RAM DDR5 nie tylko szybszy i pojemniejszy. Będzie się też mocniej grzać niż DDR4

Na rynek trafiły pierwsze konsumenckie pamięci RAM DDR5. Wielu producentów czeka jeszcze z wydaniem swoich kości do okolic premiery procesorów Intel Alder Lake-S. Pamięci DDR5 mają być nie tylko wydajniejsze, pojemniejsze i bardziej energooszczędne. Według przedstawicieli firmy Corsair będą też generować więcej ciepła, a co za tym idzie – mogą osiągać wyższe temperatury niż DDR4.

RAM DDR5 – jakie zmiany przyniesie nowa pamięć względem DDR4?

Pamięci DDR4 są z nami już od 2014 roku, więc przyjście nowego standardu będzie może nie rewolucją, ale dużym krokiem naprzód. RAM DDR5 zapewni niższy pobór energii i wyższe taktowania i przepustowość, co przełoży się na lepszą wydajność względem DDR4. Pojemność ma wynieść do 128 GB w jednej kości (w przypadku serwerowych pamięci nawet 512 GB).

corsair pamięci ddr4

Na początku do sprzedaży trafiły bądź trafią pamięci o taktowaniu 4800 MHz, 5600 MHz i 6400 MHz. Niektórzy producenci jednak szykują się do przekroczenia kolejnych barier (Samsung – 7200 MHz, SK Hynix – 8400 MHz, a chińska firma Netac nawet myśli o imponujących 10000 MHz). Z drugiej strony – DDR5 będą też cechować się większymi opóźnieniami niż DDR4 (np. CL40, CL46, CL52), podobnie jak DDR4 względem DDR3.

Pamięci DDR5 mają być szybkie i gorące

Firma Corsair, producentów nie tylko pamięci RAM, ale też systemów chłodzenia, obudów, urządzeń peryferyjnych czy zasilaczy, opublikowała w ostatnich dniach obszerny materiał wideo, który przybliża temat DDR5.

Można z niego dowiedzieć się, że nowy RAM może wyraźnie mocniej grzać się niż DDR4. Dlaczego? Jak ujawnił George Makris, dyrektor marketingu DYI Corsair, wynika to z przeniesienia układu regulacji napięcia (VRM) z płyty głównej bezpośrednio na moduł pamięci. Co więcej, na płytce drukowanej pamięci DDR5 znajdziemy też układ scalony do zarządzania energią (PMIC). Jego wbudowanie ma zwiększyć możliwości podkręcania (OC) i stabilność RAM-u.

ram corsair dominator platinum

Jak Corsair zamierza walczyć z ewentualnym wzrostem temperatur? Nie da się ukryć, że te zmiany będą wymagać od producentów lepszego systemu chłodzenia. Corsair wykorzysta technologię DHX (ang. Dual-path Heat Xchange), by zmniejszyć ilość generowanego ciepła przez pamięci DDR5. Wykorzystuje ona żeberka do jego rozpraszania z części zewnętrznej oraz inny zestaw żeberek do schładzania wnętrza – od strony płytki drukowanej. Jest to skuteczne rozwiązanie znane z dotychczasowych modułów Corsair Dominator.

Jaka będzie cena RAM DDR5?

Aby szerzej rozwinąć temat cen DDR5, trzeba poczekać do uruchomienia sprzedaży większej liczby modułów RAM. Jedno jest pewne – na początku będzie trzeba za nie zapłacić jak za zboże. Pierwszy zestaw 32 GB pamięci RAM DDR5-4800 (CL40) od TeamGroup kosztował w amerykańskim Amazonie 311 dolarów (nawet 1500 zł z podatkiem). Co prawda DDR4 o takiej pojemności też potrafi tyle kosztować (albo i więcej), ale to cena za najlepszy wariant pamięci.

ddr5 ram teamgroup

RAM DDR5 – kiedy premiera sprzętu z obsługą pamięci?

Mimo że pierwsi producenci, tacy jak TeamGroup, rozpoczęli już sprzedaż pamięci DDR5-4800, wciąż musimy poczekać na sprzęt obsługujący nowy standard. W październiku lub listopadzie 2021 roku ma odbyć się według nieoficjalnych doniesień premiera procesorów Intel Alder Lake-S, które przyniosą obsługę DDR5. Niewątpliwie będzie to duże wydarzenie.

pamięci ddr5 samsung

Do końca 2021 roku liczba dostępnych w sprzedaży modułów pamięci DDR5 będzie jednak mocno ograniczona, dlatego nadchodząca platforma Intel Alder Lake obsłuży zarówno nowy standard, jak i ten najbardziej powszechny. Etap przejściowy z DDR4 na DDR5 potrwa w końcu kilka lat. Udziały nowego rodzaju RAM-u mają stopniowo zwiększać się w 2022 roku, by przekroczyć 50% w 2023 roku. Tak przewidują analitycy z firmy badawczej Yole Development na podstawie statystyk.

corsair pamięć ddr4

AMD wprowadzi obsługę DDR5 dopiero pod koniec 2022 roku wraz z premierą procesorów AMD Ryzen 7000, opartych na architekturze Zen 4. W podobnym okresie zadebiutują CPU z serii Intel Raptor Lake-S (Intel Core 13. generacji), który także będą wspierać jedynie nowy standard. Dopiero wtedy najprawdopodobniej pamięć DDR5 stanie się bardziej powszechna. Na rynku powinny również stopniowo pojawiać się szybsze moduły. Czas w końcu pożegnać 7-letni RAM DDR4.

Źródło: TechSpot, Corsair, Hardware Times, Twitter(momomo_us)

Wybrane pamięci DDR4 Corsair Dominator w ofercie x-komu