Test i recenzja RAM DDR5 Corsair Dominator Platinum RGB 7200 MHz CL34. Szybciej, wydajniej, ale czy dużo lepiej?

Pamięci DDR5, mimo ponad roku obecności na rynku, wciąż się rozwijają, ale coraz prężniej. Szczególnie w ostatnich tygodniach mocno przyspieszyły, na co zapewne miała wpływ niedawna premiera procesorów Intel Core 13. generacji, na którą producenci RAM-ów próbowali zdążyć. W końcu w świecie hardware’u sprzedaż jednego sprzętu napędza sprzedaż innego. Czy warto zainwestować w wydajniejsze pamięci RAM? Poznaj odpowiedź w teście ultraszybkich DDR5 Corsair Dominator Platinum RGB 7200 MHz CL34.

Recenzja Corsair Dominator Platinum RGB 7200 CL34. DDR5 wreszcie przyspieszają!

Za nami pierwszy rok od premiery pamięci DDR5, ale to wciąż zaledwie ułamek możliwości nowego standardu, który musi przebyć sporą drogę, by zaoferować jeszcze lepsze częstotliwości i opóźnienia. Corsair Dominator Platinum RGB 7200 MHz CL34 to kolejny krok rozwoju nowego rodzaju RAM, który „na papierze” oferuje już bardzo szybkie taktowania i całkiem agresywne, jak na DDR5, timingi. Patrząc na same cyferki, wreszcie zaczyna się robić bardziej ekscytująco!

Za nami także premiera pierwszych, topowych procesorów Intel Core 13. generacji (Raptor Lake-S), do których można pomyśleć o wydajniejszych kościach. Czy Corsair Dominator Platinum RGB 7200 MHz CL34 to dobry do nich wybór? Jakiej wydajności możesz spodziewać się względem pamięci o taktowaniach 6000 MHz i 4800 MHz oraz o jakim ewentualnie wzroście mowa? Przeczytaj recenzję nowych, eleganckich RAM-ów rozwijanej od lat marki Corsair Dominator.

komputer z pamięciami ddr5 corsair dominator platinum rgb

Platforma testowa

Specyfikacja Corsair Dominator Platinum RGB 7200 MHz CL34 DDR5

Recenzowane pamięci DDR5 wykorzystują kości SK Hynix. Po aktywacji ustawionego fabrycznie profilu XMP 3.0 pracują one przy taktowaniach 7200 MHz i opóźnieniach rzędu 34-44-44-96 i, jak na DDR5, wysokim napięciu 1,45 V. Zestaw RAM-u zoptymalizowany jest przez producenta pod platformę LGA 1700, choć siłą rzeczy współpracuje też z AMD AM5. Jednak uprzedzamy, że posiadacze PC opartych na płytach „czerwonych” nie mogą niestety liczyć na obsługę profili EXPO (odpowiednika XMP).

pamięci ram ddr5 dominator platinum rgb black

Na naszych platformach testowych tylko na topowej, kosztującej ponad 3000 zł płycie głównej Asus ROG Maximus Z690 Hero udało się uruchomić pamięci w trybie Gear 2 (1:2). Tego nie udało się, niestety, powtórzyć na dwóch innych zestawach: z ASRock Z790 Pro RS (brak stabilizacji powyżej 7000 MHz i w trybie Gear 4) i płycie głównej na sockecie AM5 (udało się dobić do 6400 MHz), choć w tym drugim przypadku przeszkodę nie do przeskoczenia stanowił kontroler pamięci procesora.

Budowa i wygląd DDR5 Corsair Dominator Platinum RGB. Efektowny minimalizm

Design pamięci Corsair Dominator Platinum RGB to klasa sama w sobie – z jednej strony zachwyca minimalizmem, a z drugiej – potrafi być efektowny. Producent wykorzystał w tych kościach autorski system chłodzenia Corsair DHX oraz potężne radiatory z anodyzowanego aluminium. Generalnie ma się poczucie obcowanie z półką premium wśród RAM-u.

Radiator, na którym zaakcentowano nazwę marki, jest naprawdę porządnie wykonany, ale jego problemem może być wysokość (56 mm). Może więc to utrudnić montaż niektórych – tych większych – chłodzeń powietrznych. Coś za coś.

Testowane pamięci są utrzymane w czarnym kolorze, a jedynie ich górna część święci feerią barw. To zasługa 12 diod LED Capellix, które są w stanie zapewnić jasność na poziomie nieosiągalnym dla typowych diod, a do tego mogą pochwalić się lepszą efektywnością energetyczną. Podświetlenie możesz dostosować w rozbudowanej aplikacji Corsaira – iCUE. Jeśli masz inne komponenty albo akcesoria tej firmy, możesz stworzyć prawdziwe widowisko na swoim stanowisku komputerowym, które autentycznie przykuje uwagę nawet osób stroniących od wszelkiego rodzaju RGB.

cztery kości ram ddr5 corsair zamontowane na płycie głównej

Test wydajności DDR5 Corsair Dominator Platinum RGB 7200 MHz CL34

Recenzowane pamięci sprawdziliśmy zarówno w grach, jak i testach syntetycznych. Ile możesz zyskać na wydajności przy szybszych DDR5? Czy ma to sens?

Gry

Pamięci przetestowaliśmy w sporym zestawie popularnych gier. Nie w każdej produkcji poczujesz moc szybszych RAM-ów. Różnice są mocno zależne od tytułu i scenariusza (największe zauważysz w miejscach procesorowych i niższych rozdzielczościach oraz ustawieniach graficznych).

O ile skok wydajności względem DD5 4800 MHz CL40 potrafi być zawrotny (patrz Shadow of the Tomb Raider i Watch Dogs Legion, gdzie różnica sięga ponad lub prawie 20 fps!), o tyle w porównaniu do 6000 MHz CL36 jest on wyraźnie skromniejszy. Choć w AC Valhalla oraz wspomnianych wcześniej grach są nadal bardzo przyzwoite (do 10 klatek).

Jeśli chcesz wycisnąć z platformy jak najwięcej, pamięci Corsair Dominator Platinum o zawrotnych 7200 MHz przy niezłych już opóźnieniach (CL34) pozwolą w większym stopniu wykorzystać potencjał drzemiący w mocnym PC.

Benchmark AIDA 64

W testach syntetycznych skupiliśmy się na benchmarku AIDA 64. Czas dostępu jest wyraźnie krótszy względem wolniejszych pamięci G.SKILL i Team Group. Szczególnie w porównaniu do najbardziej podstawowych DDR5 (choć nadal z niezłymi opóźnieniami) różnica sięga około 25%. W pozostałych testach Corsair Dominator Platinum RGB 7200 MHz CL34 spisują się wybornie, zachowując wszędzie dużą przewagę nad pozostałymi pamięciami RAM.

Podsumowanie testu DDR5 Corsair Dominator Platinum RGB 7200 CL34. Czy to pamięci warte swojej ceny?

Pamięci DDR5 regularnie tanieją, choć wciąż trudno zaliczyć je do tanich. Corsair Dominator Platinum RGB 7200 MHz CL34, które potrafią już przynieść bardziej odczuwalny wzrost wydajności, kosztują w chwili pisania recenzji 1999 zł. Przynajmniej na tyle wycenił je producent.

Nie jest to mało, a do tego potrzebujesz drogiej płyty głównej i dobrej sztuki CPU, by wykorzystać pełny potencjał tych kości. Jednak w porównaniu do topowych modeli DDR5 np. G.SKILL Trident Z5, jest to niezła cena za ten poziom wydajności i elegancji.

Corsair Dominator Platinum RGB DDR5 7200 MHz CL34 zapewniają już bardzo solidne parametry i niezadziorny, ale efektowny design ze stylowym wykończeniem. To w tej chwili pamięci RAM dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy chcą wycisnąć jak najwięcej ze swojej platformy niezależnie od budżetu. To produkt wysokiej klasy, którego specyfikacja robi wrażenie, mimo że to zaledwie kolejny odcinek drogi, jaką musi pokonać DDR5. W końcu to nie koniec optymalizacji taktowań i opóźnień w celu maksymalizacji wydajności.

kość pamięci corsair ddr5 dominator platinum rgb 7200 mhz cl34

Miej tylko na uwadze, że takie połączenie szybkości i opóźnień pamięci nie przełoży się na (wyraźny) wzrost wydajności we wszystkich zastosowaniach i w każdym scenariuszu. Jeśli jednak szukasz topowych pamięci DDR5, by zmaksymalizować osiągi np. w grach, a wysoka cena nie zniechęca Cię, Corsair Dominator Platinum RGB 7200 MHz CL34 nie zawodzą. Przynajmniej w zestawieniu z optymalnym dla niej tandemem płyty głównej i procesora…

Recenzja powstała we współpracy z Jackiem Pelką, inżynierem produktu, który przeprowadził wszelkie testy pamięci DDR5.

Minusy

  • wymagają porządnej (i drogiej) płyty głównej i procesora z wydajnym kontrolerem pamięci
  • dostosowane do pracy przy wysokim, jak na DDR5, napięciu
  • wysokie radiatory mogą kolidować ze sporymi chłodzeniami powietrznymi
  • brak profili EXPO dla platformy AM5

Plusy

  • wysokie taktowania i agresywne opóźnienia potrafią zapewnić zauważalny wzrost wydajności w wybranych zastosowaniach
  • elegancki wygląd i design pamięci; wykonanie na najwyższym poziomie
  • porządne, aluminiowe radiatory sprawnie radzą sobie z odprowadzaniem ciepła
  • efektowne podświetlenie RGB i rozbudowana aplikacja iCUE do jego kontroli

Ocena redakcji

8/10
PL - Geextra produkt