Nie Intel Meteor Lake-S, lecz Intel Raptor Lake Refresh są 14. generacją desktopowych procesorów Intel Core. Czy to niekoniecznie pożądane odświeżenie, czy może Intel ponownie zaskoczył i przygotował więcej zmian, niż sugeruje to nazwa nowych CPU? Niezależnie od finału, jedno jest pewne – nie tak miała wyglądać 14. generacja Intel Core…
Przyszłość z Intel Meteor Lake-S dawała nadzieję na lepsze jutro w świecie desktopowych procesorów. Obietnice zostały obietnicami – rzeczywistość kolejny raz sprowadza na ziemię. W zamian Intel wrócił do schematu sprzed lat, odgrzewając kolejny raz kotleta. Bo trudno zakładać, żeby Intel Raptor Lake Refresh, czemu zaprzecza nawet sama nazwa, stały się czym innym. Jednostki Intel Core 13. generacji nieco zaskoczyły skokiem wydajności, ale czy i tym razem można liczyć na powtórkę?
Zmiany niestety są jeszcze skromniejsze. Pierwotne plany Intela nie wypaliły i przez to firma zrezygnowała z wydania serii Meteor Lake (jako 14. generacji) na komputerach, oferując trzeci raz „to samo”, czyli odświeżenie Raptor Lake’a, który już był odświeżeniem Alder Lake’a. Meteor Lake nadal istnieje, ale procesory będą przeznaczone tylko dla laptopów. A miało być tak kolorowo…
Zmiany obejmują głównie taktowania. Miała być też obsługa szybszych DDR5 (6400 MHz), ale plotki się nie potwierdziły.
Największą metamorfozę przeszła i7. A konkretnie: Intel Core i7-14700K(F) zyskał dodatkowe 4 rdzenie energooszczędne i 200 MHz na taktowaniu boost oraz dodatkowy cache L2 (plus 4 MB) i L3 (o 3 MB więcej) względem Intel Core i7-13700K. To przekłada się na 20 rdzeni i 28 wątków zamiast 16 rdzeni i 24 wątków.
Wygląda na to, że to jedyny model, które przeszedł większe zmiany w 14. generacji Intel Core. Przynajmniej wśród jednostek z odblokowanym mnożnikiem.
16 października Intel zapowiedział tylko topowe jednostki: Intel Core i9-14900K(F), Intel Core i7-14700K(F) oraz Intel Core i5-14600K(F).
Specyfikacja pozostałych potwierdzona została 8 stycznia w przededniu targów CES 2024.
Nowa generacja Intel Core nie przyniosła nowego chipsetu – Intel 800 będzie bowiem zarezerwowany dla kolejnej generacji – Intel Arrow Lake (pod nową podstawkę LGA 1851). Obejmie on jednak tylko Z890, B860 i H810. Zabraknie H870.
A co z Raptor Lake Refresh? Ze względu na to samo gniazdo (LGA 1700) i brak nowych płyt starsze układy (Intel 700 i 600) obsługują 14. generację Intel Core. Producenci będą musieli wydać co najwyżej stosowne aktualizacje BIOS-u. Nie oznacza to jednak braku nowości.
Intel wraz z partnerami ma szykować się do odświeżenia także topowych płyt Z790, które miałyby być okraszone dopiskiem X (nie jest to potwierdzona informacja).
Jest to więc jeszcze skromniejsze odświeżenie niż w przypadku ubiegłorocznych Raptor Lake’ów. Refresh najwyraźniej nieprzypadkowo znalazło się w nazwie procesorów.
Zastanawiać się można jedynie, czy nie doszło do wzrostu poboru mocy. Na szczęście standardowe TDP i PL2 pozostały bez zmian. Intelowi trudno było poprawić efektywność energetyczną w tej architekturze, zwłaszcza przy kolejnych „ulepszeniach” skutkujących np. wzrostem taktowań (do 6,0 GHz prosto z pudełka). W każdym razie modele K nadal są prądożerne i wymagające dla chłodzeń.
Choć nadzieję dało wprowadzenie aktywnego DLVR (ang. Digital Linear Voltage Regulator). Ten regulator napięcia pozwala obniżyć pobór nawet o 10-20% przy tych samych zegarach, co w poprzednich generacjach. Albo… zwiększyć taktowanie przy zachowaniu takiego samego poboru. Intel poszedł tą drugą ścieżką. Więcej o faktycznym poborze mocy Intel Core 14. generacji przeczytasz w recenzji, którą podlinkowałem niżej.
Intel Raptor Lake Refresh nie przynosi wielu zmian, więc nie spodziewaj się drastycznego skoku wydajności. Poczynione optymalizacje w architekturze oraz podniesienie jeszcze bardziej zegarów (w Intel Core i7-14700K licz jeszcze na pamięć cache i więcej rdzeni) nie wpływają drastycznie na osiągi.
W przypadku pojedynczego rdzenia może to być raptem 3-4%, ale w zadaniach wielowątkowych wygląda już to atrakcyjniej, bo potrafi sięgać ponad 15-20%. W grach różnice sięgają maksymalnie kilkunastu procent, a często tylko kilku, bo w gruncie rzeczy seria 14. generacji to właściwie głównie podkręcona 13. generacja. Wyższe różnice dotyczą tytułów, które lubią się z wysokim taktowaniem. Spójrz na oficjalne wykresy Intela:
Przeczytaj recenzję topowych modeli Intel Core 14. generacji:
Modele Intel Core 14. generacji są już dostępne w przedsprzedaży. Ich cena nie zmieniła się względem Intel Core 13. generacji.
Poznaj oficjalne ceny w Polsce Intel Core i9-14900K(F), Intel Core i7-14700K(F) oraz Intel Core i5-14600K(F):
Zobacz również tańsze modele, które ukazały się 9 stycznia 2024 roku o północy:
Oficjalna zapowiedź Intel Raptor Lake Refresh nastąpiła 16 października. Premiera w sklepach odbyła się 17 października o godz. 15:00 czasu polskiego. Wtedy też pojawiły się testy i recenzje Intel Core 14. generacji.
Procesory Intel Core 14. generacji znajdziesz także w nowych komputerach G4M3R Hero+ w połączeniu z kartami graficznymi GeForce RTX 4000.
Podobnie jak w poprzednich generacjach, w tym czasie ukazały się jedynie topowe jednostki z dopiskiem K(F), czyli Intel Core i5-14600K(F), Core i7-14700K(F) i i9-14900K(F). Pozostałe modele, w tym wersje z zablokowanym mnożnikiem, zadebiutowały w nocy z 8 stycznia na 9 stycznia 2024 roku z okazji targów CES 2024 (9-12 stycznia 2024 roku). Tak też było w poprzednich latach i ten trend się utrzymał.
To nie koniec nowin – Intel przymierza się do porzucenia dotychczasowego nazewnictwa w swoich procesorach. Intel Core i (i3, i5, i7, i9) zostanie zastąpione przez… Intel Core (3, 5, 7, 9, tak chodzi o porzucenie „i” w nazwie) oraz nową, wyższą klasę: Intel Core Ultra (Ultra 5, Ultra 7 i Ultra 9; bez Ultra 3). Z przecieków wygląda na to, że w zbliżającej się generacji dla laptopów pod Intel Core będzie ukrywać się odświeżona architektura Raptor Lake, natomiast pod Ultra – zupełnie nowa Meteor Lake.
Nowy schemat nazewnictwa ma wejść w życie w serii Intel Meteor Lake, przeznaczonej tylko do notebooków (ominie ona – wbrew pierwotnym doniesieniom – desktopy). Tym samym 14. generacja Intela Core ma być ostatnią według starego schematu. I będzie nią właśnie Intel Raptor Lake Refresh do komputerów osobistych. Dopiero kolejna generacja, Intel Arrow Lake, będzie pierwszą dla PC reprezentującą nowe nazewnictwo.
Mały duży krok dla Intela – to w końcu zwieńczenie długiej, bo kilkunastoletniej historii Intel Core. Intel chce nieco odciąć się od przeszłości, otwierając niejako nowy rozdział, w którym głównymi bohaterami będą pierwsze generacje Intel Core i Intel Core Ultra. Jest to więc swojego rodzaju reset tego, co już znasz. Ot, nowy początek… oby ciekawszy od zwieńczenia epoki.
Źródło: Intel, VideoCardz, Wccftech, Tom’s Hardware
Przeczytaj również:
Zobacz także:
Odkryj procesory 14. generacji Intel Core oraz komputery G4M3R Hero+ oparte na Intel Core 14. gen.
czy warto rozwazac do tych procesorow a770?