Jak sprawdzić, „ile mam RAM-u w komputerze” w Windows 10 lub macOS?

Pytanie „ile mam RAM w komputerze” dla wielu może wydawać się banalne, a odpowiedź na tyle oczywista, że nie ma sensu budować wokół niej cały tekst. Tymczasem realia internetu pokazują, że całkiem spore grono użytkowników wciąż szuka w tym temacie pomocy. Przygotowaliśmy więc krótki tekst-ściągawkę, w którym wyjaśniamy, jak sprawdzić ilość pamięci RAM w komputerach z systemem Windows 10 oraz macOS.

Jak odpowiedzieć na pytanie „ile mam RAM” w komputerze na systemie Windows 10?

Od razu podpowiadamy, że nie trzeba (choć można) pobierać żadnych zewnętrznych aplikacji. Najprostszym sposobem na sprawdzenie ilości RAM na urządzeniu z systemem Windows jest:

  1. Wejście do folderu „Ten Komputer” (dawniej „Mój komputer”). Kiedyś w systemach Windows można było to zrobić domyślnie za pośrednictwem ikonki na pulpicie. Windows 10, nie wiedzieć czemu, nie eksponuje „Tego Komputera”. Aby trafić do folderu, polecamy wpisać frazę „Ten komputer” w lupie wyszukiwania na pasku zadań lub wejść do „Eksploratora plików” i z kolumny po lewej stronie kliknąć „Ten Komputer”.
  2. Drugim i ostatnim krokiem jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy w folderze „Ten Komputer” i wybranie opcji „Właściwości”. Domyślnie wyświetli nam się okno z informacjami o systemie. Tam wyświetli nam się informacja o tym, ile pamięci RAM posiada urządzenie, na którym pracujemy.
ile mam ram windows 10

W „Tym Komputerze” wyświetlają się informacje wyłącznie o ilości RAM-u. Jeśli potrzebujemy bardziej szczegółowych danych, na przykład o rodzaju pamięci czy taktowaniu, można posłużyć się jedną z zewnętrznych aplikacji. My polecamy CPU-Z, w pełni darmową i lekką apkę, którą od lat używamy przy tworzeniu recenzji laptopów.

CPU Z ZenBook Flip 15 UX564P memory

Jak sprawdzić ilość RAM w MacBooku?

W przypadku komputerów Apple sprawdzenie, ile mamy RAM, jest jeszcze prostsze. W zasadzie sprowadza się to do kliknięcia w ikonkę nadgryzionego jabłka w górnym lewym rogu ekranu. Po rozwinięciu wybieramy opcję „Ten Mac…”. Otworzy nam się okienko z informacjami na temat systemu i komponentów zastosowanych w urządzeniu.

Obok danych dotyczących ekranu, procesora, grafiki i numeru seryjnego i wersji systemu komputera, znajdziemy tu również najważniejsze informacje związane z RAM-em, a więc: ilość, rodzaj i taktowanie.

W tym samym okienku możemy również kliknąć w buton „Raport systemowy…” i tam w zakładce „Pamięć” sprawdzić dodatkowe dane, np. kod producenta RAM-u albo to, czy mamy zamontowaną jedną kość, czy dwie.

ile ram macos