W jaki sprzęt powinny inwestować dziś firmy? Poznaj niezawodne rozwiązania

Firmy, szczególnie te działające w obszarze e-commerce, nie powinny oszczędzać na sprzęcie wykorzystywanym do pracy. Ten sprzęt jest przecież sercem przedsiębiorstwa. Na nic zda się talent i zaangażowanie ludzi, gdy to maszyna będzie najsłabszym ogniwem. Dowiedz się, jakie cechy powinny mieć urządzenia, żeby skutecznie napędzać Twój biznes.

Co się liczy w laptopach biznesowych?

Naturalnie nie da się sprowadzić wszystkich gałęzi biznesu do wspólnego mianownika, który byłby uniwersalnym wyznacznikiem laptopa do firmy. Da się za to wskazać kilka kluczowych parametrów, jakie powinien mieć nowoczesny notebook, będący efektywnym narzędziem pracy.

Przede wszystkim warto kupować urządzenia nowe, wyposażone w komponenty, porty i interfejsy jak najnowszej generacji. Dlaczego to takie ważne? Bo wydajność, bo kompatybilność, bo gwarancja, bo wsparcie, bo aktualizacje. Sprzęt się starzeje i przestaje spełniać wymogi programów, z jakimi przychodzi mu współpracować.

Dell XPS 15 9500 bluetooth 5.0

Mam tu na myśli realne wymogi, nie tylko te minimalne. W założeniach jest ok, program z pewnością uruchomi się na laptopie, ale czy będzie to satysfakcjonująca obsługa? Jak długo trzeba będzie czekać na przejście z jednego etapu do drugiego?

Już sam Excel potrafi solidnie obciążyć podzespoły, a przecież pakiet Microsoft 365 nie zalicza się w poczet programów szczególnie wymagających. On ledwie otwiera stawkę, do której zaliczają się także programy menedżersko-magazynowe, handlowe, narzędzia analityczne. Przeglądarka również ma swoje wymagania, a te objawiają się w pełni, gdy wypełni ją kilkanaście zakładek.

Co więcej, z biegiem czasu producenci sprzętu i programów wycofują wsparcie dla starszych urządzeń. I nie otrzymasz już aktualizacji sterowników.

Ważne cechy laptopa biznesowego

Wiem, że nie wszyscy znają się na sprzęcie i nie każdy potrafi odczytać zapis zawarty w specyfikacji. Dobrze jest jednak wiedzieć, co oferuje sprzedawca. Szczególnie gdy kupujesz na Allegro albo OLX. Tam opis potrafi być wymuskany, ale realia są zgoła odmienne.

Procesor

Przede wszystkim spójrz, jaki procesor gości w upatrzonym laptopie. Absolutne minimum to:

  • Intel Core i3 – fajnie, jeśli to będzie generacja 10.
  • AMD Ryzen 3 – seria przynajmniej 3000.

Rzecz jasna lepiej będzie mieć chociaż:

  • Intel Core i5 (polecam już generację 11)
  • AMD Ryzen 5 (tu także polecam już generację 4000)

Pamięć RAM

Procesorowi musi towarzyszyć stosowna ilość pamięci RAM. Skłaniałbym się raczej ku 16 GB, bo 8 może szybko okazać się wartością zbyt małą. Pół biedy, jeśli laptop pozwala dodać kolejną kość i rozbudować pamięć operacyjną. Wtedy za jakiś czas dorzucisz moduł RAM i przyspieszysz laptopa. Gorzej, jeśli jest wlutowana na stałe. Stosowną informację znajdziesz w specyfikacji każdego modelu, ale zawsze możesz skonsultować taką rzecz ze sprzedawcą.

Dysk SSD

Dyskom twardym, czyli talerzowym, powiedz: Do widzenia! Na dobrą sprawę w laptopie biznesowym nie potrzebujesz go wcale. Lepszy jest nośnik SSD. Model o pojemności 500 GB powinien wystarczyć do pracy – na system i aplikacje. Dane warto zapisywać w chmurze (mając oryginalny Microsoft 365, otrzymujesz darmowe 1 TB przestrzeni dla każdego użytkownika). Taki dysk szybciej uruchamia system oraz aplikacje, z których korzystacie w firmie każdego dnia.

