Od redakcji. Słowniczek (wyrażeń technologicznych i nie tylko
aparatu Bella – chodzi oczywiście o telefon. Szerzej kwestia ta jest omawiana w części Kronik dotyczącej smartfona.
Chronometr – Volant używa tego pojęcia jako synonimu zegarka. Trzeba dookreślić, że chronometry charakteryzują się wysoką precyzją i odpornością na zmienne warunki. W Szwajcarii nazwę tę mogą nosić tylko zegary z certyfikatem Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres. Pojęcie miał wprowadzić w XVIII wieku Jeremy Thacker. Natomiast pierwszy chronometr – stosowany na statkach – skonstruował (również w osiemnastym stuleciu) angielski cieśla i zegarmistrz John Harrison.
Harald Sinozęby – średniowieczny władca Danii i Norwegii, za którego panowania zjednoczyły się rywalizując ze sobą rody. Tysiąc lat później do przydomka króla nawiązał Jim Kardach z Intela, nazywając tak technologię komunikacji jednoczącą różne urządzenia – Bluetooth. Na pomysł wpadł czytając powieść historyczną Fransa Gunnara Bengtssona Rudy Orm, w której Harald występował.
Hippolita – w mitologii greckiej władczyni Amazonek, posiadaczka przepaski, która dawała jej nadludzką siłę. Zdobycie jej było jedną z prac Heraklesa.
mózg elektronowy – Volant nazywa tak zarówno komputer, jak i procesor.
od gwiazdy świecącej nazwany – Volantowi chodzi o Pulsar – pierwszy elektroniczny zegarek, wyprodukowany w 1972 roku przez Hamilton Watch Company.
sfigmomanometr Rocciego – aparat do pomiaru ciśnienia krwi. Jego wynalazcą był austriacko-żydowski lekarz Samuel Siegfried Karl von Basch, który skonstruował sfigmomanometr w 1881 roku. Volant wspomina jednak włoskiego internistę i pediatrę Scipione Riva-Rocciego w 1896 roku zaprezentował udoskonaloną wersję aparatu, a także opracował metodę pomiaru skurczowego ciśnienia tętniczego (obecnie stosuje się ją w formie zmodyfikowanej w 1905 roku przez Nikołaja Korotkowa).
spleen – apatia, znużenie.
szanuję za zegarek