Magiczny blask. Test pamięci DDR4 Team Group Delta RGB 3200 CL16 i Xtreem ARGB 3600 CL18

Pamięci RAM DDR4, mimo premiery DDR5, będą powszechnie stosowane jeszcze przez długi czas. Procesory Intel Alder Lake-S nadal obsługują starszy standard, a ich następca, Intel Raptor Lake-S, najprawdopodobniej niczego nie zmieni. Wspominamy o tym nieprzypadkowo. Do naszego laboratorium trafiły nader obiecujące pamięci DDR4 Team Group Delta RGB 3200 MHz CL16 i Xtreem ARGB 3600 MHz CL18 o efektownej, dla niektórych wręcz agresywnej stylistyce. Sprawdź, jak wypadły w testach.

Recenzja pamięci RAM DDR4 Team Group T-Force Delta RGB i Xtreem ARGB

Tajwańska firma Team Group (jeszcze) nie należy może do najbardziej rozpoznawalnych w Polsce producentów pamięci RAM czy dysków SSD. Jednak od dłuższego czasu widać, że firma ma się czym chwalić, wprowadzając regularnie do swojej oferty pamięci RAM DDR4, które mają przykuć uwagę nie tylko atrakcyjną specyfikacją i wydajnością, ale też – nietuzinkowym wyglądem. Styl konstrukcji jest w pamięciach Team Group bardzo charakterystyczny i często odważny. Trudno nie docenić tej brawury.


wygląd pamięci team group xtreem argb bez włączonego podświetlenia

Jeszcze minie kilka lat, zanim standard pamięci DDR4 odejdzie do lamusa. Najnowsze procesory – takie jak AMD Ryzen 5000 czy Intel Core 11. czy 12. generacji – warto parować ze stosunkowo szybkim RAM-em. Obecnie za najbardziej optymalny zestaw uchodzą te z taktowaniem 3200 lub 3600 MHz. Gwarantują zwykle dobry stosunek wydajności do ceny i często są polecane w różnego rodzaju poradnikach (przeczytaj więcej o tym, jak pamięć RAM ma istotny wpływ na wydajność).

Właśnie takim RAM-om przyjrzeliśmy się w recenzji. Na warsztat trafiły pamięci DDR4 z serii T-Force: Team Group Delta RGB 3200 CL 16 i Team Group Xtreem ARGB 3600 CL18. Już w zapowiedziach jawiły się jako produkt co najmniej intrygujący. Czy rzucające się w oczy zestawy oferują coś więcej niż magię RGB i mogą poszczycić się nieprzeciętną wydajnością? Zapoznaj się z ich specyfikacją oraz wynikami testów w kilku popularnych grach i benchmarkach.

Platforma testowa

Drapieżność i magia podświetlenia, czyli budowa i wygląd Team Group Delta RGB i Xtreem ARGB

Pamięci Team Group Delta RGB są efektem współpracy z Asusem, dzięki której asymetryczną, określoną przez producenta kubistyczną konstrukcję utrzymano w iście militarnej stylistyce. Producent postawił bowiem na wzór przywodzący na myśl wojskowy kamuflaż z serii Asus TUF Gaming. Z jednej strony mamy do czynienia z minimalistycznym designem, ale z drugiej – nieco zmierza on w iście drapieżnym kierunku. Nie zapomniano również o skutecznym chłodzeniu. W uwalnianiu ciepła pomagają charakterystyczne wytłoczenia na aluminiowym radiatorze

Dodatkowo RAM DDR4 Team Group Delta RGB korzysta z pełnozakresowego oświetlenia z ultraszerokim kątem 120°. Dzięki temu pamięci efektownie mienią się w obudowie, ale efekt nie przytłacza. Jednak dla zapalonych fanatyków RGB firma Team Group przygotowała taki model RAM-u, przy którym Delta RGB po prostu blednie. Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, bo opisywana konstrukcja z systemem RGB Force Flow nie ma się czego wstydzić pod tym względem.

Producent dopiero w modelu Xtreem ARGB poszedł – odważnie! – na całość. Podświetlenie obejmuje prawie cały – również aluminiowy – radiator, nie ominęło nawet logo. Efekty imponują, pod warunkiem, że należysz do miłośników RGB i chcesz, żeby wnętrze Twojej obudowy świeciło się niczym najpiękniejsza bożonarodzeniowa choinka. No dobra, musicie wybaczyć, bo jednak jest w tym stwierdzeniu gram przesady. Ten jakże przyjemny dla oczu efekt jest zaskakująco… stonowany.

Pod względem podświetlenia pamięci Xtreem od Team Group są wręcz bezkonkurencyjne. Są unikatowe z jeszcze jednego powodu. Cechują się lustrzaną powłoką, która – możecie wierzyć lub nie – jeszcze bardziej pogłębia efekt podświetlenia. Mamma mia, jak to wygląda!

Kompatybilność z aplikacjami

Dla niektórych użytkowników wielkim udogodnieniem mogłaby być autorska aplikacja do kontroli podświetlenia, ale chyba jednak większość woli jedną aplikację „do wszystkiego”. Na szczęście pamięci Team Group są kompatybilne z oprogramowaniem popularnych producentów, takim jak Asus Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion 2.0, MSI Mystic Light czy ASRock Polychrome Sync.

Wymiary

Gwoli ścisłości zarówno pamięci Delta RGB, jak i Xtreem ARGB nie należą do najniższych (odpowiednio 49 i 48,7 mm). Miej zatem na uwadze, że możesz ich nie dopasować do większych gabarytowo systemów chłodzenia.

Dane techniczne pamięci RAM DDR4 Team Group Delta RGB i Xtreem ARGB

Bohaterowie testu bazują na innego rodzaju kościach. Delta RGB wykorzystują SK Hynix (Hynix CJR), natomiast Xtreem ARGB – Microna. Nie są one przeznaczone dla (naj)bardziej wymagających użytkowników. Nie podkręcają się one tak jak legendarne Samsungi B-Die i nikt nie oczekiwał tego po nich.

efekt podświetlenia rgb w pamięciach ram team group delta

W obu przypadkach mamy do czynienia z modułami Single Rank (często określane jako jednostronne, choć nie zawsze musi się to pokrywać), które cechują się nieco niższą wydajnością niż Dual Rank. Za  to oferują – teoretycznie – wyższy potencjał OC. Do tematu podkręcania jeszcze wrócimy, bez obaw. Pamięci przetestowaliśmy naturalnie w trybie dual-channel (zestawy 2x 8 GB). Zapoznaj się ze szczegółową specyfikacją obu modeli (zrzuty ekranu pochodzą z aplikacji Thaiphoon Burner).

Specyfikacja Team Group Delta RGB 3200 CL16

specyfikacja pamięci ddr4 team group delta rgb

Specyfikacja Team Group Xtreem ARGB 3600 CL18

specyfikacja pamięci ddr4 team group xtreem argb

Test wydajności Team Group Delta RGB 3200 CL16 i Xtreem ARGB 3600 CL18

Pamięci RAM DDR4 firmy Team Group poddaliśmy naszym rygorystycznym testom wydajności. Sprawdziliśmy je nie tylko w sporym zestawie nowoczesnych gier, ale także w benchmarkach. Jak się spisały w tych zastosowaniach?

Gry

Pamięci Team Group sprawdziliśmy w mocno wymagających sprzętowo grach. Wśród nich są takie tytuły, jak Cyberpunk 2077, Far Cry 5, Metro Exodus Enhaced Edition czy AC: Valhalla. Testy wykonaliśmy w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) przy najwyższych możliwych ustawieniach (Ultra).

Nie jest żadną tajemnicą to, że w grach znaczenie ma nie tylko ilość RAM-u, ale liczą się zarówno opóźnienia, jak i taktowanie pamięci. Jako że tutaj oba te parametry równoważą się, wydajność okazała się praktycznie identyczna. Wyjątek stanową Far Cry 5 (niewielka przewaga Xtreem ARGB 3600 CL18) oraz Resident Evil Village i Watch Dogs: Legion (o klatkę więcej na Delta RGB).

Benchmarki

W czym jeszcze przetestowaliśmy pamięci Team Group Delta RGB i Xtreem ARGB? Wybraliśmy trzy popularne benchmarki: Corona (rendering), Cinebench R20 (test wielordzeniowy) i AIDA 64 (testy odczytu, zapisu, kopiowania i opóźnień). Oba modele spisały się praktycznie identycznie w pierwszych dwóch benchmarkach. Dopiero w AIDA 64 korzystniej wypadły pamięci Delta RGB. Rzeczywiste opóźnienia były nie tylko odrobinę niższe, ale też okazały się szybsze w zapisie, odczycie i kopiowaniu.

Podkręcanie (OC)

Pamięci RAM DDR4 Team Group Delta RGB 3200 CL16, które wykorzystują całkiem przyzwoite kości Hynixa, udało się nieźle wykręcić na przetestowanej przez nas płycie głównej. Bez większych kłopotów osiągnęliśmy wartości 3800 MHz przy CL18-22-22-42. Jednak z powodu ograniczeń związanych z platformą – pamięci działały po OC w trybie asynchronicznym (Gear 2), który oznacza niższą wydajność.

Czy pamięci RAM DDR4 Team Group Xtreem ARGB pokazały pazury po OC? Może pokładaliśmy w nich zbyt duże nadzieje, ale ostatecznie efekty podkręcania trochę nas rozczarowały. Zwłaszcza że producent chwali się 10-warstwową płytką PCB, która ma zapewniać lepszą stabilność pamięci po OC.

pamięci ddr4 team group delta rgb

Na platformie testowej jedynie, co udało się wycisnąć, to 3800 MHz przy timingach CL18-22-22-42. Próbowaliśmy również obniżyć opóźnienia przy nominalnej częstotliwości pracy. Rezultat? Stabilne okazało się wyłącznie dość przeciętne 3600 MHz CL17-21-21-41. Po pamięciach tej klasy spodziewaliśmy się jednak więcej. Opóźnienia CL16 byłyby już bardziej zadowalającym wynikiem przy 3600 MHz.

Podsumowanie recenzji pamięci DDR4 Team Group Delta RGB i Xtreem ARGB

Czy warto kupić pamięci DDR4 Team Group Delta RGB 3200 CL16 lub Xtreem ARGB 3600 CL18? Jeśli zależy Ci na czymś więcej niż czystej wydajności, oba modele stanowią ciekawy wybór. Wybór, który wyróżnia się iście magicznym wyglądem (szczególnie w przypadku Xtreem ARGB). Oba modele rozświetlą doskonale nawet najbardziej ponure wnętrze obudowy.

Pod względem wydajności trudno mieć poważne zarzuty wobec obu modeli. Jest przyzwoicie. Oferują odpowiednio wysoki poziom, a ze względu na taką, a nie inną specyfikację, wypadają w testach porównywalnie. Niższe taktowanie w Delta RGB dobrze uzupełniają niższe opóźnienia, natomiast skutki wyższych timingów w Xtreem ARGB niwelowane są przez wyższe częstotliwości pracy.

Design zrecenzowanych pamięci RAM jest zgoła odmienny, ale w obu przypadkach – oryginalny i stylowy, który może się podobać, choć nie musi. I to on może być głównym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie. Poza tym są to nader udane produkty, które mogą godnie konkurować z pamięciami innych producentów, takich jak Corsair czy G.Skill.

podświetlenie argb pamięci team group xtreem

Cena obu modeli nie jest jednak niska. Sporo taniej od Delta RGB można kupić bardzo solidne Crucial Ballistix Black 3600 MHz CL16. Z kolei Corsair Vengeance RGB Pro 3600 CL18, które mają na papierze zbliżone parametry do Xtreem ARGB jeszcze bardziej odbiegają ceną, na niekorzyść pamięci Team Group.

Jednak jakość wykonania, porządne radiatory oraz szczególnie podświetlenie RGB robią wrażenie w zrecenzowanych modułach. Sam musisz ocenić, czy to są dla Ciebie ważne elementy, czy jednak wygląd ma marginalne znaczenie, a liczą się wyłącznie cyferki w benchmarkach i grach. Wyróżnienie innowacyjności należy się chociaż za niecodzienny wygląd i fenomenalne RGB (zwłaszcza w modelu Xtreem). Trudno wobec tego przejść obojętnie, nawet jak nie ulega się magii podświetlenia…

Recenzja powstała we współpracy z Jackiem Pelką, inżynierem produktu, który wykonał wszelkie testy pamięci Team Group.

Komentarz eksperta

Stylistycznie obydwa modele wyglądają ciekawie i mogą się podobać. Jeśli ktoś zwraca uwagę na design komponentów, będzie zadowolony. Model Delta RGB z podświetlanymi grzebieniami jakościowo nie odbiega od Corsaira. Podświetlenie jest wyraziste, a efekt przejścia światła płynny. Xtreem ARGB to pierwszy model pamięci RAM, w których podświetlany jest niemalże cały radiator – pod tym względem pamięci nie mają konkurencji. Patrząc na aspekty techniczne, niestety nie ma szału.
jacek pelka inżynier desktopów
Jacek Pelka
Inżynier desktopów

Minusy

  • wysoka cena
  • potencjał OC nieco rozczarowuje (szczególnie w Xtreem ARGB)
  • nie dla użytkowników, którzy mają awersję do RGB

Plusy

  • zadowalająca wydajność
  • bardzo solidne aluminiowe radiatory
  • magiczny wygląd dla fanów RGB; Xtreem ARGB z lustrzaną powłoką olśniewają
  • kompatybilność z wieloma aplikacjami do kontroli podświetlenia

Ocena redakcji

7/10
PL - Innowacja