Polecane laptopy dla firm


Porty i interfejsy

Postępująca miniaturyzacja sprzętu sprawia, że w tych najsmuklejszych laptopach (ultrabookach) praktycznie nie ma już pełnowymiarowych portów USB. Zastąpiły je USB-C, które poza przesyłaniem danych do i z komputera, pełnią jeszcze inne funkcje. Służą też jako port ładowania baterii (zarówno z fabrycznego zasilacza, jak i power delivery, czyli po podłączeniu np. do monitora) i do przesyłania obrazu w jakości 4K (i wyższej) do TV lub monitorów.

Dla osób, które dużo podróżują i pracują poza biurem, doskonałym rozwiązaniem są wbudowane gniazda SIM z obsługą LTE. Dzięki temu pracownik ma własny internet, niezależny od tego w smartfonie. Co ważne, nie będzie musiał korzystać z publicznych sieci Wi-Fi w hotelach i restauracjach, co nie zawsze jest bezpieczne.

porty dell xps 7590

A skoro mowa o Wi-Fi, to wiadomo, że w biurach najczęściej korzysta się właśnie z sieci bezprzewodowych. Zresztą nie wszystkie laptopy mają port LAN. To bardzo ważne, jakie Wi-Fi obsługuje laptop. Najpewniej zależy Ci na szybkim przesyłaniu danych, dlatego skup się na notebookach obsługujących Wi-Fi 6 albo przynajmniej Wi-Fi 5. Jednocześnie zadbaj o dostatecznie szybki internet w samym biurze.

Przeczytaj: Czym jest Wi-Fi 6?

Windows Hello

Ta funkcja sprawia, że nie trzeba pamiętać haseł ani kodów PIN do laptopa. Po otwarciu pokrywy z matrycą wystarczy dotknąć czytnika linii papilarnych (jeśli laptop go posiada) albo zaczekać na reakcję kamery, która rozpozna twarz (jeśli laptop taką ma na pokładzie). Jak widać, nie każdy laptop współpracuje z Windows Hello, lecz jeśli zależy Ci na niej, zerknij w sekcję Kamera internetowa. Tam znajdziesz informację o kompatybilności z tą funkcją.

Wyświetlacze

Przekątna ekranu tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb. Przyjęło się uważać, że modele 13-calowe są najbardziej mobilne. Niemniej obecne 15-calowe laptopy nie są już tak duże, jak te sprzed kilku lat. Jest to efekt coraz węższych ramek wokół ekranu, dzięki czemu notebooki traciły na gabarytach.

ASUS ZenBook Flip 16 UX564P dotykowy ekran

W rozmowach jeden na jeden znakomicie sprawdzają się laptopy z ekranami dotykowymi. One są również świetnym wyborem do prac koncepcyjnych, bo zamiast rysować coś na kartce lub – co gorsza – palcem w powietrzu, zwizualizujesz pomysł w formie cyfrowej. Gotowej do zapisu w pliku jpg.

Baterie i czas ładowania

Żeby długo trzymał na baterii – tak do niedawna brzmiało jedno z głównych wymagań wobec laptopa biznesowego. Obecnie straciło już rację bytu, bo z jednej strony podzespoły zużywają odczuwalnie mniej energii, z drugiej pojawiła się technologia szybkiego ładowania wraz z dedykowanymi zasilaczami.

ASUS ZenBook Flip 16 UX564P zasilacz 120 W

W rezultacie stan 100% osiąga się najczęściej w godzinę, czasami w krótszym czasie. Niejednokrotnie już po 30 minutach (przerwa obiadowa) zyskujesz zapas energii na kilka godzin pracy.

Jaki komputer powinien znaleźć się w biurze?

To zależy, jaki profil ma Twoje biuro. Gdy mówimy o biurze rachunkowym lub handlowym, w zupełności wystarczy komputer stacjonarny z procesorem Intel Core i5, 16 GB pamięci RAM, zintegrowanym układem graficznym i dyskiem SSD.

Wielkość desktopa dopasuj do dostępnej przestrzeni. Co to oznacza? Żeby nie sięgać po komputery z największymi skrzynkami, bo zajmują one dużo miejsca. Czy to na biurku, czy pod nim. Poza tym, jeśli desktop stoi pod biurkiem, podłączanie urządzeń peryferyjnych jest utrudnione. Za każdym razem trzeba go wysunąć, znaleźć port, podłączyć, następnie wsunąć.

Polecane komputery biurowe


desktop niezbędnik studenta

Ale gdy skrzynka stoi na biurku, jest kompaktowa i lekka, nie ma takiego problemu. I jeszcze pół biedy, jeśli biurko jest przypisane na stałe jednej osobie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że są firmy działające w trybie hot desk. Siada się tam, gdzie jest akurat wolne. W związku z tym wszystkie miejsca muszą być zunifikowane, co najwyżej każdy ma swoje akcesoria – klawiaturę, mysz, stację dokującą, itp. Niektórzy lubią pracować z określonym sprzętem i już. Do tego dochodzą jeszcze, chociażby względy higieniczne.

Gdy można tak samo szybko podłączyć swe akcesoria przy każdym stanowisku, praca już na wstępie nie nastręcza trudności.

Z kolei w biurach projektowych i architektonicznych, a także w pracowniach inżynieryjnych, potrzebne są znacznie mocniejsze jednostki. Takie, które mają podzespoły o najwyższej wydajności, dedykowane do pracy profesjonalnej. Dlatego nie powinny mieć gamingowych kart graficznych, ale układy z serii Quadro, bądź FirePro.

Komputer dla profesjonalisty


Jakie akcesoria przydają się w firmach?

Zacznę od tych, które są niezbędne. Zaliczam do nich klawiaturę i mysz, co może wydawać się trywialne. Niemniej nie każdy zdaje sobie sprawę, jak bardzo zwiększa się ergonomia pracy, gdy korzystamy z akcesoriów zewnętrznych, zamiast klawiatury i touchpada w laptopie.

Można wygodniej ułożyć ręce na biurku, a ekran nie jest tuż pod nosem. W efekcie mniej się garbisz, więc plecy będą Ci wdzięczne. Nie każdy laptop ma dostatecznie duże klawisze, żeby dało się szybko i bezbłędnie wprowadzać duże ilości tekstu, co jest szczególnie ważne, gdy odpowiada się na wiadomości klientów. Literówki są niewskazane.

klawiatura wireless

Mysz w Excelu sprawdza się zdecydowanie lepiej niż gładzik, choćby nie wiem jak czuły i responsywny by był. Do myszy da się także przypisać makra, sprawniej wywoływać menu podręczne itd.

Kolejne akcesorium – podkładka pod mysz. Ja wiem, że wiele osób szura gryzoniem bezpośrednio po biurko, a to nie jest dobre. Ani dla myszy, ani dla blatu. Więcej o korzyściach płynących z użytkowania podkładek przeczytasz w artykule: A po co mi… podkładka pod mysz?

Kolejna rzecz, którą rekomenduję do biura, to stacja dokująca, a konkretnie replikatory portów. Istnieją bowiem 2 rodzaje stacji dokujących – jedne pomagają klonować dyski, drugie zapewniają bogatszy zestaw złączy (np. gdy producent zapewnia tylko USB-C, a Ty potrzebujesz HDMI oraz pełnowymiarowego USB).

O walorach replikatorów przeczytasz we wpisie: A po co mi… stacja dokująca?

stacja dokująca ustawiona za laptopem

Dlaczego dobrze jest mieć serwer NAS i własną chmurę?

Transformacja cyfrowa w Polsce postępuje i coraz więcej firm deklaruje chęć digitalizowania działalności. Sporo danych można umieszczać w chmurze, zapewniając pracownikom zdalny dostęp do zasobów (wydzielając oczywiście strefy, których nie powinni odwiedzać).

Chmura ma też tę zaletę, że nawet w przypadku zniszczenia, zalania, zgubienia laptopa, informacje nie przepadną wraz z urządzeniem. To samo tyczy się komputera stacjonarnego, który też może ulec awarii, np. na skutek przepięcia.

QNAP TS-453Be-4G serwer NAS

Polecane serwery NAS do firm


Serwer NAS na bieżąco tworzy kopie zapasowe danych pochodzących z firmowego sprzętu. Co ważne, nie ogranicza się wyłącznie do komputerów, ale robi też backupy pamięci smartfonów. Wszystko zapisywane jest na dwóch lub większej ilości dysków zamontowanych w macierzy. Producenci serwerów NAS oferują przy okazji własne, darmowe chmury, niezależne od rozwiązań Microsoft i innych dostawców. Więcej szczegółów znajdziesz w artykułach: