Jak sprawdzić pamięć RAM i jej ilość? Zobacz, jaki rodzaj (typ) pamięci masz w komputerze i laptopie

Jak sprawdzić RAM w komputerze lub laptopie? Chcesz wiedzieć, jaki masz rodzaj (typ) pamięci? Albo ile masz RAM-u i ile możesz dołożyć? Nie szkodzi, jeśli nie wiesz, jak to zrobić. Ten poradnik przychodzi Ci z pomocą. Wytłumaczę Ci w nim krok po kroku, jak sprawdzić pamięć RAM, by rozwiać wszelkie wątpliwości i byś nie miał z tym więcej żadnych problemów.

Jak sprawdzić pamięć RAM w komputerze i laptopie?

O tym, jaką masz pamięć RAM czy jaką szybkością się cechuje, łatwo sprawdzisz zarówno w systemie operacyjnym, jak i w BIOS-ie (UEFI). Pomocne będą również specjalistyczne aplikacje. Co prawda część informacji, np. model, producent, taktowanie czy opóźnienia (CL) RAM-u, możesz wyczytać z etykiety zamieszczonej na pamięci lub jej radiatorze, to są szybsze sposoby, bez zaglądania do wnętrza PC lub notebooka. Poznaj je i zobacz, jak sprawdzić pamięć RAM w komputerze lub laptopie.

etykieta na pamięci ram

Pamięć RAM – jak sprawdzić w Windowsie?

 1. Wciśnij równocześnie kombinację klawiszy: Ctrl + Shift + Esc, aby otworzyć Menedżer zadań.
 2. Wybierz zakładkę Wydajność, a następnie Pamięć.
 3. Tutaj znajdziesz wszystkie podstawowe informacje o RAM-ie: rodzaj (DIMM dla komputerów stacjonarnych lub SODIMM dla laptopów), ilość (16 GB) – dostępna i wykorzystana, aktualne użycie (np. 25%, czyli 4 GB z 15,9 GB dostępnych), szybkość (3200 MHz), a także liczba użytych gniazd na płycie głównej.

Alternatywą są programy do identyfikacji podzespołów, takie jak CPU-Z lub Speccy. To proste aplikacje, które pozwolą Ci wyciągnąć dodatkowe szczegóły o używanych w danym komputerze komponentach. Aby znaleźć je w przypadku RAM-u, wystarczy po otwarciu poszukać zakładek typu Memory, RAM i/lub SPD (ang. Serial Presence Detect).

jak sprawdzić pamięć ram w cpu-z
Sprawdzanie pamięci RAM za pomocą aplikacji CPU-Z

Wyczytasz z nich m.in. rzeczywiste taktowanie (DRAM Frequency), producenta pamięci (np. G.SKILL) i kości (np. Samsung), typ modułów (np. Single lub Dual Rank) i ich rozmiar (np. 8 GB lub 16 GB), a także opóźnienia (timingi, czyli np. CAS, RAS itd.) i tryb pracy (FSB:DRAM). To więcej niż jest w stanie zaoferować Menedżer zadań czy systemowe komendy.

Pamięć RAM – jak sprawdzić w BIOS-ie?

Postępuj według instrukcji:

 1. Wejdź do BIOS-u (UEFI), klikając Delete lub F2 zaraz po starcie komputera.
 2. Szukaj zakładek typu Overclocking (OC) lub Tweaker (różnice są zależne od modelu płyty głównej) i sekcji związanych z pamięcią (Memory).
 3. Typ pamięci RAM (np. DDR4) zwykle podawany w ustawieniach RAM-u (np. DRAM Frequency) lub przy profilu XMP. Tam też znajdziesz dodatkowe informacje, np. o opóźnieniach (np. 15-15-15-35) i efektywnym taktowaniu (np. 3600 MHz).
jak sprawdzić ram w biosie
Sprawdzanie rodzaju pamięci RAM w BIOS-ie
jak sprawdzić ram w uefi
W BIOS-ie (UEFI) bez problemu odkryjesz typ pamięci RAM (w tym przypadku DDR4)

Jak sprawdzić, ile mam RAM-u?

Warto wiedzieć nie tylko to, czy masz DDR3, DDR4 czy DDR5, ale także to, ile masz RAM-u w komputerze lub laptopie. Choćby po to, czy warto ewentualnie wymienić ten podzespół lub rozbudować go o dodatkowe kości w celu poprawy wydajności.

Jak sprawdzić ilość RAM-u w systemie Windows?

