Ile pamięci RAM potrzebuje smartfon?

Pamięć RAM jest jednym z najważniejszych komponentów w smartfonach i obecnie trudno wyobrazić sobie, by telefony mogły funkcjonować bez niej. Pytanie jednak brzmi, ile pamięci RAM w rzeczywistości potrzebuje smartfon? Czy 4 GB RAM-u wystarczy? Czy lepiej zainwestować w model, który oferuje 8 albo i więcej gigabajtów pamięci operacyjnej?

Co to jest pamięć RAM?

Pamięć operacyjna RAM (Random Access Memory) jest niezbędna do funkcjonowania współczesnych smartfonów. To w niej przechowywane są uruchomione procesy, które pochodzą z gier czy aplikacji, a także wyniki pracy programów. Odczytywanie danych z pamięci operacyjnej jest szybsze niż robienie tego z pamięci masowej, na której na stałe zapisane są pliki. RAM nie jest pamięcią trwałą, co oznacza, że po wyłączeniu smartfona lub procesu dane znikną i trzeba będzie je ponownie załadować.

ram w smartfonie

Ile RAM-u w smartfonie jest potrzebne?

Oczywiście można kierować się zasadą – im więcej pamięci RAM w telefonie, tym lepiej. Jednak wbrew pozorom do podstawowych czynności, które na co dzień wykonujemy na smartfonie – dzwonienie, wymiana wiadomości czy przeglądanie internetu i mediów społecznościowych – w zupełności wystarcza 4 lub 6 GB RAM-u. Oferują to już smartfony ze średniej półki, a nawet te typowo budżetowe.

Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z mniejszą ilością pamięci podręcznej jest zamykanie nieużywanych aplikacji przez system operacyjny. Pozwala to zwolnić miejsce na potrzeby zadań wykonywanych w danym momencie. Ale sposobów na optymalizację jest więcej i trzeba przyznać, że jednym producentom udaje się ona lepiej, innym nieco gorzej.

RAM w telefonach z Androidem a iOS-em

Trzeba też wspomnieć o różnicach pomiędzy Androidem oraz iOS-em, a więc dwóch wiodących systemach, na których pracują smartfony. iOS, czyli system od Apple, lepiej radzi sobie z optymalizacją pamięci. Przez to iPhony mają mniej pamięci RAM od telefonów z Androidem, a jednocześnie nie odbiegają wydajnościowo. Dlatego nie trzeba się obawiać, że iPhone 13 ma tylko 4 GB RAM-u w porównaniu do Samsunga Galaxy S22, który ma 8 GB pamięci operacyjnej. W rzeczywistości urządzenia te pracują podobnie.

We flagowych smartfonach z Androidem 8 GB pamięci RAM jest standardem, a pojawia się coraz więcej modeli, które oferują 12 lub nawet 16 GB. Najnowsze iPhony potrzebują z kolei 4 lub 6 GB RAM-u.

Przeczytaj również:

Smartfony z małą ilością pamięci RAM

Mniejszą liczbą RAM-u cechują się smartfony budżetowe. Mają poradzić sobie z najprostszymi zadaniami, a dzięki temu są jednymi z najtańszych telefonów dostępnych na rynku. Warto jednak pamiętać, że smartfony z Androidem do sprawnego działania potrzebują przynajmniej 3 lub 4 GB pamięci RAM. Mniejsze wartości mogą już znacznie obniżyć komfort korzystania z urządzenia.

Zobacz wszystkie smartfony z 3 lub 4 GB pamięci RAM w x-komie


Telefony z dużą ilością pamięci RAM

6, 8 albo nawet 12 GB pamięci RAM posiadają smartfony średnio budżetowe i flagowe. Ich ceny rozpoczynają się od około 1000 zł i szybują w górę, w zależności od tego, co jeszcze oferuje dany telefon (oczywiście nie tylko RAM wpływa na cenę smartfona). Optymalnie jest wybrać model z 6 lub 8 GB pamięci operacyjnej. 12 GB może być dobrym rozwiązaniem dla mobilnych graczy. Wchodzące na rynek smartfony z 16 GB pamięci RAM to w 2022 roku jeszcze za dużo i raczej trudno będzie wykorzystać takie zasoby.

Zobacz wszystkie smartfony z 6, 8 lub więcej pamięci RAM w x-komie