Jak sprawdzić RAM w komputerze lub laptopie? Chcesz wiedzieć, jaki masz rodzaj (typ) pamięci? Albo ile masz RAM-u i ile możesz dołożyć? Nie szkodzi, jeśli nie wiesz, jak to zrobić. Ten poradnik przychodzi Ci z pomocą. Wytłumaczę Ci w nim krok po kroku, jak sprawdzić pamięć RAM, by rozwiać wszelkie wątpliwości i byś nie miał z tym więcej żadnych problemów.
O tym, jaką masz pamięć RAM czy jaką szybkością się cechuje, łatwo sprawdzisz zarówno w systemie operacyjnym, jak i w BIOS-ie (UEFI). Pomocne będą również specjalistyczne aplikacje. Co prawda część informacji, np. model, producent, taktowanie czy opóźnienia (CL) RAM-u, możesz wyczytać z etykiety zamieszczonej na pamięci lub jej radiatorze, to są szybsze sposoby, bez zaglądania do wnętrza PC lub notebooka. Poznaj je i zobacz, jak sprawdzić pamięć RAM w komputerze lub laptopie.
Alternatywą są programy do identyfikacji podzespołów, takie jak CPU-Z lub Speccy. To proste aplikacje, które pozwolą Ci wyciągnąć dodatkowe szczegóły o używanych w danym komputerze komponentach. Aby znaleźć je w przypadku RAM-u, wystarczy po otwarciu poszukać zakładek typu Memory, RAM i/lub SPD (ang. Serial Presence Detect).
Wyczytasz z nich m.in. rzeczywiste taktowanie (DRAM Frequency), producenta pamięci (np. G.SKILL) i kości (np. Samsung), typ modułów (np. Single lub Dual Rank) i ich rozmiar (np. 8 GB lub 16 GB), a także opóźnienia (timingi, czyli np. CAS, RAS itd.) i tryb pracy (FSB:DRAM). To więcej niż jest w stanie zaoferować Menedżer zadań czy systemowe komendy.
Postępuj według instrukcji:
Warto wiedzieć nie tylko to, czy masz DDR3, DDR4 czy DDR5, ale także to, ile masz RAM-u w komputerze lub laptopie. Choćby po to, czy warto ewentualnie wymienić ten podzespół lub rozbudować go o dodatkowe kości w celu poprawy wydajności.
Ilość pamięci RAM możesz równie dobrze sprawdzić w BIOS-ie, nie wchodząc nawet do systemu. Postępuj krok po kroku według poniższej instrukcji:
Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić, ile masz RAM-u na Macu, to zapoznaj się z instrukcją w poniższej publikacji:
Sprawdzenie użytych i wolnych gniazd w systemie operacyjnym Windows nie stanowi żadnego problemu. Zapoznaj się z tym, co musisz zrobić krok po kroku:
Równie dobrze możesz po prostu zajrzeć do obudowy, co ułatwia sprawę, ale tylko w przypadku paneli z szybą. Wtedy spojrzyj na sekcję z pamięciami RAM, która znajduje się w prawym górnym rogu blisko systemu chłodzenia CPU. Jeśli jednak musisz odkręcać boczny panel, prościej będzie sprawdzić to bezpośrednio w systemie operacyjnym.
No dobrze, wiesz, ile kości możesz dołożyć, ale co z jej ilością? To także nie jest bez znaczenia, bo w zależności od modelu płyty głównej mogą one różnić się nie tylko liczbą slotów na RAM (zwykle 4 lub 2), ale także obsługiwaną ilością pamięci (najczęściej 128 GB lub 64 GB). Choć na pozór jest to istotna informacja, to przeciętny użytkownik i tak nie wkłada do komputera więcej niż 32 GB, więc nie jest to czynnik, na który trzeba zwracać szczególną uwagę.
Jak to sprawdzić? Najpierw musisz wiedzieć, jaki masz model płyty głównej, a następnie zajrzeć do jego specyfikacji na stronie producenta lub sklepu (szukaj Maksymalna pamięć RAM). Przeczytaj:
Co jeśli Twoje pożądanie wiedzy wykracza poza standard pamięci (DDR3 czy DDR4), taktowania i opóźnienia (timingi), czyli wszelkie niezbędne informacje wymagane do tego, by określić rodzaj i szybkość RAM-u? Chcesz wiedzieć, jakie kości siedzą w środku pamięci? Określić ich ewentualne możliwości w podkręcaniu?
Tych szczegółów szukaj na specjalistycznych forach lub serwisach (dobrym źródłem jest chociażby forum Reddit) albo w stricte technicznych testach i recenzjach. Możesz również sięgnąć po aplikację Thaiphoon Burner, która jest w stanie podać Ci szczegóły na temat użytych przez producenta kości, z których zbudowany jest RAM (przynajmniej w lwiej części przypadków). Może to być pomocne w dalszych poszukiwaniach informacji na temat drzemiącego w danej pamięci potencjału OC.
Sprawdź również:
Zobacz pamięci RAM DDR4 i DDR5 w x-komie
jakas sciema z Menedżera zadań. Pokazuje ze mam 2 sloty zajete z 4 na plycie. A na plycie mam tylko 2 sloty na Ram. WTF? 😛
Mi w laptopie pokazuje ze mam zajete 2 z 8 gniazd RAM 😀 , nie wiem o co chodzi
Mi wyskakuje max 12 GB czyli 16 nie będzie dzialac