Pojemne, niezawodne i gotowe na mnóstwo danych. Dyski twarde oraz ich zastosowania w domu i pracy

Chociaż szybkie dyski SSD szturmem przejmują rynek, tradycyjne dyski twarde nie odchodzą w zapomnienie. Wciąż nie brakuje dla nich miejsca zarówno w codziennych, jak i profesjonalnych zastosowaniach, zwłaszcza tam, gdzie wymagana jest niezawodność pod dużym obciążeniem. Poznaj najważniejsze informacje o dyskach HDD i sprawdź, do jakich celów sprawdzą się najlepiej.

Dysk twardy – co to jest? HDD w pigułce

Dysk HDD, nazywany zwykle dyskiem twardym, służy do przechowywania danych. W przeciwieństwie do nośników SSD, które nie zawierają elementów ruchomych, informacje na dyskach HDD zapisywane są na magnetycznych talerzach. Stąd też pochodzą inne określenia tych urządzeń – dysk talerzowy lub dysk magnetyczny. Znajdują się w nich ponadto ruchome głowice, które służą do zapisu i odczytu danych

Prędkość dysków twardych podawana jest w obrotach na minutę (RPM) i zazwyczaj wynosi od 5400 do 7200 RPM. Im wyższa wartość, tym szybszy jest dany dysk, czyli sprawniej zapisuje i odczytuje dane. Dostępne są także różne rodzaje dysków twardych. Mniejsze, 2,5-calowe, skierowane są głównie do laptopów i kompaktowych komputerów osobistych, a większe, 3,5-calowe, trafiają m.in. do komputerów stacjonarnych, serwerów i systemów monitoringu.

Najważniejsza w przypadku nośników danych jest ich pojemność. Dyski twarde dostępne są w rozmiarach od 1 TB do nawet 20 TB, w związku z czym można na nich zgromadzić mnóstwo plików. Dane potrafią być jednak rozsiane po licznych sektorach dysku HDD, co wydłuża czas dostępu do nich. Dlatego też wymagają one defragmentacji, która przyspiesza wczytywanie plików i poprawia komfort pracy.

SSD vs HDD – czy szybszy znaczy lepszy?

W ostatnich latach dyski SSD niemal zdominowały rynek i trafiają do większości komputerów osobistych. Nie ma co się dziwić – pamięć flash jest bardzo szybka i potrafi osiągać miniaturowe niemal rozmiary. Ale czy pod każdym względem dyski SSD przeganiają klasyczne dyski twarde?

Tym, co szczególnie wyróżnia dyski HDD, jest ich pojemność. Standardowy rozmiar nośników półprzewodnikowych wynosi zwykle 256 GB-1 TB, natomiast dyski twarde na dobrą sprawę zaczynają się od 1 TB. Cechują się także znacznie lepszym stosunkiem ceny do pojemności. Przykładowo cena dysku twardego 1 TB to ok. 200 zł. Dysk SSD o tej samej wielkości to wydatek rzędu min. 350 zł.

Dyski talerzowe ponadto lepiej radzą sobie z awariami. Usterka jakiegoś sektora dysku HDD zwykle nie uniemożliwia dostępu do pozostałych, w związku z tym łatwiej odzyskać dane. Chociaż naprawa dysku twardego jako tako nie jest możliwa, to samo uratowanie plików jest już na wagę złota. Awaria dysku SSD zazwyczaj wiąże się z utratą danych i koniecznością zakupu nowego urządzenia.

Ale tak jak dyski twarde rzadziej odmawiają współpracy z przyczyn wewnętrznych, to częściej padają ofiarą czynników zewnętrznych. Są one mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, wibracje czy wstrząsy. Pobierają również więcej energii niż SSD. Przyczyna leży w budowie dysku twardego i ruchomych elementach, które są także mniej lub bardziej słyszalne podczas pracy (w zależności od modelu). Dyski SSD nie posiadają żadnych ruchomych części, a jedynie cienką płytkę, w którą wlutowane są wszystkie komponenty.

No i chyba najbardziej wyraźna różnica – dyski HDD są znacznie wolniejsze od dysków SSD. Maksymalne prędkości dysków HDD to ok. 200 MB/s, natomiast dyski SDD oferują przynajmniej ok. 500 MB/s, a potrafią sięgać nawet do 7000 MB/s i więcej. Dlatego też dyski HDD mają obecnie inne przeznaczenie, niż dyski SSD. Ich unikatowe cechy potrafią być ogromnym atutem w określonych okolicznościach.

