Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia?

Wielkość pliku ze zdjęciem wynika z jego rozdzielczości, formatu oraz jakości (np. w smartfonie użyty tryb HDR). Jeśli chcemy wpłynąć na te parametry, możliwa jest zmiana rozdzielczości zdjęcia. Jak zrobić to w prosty sposób? Kiedy to jest potrzebne?

Co to jest rozdzielczość zdjęcia?

Rozdzielczość to w dużym uproszczeniu ilość pikseli wyświetlanych w pionie oraz poziomie. Im wyższa rozdzielczość tym więcej szczegółów pojawi się na zdjęciu. Umożliwi to jego powiększenie z jednoczesnym zachowaniem odpowiedniej jakości. 

Obrazując to na przykładzie smartfona – 12 Mpix, którymi charakteryzują się często aparaty w telefonach, to liczba pikseli, jaką maksymalnie uzyskamy na zdjęciu (szerokość x wysokość), a więc będzie miało rozdzielczość 4000 x 3000. Na monitorze FullHD wyświetlimy je w rozdzielczości 1920 x 1080, a więc dwukrotnie pomniejszone. Można śmiało powiedzieć, że zdjęcie o rozdzielczości 12 Mpix będzie idealne do wyświetlenia na monitorze 4K. 

Pamiętajmy też, że wyższa rozdzielczość nie oznacza lepszej jakości. Wpływają na to inne czynniki, jak przede wszystkim zastosowany obiektyw, warunki podczas robienia zdjęcia czy stabilizacja obrazu.

Po co zmieniać rozdzielczość? 

Zmniejszenie rozdzielczości zdjęcia może być szczególnie przydatne, kiedy chcemy zaoszczędzić na jego rozmiarze. W ten sposób na dysku pozostanie więcej wolnego miejsca, a tworzenie kopii zapasowych będzie szybsze. Jest to również niezbędne, jeśli prowadzimy bloga lub stronę internetową, ponieważ skróci to czas ich ładowania, a także poprawi optymalizację.

Rozdzielczość zdjęcia można również zwiększyć. Skorzystają z tego osoby, które małą fotografię lub obrazek chcą wyświetlić na większym ekranie. Zmieniając rozdzielczość w tę stronę, napotkamy problem utraty jakości zdjęcia. Naprawić można to jedynie w programach graficznych jak Photoshop, które dzięki specjalnym algorytmom potrafią zwiększyć rozdzielczość jednocześnie zachowując oryginalną jakość. Nie można jednak robić tego w nieskończoność, a efekty nie zawsze będą zadowalające.

Jeśli już decydujemy się na zmianę rozdzielczości zdjęcia, warto zachować jego oryginał. Może to przydać się w przyszłości do ponownej edycji. 

Przygotowując zdjęcie do druku, można spotkać się też z wartością DPI lub nieco rzadziej PPI, czyli określeniem ilości kropek czy punktów przypadających na cal obrazu. Jest to określenie rozdzielczości druku i będzie istotne w kwestii drukowania właśnie, ponieważ wpłynie na jego jakość. Do użytku cyfrowego wartość ta nie ma jednak większego znaczenia.

Jak zmienić rozdzielczość wstęp

Zmiana rozdzielczości za pomocą aplikacji Zdjęcia Windows

Aplikacja Zdjęcia to standardowe oprogramowanie, które służy do przeglądania zdjęć czy obrazków w systemie Windows. Pozwala ono również na podstawową edycję, w tym zmianę rozdzielczości. Po otwarciu dowolnego zdjęcia wystarczy w prawym górnym rogu kliknąć trzy kropki i wybrać opcję Zmień rozmiar. Dostępnych będzie kilka sugerowanych rozmiarów, a także ewentualny wybór niestandardowych, gdzie będzie można wpisać dowolne wartości. Warto zostawić zaznaczoną opcję „Zachowaj współczynnik proporcji”. Dzięki temu zdjęcie dopasuje się automatycznie do odpowiedniego formatu.

Jak zmienić rozdzielczość Windows

Zmiana rozdzielczości w Photoscape

Photoscape to darmowe oprogramowanie (oczywiście w podstawowej wersji), które służy do bardziej zaawansowanej edycji zdjęć. Program ma przydatną funkcję Edytor partii, która między innymi umożliwi zmianę rozdzielczości dowolnej ilości zdjęć. Znacznie przyspieszy to edycję, ponieważ wystarczy ustawić odpowiednie wartości dla wszystkich zdjęć i jednym kliknięciem zmieniamy ich rozdzielczość.

Jak zmienić rozdzielczość Photoscape

Zmiana rozdzielczości zdjęcia w MacBooku

W przypadku komputerów od Apple do zmiany rozdzielczości zdjęcia posłuży aplikacja Podgląd. Po wyborze odpowiedniego pliku klikamy w Narzędzia, a następnie Dopasuj rozmiar. W tym miejscu możemy wpisać oczekiwane wartości i zapisać zdjęcie.

Jak zmienić rozdzielczość Macbook

Zmiana rozdzielczości zdjęcia na telefonie

Sposób zmiany rozdzielczości zdjęcia będzie różnił się w zależności od modelu telefonu, systemu operacyjnego czy zastosowanej nakładki. Bardzo możliwe, że w niektórych telefonach standardowa galeria nie ma takiej funkcji. Pokażę więc jak zrobić to za pomocą Photoshop Express, czyli aplikacji do szybkiej obróbki zdjęć na telefonie od Adobe.

Wybieramy z naszej biblioteki dowolne zdjęcie i klikamy w opcję Przytnij. Wybrać możemy zmianę proporcji zdjęcia lub skorzystać z opcji Niestandardowe i dowolnie zmienić wymiary. Na koniec zdjęcie możemy zapisać w bibliotece lub wysłać dalej z poziomu aplikacji.

zmiana rozdzielczości zdjęcia na telefonie

Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem najlepszych telefonów do robienia zdjęć dostępnych w sklepie x-kom.