Intel Meteor Lake-S – jak duży będzie skok technologiczny? Oto, co wiemy o 14. generacji Intel Core

Po latach skazania w desktopach na 14-nanometrowe procesory Intel szykuje się do mocnej ofensywy. Intel Alder Lake-S i Intel Raptor Lake-S to dopiero początek drogi, której ważnym punktem będzie seria Intel Meteor Lake-S. To ona wprowadzi (kolejne) duże zmiany: 7-nanometrową litografię (Intel 4) i ulepszoną technologię Foveros 3D. Kiedy można spodziewać się premiery Intel Meteor Lake-S? Co wiemy o nowej architekturze? Oto podsumowanie informacji o 14. generacji Intel Core.

Intel Meteor Lake-S – nadchodzi nowe

Procesory Intel Alder Lake-S zakończą 14-nanometrową erę Intela w desktopowych CPU. One wraz z Intel Raptor Lake-S będą jednak przejściowym etapem. Intel nie zamierza zwalniać tempa i premiera 14. generacji procesorów Intel Core, czyli Intel Meteor Lake-S, będzie kolejnym ważnym wydarzeniem w historii firmy.

cechy intel meteor lake
Źródło: Intel

Co wiemy o budowie CPU, która zapowiada się u „niebieskich” na rewolucyjną? Czy nowa seria przyniesie prawdziwy skok technologiczny, jakiego nie widzieliśmy od lat w procesorach Intela? Jak ma wyglądać specyfikacja 14. generacji Intel Core? Na te i nie tylko na te pytania spróbuję odpowiedzieć w niniejszej publikacji.

Intel Meteor Lake-S – budowa procesora

Intel Meteor Lake-S będzie opierać się, podobnie jak procesory Intel Alder Lake-S i Raptor Lake-S, na heterogenicznej budowie, na którą składają się rdzenie oparte na dwóch różnych architekturach. Są nimi Redwood Cove (Performance Core, czyli duże, wysoko wydajne rdzenie) i Crestmont (Efficient Core, czyli energooszczędne, małe rdzenie). Są to następcy architektur Raptor Cove i Gracemont (Intel Raptor Lake-S). Warto podkreślić, że Intel zaprojektował architekturę Redwood Cove od podstaw.

opis technologii intel foveros
Źródło: Intel

Procesory Intel Meteor Lake-S będą pierwszą serią, która wprowadzi w desktopowych CPU Intela warstwową budowę. CPU będzie składać się z kilku elementów połączonych za pomocą technologii pakowania Foveros 3D (nowej generacji), znanej z Intel Lakefield. Procesory Intel Meteor Lake-S mają opierać się na trzech chipletach – Compute Die (kafelek obliczeniowy), SOC-LP (znajdzie się w nim matryca I/O) i GPU Die (kafelek ze zintegrowanym układem graficznym).

Zaletą rozwiązania Intela jest to, że firma może wykorzystać do produkcji Intel Meteor Lake-S różne procesy technologiczne. Co to oznacza? To, że wybrane elementy mogą być produkowane w innych fabrykach, nie tylko Intela, ale też np. TSMC. Budowa chipletowa znana jest z procesorów AMD Ryzen, opartych na architekturze Zen, i pozwala obniżyć koszty produkcji czy zwiększyć uzysk.

Intel Meteor Lake-S pierwszymi procesorami w litografii Intel 4 (7 nm)

Intel Meteor Lake-S będzie również pierwszą desktopową serią procesorów powstałą w 7-nanometrowym procesie technologicznym EUV (w skrajnym ultrafiolecie), ochrzczonym jako Intel 4. Niższa litografia oznacza wyraźną poprawę efektywności energetycznej.

proces technologiczny intel 4
Źródło: Intel

Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela, pochwalił się w maju 2021 roku, że Intel osiągnął kamień milowy. Udało się zakończyć tzw. fazę tape-in, czyli przedostatni etap projektowania procesora. Co ona oznacza? To, że prace nad wszystkimi elementami Intel Meteor Lake zostały ukończone. Teraz w ramach procesu tape-out są one składane w jedną całość. W tym samym etapie dochodzi też do produkcji pierwszych próbek inżynieryjnych. 

koniec etapu tape-in intel meteor lake-s
Źródło: Intel

Specyfikacja Intel Meteor Lake-S

O specyfikacji Intel Meteor Lake-S jeszcze zbyt wiele nie można powiedzieć. Jeśli topowy model Intel Raptor Lake-S ma mieć 8 Performance Core i 16 Efficient Core, to można wysnuć wniosek, że przynajmniej tyle samo będzie miało CPU kolejnej generacji. Czy będzie ich więcej? Nie wiadomo – możliwe, że „niebiescy” przedłożą jakość (wydajność, efektywność energetyczną) nad ilość. Na razie to wszystko, co wiemy o specyfikacji Intel Meteor Lake-S:

 • Architektura: Redwood Cove (duże rdzenie) + Crestmont (małe rdzenie)
 • Proces technologiczny: Intel 4 (7 nm EUV)
 • Maksymalna liczba rdzeni: brak danych na temat Performance Core (8?) i Efficient Core (16?)
 • Układ graficzny (tGPU): Intel Xe Gen. 12.7 (96 EU)
 • Socket: LGA 1700
 • Obsługa RAM: DDR5
 • Interfejs PCIe: 5.0
 • Pobór energii (TDP): 35-125 W
budowa i cechy intel meteor lake
Źródło: Intel

Socket Intel Meteor Lake-S

Platforma LGA 1700 została stworzona z myślą o trzech generacjach procesorów. W związku z tym Intel Meteor Lake-S, mimo zauważalnych zmian, będzie wymagać płyty głównej z tym samym gniazdem, co Intel Alder Lake-S i Raptor Lake-S. Nie jest jasne, czy układy z serii Intel 600 opracowane na potrzeby 12. generacji Intel Core obsłużą także 14. generację procesorów. Przecieki zdradzają na razie tylko wsparcie dla Intel Raptor Lake-S.

procesory intel meteor lake i intel granite rapids
Źródło: Intel

Wraz z premierą Intel Meteor Lake-S do sprzedaży trafi nowa seria płyt głównych opartych na chipsecie Intel 800. O tym, czy będą one niezbędne, przekonamy się bliżej debiutu omawianych CPU.

Układ graficzny w Intel Meteor Lake-S

W konsumenckich procesorach Intela użytkownicy są przyzwyczajeni do obecności zintegrowanego układu graficznego (poza modelami z oznaczeniem F). Nie inaczej będzie w nowej serii, która ma zaoferować iGPU Intel Xe Ge. 12.7 z większą liczbą jednostek wykonawczych niż w Intel Xe Gen 12.2, które pojawi się w Alder Lake-S i Raptor Lake-S.

budowa cpu intel meteor lake-s
Źródło: Intel

Dotychczas w Intel Xe było ich co najwyżej 96. Intel Meteor Lake pochwali się układem graficznym z minimum 96 EU, a maksymalnie 192 EU. Większa liczba jednostek przełoży się naturalnie na lepszą wydajność, ale ma być zarezerwowana tylko dla procesorów mobilnych.

Przewidywana wydajność Intel Meteor Lake-S

Jako że procesory Intel Meteor Lake-S będą pierwszymi wyprodukowanymi w procesie technologicznym Intel 4, warto pochylić się nad tym, co nowego wniesie niższa litografia. Wydajność na wat wzrośnie względem Intel 7 (10 nm Enhanced SuperFin) o 20%. Będzie to zatem o 30-35% wyższy współczynnik od tego, który cechuje wymiar technologiczny 10 nm SuperFin (mobilne Tiger Lake). Różnice zrobią się jeszcze większe, gdy porównamy je do 14-nanometrowej litografii.