 1. Użyj skrótu klawiszowego, wciskając jednocześnie Windows + I, by wejść do ustawień systemu Windows.
 2. Wybierz System.
 3. Po lewej stronie masz listę zakładek. Przewiń ją do samego dołu i przejdź do Informacji.
 4. W Specyfikacji urządzenia poszukaj Zainstalowana pamięć RAM. To właśnie w tym miejscu znajdziesz informacje na temat ilości pamięci RAM, wyrażonej w gigabajtach (GB).
jak sprawdzić ilość ramu w windowsie
Ilość RAM-u łatwo sprawdzisz w systemie operacyjnym

Jak sprawdzić ilość pamięci RAM w BIOS-ie?

Ilość pamięci RAM możesz równie dobrze sprawdzić w BIOS-ie, nie wchodząc nawet do systemu. Postępuj krok po kroku według poniższej instrukcji:

 1. Wejdź do BIOS-u (UEFI), wciskając Delete lub F2 zaraz po uruchomieniu komputera.
 2. Szukaj zakładki typu System Status lub sekcji Memory w menu UEFI (to zależy od modelu płyty głównej).
 3. Odnajdź Physical Memory, Memory Size lub im podobne. To właśnie te oznaczenia informują o ilości pamięci RAM. Ta najczęściej określana w BIOS-ie jest w megabajtach (np. w przypadku 16 GB będzie to 16384 MB, a w 32 GB – 32768 MB).
jak sprawdzić ilość ramu w biosie
Równie łatwe jest sprawdzenie ilości RAM-u w BIOS-ie
ilość ramu w uefi
Czasem nawet nie musisz zaglądać do żadnej zakładki w UEFI, by sprawdzić ilość pamięci RAM

Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić, ile masz RAM-u na Macu, to zapoznaj się z instrukcją w poniższej publikacji:

Jak sprawdzić, ile RAM-u można dołożyć?

Sprawdzenie użytych i wolnych gniazd w systemie operacyjnym Windows nie stanowi żadnego problemu. Zapoznaj się z tym, co musisz zrobić krok po kroku:

 1. Wciśnij jednocześnie klawisze Ctrl + Shift + Esc w celu otworzenia Menedżera zadań.
 2. Kliknij na zakładkę Wydajność i wybierz Pamięć.
 3. W sekcji pod wykresem po prawej stronie znajdziesz informację o użytych gniazdach. Na załączonym screenie widać, że możesz do dwóch kości dołożyć kolejne dwie. Czyli Twoja płyta główna ma w sumie cztery gniazda.

Równie dobrze możesz po prostu zajrzeć do obudowy, co ułatwia sprawę, ale tylko w przypadku paneli z szybą. Wtedy spojrzyj na sekcję z pamięciami RAM, która znajduje się w prawym górnym rogu blisko systemu chłodzenia CPU. Jeśli jednak musisz odkręcać boczny panel, prościej będzie sprawdzić to bezpośrednio w systemie operacyjnym.

W menedżerze zadań bez problemu sprawdzisz nie tylko ilość RAM-u, ale i liczbę dostępnych gniazd

No dobrze, wiesz, ile kości możesz dołożyć, ale co z jej ilością? To także nie jest bez znaczenia, bo w zależności od modelu płyty głównej mogą one różnić się nie tylko liczbą slotów na RAM (zwykle 4 lub 2), ale także obsługiwaną ilością pamięci (najczęściej 128 GB lub 64 GB). Choć na pozór jest to istotna informacja, to przeciętny użytkownik i tak nie wkłada do komputera więcej niż 32 GB, więc nie jest to czynnik, na który trzeba zwracać szczególną uwagę.

Jak to sprawdzić? Najpierw musisz wiedzieć, jaki masz model płyty głównej, a następnie zajrzeć do jego specyfikacji na stronie producenta lub sklepu (szukaj Maksymalna pamięć RAM). Przeczytaj:

Jak sprawdzić (nie tylko) rodzaj i typ pamięci RAM?

Co jeśli Twoje pożądanie wiedzy wykracza poza standard pamięci (DDR3 czy DDR4), taktowania i opóźnienia (timingi), czyli wszelkie niezbędne informacje wymagane do tego, by określić rodzaj i szybkość RAM-u? Chcesz wiedzieć, jakie kości siedzą w środku pamięci? Określić ich ewentualne możliwości w podkręcaniu?


specyfikacja pamięci ddr4 team group xtreem argb
Thaiphoon Burner to sposób na dokładne przyjrzenie się temu, co siedzi w środku pamięci RAM


Tych szczegółów szukaj na specjalistycznych forach lub serwisach (dobrym źródłem jest chociażby forum Reddit) albo w stricte technicznych testach i recenzjach. Możesz również sięgnąć po aplikację Thaiphoon Burner, która jest w stanie podać Ci szczegóły na temat użytych przez producenta kości, z których zbudowany jest RAM (przynajmniej w lwiej części przypadków). Może to być pomocne w dalszych poszukiwaniach informacji na temat drzemiącego w danej pamięci potencjału OC.

Sprawdź również:

Zobacz pamięci RAM DDR4 i DDR5 w x-komie