Od redakcji. Słowniczek (wyrażeń technologicznych i nie tylko
Baird – John Logie Baird, szkocki wynalazca, pionier telewizji. W 1924 r. skonstruował prototyp telewizora (Volant natomiast przerysował pierwszy masowo produkowany, starszy o ponad 20 lat model RCA 630-TS). Również twórca pierwszego systemu telewizji kolorowej oraz noktowizora. Volant wspomina o dokonanej przez jego firmę w 1928 r. pierwszej międzykontynentalnej transmisji telewizyjnej (z Londynu do Hartsdale w stanie Nowy Jork). Rok wcześniej odbyła się transmisja z Londynu do Glasgow, a pierwsze publiczne transmisje zostały zrealizowane w 1925 r.
cicerone – dawn. przewodnik.
Nipkow – Paul Julius Gottlieb Nipkow, niemiecki inżynier i fizyk, twórca urządzenia do mechanicznej i syntetycznej analizy obrazu (tzw. tarcza Nipkowa), które było jednym z kluczowych wynalazków dla rozwoju telewizorów.
Ochorowicz – Julian Ochorowicz, wszechstronnie uzdolniony (psycholog, poeta, filozof, publicysta, fotografik i wynalazca), pionier m.in. badań nad praktycznym zastosowaniem hipnozy. W 1877 roku sformułował założenia, które musiałaby spełniać telewizja (zamiana promieni światła na prąd, transfer i zmiana prądu w tworzące obraz promienie świetlne).
od rury Brauna się wywodzącej – Volantowi chodzi o wynalazek niemieckiego fizyka Karla F. Brauna, czyli pierwszą lampę obrazową (nazywaną „rurą Brauna”) – najwcześniejszą wersję kineskopu.
Szczepanik – Jan Szczepanik, wynalazca nazywany „polskim Edisonem”. Twórca m.in. wspomnianego przez Volanta telektroskopu (pozwalającego przesyłać na odległość obraz z dźwiękiem) oraz jego udoskonalonej wersji – telefotu.
teletekst – system cyfrowego przesyłania informacji, które są odbierane wraz z programem telewizyjnym. W Polsce zwyczajowo każdy teletekst nazywa się telegazetą, choć – jak zauważył Volant – jest to handlowa nazwa systemu nadawanego przez TVP. Pierwsze teleteksty emitowano w latach 70., a Telegazeta ruszyła w 1988 roku.
Zworykin – Władimir Kosma Zworykin, amerykański radiotechnik i elektronik rosyjskiego pochodzenia. Uczeń jednego z pionierów telewizji Borysa Rosinga, z którym wspólnie eksperymentował. Twórca m.in. ikonoskopu – pierwszej elektronicznej lampy analizującej, (tj. służącej do zamiany obrazu na sygnały elektryczne). Pracował również nad telewizją kolorową, o czym wspomina Volant. Zwykle jego lub amerykańskiego wynalazcę Philo Farnswortha (twórcę innej z pierwszych lamp analizujących – dysektora) określa się jako „ojca współczesnej telewizji”.