Pamięć RAM to obok procesora kluczowy parametr w smartfonie. Od niego zależy płynność pracy urządzenia, multitasking oraz działanie wymagających gier mobilnych i zaawansowanych aplikacji. Dowiedz się, jak sprawdzić pamięć RAM w telefonie. Zobacz też, które aplikacje najbardziej ją obciążają i czy da się zwiększyć pamięć RAM lub zoptymalizować jej zużycie.
Pamięć RAM, a także inne podzespoły znajdujące się we wnętrzu smartfona, można łatwo sprawdzić na kilka sposobów. Pierwszy z nich to wyszukanie informacji o specyfikacji w systemie. W większości modeli z Androidem, między innymi w telefonach Xiaomi, sprawdzanie pamięci RAM będzie wyglądać następująco:
W smartfonach z innymi nakładkami systemowi nieznacznie może się różnić nazewnictwo. Na przykład informacje o pamięci RAM w telefonie Huawei znajdziesz poprzez Ustawienia → System → Informacje o urządzeniu → Pamięć RAM. Natomiast w ASUSie z systemem ZenUI droga będzie wyglądała tak: Ustawienia → System → Informacje → Informacje o sprzęcie → Pamięć RAM.
W zależności od producenta informacje dotyczące pamięci RAM mogą się znajdować w oddzielnej zakładce, w której dostępne będą także opcje jej optymalizacji. W taki sposób sprawdzisz pamięć RAM w telefonie Samsung:
Jeszcze inaczej będzie to wyglądać na smartfonach Apple, które pracują w systemie iOS. Zatem, jak sprawdzić pamięć RAM w iPhonie?
Jeśli nadal nie udało się znaleźć informacji o pamięci, w ustawieniach kliknij ikonę lupy i wyszukaj hasło: RAM. Możesz też skorzystać z drugiego sposobu, czyli sprawdzenia pamięci RAM za pomocą aplikacji. Z Google Play, App Store lub App Gallery pobierz aplikację CPU-Z, RAM Monitor lub RAM Manager, które często oprócz samej informacji o specyfikacji urządzenia oferują również zaawansowany monitoring pamięci RAM oraz wskazówki dotyczące optymalizacji.
RAM, w skrócie Random Access Memory, to tak zwana szybka pamięć, w której tymczasowo przechowywane są dane wykorzystywane przez system operacyjny. Można powiedzieć, że RAM odpowiada za komunikację między procesorem a dyskiem twardym (który trwale przechowuje dane, do momentu ich usunięcia) i służy do przetwarzania informacji dotyczących aktualnie używanych aplikacji. Nie jest to pamięć trwała, a operacyjna, zatem po wyłączeniu telefonu lub zamknięciu aplikacji dane są usuwane. Pozostają tylko w pamięci wbudowanej (ROM – Read-Only Memory).
To, ile pamięci RAM jest potrzebne w telefonie, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od wymagań procesora, następnie optymalizacji systemu i w końcu potrzeb użytkownika. Im bardziej wielozadaniowego urządzenia potrzebujesz, tym więcej pamięci podręcznej będzie potrzebne do płynnej pracy. Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku Roberta:
📲 Ile pamięci RAM potrzebuje smartfon?
Warto jednak pamiętać, że nie tylko wielkość pamięci RAM ma znaczenie, ale także jej rodzaj. Najnowsza generacja to LPDDR5, ale często w smartfonach spotkać można jeszcze poprzednie wersje LPDDR4. Podstawowa różnica między generacjami to szybkość i przepustowość, która będzie przekładać się na płynny i komfortowy multitasking.
Gdy pamięci RAM jest odpowiednio dużo, smartfon może swobodnie obsługiwać wiele procesów nawet z kilku uruchomionych jednocześnie aplikacji. Natomiast gdy pamięci RAM jest za mało i nie może ona pomieścić wszystkich danych potrzebnych procesorowi – smartfon spowalnia. Dzieje się tak dlatego, że dane muszę być wysyłane bezpośrednio z dysku twardego. A pamięć RAM jest od niej szybsza o kilka do nawet kilkunastu razy.
Z takim problemem możemy się spotkać kiedy w tle otwartych jest za duży aplikacji albo wtedy, gdy gra czy inny program mobilny mają za duże wymagania i nadmiernie obciążają pamięć.
W większości przypadków urządzanie automatycznie usuwa pliki z pamięci podręcznej, gdy potrzebuje miejsca na obsługę nowych operacji. Można jednak wspomóc ten proces, ręcznie zamykając pliki tymczasowe. Trzecim przyciskiem paska nawigacji włącz widok ostatnich kart i zamknij wszystkie. Następnie, jeśli masz taką opcję w swoim telefonie, przejdź do ustawień RAM i odszukaj sekcję: czyść teraz lub optymalizuj. Możesz również z korzystać z wymienionych wyżej aplikacji, tj. RAM Manager lub RAM Monitor.
Fizycznie nie da się dołożyć pamięć RAM do telefonu, tak jak jest to możliwe w przypadku komputera. W smartfonach podzespoły są zintegrowana z płytą główną.
W nowych modelach można natomiast skorzystać z wirtualnej pamięci RAM, zwanej też opcją RAM Plus lub dynamiczną pamięcią RAM. Jest to wypożyczenie wolnej pamięci wbudowanej w celu rozszerzenia pamięci operacyjnej RAM i przechowywania informacji tymczasowych. Opcja ta jest wykorzystywana tylko wtedy, gdy stała pamięć RAM jest niewystarczająca do wykonania danej operacji.
Należy pamiętać, że zapożyczona pamięć nie jest tak szybka jak LPDDR. W bezpośrednim porównaniu lepiej będzie działać smartfon z 8 GB RAM niż 6 GB RAM + 2 GB wirtualnej pamięci RAM. Jest to natomiast dobry sposób na usprawnienie działania telefonu i wsparcie dla multitaskingu, zwłaszcza w tańszych modelach. Powoli nawet funkcja ta staje się standardem w smartfonach.
Aby uruchomić usługę RAM Plus i dostosować jej liczbę należy kierować się tymi samymi krokami, które rozpisane są powyżej, w sekcji: jak sprawdzić pamięć RAM w telefonie. Czyli w większości modeli: Ustawienia → Informacje o telefonie → Pamięć RAM lub Ustawienia → Pielęgnacja baterii i urządzenia → RAM.
Mimo ograniczonych możliwości modyfikacji smartfonów istnieje też kilka sposobów, które pozwolą na poprawienie wydajności mobilnego urządzenia.
Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym aktualizowaniu systemu. Wprowadzane przez producentów poprawki mają wpływ na zarządzanie pamięcią, a także zmniejszenie obciążenie RAM-u przez system. Można także samemu zoptymalizować zużycie pamięci podręcznej przez ograniczenie działania w tle rzadko używanych aplikacji. Pomocne będzie również: usunięcie niepotrzebnych aplikacji, gier i plików czy wyłączenie animowanych elementów interfejsu, np. dynamicznych tapet. Zobacz jeszcze więcej sposobów:
📲 Jak zwiększyć wydajność smartfona? Proste tricki, które zamienią Poloneza w Ferrari