Intel Raptor Lake-S – podsumowanie informacji o rywalu AMD Zen 4

Procesory Intel Raptor Lake-S mają być następcami planowanej na koniec 2021 roku serii Intel Alder Lake-S. O ile 12. generacja Intel Core wprowadzi długo oczekiwaną świeżość w CPU „niebieskich” (hybrydowa budowa, 10-nanometrowy proces Intel 7), o tyle 13. generacja przyniesie jedynie usprawnienia w opracowanej architekturze. Mimo odległej premiery wyciekła specyfikacja całej serii Intel Raptor Lake-S. Poznaj szczegóły.

Intel Raptor Lake-S – specyfikacja

 • Architektura: Raptor Cove (duże rdzenie) i Gracemont (małe rdzenie)
 • Maksymalna liczba rdzeni: 8+16 (32 wątki)
 • iGPU: Intel Xe Gen 12.2
 • Socket: LGA 1700
 • Proces technologiczny: Intel 7 (10 nm Enhanced SuperFin)
 • Taktowania: do 5,5 GHz w trybie Turbo
 • Obsługa RAM: DDR5-5600
 • Interfejs PCIe: 5.0
 • Pamięć podręczna (cache L2): do 36 MB
 • Pobór energii (TDP): 35-125 W

Intel Raptor Lake-S – co wiemy o następcy Intel Alder Lake-S?

Procesory Intel Alder Lake-S mają przynieść rewolucję w desktopowych CPU „niebieskich”. Żegnaj 14 nm, witaj 10 nm! Jak będzie w przypadku kolejnej, 13. generacji Intel Core? Intel Raptor Lake-S mają być rozwinięciem powstałej na potrzeby Intel Alder Lake-S hybrydowej architektury (Raptor Cove i Gracemont).

intel raptor lake-s cpu
Źródło: AdoredTV

Według plotek nowa seria przyniesie więcej energooszczędnych i małych rdzeni, zwiększone IPC (instrukcje na cykl, z ang. Instructions Per CycleI), wyższe zegary oraz większą ilość pamięci podręcznej (cache L2). Co jeszcze nowego zobaczymy w procesorach Intel Raptor Lake-S?

Intel Raptor Lake-S w procesie technologicznym Intel 7 (10 nm)

Pod koniec lipca 2021 roku firma Intel oficjalnie zaprezentowała nowe nazewnictwo swoich procesów technologicznych. Tym samym Intel 10 nm Enhanced SuperFin stał się Intelem 7. Przejście na usprawniony wymiar technologiczny przyniesie poprawę wydajności na wat o 10-15% względem litografii 10 nm SuperFin.  Intel Raptor-Lake-S ma wykorzystywać ten sam proces, co Intel Alder Lake-S.

procesor intela

Dane techniczne Intel Raptor Lake-S – ile będzie rdzeni?

Kanał YouTube o nazwie AdoredTV opublikował specyfikację całej serii Intel Raptor Lake-S. Jako że źródło nie jest do końca pewne, potraktuj niniejszą listę z dystansem. Niemniej jednak udostępnione informacje wydają się dość prawdopodobne i pokrywają się z innymi źródłami.

Jak mogą wyglądać konfiguracje procesorów Intel Core i3, Core i5, Core i7 i Core i7 serii Intel Raptor Lake-S? Wszystkie mają mieć po kilka wersji – oto one:

 • Intel Core i9: 24 rdzenie (8 rdzeni Raptor Cove i 16 rdzeni Gracemont) i 32 wątki
 • Intel Core i7: 16 rdzeni (8 rdzeni Raptor Cove i 8 rdzeni Gracemont) i 24 wątki
 • Intel Core i5: 14 rdzeni (6 rdzeni Raptor Cove i 8 rdzeni Gracemont) i 20 wątków oraz wersja z 10 rdzeniami (6 rdzeni Raptor Cove i 4 rdzenie Gracemont) i 16 wątkami
 • Intel Core i3: 4 rdzenie (4 rdzenie Raptor Cove i 0 rdzeni Gracemont) i 8 wątków
 • Intel Pentium: 2 rdzenie (2 rdzenie Raptor Cove i 0 rdzeni Gracemont) i 4 wątki

Najmocniejszy procesor, Intel Core i9-13900K ma mieć 24 rdzeni i 32 wątki (dla porównania Intel Core i9-12900K z serii Intel Alder Lake-S ma mieć 16 rdzeni i 24 wątki). Duży przeskok widać w Intel Core i5, którego najwyższa jednostka może mieć nawet 14 rdzeni i 20 wątków. Warto dodać, że źródło wspomina także o Intel Pentium, które – podobnie jak Intel Core i3 – mają mieć tylko duże rdzenie (Raptor Cove). 

specyfikacja intel raptor lake-s
Źródło: AdoredTV

Układ graficzny Intel Xe powinien pozostać bez zmian względem Intel Alder Lake-S. To, jak mocna jest zintegrowana grafika, zależy od modelu procesora. Prawie wszystkie jednostki zostały wyposażone w układ z 32 jednostkami obliczeniowymi (EU). Wyjątek stanowią Intel Pentium oraz mniej wydajne warianty Intel Core i5.

