Ile pamięci potrzeba do grania? Ile RAM-u kupić w 2024 roku do gier? Czasy, w których wystarczało do nich zaledwie 4 GB, to już odległa przeszłość. Sprawdź, ile obecnie potrzebujesz RAM-u, jeśli chcesz ogrywać wymagające sprzętowo nowości. Czy gry takie jak Hogwarts Legacy i remake The Last of Us nie zadowalają się mniejszą ilością? Zobacz, jakie są różnice w wydajności między 16 GB a 32 GB i przekonaj się, czy warto dołożyć do pojemniejszego RAM-u.
Pamięć RAM nie odgrywa tak znaczącej roli w grach jak karta graficzna czy procesor, ale nie jest bez znaczenia. Komputer musi mieć jej odpowiednią ilość, by była ona w stanie przechowywać jak najwięcej potrzebnych danych podczas rozgrywki. Jednak ważna jest nie tylko pojemność RAM-u (wyrażana w gigabajtach – GB), ale także odpowiednie opóźnienia (timingi) oraz prędkość (taktowanie).
Nie tylko ilość pamięci, ale wszystkie te parametry wpływają na wydajność w grach (liczbę klatek na sekundę – fps) czy szybkość ładowania. W przypadku zbyt małej pojemności RAM-u możesz także doświadczać nieprzyjemnych przycinek. Ile potrzeba, by do nich nie doprowadzić, a rozgrywka była więcej niż komfortowa? Czy 8 GB to już przeżytek, a 32 GB to nowe 16 GB? Przekonaj się i sprawdź wyniki testów wydajności pamięci RAM w wykonaniu Jarka „Blackwhite’a” Arczyńskiego. Na tapet trafiły także gorące nowości, do których producenci zalecają 32 GB RAM-u.
Wymagania sprzętowe gier rosną regularnie, ale w szczególności po wydaniu nowej generacji konsol, a właściwie produkcji tworzonych stricte pod nie. Czy najnowsze z nich, takie jak The Last of Us Remake i Hogwarts Legacy, są zwiastunem nadchodzących zmian w zapotrzebowaniu na RAM?
Czy 16 GB pamięci przestanie wkrótce wystarczać do grania, czy może jest to standard, który utrzyma się przez najbliższe lata? Zobacz porównanie wydajności między 16 GB a 32 GB, by dowiedzieć się, czy warto inwestować w większą dawkę pamięci w 2024 roku.
Do gier potrzebujesz minimum 8 GB od wielu lat, a przynajmniej od premiery Battlefielda 4 w 2013 roku. To była pierwsza albo jedna z pierwszych gier, która wymagała więcej niż 4-6 GB pamięci. W innym przypadku rozgrywka nieustannie przycinała niezależnie od ustawień graficznych, więc jakich rytuałów byś nie odprawił, to – cytując klasyka – „nic by to nie dało”. Musisz mi uwierzyć na słowo, że „nie dałoby to nic”, bo przekonałem się o tym na własnym komputerze. Dopiero dołożenie RAM-u sprawiło, ze wszelkie niedogodności, jakie generował BF4, odeszły w zapomnienie.
W wynikach testów zabrakło 2x 4 GB pamięci RAM, ponieważ w wartościach fps (tak średnich, jak i 1% low) nie dało się zauważyć różnicy względem 2x 8 GB. Takiej, która można by odnotować na poniższych i zamieszczonych w filmie wykresach. Ale uwaga – to nie oznacza, że nie było ich w płynności obrazu. Otóż w wybranych grach taka ilość RAM-u (tj. 8 GB) może sprawiać, że po dłuższej rozgrywce (ale i nie tylko) zacznie występować tzw. stuttering (zacinki). To te same objawy, które miałem podczas rozgrywki w Battlefieldzie 4 na 4 GB pamięci, ale o innej, znacznie mniejszej, skali.
Inaczej mówiąc, na 8 GB wciąż da się grać w 2024 roku, ale w najbardziej wymagających tytułach lub wyższych ustawieniach i rozdzielczości spodziewaj się czasem (lub sporadycznie) przycinek. Wybranym grom po prostu zaczyna brakować RAM-u. Ma to wpływ na komfort rozgrywki, ale często może to objawiać się to dopiero po kilkugodzinnej sesji, więc dla wielu niedzielnych graczy, którzy nie są przyzwyczajeni do ultrapłynności, nie będzie to raczej wielka sprawa.
8 GB to nadal odpowiednia dawka RAM-u dla prawdziwych casuali.
Dla optymalnego komfortu i świętego spokoju warto jednak postawić na 16 GB pamięci RAM w trybie dual-channel (2x 8 GB). Taka ilość w zupełności wystarcza do płynnej rozgrywki nawet w wysokich rozdzielczościach i detalach.
Do tej pory żadna gra nie zagięła pod tym względem RAM-u, włącznie z fatalnie zoptymalizowanym na premierę remakiem The Last of Us. 16 GB to również wystarczająca ilość do streamowania, która dodatkowo pozwoli na uruchomienie dodatkowych w tle aplikacji bez zaburzenia płynności podczas grania.
Od kilku miesięcy pojawiają się gry, w których zaleca się w rekomendowanych wymaganiach sprzętowych do 1440p lub 4K 32 GB pamięci RAM. Przykładami takich tytułów są: Hogwarts Legacy, Forspoken oraz The Last of Us Remake. Będzie ich w 2024 roku i kolejnych latach jeszcze więcej, szczególnie w przypadku tytułów stricte nowogeneracyjnych. Są to tylko jednak wymagania teoretyczne – czy w praktyce faktycznie te gry potrzebują 32 GB do płynniejszego działania?
Hogwarts Legacy rzeczywiście jest (a było jeszcze bardziej!) pamięciożerne (tak jeśli chodzi o RAM, jak i VRAM) – podobnie jest w przypadku The Last of Us, ale obie nie grzeszą optymalizacją (zwłaszcza produkcja Naughty Dog, która wciąż nie jest naprawiona).
Jarek Arczyński sprawdził, czy opłaca się inwestować w pojemniejszy RAM i wnioski są jednoznaczne: 32 GB nie zwiększa szczególnie liczby klatek. Większa różnica, owszem, występuje w np. The Last of Us w 1080p i 1440p, ale wciąż jest ona zbyt skromna (średnio 4-6 fps), by warto dopłacać różnicę w kwocie między 16 a 32 GB. Co jednak ważne, możesz je odnotować nie tylko w średnim fps, ale także lub tylko w 1% low!
Więcej RAM-u (niekoniecznie 32 GB!) może przydać się w wyjątkowych grach (np. w strategiach typu Cities Skylines) albo, gdy Twoja karta graficzna ma mniej pamięci graficznej. Gdy VRAM-u zabraknie podczas rozgrywki, dane będą (znacznie wolniej) pobierane z pamięci operacyjnej. Czy to oznacza, że możesz mieć mniej RAM-u, jeśli GPU ma więcej pamięci? Niekoniecznie – dołożenie dodatkowych kości może przynieść korzyści także w przypadku układów z większą porcją VRAM-u.
Ponadto są gry, które potrafią alokować duże ilości RAM-u, ale rzeczywiste użycie jest dużo, dużo niższe. A im Twój komputer ma jej więcej, tym gra przypisze sobie jej więcej, ale to nie znaczy, że jest to równoznaczne z jej wykorzystaniem! Pamiętaj o tym i nie oceniaj pamięciożerności gier przez pryzmat alokacji.
Zobacz pełne porównanie wydajności w grach między 16 GB vs 32 GB:
Ilość to nie wszystko. Warto sobie jeszcze zadać pytanie, czy do grania potrzebujesz DDR5, czy w zupełności wystarczą DDR4? Kości o nowszym standardzie wciąż są znacznie droższą inwestycją, choć regularnie ich ceny lecą w dół. Zysk w wydajności, który często zauważalny jest tylko w wybranych grach, może być nieadekwatny do poniesionego wydatku. Dlatego w przypadku Intel Core 12. i 13. generacji, gdzie producent umożliwia wybór rodzaju RAM-u ze względu na podwójny kontroler pamięci, bardziej opłacalnym wyborem są DDR4.
Przeczytaj:
To nie oznacza, że wzrostu wydajności nie odczujesz po wyborze DDR5. Są gry, w których korzyści mogą sięgać nawet ponad 20 klatek (między prawie 4000 MHz DDR4 a ponad 7000 MHz DDR5). Zwykle różnica wynosi co najwyżej kilka (w porywie kilkanaście) fps między topowymi RAM-ami obu standardów. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że zobaczysz je głównie w rozdzielczości 1080p na konkretnych procesorach i w konkretnych lokacjach (stricte procesorowych).
W innych przypadkach, włącznie z wyższymi rozdzielczościami (WHQD, UWQHD i 4K) i przy bardziej typowych wartościach RAM, różnice są już zwykle wyjątkowo skromne (np. rzędu 2-3 fps), co zresztą dobrze obrazuje poniższy test:
Na platformie AM5 od AMD wyboru nie masz. Wtedy pozostaje zdecydować się na odpowiednie taktowania i opóźnienia. Procesory Ryzen 7000 w zupełności zadowolą się szybkością 5200-5600 MHz. Ba, wręcz nie radzą sobie dobrze z RAM-em o prędkości 6000 MHz+.