Zastosowanie twardych dysków HDD w domu i w pracy

Bezpieczne przechowywanie danych

Dyski HDD to bardzo popularny nośnik do archiwizacji danych. Dzięki dużym pojemnościom w relatywnie niskiej cenie takie dyski wybierane są do pomieszczenia wielu terabajtów cennych danych. Ponadto cechuje je wysoka niezawodność i niska awaryjność, więc można być pewnym o bezpieczeństwo swoich danych przez długi czas. Oczywiście jeżeli dysk będzie traktowany z należytym szacunkiem i nie będzie poddawany próbom wytrzymałości mechanicznej.

Dyski HDD mają współcześnie szerokie zastosowanie w zadaniach profesjonalnych. Twórcy filmów czy osoby pracujące z grafiką i zdjęciami mogą na nich przechowywać swoje projekty lub surowe wersje materiałów. Zdjęcia i filmy zapisywane w bezstratnych formatach, wymaganych przez profesjonalistów, zajmują bowiem wielokrotnie więcej miejsca niż pliki poddawane kompresji. Zgromadzenie wszystkich tego typu danych na dyskach SSD mogłoby być bardzo kosztowne i obarczone większym ryzykiem w razie ewentualnych awarii.

Nieustanna praca pod obciążeniem – serwery i monitoring

Dyski HDD są także powszechnie stosowane w serwerach. Przeznaczone do tego modele wyróżnia większa wytrzymałość na stałe, duże obciążenie oraz relatywnie wysokie prędkości obrotów. Z podobnych przyczyn dyski twarde HDD zadomowiły się w monitoringu, a nawet powstają dedykowane do tego produkty, takie jak WD Purple. Dyski te dostępne są w dowolnych niemal pojemnościach – od klasycznego 1 TB, aż po 18 TB. Dlaczego warto wybrać dyski skierowane do monitoringu zamiast standardowych HDD?

Nośniki takie wyposażone są w specjalne systemy i funkcje, które znacznie zwiększają efektywność pracy. Zacznijmy od tego, że dyski klasy desktop, czyli przeznaczone do komputerów, projektowane są z myślą o krótkotrwałym obciążeniu. Nie są także przystosowane do wahań temperatury otoczenia czy wibracji, jakie występują w systemach monitoringu. Dyski HDD WD Purple klasy surveillance są przeznaczone do rejestrowania wideo w wysokiej rozdzielczości 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu  w warunkach, które „wykończyłyby” domowe dyski.

Dyski WD Purple wyposażono także w technologię AllFrame, która poprawia strumieniowanie, zmniejszając utraty klatek i poprawiając odtwarzanie wideo. Dzięki temu unikniesz rozpikselowania czy obniżenia płynności nagrań, a także bez problemu zapiszesz obraz z wielu strumieni jednocześnie.

Możesz być także spokojny o ich trwałość – dyski WD Purple cechuje średni okres bezawaryjnej pracy (MTBF) do 1 miliona godzin, a WD Purple Pro – do 2,5 miliona godzin. Ponadto dyski Pro zoptymalizowane są pod obciążenia do 550 TB/rok, a modele standardowe – do 180 TB/rok. I nie są to tylko marketingowe slogany rzucane na wiatr – opinie klientów także potwierdzają, że dyski WD Purple dobrze sprawdzają się w rejestratorach wideo.

Dysk twardy – czy warto kupić?

Jak widać, dysk HDD wciąż jest wart zakupu. Jeżeli planujesz bezpiecznie zgromadzić dane, uruchomić dysk sieciowy albo serwer lub założyć monitoring, tradycyjny dysk talerzowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Po prostu wszędzie tam, gdzie na pierwszym miejscu stawiana jest solidność, a nie błyskawiczny dostęp do danych, dysk twardy sprawdzi się doskonale.

Warto także sprawdzić dyski twarde przenośne, które można podłączać do różnych urządzeń za pomocą kabla USB. W ten sposób łatwo przeniesiesz naprawdę dużo danych między urządzeniami, a także prosto i szybko uzyskasz dostęp do swojego archiwum. Dostępne są także różne stacje dokujące i obudowy zewnętrzne, dzięki którym podłączysz posiadane już, wewnętrzne dyski do dowolnego komputera za pomocą kabla USB.

Jeżeli planujesz większe zamówienia jako firma i chcesz zacząć współpracę B2B, zapraszamy do kontaktu. Formularz z zapytaniem znajdziesz pod tym odnośnikiem