Co to jest rozdzielczość zdjęcia?
Rozdzielczość to w dużym uproszczeniu ilość pikseli wyświetlanych w pionie oraz poziomie. Im wyższa rozdzielczość tym więcej szczegółów pojawi się na zdjęciu. Umożliwi to jego powiększenie z jednoczesnym zachowaniem odpowiedniej jakości.
Obrazując to na przykładzie smartfona – 12 Mpix, którymi charakteryzują się często aparaty w telefonach, to liczba pikseli, jaką maksymalnie uzyskamy na zdjęciu (szerokość x wysokość), a więc będzie miało rozdzielczość 4000 x 3000. Na monitorze FullHD wyświetlimy je w rozdzielczości 1920 x 1080, a więc dwukrotnie pomniejszone. Można śmiało powiedzieć, że zdjęcie o rozdzielczości 12 Mpix będzie idealne do wyświetlenia na monitorze 4K.
Pamiętajmy też, że wyższa rozdzielczość nie oznacza lepszej jakości. Wpływają na to inne czynniki, jak przede wszystkim zastosowany obiektyw, warunki podczas robienia zdjęcia czy stabilizacja obrazu.
Po co zmieniać rozdzielczość?
Zmniejszenie rozdzielczości zdjęcia może być szczególnie przydatne, kiedy chcemy zaoszczędzić na jego rozmiarze. W ten sposób na dysku pozostanie więcej wolnego miejsca, a tworzenie kopii zapasowych będzie szybsze. Jest to również niezbędne, jeśli prowadzimy bloga lub stronę internetową, ponieważ skróci to czas ich ładowania, a także poprawi optymalizację.
Rozdzielczość zdjęcia można również zwiększyć. Skorzystają z tego osoby, które małą fotografię lub obrazek chcą wyświetlić na większym ekranie. Zmieniając rozdzielczość w tę stronę, napotkamy problem utraty jakości zdjęcia. Naprawić można to jedynie w programach graficznych jak Photoshop, które dzięki specjalnym algorytmom potrafią zwiększyć rozdzielczość jednocześnie zachowując oryginalną jakość. Nie można jednak robić tego w nieskończoność, a efekty nie zawsze będą zadowalające.
Jeśli już decydujemy się na zmianę rozdzielczości zdjęcia, warto zachować jego oryginał. Może to przydać się w przyszłości do ponownej edycji.
Przygotowując zdjęcie do druku, można spotkać się też z wartością DPI lub nieco rzadziej PPI, czyli określeniem ilości kropek czy punktów przypadających na cal obrazu. Jest to określenie rozdzielczości druku i będzie istotne w kwestii drukowania właśnie, ponieważ wpłynie na jego jakość. Do użytku cyfrowego wartość ta nie ma jednak większego znaczenia.
Chm….. Dopiero zaczynam się w to bawić i krótko mówiąc mam jeszcze niewielką wiedzę ale czytając na ten temat bardzo często „odbieram” jakieś nieścisłości w pojęciach. Albo mi się tak wydaje lub czegoś nie rozumiem. Otóż mówimy o zmniejszaniu rozdzielczości obrazu w opisie a w narzędziach jest mowa o zmianie rozmiaru obrazu. A przecież to nie to samo chyba ? Domyślam się, że to pojęcie „rozmiaru” tyczy się „wagi” czy „ciężaru” pliku czyli ile pamięci zajmuje. A mnie się kojarzy to z „wymiarami” obrazu czyli ile cm x cm będzie miał wydrukowany obraz