Ponadto pamiętaj o tym, że największe zyski z wyższego taktowania i niższych opóźnień odczujesz w rozdzielczości Full HD. W 4K różnic może nie będzie żadnych, dlatego przy wyborze pamięci do jakiejkolwiek platformy, weź ten aspekt pod uwagę. Dowiedz się więcej, jaką pamięć DDR5 wybrać do Zen 4 oraz – jeśli jednak chcesz postawić na ten standard także w przypadku „niebieskich” – Intel Core 13. generacji:
32 GB ma sens i może być nieco bardziej przyszłościowe, gdy zacznie wychodzić więcej gier powstałych z myślą wyłącznie o nowej generacji (np. STALKER 2). Jednak to dopiero czas pokaże, bo najnowsze tytuły z 2023 roku na razie nie wymagają takiej ilości RAM-u. Zadowalają się ciągle 16 GB. Ta dawka jest odpowiednia na teraz i powinna być optymalna do końca tej generacji.
Jeśli Twój budżet nie jest tak ograniczony i/lub użytkujesz profesjonalne aplikacje, które skorzystają z większej pojemności pamięci, to wtedy potężniejsza porcja RAM-u może być dobrym wyjściem. Nie jest to jednak konieczne. Jak udowadniają to testy wykonane przez Jarka „Blackwhite’a” Arczyńskiego, obecnie w zupełności wystarcza 16 GB, nawet do najbardziej wymagających i źle zoptymalizowanych gier pokroju remake’u The Last of Us.
Przede wszystkim dobieraj pamięć RAM do platformy i procesora. Ponadto zawsze stawiaj na dwie kości pracujące w trybie dual-channel oraz przy optymalnych taktowaniach i opóźnieniach, bo w innym przypadku ograniczasz wydajność. Ilość ma znaczenie, ale niekoniecznie większe niż pozostałe wymienione parametry.
Warto na koniec dodać, że zakup 32 GB pamięci jest bardziej uzasadniony w przypadku DDR5. Będziesz mógł je wykorzystać po przesiadce na nową podstawkę lub kolejny procesor obsługujący ten standard RAM-u. Jeśli chodzi o DDR4, to sytuacja nie jest tak oczywista, bo AMD już z nich zrezygnowało, a tylko kwestią czasu jest to, aż Intel porzuci je w przyszłych seriach CPU (prawdopodobnie w Intel Core 15. generacji, czyli Arrow Lake).
Zobacz również:
Sprawdź ofertę pamięci RAM DDR4 i DDR5 w x-komie
NIE WIDZĘ RÓŻNICY W GRACH MIEDZY DDR4 A DDR5 MAX 1-2 FPS
Wynika z tego ze nie ma sensu kupować DDR5 za mały skok żeby to się opłacało
Grałeś w Anno1800 tam po godzinie zużycie ramu wynosi około 20gb. Ustawienie ponad 30botow w grach MMORPG też zużywa właśnie ram dlatego ja z 32 przeszedł na 64gb i widzę różnicę.
Naturalnie są wyjątki, takie jak np. strategie, w których buduje się wielkie miasta. Mogą one pochłaniać więcej RAM-u (np. Cities: Skylines na modach).
Widzicie Panowie,
Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy zmieniło się całe mnóstwo jeżeli chodzi o RAM. DDR5 CL30 6400MHz OC 2*16GB można kupić za 480zł. Różnica w wydajności pomiędzy taką pamięcią a DDR4 będzie znacząca, a ceny właściwie są już niższe niż topowych częstotliwości DDR4.
Co ciekawe nikt o tym nie pisze i nie robi filmów.
Patrzę teraz ceny podzespołów, bo niedługo mam zamiar kompa składać i faktycznie ceny DDR4 I DDR5 są na tyle podobne, że nie ma chyba już sensu bawić się w starą konstrukcję tylko dopłacić max 100zł i mieć już lepszy sprzęt
To nie tylko dopłacić do DDR5.Jeszcze płyta AM5,procesor,chłodzenie i Grafika która najlepsza teraz to pci 4.0,a płyty mają 5.0.Można równie dobrze złożyć na połowę tańszych częściach to samo z DDR 4 i też pci.4.0.
Co z tego że DDR5 są taktowane 6000MHz jeśli CL jest 38, w DDR4 3200 czy 3600 CL jest 15 czy 16 i suma sumarum różnica między DDR5 a DDR4 jest żadna w praktyce