prędkości poruszania się, a także na temat swojego organizmu w postaci tętna czy spalonych kalorii.

Przeczytaj więcej o ekosystemie Garmin

Zegarek sportowy może być smart

Zegarek sportowy jest nastawiony na tryby sportowe, ale nie oznacza to, że jest całkowicie pozbawiony funkcjonalności znanych ze smartwatcha. W końcu chyba każdy biegacz doceni fakt, że idąc na trening nie musi brać ze sobą gotówki ani karty, żeby kupić w sklepie butelkę wody. A do tego przydaje się zegarek sportowy z NFC. Podobnie funkcjonalnym dodatkiem jest wbudowany samodzielny odtwarzacz MP3, dzięki któremu na trening nie musisz zabierać ze sobą smartfona, by usłyszeć w słuchawkach ulubioną piosenkę.

odtwarzacz MP3 na zegarku sportowym Suunto
Źródło: Suunto

Jaki smartwatch lub zegarek sportowy wybrać?

Skoro wiemy już, jak działa smartwatch i zegarek sportowy oraz co to jest, to teraz łatwiej będzie samodzielnie dostrzec różnice między nimi, a także wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie. A jeśli uważnie czytałeś ten artykuł, to wiesz, że wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji.

Dla kogo jest smartwatch?

Wybierz go, jeśli zależy Ci na wszechstronności i wygodzie użytkowania, a tryby sportowe mają być jedynie dodatkiem. Jeśli nigdy nie korzystałeś z inteligentnego zegarka, to nawet najbardziej podstawowy smartwatch na początek spełni Twoje oczekiwania i odkryje przed Tobą nowe możliwości. Jeśli natomiast martwisz się o to, czy spełni on Twoje bardziej wygórowane oczekiwania, ponieważ uprawiasz sport 2-3 dni w tygodniu, to skup się na bardziej zaawansowanych urządzeniach z większą liczbą czujników. One również mogą dostarczyć wielu danych przy zachowaniu wysokiej funkcjonalności.

Smartwatch dla dziecka to też dobry pomysł

Ciekawym wyborem mogą być także smartwatche dla dzieci. To nie tylko gadżet dla pociechy, który może zmotywować ją do aktywności fizycznej, ale może być także przydatny dla rodzica. Wbudowany moduł nawigacji ułatwi zlokalizowanie dziecka, prześledzenie jego drogi ze szkoły do domu czy monitorowanie jakości jego snu.

Jeśli już wiesz, że smart zegarek jest właśnie tym, czego potrzebujesz, to teraz musisz zdecydować, jaki smartwatch wybrać. W tym celu zajrzyj do naszego poradnika Smartwatch dla Ciebie. Do czego służy inteligentny zegarek i jaki wybrać?

smartwatch dla chłopca

Dla kogo jest zegarek sportowy?

Najprościej mówiąc – dla sportowców. Jeśli uprawiasz sport praktycznie codziennie i skupiasz się na jednej dyscyplinie, to wiesz, jakich dokładnie funkcji i czujników potrzebujesz. Szczegółowe dane pozwolą Ci świadomie planować treningi i obserwować postępy. Gdybyś dalej nie wiedział, jaki zegarek sportowy wybrać, to przydatnym kryterium wyboru może być NFC lub możliwość odtwarzania muzyki.

Oczywiście różne smartwatche i zegarki sportowe oferują różne czujniki i dostępne aktywności. Dlatego zaawansowany smartwatch może dostarczyć więcej danych niż podstawowy zegarek sportowy – i oczywiście na odwrót. Jeśli wciąż zastanawiasz się, który z nich wybrać, to zajrzyj do naszego poradnika: Smartwatch, smartband, zegarek sportowy czy monitor aktywności? Który wybrać?

Zobacz inteligentne zegarki w x-komie