Karty graficzne Intel ARC ogłoszone. Czy stoczą zacięty bój z GeForce i Radeon?

Konsumenckie karty graficzne Intel ARC zostały zapowiedziane. Znane wcześniej jako Intel DG2 – oparte na architekturze Xe-HPG – układy będą rywalizować na rynku z NVIDIA GeForce RTX i AMD Radeon RX. Intel oficjalnie potwierdził termin premiery i ogłosił technikę na wzór NVIDIA DLSS. Wiemy też, że obsłużą sprzętowy ray tracing. Czyżby Intel był gotowy na ostrą walkę o graczy?

Umarł Intel DG2, niech żyje Intel ARC Alchemist!

Najnowsza zapowiedź Intela jest pożegnaniem DG2. Intel ARC to nowa marka dedykowanych kart graficznych, które będą przeznaczone dla graczy. Wykorzystają one architekturę Intel Xe-HPG. Nazwa kodowa pierwszej serii to Alchemist, która podejmie walkę z NVIDIA Ampere (GeForce RTX 3000, a od przyszłego roku być może RTX 3000 Super) i AMD Navi (Radeon RX 6000).

Według starszych plotek karty graficzne Intel ARC miały być produkowane w procesie technologicznym 7 nm TSMC, ale nowsze doniesienia, wciąż nieoficjalne, sugerują o 6-nanometrowej litografii TSMC. O architekturze Xe-HPG Intel może powiedzieć więcej na konferencji Hot Chips 33 (22-24 sierpnia 2021 roku). Co takiego przyniesie pierwsza generacja kart graficznych Intel ARC (Alchemist)?

Intel rzuca rękawicę AMD i NVIDIA

Układy graficzne Intel ARC Alchemist obsłużą wszystkie funkcje DirectX 12 Ultimate (m.in. Mesh Shading, VRS), sprzętowy ray tracing (RT) oraz nowy rodzaj supersamplingu opierającą się – podobnie jak NVIDIA DLSS – na sztucznej inteligencji (AI). Anton Kaplanyan, wiceprezes ds. rozwoju układów graficznych w firmie Intel, potwierdził, że więcej szczegółów na temat autorskiej techniki będącej alternatywą nie tylko dla DLSS, ale też AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) poznamy jeszcze w tym tygodniu.

układy intel arc alchemist

Intel z okazji zapowiedzi zaprezentował widowiskowy materiał wideo, w którym 1000 dronów Intel Shooting Star zostało wykorzystanych do wizualizacji designu karty Intel ARC na nocnym niebie. Zobacz piękny efekt:

Intel ARC – znamy termin premiery

Potwierdziły się plotki o debiucie kart graficznych Intel Xe-HPG DG2. Zgodnie z tym, o czym informowałem kilka tygodni temu, desktopowe i mobilne karty graficzne Intel ARC trafią na rynek w pierwszym kwartale 2022 roku.  Do sprzedaży powinno trafić co najmniej pięć modeli desktopowych. Najsłabszy ma mieć 128 bloków EU, natomiast najmocniejszy, który może konkurować wydajnością z GeForce’ami RTX 3070 i RTX 3080, 512 jednostek wykonawczych.

Intel nawet pokusił się o ujawnienie kolejnych generacji Intel ARC. Będą to kolejno: Battlemage, Celestial i Druid. Następna seria, która wcześniej określana była mianem DG3, powinna zadebiutować w 2023 roku.

karty intel arc dla desktopów i laptopów

Szykują się tłuste lata na rynku GPU. Oznacza to, że graczy czeka nadzwyczajnie dobry okres. Otrzymają oni szerszy wybór i – oby – bardziej konkurencyjne ceny (niech tylko jeszcze rynek wróci do normy po pandemii). Nikt raczej nie spodziewa się, że Intel od razu wespnie się na sam szczyt, ale im zacieklejsza rywalizacja, tym lepiej. 

Źródło: Intel, VideoCardz

Sprawdź również: