Jak zwiększyć pamięć RAM w komputerze i laptopie? Duży upgrade w kilka minut

Komputer zawiesza się, otwarcie karty w przeglądarce zajmuje wieczność, a najnowszym grom brakuje ikry? To dobry moment, aby dorzucić trochę pamięci RAM. Na szczęście nie musisz się nad tym głowić, ani płacić za technika. Z naszego poradnika dowiesz się, jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie lub komputerze stacjonarnym. Zapewnij sobie dodatkową moc w parę chwil – i na dodatek bezstresowo.

Na dobry początek – jak dobrać pamięć RAM do laptopa lub komputera?

Jeżeli chcesz zwiększyć pamięć w komputerze, przede wszystkim musisz wiedzieć, jaką dobrać pamięć RAM i czy… w ogóle możesz to zrobić. Na szczęście to bardzo szybki i prosty proces. Pomogą Ci w tym nasze poradniki:

montaż ram w pc

Jak czytać oznaczenia na pamięci RAM?

Możesz również zajrzeć do komputera lub laptopa, gdyż na zamontowanych kościach zwykle podane są najważniejsze dane. Z oznaczeń na pamięci RAM dowiesz się zwykle o rozmiarze, taktowaniu, przepustowości (która wskazuje także taktowanie), opóźnieniu czy napięciu. Poniżej znajdziesz przykładowe kości z objaśnieniami, jak czytać oznaczenia na pamięci RAM.

Informację o najważniejszych parametrach laptopa, komputera stacjonarnego lub płyty głównej znajdziesz również na karcie produktu w x-komie. Mimo wszystko lepiej jednak poznać dokładne dane na ten temat w systemie operacyjnym lub BIOS-ie/UEFI.

Czy da się wymienić RAM w komputerze Apple Mac?

W przypadku ultracienkich notebooków albo komputerów Apple (poza Makiem Pro oraz 27-calowymi iMacami z procesorami Intel) może okazać się, że nie ma jak wymienić pamięci RAM. Dlatego przed zakupem nowego sprzętu dokładnie sprawdź, czy można wymienić RAM w komputerze albo wybierz taką konfigurację, która wystarczy Ci z zapasem na długi czas.

Więcej o tym, jak dobrać pamięć RAM oraz polecane produkty sprawdzisz w rankingu pamięci RAM.

Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie – instrukcja krok po kroku

Skoro wiesz już, jak dobrać pamięć RAM, możesz przystąpić do działania. Większość producentów pozwala na otwarcie dolnej pokrywy laptopa, a w przypadku wybranych modeli gamingowych zapewnia nawet specjalną klapkę, dzięki czemu dostaniesz się do wymienialnych podzespołów bez odsłaniania całego wnętrza. Odłącz laptopa z zasilania i jeżeli niedawno pracował, odczekaj dłuższą chwilę, aby ostygnął. W międzyczasie przygotuj odpowiedni śrubokręt oraz narzędzie do bezpiecznego podważania obudowy.

Sprawdź ofertę narzędzi serwisowych w x-komie

serwisowanie i rozkręcanie notebooka

Mój laptop ma fabrycznie zainstalowaną kość 8 GB SODIMM DDR4 PC4-25600, czyli o taktowaniu 3200 MHz. Dlatego dobrałem do niej drugą kość o identycznych parametrach.

Jeżeli Twój laptop ma specjalną klapkę osłaniającą pamięć RAM, wystarczy odkręcić jedną-dwie śrubki i otworzyć ją. Jeżeli takich drzwiczek nie ma, odkręć śrubki mocujące pokrywę i odłóż je w bezpieczne miejsce. Mogą mieć różną wysokość, więc zapamiętaj, gdzie była która z nich, a najlepiej ułóż je na stole i zrób zdjęcie. Teraz delikatnie przesuń narzędzie do podważania w szczelinie między klapą a ramką obudowy – klapa powinna odskoczyć i wydać przy tym ciche kliknięcie.

Sloty na pamięć RAM będą od razu widoczne albo (jak w moim przypadku) przykryte specjalną folią. Unieś ją i znajdź wolne gniazdo.

Dopasuj kość pamięci tak, aby otwór w jej środku wpasował się do specjalnego ząbka w laptopie. Wsuń delikatnie kość, aż poczujesz opór.

Następnie dociśnij ją do płyty głównej – wskoczy w specjalne uchwyty. Aby wyjąć kość, wystarczy delikatnie odgiąć uchwyty na zewnątrz. Pamięć wówczas odchyli się, aby można było łatwo ją wysunąć.

I to wszystko! Przykręć obudowę lub klapkę serwisową i upewnij się, że nic się nie rusza, a śrubki są na swoim miejscu. Upewnij się jeszcze, że wszystko działa, jak należy. W tym celu zajrzyj do menedżera zadań w systemie Windows i w zakładce „Wydajność” wybierz „Pamięć”. Jej ilość zobaczysz w lewym, górnym rogu okna. Od teraz możesz cieszyć się większym rozmiarem pamięci RAM.

Jak zwiększyć pamięć RAM w komputerze?

Wymiana pamięci RAM w komputerze z zasady powinna być dużo prostsza. W przypadku komputera G4M3R Elite nie wymagała ode nawet mnie wykręcenia ani jednej śrubki. Jeżeli korzystasz z nettopa/Mini-PC, zobacz poradnik dla laptopów, gdyż tego typu komputery pracują zwykle na kościach w formacie SODIMM, a ich płyty główne przypominają te z notebooków.

Zdecydowana większość płyt głównych ATX oraz mATX ma cztery banki pamięci na kości w formacie DIMM. Bardzo ważne jest, aby nie tylko dobrać odpowiednio kość, ale także umieścić ją w odpowiednim miejscu. Poniżej zobaczysz, jak należy to zrobić. W testowanym G4M3R-ze Elite odpowiednie pary są oznaczone nieco innym kolorem zamków. Dla pewności zajrzyj także do instrukcji obsługi płyty głównej.

Umiejscowienie pamięci w bankach ma wpływ na to, w jakim trybie biedzie pracować. Montaż w odpowiedniej kolejności korzystnie wpłynie na wydajność, np. dzięki pracy w trybie dual-channel.

Mój komputer ma jedną kość 16 GB DIMM DDR4 o taktowaniu 3600 MHz i napięciu 1,35 V. Druga kość ma zatem identyczne parametry.

Zanim zakasasz rękawy i przystąpisz do działania, odłącz komputer z zasilania. Jeżeli niedawno pracował, odczekaj dłuższą chwilę, aby ostygnął. Każdy z banków pamięci ma jeden zamek (na górze) albo dwa (na górze i na dole). Odchyl zamki w miejscu, w którym chcesz zamontować pamięć.

Ustaw pamięć w taki sposób, aby wycięcie w pamięci pokrywało się z ząbkiem w gnieździe. Pamiętaj, aby nie dotykać palcami styków!

Montaż pamięci RAM w PC
Na potrzeby zrobienia zdjęcia wyjąłem pierwszą kość pamięci

Dociśnij kość najpierw z jednej strony. Jeśli wybrane gniazdo posiada tylko jeden zamek, w pierwszej kolejności dociskaj stronę bez zatrzasków.

Teraz dociśnij kość po przeciwnej stronie aż zatrzask się zamknie lub zrób to ręcznie. Opór powinien być minimalny. Następnie dociśnij kość raz jeszcze z obydwu stron, aby upewnić się, że stabilnie siedzi w gnieździe.

Teraz wystarczy podłączyć komputer do zasilania. Aby upewnić się, że wszystko działa jak należy, zajrzyj do menedżera zadań w systemie Windows i w zakładce „Wydajność” wybierz „Pamięć”. Ilość RAM-u zobaczysz w lewym, górnym rogu okna.

Zdjęcie ekranu - menedżer zadań, pamięć RAM w Windows 11
Wybaczcie zdjęcie ekranu, ale walczyłem z czasem (i z kotem)