Jak zwolnić pamięć RAM i zmniejszyć jej zużycie? Proste sposoby na czyszczenie pamięci komputera

Komputer spowalnia? W takim razie jedną z przyczyn zwolnienia pracy komputera może być zbyt wiele aktywnych procesów w tle, która niepotrzebnie zapychają pamięć RAM. Jak sprawdzić, czy (nie) jest ona zapełniona? Jak zwolnić pamięć RAM, by komputer odżył i pracował wydajnie oraz zgodnie ze swoimi możliwościami? Zobacz krótki poradnik, w którym przedstawię Ci sposoby na czyszczenie pamięci w komputerze.

Jak RAM się zapełnia? Po czym rozpoznać zapchaną pamięć w komputerze?

Pamięć RAM wpływa na płynność działania komputera (systemu), aplikacji czy nawet gier, a także na czas ich wczytywania. Gdy zaczyna go brakować, możesz dostrzec efekty spowolnienia. Im więcej programów uruchomisz i im mocniej są one obciążające, tym bardziej zapełniona będzie Twoja pamięć operacyjna. Co więcej, nie musisz z nich bezpośrednio korzystać – na obciążenie RAM-u wpływa sama aktywność aplikacji i narzędzi w tle.

Co robić w takiej sytuacji? Czy jest coś, co można poradzić na zapchanie pamięci? Pierwszym, jakie przychodzi na myśl, ale też najkosztowniejszem rozwiązaniem jest po prostu zakup dodatkowej kości RAM, by zwiększyć jej pojemność. Wtedy Twój komputer nie będzie już ograniczany. To, co dotychczas sprawiało problemy, odejdzie w zapomnienie, a płynność działania systemu czy aplikacji pozostanie nienaganna. Oczywiście w sytuacji, w której to właśnie RAM, a właściwie jego ilość, stanowiła przeszkodę, którą należało przeskoczyć.

zamontowana pamięć ram na płycie głównej


Jednak bez obaw, nie musisz od razu sięgać do kieszeni, bo nie w każdym przypadku jest to konieczne.

Jak sprawdzić zużycie pamięci RAM w Windowsie?

Zapoznaj się z prostą instrukcją:

 1. Wciśnij jednocześnie kombinację klawiszy: Ctrl + Shift + ESC, aby uruchomić Menedżer zadań.
 2. Odnajdź zakładkę Wydajność i wybierz na znajdującej się po lewej stronie okna Pamięć.
 3. Zarówno po lewej, jak i prawej stronie znajdziesz informację o aktualnie używanej pamięci (tak w GB, jak i procentowo). Ten pierwszy reaguje szybciej na zmiany w pracy komputera.
 4. To nie wszystko – sprawdź także w zakładce Procesy szczegółowo, które aplikacje najbardziej zużywają RAM (wyrażone w megabajtach lub % w ujęciu całościowym).

Dzięki temu dowiesz, co stanowi największy problem i czy w ogóle korzystasz z programów działających tle, które mocno zapełniają pamięć. Pamiętaj o tym, że sam system również zużywa RAM.

Jak zmniejszyć zużycie pamięci RAM w komputerze i co to znaczy?

Zwolnienie pamięci RAM to nic innego, jak pozbycie lub wyłączenie zbędnych programów, narzędzi lub funkcji systemu, które niepotrzebnie obciążają komputer i z których w ogóle nie korzystasz. To mówiąc dosadnie, „śmieci”, które zapychają pojemność RAM-u. Jak się ich pozbyć i zmniejszyć zużycie pamięci? To bardzo łatwe – skoro wiesz już, jak sprawdzić, jak bardzo jest ona zapełniona, to co należy zrobić, by dezaktywować niepotrzebne procesy?

Jak zwolnić pamięć RAM? Sposoby na czyszczenie pamięci RAM w komputerze

Sposobów na zmniejszenie zużycia pamięci RAM w komputerze może być kilka i jest to zależne od tego, co znajduje się na nim. Gotowe zestawy komputerowe czy laptopy mają najczęściej preinstalowane programy, z których niekoniecznie będziesz lub chcesz korzystać. Warto więc sprawdzić, do czego służą się i je odinstalować lub po prostu wyłączyć (po to, by nie uruchamiały się na starcie systemu). Jak to zrobić?

Zamknij niepotrzebne aplikacje i procesy w tle

 1. Otwórz Menedżer zadań, używając jednocześnie trzech klawiszy: Ctrl + Shift + ESC.
 2. Udaj się do zakładki Procesy.
 3. Wyszukaj najbardziej obciążające programy w sekcji Aplikacje lub Procesy w tle, z których nie korzystasz i które mogą dławić mocno komputer w danym momencie. Rozpoznasz to po użyciu pamięci w drugiej kolumnie (Pamięć).
 4. Kliknij na wybraną aplikację lub proces prawym przyciskiem myszy (PPM) i wybierz Zakończ zadanie, by odciążyć pamięć RAM.
zakończenie procesów i aplikacji w tle

Wyłącz programy uruchamiane na starcie komputera

Dezaktywować programy i usługi startujące razem z komputerem (systemem) możesz na parę sposobów. Oto one:

 1. Wciśnij kombinację klawiszy: Windows (Win) i R.
 2. Wpisz msconfig i zatwierdź, klikając OK.
 3. W konfiguracji systemu wybierz zakładkę Usługi.
 4. Znajdź usługi, które mogą niepotrzebnie zużywać RAM i z których niekoniecznie korzystasz (ocenisz to na podstawie zużycia pamięci według opisanej wcześniej instrukcji), odhaczając je, i zatwierdź, wciskając lewy przycisk myszy (LPM) na OK.