Intel Raptor Lake-S – pobór energii (TDP)

Pobór energii procesorów jest zależny od wersji. Energooszczędne CPU (seria T) charakteryzują się TDP na poziomie 32 W. Główna seria cechuje się 65 W. Natomiast modele z odblokowanym mnożnikiem (seria K) mają TDP 125 W.

Power Limit (PL2) będzie w topowym modelu Intel Raptor Lake-S nieco wyższy niż w analogicznym z Intel Alder Lake-S z serii K (253 W zamiast 241 W), ale przy niższym PL4 (maksymalnie 314 vs 359 W). Ten ostatni jest limitem mocy dla bardzo krótkiego szczytu (nie przekracza 10 ms). Więcej szczegółów zobacz na tabelce przygotowanej przez Igora Wallosska z portalu Igor’sLAB:

limity mocy dla intel raptor lake-s i alder lake-s
Źródło: Igor'sLAB

Socket Intel Raptor Lake-S – jaka płyta główna i jakie pamięci RAM?

Intel Raptor Lake-S mają być kompatybilne z LGA 1700, gniazdem znanym z serii Intel Alder Lake-S. Mimo że wraz z premierą procesorów do sprzedaży trafią nowe płyty główne z serii Intel 700, to Intel Core 13. generacji zadziałają także na starszych układach (seria 600). Najprawdopodobniej będzie wymagana jedynie aktualizacja BIOS-u.

Intel Raptor Lake-S – w odróżnieniu od Intel Alder Lake-S – prawdopodobnie obsłużą wyłącznie pamięci DDR5 (5600 zamiast 4800 MHz). Można też śmiało założyć, że nowy standard będą wspierać wszystkie płyty główne, a nie tylko najwyższe modele, tak jak w przypadku 12. generacji Intel Core.

intel core 13 generacji

Systemy chłodzenia dla Alder Lake-S będą kompatybilne z platformą pod Raptor Lake-S. Jak wynika z informacji udostępnionych przez firmę Noctua, również układy dla starszych CPU będą współpracować z nowym gniazdem, ale pod warunkiem, że producent zapewni stosowny zestaw montażowy.

Intel Raptor Lake-S – jak zmieni się wydajność względem Alder Lake-S?

Procesory Intel Raptor Lake-S mają mieć o 200 MHz wyższe częstotliwości taktowania (najwyższy model, Intel Core i9-13900K, będzie mógł się prawdopodobnie pochwalić aż 5,5 GHz w trybie Turbo). Dalszy rozwój architektury, większa liczba rdzeni (przy czym CPU mają także oferować świetne wyniki w zastosowaniach jednowątkowych), pojemniejsza pamięć cache L2, zwiększone IPC (nie wiadomo, o ile) i obsługa szybszych pamięci DDR5 przełoży się na wzrost wydajności.

szczegóły o rdzeniach raptor cove
Źródło: AdoredTV

Jak duży? Na razie trudno prorokować, gdy nie mam wszystkich danych. Spodziewam się jednak, że wzrost wydajności w Intel Raptor Lake-S będzie kilkunastoprocentowy względem Intel Alder Lake-S. Procesory Intel Core 13. generacji nie będą w końcu żadnym dużym krokiem naprzód, a jedynie ulepszeniem architektury. Na więcej zmian trzeba będzie poczekać do serii Intel Meteor Lake-S w niższym, 7-nanometrowym procesie technologicznym (Intel 4).

Intel Raptor Lake-S – kiedy premiera?

Premiera procesorów Intel Raptor Lake-S (13. generacji) ma odbyć się rok po debiucie Intel Alder Lake-S, czyli pod koniec 2022 roku. Najprawdopodobniej ukażą się w sprzedaży w październiku albo listopadzie. Mają one konkurować z serią AMD Ryzen 7000, opartą na architekturze Zen 4 (5 nm TSMC).

Źródło: VideoCardz, Wccftech, Igor’sLAB, MLID, AdoredTV

Przeczytaj też:

Sprawdź pełną ofertę procesorów Intela w x-komie