Procesory wykorzystają nowy proces technologiczny – Intel 4 (7 nm EUV), który ma nawet dwukrotnie poprawić efektywność energetyczną względem poprzedniej generacji. Budowa CPU ma być kafelkowa (łącznie mają być cztery kafelki połączone za pomocą technologii pakowania Foveros 3D). Ponadto procesory mają być dostępne jedynie w dwóch wariantach 35 W i 65 W, mieć mniejszą liczbę rdzeni niż Intel Raptor-S Lake Refresh (maks. 6 P-Core i 8 E-Core) oraz będą współpracować jedynie z pamięciami RAM DDR5.
Część tych informacji na temat desktopowych wersji CPU nie jest oficjalna. Tak naprawdę Michelle Johnston Holthaus, wiceprezes wykonawcza Intela i dyrektor generalna Client Computing Group, nie ujawniła żadnych szczegółów poza potwierdzeniem, że trafią one desktopów (pozostaje jeszcze pytanie: w jakiej formie?).
Jakie płyty główne i socket do Intel Meteor Lake-S?
Intel Core 14. generacji będzie ostatnią serią przeznaczoną na platformę LGA 1700, rozpoczętą przez Alder Lake-S. Tak Meteor Lake-S, jak i Arrow Lake-S mają wykorzystywać zupełnie nowe gniazdo – Intel Socket V1 (LGA 1851). W tym czasie pojawią się do nich dedykowane płyty główne z serii Intel 800. Intel Raptor Lake Refresh nadal mają współpracować z układami Intel 600 i 700 (po aktualizacji BIOS-u).
Kiedy premiera Intel Meteor Lake dla desktopów?
Premiera mobilnych procesorów Intel Core Meteor Lake (1. generacja Intel Core Ultra) odbędzie się już 14 grudnia 2023 roku. Jednak na warianty desktopowe, Meteor Lake-S, poczekasz przynajmniej do 2024 roku. Termin premiery nie został sprecyzowany – może to być pierwsza, może to być druga połowa roku. Sam jestem ciekaw, jak Intel to rozegra i czy również na desktopach to właśnie Meteor Lake, nie Arrow Lake, będą pierwszą generacją Intel Core Ultra.