10 nm po latach zastąpi 14 nm
Od momentu kiedy do Intel po raz pierwszy zaprezentował 14-nanometrowy proces produkcji procesorów minęło 7 długich lat. Sami przyznacie, że jest to już odpowiedni czas na zmianę. I tak też się stało, ponieważ najnowsze procesory Intel Core będą wykonywane w technologii 10 nm, co przełoży się na około 10-15% więcej wydajności na wat.
Warto dodać, że niebiescy zamieszali trochę w nazewnictwie, bowiem litografia Intel 7 nie oznacza 7 nm procesu produkcji. Jest to oczywiście 10 nm Enhanced SuperFin, z którym wcześniej mogliśmy mieć styczność jedynie przy procesorach z rodziny Tiger Lake dedykowanych laptopom.
Hybrydowa architektura Intel Alder Lake
Nie wszystkie procesory z rodziny Intel Alder Lake mają hybrydową architekturę, o której jest tak głośno. Słabsze jednostki posiadają jedynie rdzenie P, natomiast rdzenie E są dedykowane tylko modelom i7 w górę (i to też nie wszystkim). Warto jest się jednak przyjrzeć tej budowie, bo to właśnie ona wnosi największy powiew innowacji.
Cyt.: „Specyfikacja Intel Alder Lake: … iGPU: Intel UHD Graphics 770 (Xe Gen 12.2)”
Moment, moment… ale specyfikacja Alder Lake zawiera różne iGPU, jest też UHD 730 i UHD 710 (w zależności od modelu procesora). Są też modele bez iGPU.
Trafna uwaga. Podana specyfikacja była dedykowana Alder Lake-S.