Szykuje się zatem spory przeskok wydajności nie tylko względem serii Intel Rocket Lake-S, ale także Intel Alder Lake-S i Raptor Lake-S. Na przecieki dotyczące benchmarków i gier będziemy musieli jeszcze poczekać długo. Pierwsze wyniki wydajności – na podstawie próbek inżynieryjnych – mogą zacząć pojawiać się w drugiej połowie 2022 roku. 

nowe nazewnictwo procesów technologicznych intela
Źródło: Intel

Premiera Intel Meteor Lake-S – kiedy zadebiutuje 14. generacja Intel Core?

Premiera procesorów Intel Meteor Lake-S odbędzie się już w drugim kwartale 2023 roku. Intel od długiego czasu pracuje nad zejściem na 7-nanometrowy proces technologiczny, więc po co czekać, skoro rewolucja puka do drzwi? Od premiery Intel Raptor Lake-S upłynie zatem tylko pół roku, ale podobna różnica dzieli Intel Rocket Lake-S a Intel Alder Lake-S.

Procesory Intel Meteor Lake są wyłącznie serią przeznaczoną na rynek konsumencki i trafią one nie tylko do desktopów (z dopiskiem S), ale także do urządzeń przenośnych. Masowa produkcja ma ruszyć w drugiej połowie 2022 roku.

innowacje w procesach technologicznych intela
Źródło: Intel

Co po Intel Meteor Lake-S? Początek podboju rynku CPU

Intel podzielił się ambitnymi planami związanymi z procesorami. Niestety, firma potwierdziła na Intel Investor Meeting 2022 opóźnienie premier kolejnych CPU. Po Meteor Lake-S czekają nas następujące serie:

 • Arrow Lake-S: rdzenie Lion Cove i Skymont, dwa procesy technologiczne (Intel 20A i N3, czyli 3 nm TSMC); premiera w 2024 roku (drugi kwartał?)
 • Lunar Lake-S: Lion Cove i Skymont, dwa procesy technologiczne (Intel 18A i N3?); 2024+ (koniec 2024 roku lub początek 2025 roku?)
 • Nova Lake-S: Panther Cove i Darkmont, Intel 18A; koniec 2025 roku lub 2026 rok?
opis zmian w litografii intel 3
Źródło: Intel

Intel Arrow Lake, Lunar Lake i Nova Lake. Obiecująca przyszłość

Pierwsze dwie generacje, Intel Arrow Lake i Lunar Lake, przywodzą na myśl różnice między Intel Alder Lake-S a Raptor Lake-S. Jednak nowsza ma zwiększyć dwukrotnie liczbę energooszczędnych rdzeni względem 13. generacji Intel Core, identycznie jak zresztą Intel Raptor Lake-S względem Alder Lake-S.

Arrow Lake skorzysta z kilku nowych procesów technologicznych: 3-nanometrowej litografii TSMC i  autorskiego Intel 20A (5 nm). Z kolei Lunar Lake wykorzysta Intel 18A (5 nm+) i zewnętrzy proces technologiczny, ale Intel nie potwierdził, czy będzie to nadal N3.

harmonogram procesorów intel arrow lake i lunar lake
Źródło: Intel

Największą uwagę zwraca ostatnia seria, która wprowadzi całkowicie nową, zbudowaną od podstaw architekturę. Procesory Intel Nove Lake, bo o nich mowa, mają być tak dużą nowością jak Intel Core pierwszej generacji. Według przecieku mogą one przynieść aż o 50% wyższą wydajność niż Lunar Lake. Jest to jednak jeszcze pieśń przyszłości.

Przyszłości, która w przypadku desktopowych procesorów, rysuje się w bardzo niebieskich barwach. Czy AMD, które przygotowuje 5-nanometrowe procesory AMD Ryzen 7000 (Zen 4) i 3-nanometrowe Zen 5 (Granite Ridge), ma się czego obawiać? Na mocnej konkurencji na rynku CPU my, konsumenci, możemy tylko zyskać. Szykuje się arcyciekawa i emocjonująca rywalizacja pomiędzy Intelem i AMD w desktopowych procesorach.

Źródło: Intel, VideoCardz, Wccftech, Tom’s Hardware

Przeczytaj również:

Zobacz pełną ofertę procesorów Intela w x-komie