To, które są faktycznie aktywne, ocenisz po kolumnie Stan. To właśnie tam masz informacja, czy dana usługa jest zatrzymana, czy uruchomiona.

Inny sposobem jest wyłączenie aplikacji i narzędzi w Menedżerze zadań:

 1. Użyj trzech klawiszy w tym samym czasie: Ctrl + Shift + ESC, aby uruchomić Menedżer zadań.
 2. Zajrzyj do zakładki Uruchamianie i znajdź zużywające najmocniej pamięć i zupełnie niewykorzystywane przez Ciebie oprogramowanie i narzędzia.
 3. Kliknij na wybranej aplikacji PPM i wybierz Wyłącz (stan, czy jest ona aktywna, czy nie, ocenisz ponownie po kolumnie Stan).

Niektóre aplikacje mają opcję wyłączania wraz z wejściem do systemu w ustawieniach. Po co mają startować za każdym razem, skoro możesz je uruchomić dopiero, gdy faktycznie będziesz potrzebować?

Wyczyść pamięć RAM i zoptymalizuj ją specjalnymi programami

Kolejną alternatywą jest sięgnięcie po oprogramowanie przeznaczone do czyszczenia pamięci RAM i optymalizacji jej pracy. Do nich zaliczają się takie aplikacje jak:

 • RAM Kontroler
 • Memory Booster
 • RAM Cleaner XP
 • MZ Ram Booster
 • Fresh RAM
 • Wise Memory Optimizer
 • MemOptimizer
 • CleanMem
 • Mem Reduct
 • WinClear Memory Optimizer
 • FreeRAM XP Pro
 • SuperRAM
 • Memory Cleaner
 • TweakRAM

Nie są one jednak potrzebne do optymalnej pracy pamięci RAM i nie wszystkie są nadal aktualizowane. Wręcz odradzam ich instalację. Wystarczy po prostu, że zadbasz o swój system operacyjny i nie będziesz wgrywał żadnego „śmiecia”. Nie instaluj po prostu niepotrzebnych aplikacji i narzędzi lub takich o wątpliwej reputacji. Jak zadbasz odpowiednio o swojego Windowsa, to odwdzięczy się tym samym.

Masz Windowsa 11? Dezaktywuj wybrane funkcje

Czy to wszystko, co możesz zrobić, by nieco odciążyć komputer? Niekoniecznie – jak zresztą wspomniałem, sam system operacyjny zabiera trochę RAM-u. Najnowsza wersja „okienek” Microsoftu, Windows 11, ma sporo aktywnych „bajerów”, z których się obejdziesz. Widżety lub Teamsy uruchamiają dodatkowe procesy, które mogą mieć wpływ na wykorzystanie RAM-u. Jak je wyłączyć? Sprawdź prosty poradnik:

 1. Kliknij na znajdujący się na samym dole ekranu pasek zadań PPM i wybierz Ustawienia paska zadań.
 2. W zakładce Personalizacja znajdziesz się w Pasku zadań. W tym miejscu możesz wyłączyć ikonę Wyszukaj, Widok zadań, Widżety oraz Rozmowę (to nic innego jak Microsoft Teams).
 3. Wystarczy kliknąć na suwak, by je włączyć lub wyłączyć.

To naturalnie ostateczne rozwiązanie w przypadku słabszych komputerów wyposażonych w system operacyjny Windows 11. Gdy Twój sprzęt dysponuje odpowiednio dużą ilością pamięci RAM – 8 GB, 16 GB lub więcej, to nie musisz sobie nimi zawracać głowy. Podobnie zresztą sprawa ma się z pozostałymi procesami w tle.

Jeśli dysponujesz dużą dawką pamięci to poza skrajnymi przykładami i wyjątkami nie zwiększysz zużycia RAM-u na tyle, by wyraźnie spowolnić działanie komputera. Co innego, gdy w danym momencie korzystasz z mocno obciążających programów, ale wtedy to normalne zjawisko, którego nie unikniesz. Gdy Twój komputer wymięka w zadaniach, które służą Ci do nauki lub pracy, to wówczas nie pozostaje nic innego, jak ulepszyć go i dostosować do wymagań stawianych przez daną aplikację. Nie wszystko jesteś w stanie naprawić optymalizacjami i wyłączeniem zbędnych procesów.

Przeczytaj również inne artykuły na temat pamięci RAM:

Zobacz pamięci RAM DDR4 i DDR5 w x-komie