Choć z zapowiadanej od wielu miesięcy premiery desktopowych kart graficznych Intel ARC można sobie już żartować, to mimo wszystko stała się faktem. To zwiastowała już zresztą oficjalna prezentacja specyfikacji czterech planowanych GPU, Intel ARC A770, A750, A580 i A380, oraz zapowiedź A310. Jaką wydajność oferują i kiedy w końcu zawitały do sklepów?
Oficjalna zapowiedź kart graficznych Intel ARC Alchemist miała miejsce… w sierpniu 2021 roku. Z kolei pod koniec marca 2022 roku nastąpiła (właściwie papierowa) premiera mobilnych wersji tych układów graficznych. Desktopowych GPU wciąż nie było ani widu, ani słychu.
Przeczytaj: Premiera mobilnych kart Intel ARC. Co potrafią GPU Intela do laptopów?
Mieliśmy je zobaczyć na półkach sklepowych w pierwszym, a potem w drugim i trzecim kwartale – mamy końcówkę trzeciego, a kart nadal nie było na rynku. No, chyba że weźmiemy pod uwagę debiut źle przyjętego modelu A380… w Chinach. Do tego problemy ze sterownikami. Nie tak to miało wyglądać…
Zapowiedź specyfikacji poszczególnych modeli Intel ARC (właściwie to trzech, bo A380 już znaliśmy wcześniej) zwiastowała, że w końcu powinna się wkrótce odbyć, ale bez hucznej premiery. Oto, co musisz wiedzieć o przeznaczonych (nie tylko) do gamingu modeli GPU Intela. Będzie ich w sumie pięć – dla różnych półek cenowo-wydajnościowych.
Najmocniejsza karta graficzna Intel ARC ma wydajność na miarę (nieco niżej lub rzadziej powyżej) GeForce’a RTX 3060 Ti (w ray tracingu RTX-a 3060), czyli szału nie ma, ale dramatu również. Problem w tym, że trochę za późno na to, gdy wyszły już lub są na horyzoncie serie RTX 4000 i RX 7000. Na szczęście (dla Intela) NVIDIA i AMD zaczną wypuszczać słabsze modele dopiero w 2023 roku.
Do rzeczy – tak prezentuje się oficjalna specyfikacja ARC A770, który jest dostępny w dwóch wariantach (8 i 16 GB VRAM):
Karta jest dostępna nie tylko u partnerów Intela, ale także w wersji Limited Edition (referencyjny model Intela).
Przeczytaj test ARC A770: Recenzja ASRock ARC A770
Intel ARC A750 ma przede wszystkim konkurencją dla RTX-a 3060 i RX-ów 6600 (XT) i osiąga zwykle nieco lepsze rezultaty (często o kilkanaście procent).
Karta jest dostępna nie tylko u partnerów Intela, ale także w wersji Limited Edition (referencyjny model Intela).
Ten model powinien rywalizować o względy graczy z RTX-em 3050. Według przecieków ma być od tej karty NVIDIA wydajniejszy.
Karta ma być dostępna jedynie w wersjach autorskich, które przygotują partnerzy biznesowi Intela.
Mało atrakcyjna dla graczy karta. Po samej specyfikacji widać przepaść między tym modelem a chociażby A580. Jest więc to niska półka wydajnościowa, która przeznaczona jest do starszych produkcji i mało wymagających tytułów. To konkurencja dla Radeona RX 6400 i GeForce’a GTX 1050 Ti (zwykle od nich trochę szybsza) i czasem zbliża się do poziomu GTX-a 1650 (w niewielu grach potrafi go wyprzedzić).
Karta jest dostępna jedynie w wersjach autorskich, które przygotowali partnerzy biznesowi Intela.
Intel jednak przygotuje więcej kart. Na wydarzeniu Intel Innovation zapowiedziano jeszcze jeden, najsłabszy model, czyli A310. To karta dla najmniej wymagających użytkowników i ewentualnie do leciwych, mało wymagających gier. Skoro A380 oferuje wydajność nieco powyżej GTX-a 1050 Ti, to A310 zniży się do poziomu „gołego” GTX-a 1050 lub poniżej.
Karta pojawi się tylko w autorskich wersjach (np. niskoprofilowych) do najsłabszych komputerów (głównie biurowych) jako alternatywa dla iGPU.
Oficjalnie karty graficzne Intel ARC Alchemist miały wyjść późnym latem, czyli prawie do końca września, czego nie udało się dotrzymać. Jako pierwsze ukazało się A380, ale początkowo tylko na rynek chiński. W Polsce premiera kart niereferencyjnych tego modelu odbyła się pod koniec września 2022 roku. W x-komie są one dostępne od końca listopada (początkowo w wydaniu ASRocka).
Sprawdź karty graficzne Intel ARC w x-komie
Kolejne GPU, czyli topowe Intel ARC A770, trafiło do sklepów 12 października, w tym samym czasie co A750. Kolejne modele wyjdą w 2023 roku.
Moje obawy i przecieki o anulowaniu serii Intel ARC Alchemist się nie potwierdziły. Jeszcze w październiku pojawiły się dwa modele, i to w dodatku topowe karty. Osobną kwestią pozostaje ich dostępność. Nie jest też jasne, kiedy wyjdą kolejne GPU. Czy po premierze ARC A770 i A750 Intel zacznie wypuszczać modele lawinowo w odstępach kilkutygodniowych, czy czeka nas dłuższe oczekiwanie na tanie Intele? Czas pokaże.
Jeśli jesteś zainteresowany kartami Intel ARC, to wiedz, że potrzebujesz do nich względnie nowej platformy sprzętowej, która obsługuje Resizable BAR: Chcesz kupić kartę graficzną Intel ARC? Zapomnij o tym, jeśli masz starszy komputer
Chcesz dowiedzieć się więcej o kartach graficznych Intel ARC i ich architekturze? W takim razie przeczytaj podsumowanie informacji:
Sprawdź również: